Sayfa 361/651 İlkİlk ... 261311351359360361362363371411461 ... SonSon
Arama sonucu : 5208 madde; 2,881 - 2,888 arası.

Konu: GENTS - Gentaş Dekoratif Yüzeyler San. ve Tic. A.Ş.

1. Bence de 3 TL fiyatı bu performansla hak ediyor

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. Yayınlanan mali tablolar ile eki beyan ve faaliyet raporunu hızlıca inceledim: özetle:
    -son 5 yılın en iyi performans gösteren yılını yaşamış, büyüme ve karlılık yükselirken mali yapı daha da güzlenmiş,
    -finansal borçlar toplamı tl 50 kt civarında, cari oran ve borçlanma rasyoları çok pozitif ama şirket borcu zaten sevmeyen bir stratejiye sahip,
    -bağlı ortaklık ve iştiraklere bakıldığında, ve de ortaklar ve iştirakler ile yapılan ticari işlemler incelendiğinde, maalesef yatırımcı olarak Gentaş kimya A.Ş. Deki payın sadece % 15 olması ve konsolide mali tablolara etkisinin az olması üzücü. Çünkü reçine hammaddesinin tamamını kimya AŞ den almasına rağmen (bu şirketin ortakları gentaş ın ortakları olan kişilerle aynı) kar kimya şirketinde kalıyor maalesef. Ana firma gentaş ımızın 2017 yılı net karı 320 ciro ile 31 mln olmasına rağmen, kimya aş nin 200 mln üzerindeki ciroya yine aynı kar yani 31 mln net kar var. Bu şu anlama geliyor, halka açıklığı % 47 olan gentaş ın ortakları kimya aşâ€™den fayda sağlayamıyor ve kar orada kalıyor. Halbuki, bu gerçeği bilen mevcut yönetim ve karar verici hissedar yönetim kurulu üyeleri, Kimya AŞ nin parasını vererek gerekirse biraz borçlanarak % 36 nı daha alsalar hem konsolide tablolara tüm ciro ve kar dahil olacak (600 ciro 60 mln üzeri net kar) hem de şirket çok değerli olacak...
    Maalesef karar verici onlar, faaliyet raporunu okursanız çok açık görebilirsiniz bu gerçeği...
    -çok ortaklı görünmesi, aslında piyasadaki hisselerin az olması (meblağ olarak) çok olumlu olmasına ve bu verilerle şirket değeri 48 mln USD değil 100 mln USD olması gerekse de (borsanın diğer. Şirketleri ile ile mukayese edildiğinde) maalesef büyük yatırımcı ve spekülatörler bu hişsseden çekiniyorlar çünkü ortak satışından korkuyorlar... Yine de birileri elbet bir gün şirket değerini keşfedecektir.
    -İtalyada yapılan fabrika yatırımının negatif etkileri bitmiş...
    -Euro cinsinden pozisyonun kısmende olsa short olması , euronun yükselişi dolayısıyla aleyhte kur farkları oluştursa da, tabloyu major olarak etkilemiyor.
    -şirketin düzenli temettü vermesi (dağıtılabilir 30 mln tl nin en az % 20 si) bu yıl 6 mln temettü kararının nisan ayında verileceğini gösteriyor, borsada düzenli temettü dağıtan şirket olarak uzun vadeli yatırımcılar açısından pozitif bir strateji. Umarım bu yıl birikmiş ve dönem karının önemli bir kısmını da bedelsiz olarak sermayeye eklerlerse, hem hisse dağıtımı hem de yüksek ödenmiş sermaye şirketi rasyolar olarak daha güçlü kılar.
    -2018 yılı şubat ayında açıklanan gebzedeki 20 dönüm arsanın yaklaşık 6 milyon a iştirak olan ve karı bol olan Kimya AŞ ye satılması, dağıtılacak temettünün Kimya AŞ den tahsil edileceğini gösteriyor ancak, arsanın ucuza gitmesi eleştiriside hiç yabana atılacak cinsten değil. Yinede, 2018 ilk çeyreğindeki normal kara ilave 3 mln civarında taşınmaz satış karı gelecek.

Veriler iyi, fiyat düşük gibi, ortakların borsada alım satım yapması kötü, daha karlı işlemlerin Kimya AŞ de kalması kötü ama güçlü temel analiz verileri olan ve dağınık takası olan bir hisse...
    Bakalım pazartesi alaıcı satıcılardan hangisi üstün çıkacak?
    Ben gibi sabırla bekleyenlere bol şanslar...

3. uzun vade devamli kazancli sirket..

4. arazi satışından gelecek 3 milyon karın 2018 ilk çeyrek karına eklenecek olması çok güzel..
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

5. 2017 yılının son üç çeyreğinde yakalanan ortalama 80 milyon tl ciro güzel, 2016 yılı ilk çeyrek net kar marjı %10 iken nedense 2017 yılı ilk çeyrek net kar marjı %5 olmuş...bunun nedenlerini bir ara yatırımcı ilişkilerinden sormak lazım..

ama 2018 yılı ilk çeyrekte olası 80 milyon ciro + olası %10 veya %5 net kar marjı + arazi satışından gelecek 3 milyon tl = sürpriz güzel bir bilanço olasılığını doğuruyor...gentaş şu anda fk 6 değerinde işlem görüyor...diğer hissem olan blcyt ise fk 7 değerinden işlem görüyor....normalde bir hissenin olması gereken değeri 8 fk değeridir...ikisinde de 2018 yılı ilk çeyrek güzel kar getirme potansiyeli var...

bu durumda gentaşı 1,70 in altına satmama kararı alıyorum...fk 7 değerine göre 1,98 tl olması gereken gentaş ancak 1,90-2,00 aralıklarına gelirse ve şartlar da uygun ise ilk trade denememi yapabilirim...

hisse düşecek olursa da daha aşağıdan maliyet düşürme imkanım vardır...hem gentaşta hem blcyt da 2018 ilk çeyrek bilançolarında bulunmak istiyorum...ha tradelik bir durum görürsem yaparım ama tekrardan yerine koyarım...hiç bir şey de yapamıyorsam yerinde kalsın...nasıl olsa çürümüyor , tarihi geçmiyor....
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

6.  Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    2017 yılının son üç çeyreğinde yakalanan ortalama 80 milyon tl ciro güzel, 2016 yılı ilk çeyrek net kar marjı %10 iken nedense 2017 yılı ilk çeyrek net kar marjı %5 olmuş...bunun nedenlerini bir ara yatırımcı ilişkilerinden sormak lazım..

ama 2018 yılı ilk çeyrekte olası 80 milyon ciro + olası %10 veya %5 net kar marjı + arazi satışından gelecek 3 milyon tl = sürpriz güzel bir bilanço olasılığını doğuruyor...gentaş şu anda fk 6 değerinde işlem görüyor...diğer hissem olan blcyt ise fk 7 değerinden işlem görüyor....normalde bir hissenin olması gereken değeri 8 fk değeridir...ikisinde de 2018 yılı ilk çeyrek güzel kar getirme potansiyeli var...

bu durumda gentaşı 1,70 in altına satmama kararı alıyorum...fk 7 değerine göre 1,98 tl olması gereken gentaş ancak 1,90-2,00 aralıklarına gelirse ve şartlar da uygun ise ilk trade denememi yapabilirim...

hisse düşecek olursa da daha aşağıdan maliyet düşürme imkanım vardır...hem gentaşta hem blcyt da 2018 ilk çeyrek bilançolarında bulunmak istiyorum...ha tradelik bir durum görürsem yaparım ama tekrardan yerine koyarım...hiç bir şey de yapamıyorsam yerinde kalsın...nasıl olsa çürümüyor , tarihi geçmiyor....
    Görevliyim algıyı yönetirim.. saf küçük yatırımcı avlarım...
    kahraman chakallardan aldığım avantaya bakarım diyorsun yani...

bu hissenin bu kar ile savaşta ederi 3,x
    biraz cila çekseler adam olmayı deneseler 4,x

köpürtseler reklam yapsalar 5,x

gelgel yapsalar 7,x

net...

ironi = inori
    Sırtlanlar diyarında yem olma dikkat et.

7.  Alıntı Originally Posted by DahaFazlaOlmaz Yazıyı Oku
    Görevliyim algıyı yönetirim.. saf küçük yatırımcı avlarım...
    kahraman chakallardan aldığım avantaya bakarım diyorsun yani...

bu hissenin bu kar ile savaşta ederi 3,x
    biraz cila çekseler adam olmayı deneseler 4,x

köpürtseler reklam yapsalar 5,x

gelgel yapsalar 7,x

net...

ironi = inori
    ne demek istediğini açar mısın dostum...ama beni kahraman ailesine iliştirmen ve beni görevli gibi göstermen hiç hoş değil...sana yakıştıramadığımı söylemek isterim....son 3-4 yıldır bu suçlamayı ilk defa sen yapıyorsun...

bu son 3-4 yılda zaten beni tanıyanlar tanıyor...yazdığım ilk yıllarda hisselerdeki isabetli yorumlarımdan dolayı bazı ky arkadaşlar beni spek olarak suçladıklarını hatırlıyorum....

onun dışında beni hisse pazarlamak ile suçlayanlar da oldu ama suçlayanların hepsi de gelip özür diledi...çünkü hisse zirvelerinde pazarlanır ben yorum yaptığım hisseler ise genelikle en ucuz veya alış için en uygun yerlerinde olduğunu görünce ve bunu zaman da ispat edince gelip benden özür dilemişlerdir...

tahmin ediyorum ki beni pek tanımıyorsun...zamanla tanıyınca gelip özür dileyeceğini tahmin ediyorum...tabi birazcık vicdanın varsa...zaten vicdanın yoksa yapacak bir şey yok sen her şekilde bildiğini okursun....

Sayfa 361/651 İlkİlk ... 261311351359360361362363371411461 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •