Sayfa 331/637 İlkİlk ... 231281321329330331332333341381431 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 2,641 - 2,648 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1. Herkese merhaba,

Öncelikle böyle güzel bir misyon yüklenen konuyu düşünen ve destek veren herkese teşekkür ederim. Ben de çalışmaya başladıktan sonra maaş artışları ve insana verilen değer ile ilgili hep rahatsız oldum kendimce de bu fikire doğru yönelirken, googleda bu konuya denk geldim.

Ben de 30 yaşında kendi imkanları ile 3-5 lira biriktirmiş bir beyaz yakalıyım. Kısaca durumumu da özetliyim.

Evliyim, eşim de çalışıyor. Çocuk henüz yok ama düşünüyoruz. Evimiz bulunmuyor, kiradayız. Aylık 5-6K geliriimiz var. Tahmini 50K birikimimiz var. Bunun yarısı altın hesabında yarası da 2 ayrı hissede %25i egeen, %75i de tmpol. (tmpol en başından veri hata idi buraları okudukça kumar oynadığımı, arkadaşa uymanın, güvenmenin bu konularda gereksiz ve yersiz olduğunu maalesef öğrendim.) Son olarak da hanımın adına BES hesabımız var. (Ben 60, eşim 56 yaşında emekli olduğu için bütün bes birikimimizi tek hesapta(eşimin hesabında) değerlendirmek daha mantıklı geldi.) Haziranda biten evlilik kredimiz mevcut ayrıca. Ara sıra da aile bütçesine fotoğraf çekerek katkıda bulunuyorum. (Eğer bir hobiniz var ise de pasif getiri elde edebilirsiniz)

Önce barınma ihtiyacımıza bir çözüm bulmam gerekiyor yani ev sahibi olmalıyım ancak hem yeterli peşinatım(Cauti ev alırken %50 peşin geri kalanı 5 yıl vadeli olarak demişti, ben de öyle düşünüyorum) yok hem de hazirana kadar kredi ödemem devam ediyor. Ayrıca ev kredi faizleri de şu an için yüksek. Bu konuda önerilerinizi bekliyorum.

Diğer taraftan temmuzdan bu yana elimde olan tmpol hissesinde de %15 gibi bir zararım var. Beklemek dışında zararsız kurtulmanın bir yolu var mıdır?

Sonuç olarak bugüne kadar birikimimi bes, altın ve borsada değerlendirmeye çalıştım. (Borsa tamamen benim suçum)

Değerli yorumlarınızı duymak isterim.

Teşekkürler.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,328
    konuyu ilgi ile okuyorum... çalıştığını gösterme hususunda yaklaşık 30 yıl kadar önce uzman yardımcısı iken çalıştığımız gn md yrd gece telefonla arar bir şeyler sorardı. sizin meşguliyetiniz bir şey ifade etmezdi. bir gece saat 11 de arayıp şu konunun içinden çıkamadım deyince çok bozuldu ama ondan sonra beni arayıp bir şey sormadı...
    geçtiğimiz yıllarda belki de 5-10 yıl içinde daha sonradan Devlet kademelerinin en üstüne çıkmış birine sormuştum. ekonomi nasıl diye ve kağıt üzerinde rakamların çok iyi olduğunu söyleyince peki neden reel piyasa farklı deyince bilmem biz neredeyse yıllardır buralardan normal reel kesimne çıkamıyoruz ki. zamanımız kalmıyor deyince bir arkadaşımın bütün memurları saat 18 sonrasında sopa ile kovalayacaksın ki halka karışsınlar dediğini hatırlatmıştım. sonradan en üst kademede iken de değişmedi ve hiç reel kesimi görmediler. görevden uzaklaştıktan sonra akılları başa gelmiş midir bilmem...
    bir arkadaş çözümün buradan olamayacağını yazmıştı. çözüm her yerdedir ve yazılanları okuayanlar belki de bir şeyi değiştirebilirlerse kimbilir tohum olur ve büyür gider...

3. malum birçoğu için Ocak maaşları yattı, vergi dilimine henüz girmediğim için inşallah bu ay birikim hesabına 1.500 tl gibi bir aktarım yapabileceğim, tüm arkadaşlara da bu ay güzel bir tutar aktarım yapmalarını dilerim

diğer yandan Nisan gibi primler yatacak inşallah bir 15K da oradan bekliyorum, inşallah bu sefer öncden primi harcayıp çar çur etmeyeceğim.

forumu biraz günlük gibi kullanıyoruz ama inşallah yazdıklarımız hem kendimizi hem okuyanları motive ediyordur.

4. Biraz da yatırım konuşalım Geçtiğimiz hafta poltk ile uzun vade hisse portföy oluşturma çalışmalarında, somut adımlar atmaya başlamıştık. Önceliğimde olan 10 hisse; şimdilik portföy adaylarım bu hisselerden oluşuyor..Bugün de Brisa aldım, alımlar her hisse için 10 parçaya bölünecek ve her seferinde %10 luk alım yapılacak. Fiyat hareketlerine göre bazı hisseler ayrılan tutarın %100 üne ulaşamayabilir.

Alımlarda en önemli koşul tabii ki grafik pahalı olmaması...Bu hisseler zaten grafik pahalı dışında diğer koşullarımın hemen hemen tümünü karşılıyor (Poltk, Brisa, Froto, Alkim, Kordsa şu anki fiyatlarıyla da koşulu sağlıyor. Alım için bu koşulun sağlanması beklenecek).

Önemli not: Borsaya önemli bir miktarı parça parça sokacağım için benim gibi yatırımcılar için ilk giriş fiyatları çok önemli. Bu nedenle sabırla beklemek lazım. Gidenin arkasından bakmaya gerek yok, her zaman fırsatlar olacaktır. Yine her zaman söylediğimiz gibi, aylık düzenli ama küçük miktarları sürekli alacak olan arkadaşların beklemesine gerek yok. İyi ve fiyatı uygun hisselerde her ay düzenli alım yapabilirler.

Maliyet
    Poltk -->39,34
    Brisa -->7,83
    Petkim
    Aksa
    Pegasus
    Kordsa
    Alkim
    Trkcm
    Hekts
    Froto

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,328
    sn cautionary,
    gidenin arkasından bakmak tamam ama gitmeyene nasıl bakmak gerekiyor? sağlam olmayan hisselerimi sattıkça daha sağlam ve beklentisi olan ALCAR hisse senedi aldım ( bu arada yukarıda sn burak13e bir şey söylemek istiyorum haddim olmayarak. uzun vadede ne olacağı belli olmaz bunun için eşimin BES hesabı yerine ayrı ayrı ya da müşterek hesaplar kullanılmalı çünkü maalesef uzun vadede görüşler değişip çok ayrı yönlere savrıulabiliyorsunuz) bir zamanlar hayalim 5000 lot alıp yılda bana aylık 1000 lira katkı sağlaması yeter diye düşünüyordum ki savrulmalar ve uzun vadeli hesaplar değişmek zorunda kaldı ve benim yaşlılık portföyüm minnacık hale dönüştü... tam bir temettü hissesi olmasa da iyi yönetilen bir şirket olduğu için rahat olacağımı düşünüyordum ama son yükselişe hiçbir tepki vermeyince işkillenmeye başladım... böyle durumlarda neler yapılmalı sizce? ya da bilgi birikimlerinize güvenerek neden tepki vermez bir hisse?

6. Bende portföyümde bazı değişikliklere gittim, Ford Oto'dan %60 karda iken, Arçelik'ten de %18.5 zararda iken yollarımı ayırdım.

Bunlardan gelen para ile daha öncede zaten portföyümde bulunan soda, tüpraş, petkim'den yüklü miktarda, kordsa ve brisa'dan düşük miktarda alım yaptım.

Sebeplerine gelince,

Bu saatten sonra artık yüksek f/k'lar ile işlem gören ford oto, tofaş, arçelik gibi şirketler ile ilgilenmeyeceğim. Bu şirketlerin f/k'sının yüksek olmasının tek sebebi çok yüklü oranda (%80-90) yabancıların elinde olması. Tok satıcıda malını ucuzdan vermediği icin bu şirketler hep yüksek f/k'lardan işlem görüyor.

Halbuki gerek petkim, gerek tofaş, gerek soda en az bu şirketler kadar hatta an itibari ile yatırımları sebepleri ile yüksek f/k lı bu şirketlerden 'bana göre' daha fazla prim potansiyeli ihtimalleri yüksekken, neredeyse yarı yarıya daha ucuz fiyattan işlem görüyorlar.

Şimdi bu noktada neden Brisa aldın diyebilirsiniz, onun f/k'sı yanıltıcı zaten f/k nın kendisi çoğu zaman yanıltıcı.

Bu sebeple her zaman öncelikle fd/favök rakamına bakın.

fd/favök rakamları ile an itibari ile Bist30'un en ucuz sanayi şirketi Tüpraş. fd/favök 5.7

soda fd/favök 6.9

petkim fd/favök 8.3

kordsa fd/favök 6.5

brisa fd/favök 13.9 (Brisa'da yeni fabrikasın etkisi bu çarpanın içinde yok. Tahmini ilave kar artışı hesaplandığında fd/favök 10 altına düşer.)

Not: fd/favök = firma değeri/faiz amortisman vergi öncesi kar demek

Firma değeri =piyasa değeri + net finansal borç
    favök = faaliyet geliri (faaliyetlerden diğer gelir ve giderler eklenmeden) + amortisman gideri

favök değerini bilançoda bulamazsınız, kendiniz hesaplayacaksınız ve biraz göreceli bir kavram olduğu için kişiden kişiye hesabı biraz değişebiliyor.

7.  Alıntı Originally Posted by tovbekar Yazıyı Oku
    sn cautionary,
    gidenin arkasından bakmak tamam ama gitmeyene nasıl bakmak gerekiyor? sağlam olmayan hisselerimi sattıkça daha sağlam ve beklentisi olan ALCAR hisse senedi aldım ( bu arada yukarıda sn burak13e bir şey söylemek istiyorum haddim olmayarak. uzun vadede ne olacağı belli olmaz bunun için eşimin BES hesabı yerine ayrı ayrı ya da müşterek hesaplar kullanılmalı çünkü maalesef uzun vadede görüşler değişip çok ayrı yönlere savrıulabiliyorsunuz) bir zamanlar hayalim 5000 lot alıp yılda bana aylık 1000 lira katkı sağlaması yeter diye düşünüyordum ki savrulmalar ve uzun vadeli hesaplar değişmek zorunda kaldı ve benim yaşlılık portföyüm minnacık hale dönüştü... tam bir temettü hissesi olmasa da iyi yönetilen bir şirket olduğu için rahat olacağımı düşünüyordum ama son yükselişe hiçbir tepki vermeyince işkillenmeye başladım... böyle durumlarda neler yapılmalı sizce? ya da bilgi birikimlerinize güvenerek neden tepki vermez bir hisse?
    Alcar benim de takibimde....Gitmedi dediğiniz hisse son 4 senede 3 kat, son 8 senede 6 kat artmış...bence normal...çok iyi sayılmaz, en azından perormans düşüklüğünden elenecek bir hisse değil. Zaten ben 4 senede 4 katı, 8 senede 8 katı geçen hisseyi grafik pahalı diye almıyorum...Yani alcar fiyatlama açısından gayet normal..üstelik yıllara yayılmış dengeli bir artışı var.

Bir hisseden daha ne bekliyoruz ki? Orta ve uzun vadede endeksi ciddi oranda yenmiş, az çok temettü de veriyor...çok hızlı çıkış ve düşüler yapmayarak küçük yatırımcısını da ağlatmamış...eğer kastınız son 1 sene görece düşük kalan getiri ise, ve siz hisseyi bu dönemde aldıysanız, uzun ve yatırım böyle bir şey değil...bilanço ve satış vs çeyreklik değerlendirilir, ama hisse performansı görece düşük kaldı diye (son bir yıl), hisse ile ilgili olumsuz düşünülmez.

8.  Alıntı Originally Posted by syılmaz Yazıyı Oku
    Bende portföyümde bazı değişikliklere gittim, Ford Oto'dan %60 karda iken, Arçelik'ten de %18.5 zararda iken yollarımı ayırdım.

.
    Ford otosan hala potansiyel içeriyor bence..Ama arçelik yaşandı ve bitti bence...Bundan sonra endeks üzeri getiri getirmesi zor...Bunu şimdi değil, son bir yıldır söylüyorum...Sonuçta temelde beyaz eşya, ev aletleri vs üretiyor...Geldiği piyasa değeri müthişti, 3 e 5 e katlaması artık çok zor...dolar bazında ancak değerini korur ya da %3-5 arttırır...bu potansiyel bana uzun vade yatırım yaptırmaz.

ha fiyatı 10 tl altına iner o zaman ilgilenirim uzun vade portföy için (aman portföyünde olan arkadaşlar 10 tl altına iner beklentisinde olduğumu düşünmesin...düşük ihtimal, olursa diyorum...bu seviylerde artık dip de yapabilir...sadece ben almam diyorum).

Sayfa 331/637 İlkİlk ... 231281321329330331332333341381431 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •