Sayfa 366/1024 İlkİlk ... 266316356364365366367368376416466866 ... SonSon
Arama sonucu : 8185 madde; 2,921 - 2,928 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by sonsav Yazıyı Oku
    Sayın Rajcapur (Nikinizi söylemekte güçlük çekiyorum da, kızmazsanız böyle hitap ediyorum...) Akıllı olun...Manipülasyon yapmayın...Yanlış bilgi vermeyin...Yazılarınızı okumam ona göre...
    ihtiyarın bana kızması normal , bazen ben bile kendi kendime kızıyorum. Hatta o kadar kızıyorum ki kendi yazılarımı dahi okumuyorum.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul/Montreal
    Gönderi
    36,161
     Alıntı Originally Posted by Günaydın Yazıyı Oku
    ben işyat tuttum 5 sene, %16 lar %20 ler le temettü aldım üst üste, fakat gördümki 1 tl nominalin ya altında ya çok az üstünde aşırı bir iskonto var tahtada, yani verdiği temettüyü aslında bana ödetiyo,değer kaybı çok fazla

bu iskontonun sebebi aktif toplamının kaynağı sermaye piyasası enstrümanları olduğu için portföyün erimesi zarar etmesi halinde diledikleri an tasfiyeye gidebilmeleriymiş, tasfiye halinde her paya ödenecek rakam o haftaki pay başına net aktif değeri neyse oymuş

orada haftalık 1.46 yazıyor bu hafta, elinde 20 bin adet varsa 1.46 liradan nakde çeviriyorlar paran hesabına yatıyor olay bu

benim kağıttan çıkmamın sebebi sermaye değerinin hep yerinde saymasıydı aşırı iskontoydu ve kağıt üzerinde görünen portföyün riskiydi,

yani arsa yok arazi yok üretim yok sadece bilgisayar ekranındaki bir portföy iş kulelerde 2.katta bir odada 3 kişi hallediyor bu işi

işyat da tuttuğun sermaye değerini enflasyon ve mevduat faizi karşısında iyi hesap et, karlı diyorsan senin kararın etkilenmeni istemem, yıllardır işyat tutan çok yatırımcı var onlarla istişare etmen daha doğru olur
    Ben de ayni nedenlerden dolayi 3 ay tuttum ve sattim.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    camekanın dışında
    Gönderi
    1,797
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Ben de ayni nedenlerden dolayi 3 ay tuttum ve sattim.

Syg,
    saygı bizden sn.dudu, bende temettü için bir kaç kağıt var şu anda bunun dışında mevduatta kalmayı daha avantajlı görüyorum çünki pay piyasasında al sat çabalarımın sonucunda çok canım yandı

saygılar
    “Kalbimizde Tanrı'nın ışığı vardır, onun adı da vicdandır." Lev Nikolayeviç Tolstoy

4.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Bankalar nakit olarak getirilen paraya isterse kaynak sorabilir. Kaynak derken; "şu tarihte şu işten kazancım" demek zorunda değilsiniz. "İnşaat işindeyim gelirim var", "Ailemden kaldı" vb cevapların yetmesi gerekir. Tabii buna rağmen, banka kendisine göre şüphe oluşturan kişileri MASAK'a bildirmek zorunda. Bu yüzden para miktarıyla, görsel durumunuzu bağdaştıramazsa; bu soruyu sorabilir veya o parayı yatırmanızı red bile edebilir. Bunlar yasalarda yazılı, bağırıp çağırma bunu değiştirmez. Her banka elbette bu kuralları aynı muntazamlıkta uygulamıyor, yorumlamıyor. Yabancı bankalarda, özellikle ING gibi risk birimi gelişmiş bankalarda daha katı uygulanır. Burgan sormazsa da şaşırmam.

Bu sadece nakit için geçerli. Nakit, bankacılık sistemine bir kez girdikten sonra dijital paraya hiçbir soru gelemez. EFT-havale-swift işlemlerinde yollayan kişinin kim olduğu belli. Görevleri; sisteme sokarken bir kez tespitte bulunmak. Kara para aklama ve terörün finansmanı tarzı yasadışı işlemleri engellemek sadece bankaya nakit ilk kez girerken olasık dahilinde. Sisteme bir kez girdikten sonra onun izini kaybettirmek bu çağda kolay... Bunları bile bile "sormayan" bankaya para cezaları ve personele para+hapis cezaları tanımlı. Uygulamada ceza verildiğini hiç duymadım, o da ayrı mesele.
    Sisteme giren paranın izini kaybettirmek kolay diye yazmışsınız halbuki eft olsun swift olsun izi sürülebilir. İz kaybettirme nasıl oluyor anlayamadım, açıklar mısınız?

F3211 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5.  Alıntı Originally Posted by memorex Yazıyı Oku
    Sisteme giren paranın izini kaybettirmek kolay diye yazmışsınız halbuki eft olsun swift olsun izi sürülebilir. İz kaybettirme nasıl oluyor anlayamadım, açıklar mısınız?

F3211 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Kaybettirilebilen şey bankaya para yatıran kişinin kim olduğu değil. O paranın gerçek sahibinin kim olduğu ve nereye gittiği... Yoldan okuma yazma bilmeyen birini kandırıp, onun hesabına 1 milyon TL yatırıp, sonra bunu 100'lerce farklı yere ufak tutarlı eft'ler ile yollarsanız, o paranın gerçek kaynağı artık bulunamaz hale gelir (yöntemin adı Şirinler). Bu yüzden bankacının okuma yazma bilmeyen biri adına 1 milyon TL yatırıldığını MASAK'a bildirme mecburiyeti vardır eğer o paranın gerçek sahibi olduğuna dair net bulguları yoksa.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

6.  Alıntı Originally Posted by roxette Yazıyı Oku
    İng ye yılbaşından sonra elden 200 k dolar yatırdım. Hiç bir şey sorulmadı.

Yalnız diğer bankalarda yaşamadığım şöyle komik şeyler yaşadım. Günlük %3,50 idi galiba dolar faizi ilk girdiğimde ve 2 ay uygulanıyordu. 2 gün sonra fark ettiğimden otomatik %1 e indirmişlerdi faizi. Hanımın adına hesap açtık , aynı şube de virman yaptırmak istedik , parayı çekmeden. Yarım saat beklettiler , merkezden biri arıyor , efendim roxette bey dolarınızı havale yapmak istiyormuşsunuz , eminmisiniz gibi sorular. Evet eminim dedikten sonra virman yapıyorlar , yoksa yapmıyorlar. Hanımın 2 aylık süresi dolunca da reşit olmayan oğlum adına hesap açacağım , gene virman , gene arıyacaklar , efendim eminmisiniz , son kararınız mı bla bla bla .. Oğlumun hakkı da dolunca bakacağız.

Bu arada forumdaşlara sormak istiyorum. 2016 da ing de hesap açanlar 1 yıl hoşgeldinden faydalanıyor bildiğim kadarı ile ancak benim gibi 2017 de açanlara 60 gün uygulanıyor. Bu işi uzatmak için, bazı arkadaşlar e-turuncu açılmışsa normal turuncu açın , turuncu açılmışsa e-turuncu açın internetten benzeri bir şeyler yazdıklarını hatırlıyorum galiba , yanlış da anlamış olabilirim. Şubeye sordum , kesinlikle 60 gün de hiç bir esneklik yapmıyorlar.
    Bilal 'e anlatacağınız gibi tane tane var mı bunun bir yolu acaba?
    Teşekkürler.
    yaptığınız virman değil havale.. ayrıca dikkat edin ivazsız intikal vergisi çıkabilir..

7.  Alıntı Originally Posted by enfarktus Yazıyı Oku
    Sayın Ahme, tamamen İng'nin cinsliği. Dün şubeden Usd yatırırken bile dakikalarca beklettiler. Gişedeki kız durmadan içeriye gidip amirine bir şeyler sorup geliyordu, en son parayı Odea'dan çektiğime dair makbuz yanımdaydı onu gösterince sisteme kaydedip parayı hesaba geçirdiler. Parayı Odea'ya ya da Teb'e yatırırken tek bir soru bile sormamışlardı. Bu sorgulamayı sadece İng yapıyor.
    Mesele hamamın namusunun korunması meselesidir bence. Açıklaması da aşağıdaki fıkradadır.

Cinsel tercihleri kanşık bir adam günün birinde bu konularda ünlü bir hamama gitmiş. İstek durumunu tellallara açıklayınca da bir güzel dövülerek, hamamdan dışarı atılmış. Bir süre sonra bu kez sadece yıkanmak amacıyla aynı hamama gitmiş ve bakmış ki ortalık yıkılıyor. ‘Tellağa sormuş: – Yahu geçen sefer beni bu yüzden sopalarla dövmediniz mi? Tellak yanıtlamış: – Biz senede bir gün hamamın namusunu kurtarırız, demek ki sen o güne denk gelmişsin!

Kara paranın aklanmasıyla mücadele amaçlı bir mevzuat vardır ama fıkrada belirtildiği gibi hamamın namusunu görüntüde kurtarmaya dönük olarak uygulanır.

Yıllardan beri dış ticaret dengesinde artı-eksi hata payı olarak gösterilen milyarlarca dolar kayıt dışı olarak ülkeye girmektedir. En son geçen yıl ilan edilen af ile yurtdışından getirilen paralarda kaynak aranmadı. Önceki yıllarda benzer aflarda belli bir yüzde ile maliyeye ceza ödenirken, geçen yıl bu bile yapılmadı. Geçen yıl geçici olarak yapılan bu uygulamanın yakın zaman da tekrar gündeme gelmesi de ihtimal dahilindedir. Benzer aflar vergi barışı adı altında yurtiçindeki kayıt dışı paralar için de getirilmiştir ve getirilmeye devam edilecektir. Ama hamamın namusunun kurtarılması operasyonuna kim kurban gider bilemeyiz.

Bankaların makbuz talebi de mantıklı değil, nihayetinde makbuzu elinizden almıyorlar. Bir bankadan 100,000 tl çekip aynı güm 10 bankaya 100'er bin tl yatırıp 1 mio tl kayıt dışı paranızı sisteme sokabilirsiniz.

Bunun gibi bir suru ozel sirket bono/tahvil/ kira sozlesmesi vb kagitlar var..
    odemeler vade sonu, aylik, 3ayda bir, 6 ayda bir vb seklinde dir.

Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    bunun yerine aktifbank nkolay bono almak daha mantıklı bence.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Sayfa 366/1024 İlkİlk ... 266316356364365366367368376416466866 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •