Onemli Gunler Banner
Sayfa 355/999 İlkİlk ... 255305345353354355356357365405455855 ... SonSon
Arama sonucu : 7989 madde; 2,833 - 2,840 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz III

1.  Alıntı Originally Posted by EREGLTUPRS Yazıyı Oku
    Temettü veren şirketlerimiz var...Nickime bakın...
    Biliyorum var bunlarda.

Ama demem o ki, bu borsaya olan bakış açısı ya da algı çok negatif olmaya başladı.

Adam bir senedir THYAO, ASELS dedi, dün gece çıktı THYAO yu attık, Pegasusu aldık dedi, iyimi.

ASELS'nı 2037 ye kadar bekleriz artık.

Bu senin hisselerden EREGL bugün 6.80 civarında, 6'nın altına gelirse şaşırma.

Çünkü fikirler değişti ve süratle değişiyor.

Ben bundan sonra yıl sonunda, ne kadar kar payı vereceğini açıklamayan şirkete kuruş koymam, kimse kusura bakmasın.

SPK bilanco için tarih veriyor, dönem sonundan 1 ay 19 gün sonraya, neden ?

Ve adam bu tarihi bekliyor, Cuma seans sonundan sonra gönderiyor.

Nasıl oluyorda, bunların 10 katı olan ABD şirketleri, dönem sonundan 3 gün sonra açıklıyor bilançolarını ?

Bunda da bir hinlik, bir oyun var.

Emin olun.

2. Fiyat çok ta önemli değil EREGL ve TUPRS ta...Şirketlerin kârlılığı devam etsin ve temettüsünü versin yeter...Fiyat elbet yerini bulur su akar yolunu bulur gibi...Uzun vadede...

TUPRS ta 1 ay önce 113 leri gördü mesela...

Böyle de bir yatırım tarzı var...Benimki de bu...

3. Global Menkul değerler, Rıdvan baştürk (gülerek): Bloomberg'e bilgi veren konuya yakın kaynaklara göre kamu bankaları USD/TL 5,50'nin altına geldikçe alım yönünde işlem gerçekleştirdi.

Konuya yakın kaynak kim , konuya uzak kaynak kim?
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

4.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku

7 lere geldikten sonra tekrar 5.15 e gelmesine izin verdiler.. sonra 6.2 ye çıktı.. şimdi tekrar 5.50 altında..

bunlar piyasada fiyatlama mekanizmasını ciddi bozan şeyler.. 6 dan aşağı hiç gelmemeliydi..
    aynen katılıyorum, altı liraya alışılmıştı, orada kalmaliydi, güçlü lira isteniyorsa da yılsonuna kadar orada sabit tutulmalıydı zamanla enflasyonla reel olarak düşmüş gibi olurdu, yavaşça hissettirmeden. Bu şekilde küt diye düşüş istikrarsızlığın göstergesi oluyor.

dth larin çözüldüğü düşünülsün diye kamu şirketleri ve anlaşmalı özel şirketlere dolar sattırılmış da olabilir, bu veri de manipulasyona açık. ancak ben de eminim ki gerçek kişiler paraya sıkışmasıdıysa dolar düşüyor diye dolarını bozmaz, aksine daha sıkı yapışır.

5.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Yüksek kur bence sadece devletin bunu engellemeye gücü yetmediği noktada oluşacaktır.

Bunun temel nedeni matematiksel olarak dolarizasyonu düşürmenin tek bir çözümü var: o da kur fiyatını düşürmek.

Bunu geçen haftaki gönderilerimde matematiksel olarak ispatlamaya çalıştım. İnceleyebilirsiniz.

Kur yükseldiğinde DTH'lar satılsa ve bununla ev alınsa dahi dolarizasyonun matematiksel olarak düşmesi mümkün olmuyor.

Zira DTH satışı sadece bir takas, TL mevduat ile döviz mevduat arasında bir değiş tokuş. Her iki tarafta da ciddi likidite değişiklikleri yaratmayan bir değiş tokuş.
    sizin hesabınız mevduatın yüzde olarak TL ve dolar dağılımı üzerine, TL ye cevirerek yapıyorsunuz, sanırım dolarizasyon böyle hesaplaniyor itirazım yok ancak milyar dolar cinsinden dth ler de bir veri, bunu düşürmeye çalışıyorlar.

6.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    aynen katılıyorum, altı liraya alışılmıştı, orada kalmaliydi, güçlü lira isteniyorsa da yılsonuna kadar orada sabit tutulmalıydı zamanla enflasyonla reel olarak düşmüş gibi olurdu, yavaşça hissettirmeden. Bu şekilde küt diye düşüş istikrarsızlığın göstergesi oluyor.

dth larin çözüldüğü düşünülsün diye kamu şirketleri ve anlaşmalı özel şirketlere dolar sattırılmış da olabilir, bu veri de manipulasyona açık. ancak ben de eminim ki gerçek kişiler paraya sıkışmasıdıysa dolar düşüyor diye dolarını bozmaz, aksine daha sıkı yapışır.
    Gerçek kişi döviz mevduatlarında sanırım son 1 senede neredeyse hiç düşüş olmadı hep arttı. Toplam dth'ın düştüğü dönemlerde dahi gerçek kişi hesapları en kötü durumda sabit kaldı veya çoğunlukla da artış gösterdi. Buna emin olabiliriz zira bu bddk verileri ile doğrulanabiliyor.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

7. Her perşembe saat 14.30 da yabancılar ne yapmış (DIBS ve hisse senedi tarafında), DTH lar ne olmuş diye açıklanırdı...Bu haftaki gelmedi...

8. Sadece bunu koymuş bugün Bloomberg...

08 Ağustos Perşembe 15:31 ABD İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURULARI 209.000 OLDU; BEKLENTİ 215.000

Sayfa 355/999 İlkİlk ... 255305345353354355356357365405455855 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •