Sayfa 385/913 İlkİlk ... 285335375383384385386387395435485885 ... SonSon
Arama sonucu : 7300 madde; 3,073 - 3,080 arası.

Konu: KUTPO - Kütahya Porselen

1.  Alıntı Originally Posted by yarımada Yazıyı Oku
    Yanlış düşünüyor olabilirim ama bu tip küçük ölçekli diyebileceğimiz patron hisselerinde emeklilik fonlarında bu kadar mal olması hissenin yukarı gitmeyeceğini gösterir bence. Önceki yükselişte de fonların malı azalınca hareket oldu diye hatırlıyorum. Ancak şu da olabilir. Fonlar kısa vadede karı görünce satacağı için %10-15 yükselişte bu fonlar mal satar ondan sonra esas yükseliş gelebilir.
    5 Ağustos -22 Eylül 2016 (yıla dikkat) arası takas değişimleri.

Bu aradaki 6 hafta içinde her hafta 100k satmışlar sadece ağustosun son ve eylülün ilk günlerine denk gelen haftada (fiyat 7,50 imiş ödenen temettüleri ilave edersek yaklaşık 7,65-7,70) 200 k satmışlar.
    Aslında 2016 birbuçuk ayda yaşanan yükseliş sırasında malı her hafta bölümler halinde sattılar 5,80-9,20 arası.

O zaman yükseliş başı 900k varmış şimdi neredeyse 2 katı var ilginç...
    Yatırım tavsiyesi değildir, yazdıklarım şahsi düşüncelerimdir.

2. geçen sene 3 aylık kar : 525.711 tl

1 miyon bile değilmiş
    o zamanda bilançoyu yine yönetim ve satış/pazarlama giderlerinden kırpmışlar. bunlar bu işi yol yapmış resmen.
    bu sene tahmin tabi ki tahminim 12 milyon üstü gibi. 2016/3 aylıkta 7.5 milyon kar gelmiş çünkü.

yüzde bin mi artık yüzde bilmem kaç artış görünecek eğer tahminim tutarsa o zaman cidden ver elini münih oluruz.

ama tek korkum yine aynı senaryoyu çevirmeleri. yönetim ve satış/pazarlama giderleri. çünkü tüm şirketler bu kalemler ile bilançoda oynayabiliyor. faturası futurası yok, kontrolu zor . beyan esas modeli vergi kaçırma yöntemi.
    yoksa alınan satılan maliyetli faturalı işlerde oynamak çok zor.
    Allah ım sana dua ediyorum. şu maliye bilanço zamanı şu şirketin önünde yatsa nöbet tutsa diye
    yatırım tavsiyesi değildir.

3. genel takas paylaşabilecek var mı arkadaşlar ?

4. Bu hisseye azar azar giriş yapmayı düşünüyorum. Bugün ufaktan almaya başladım.Daha önce birkaç defa alıp satmıştım.

Hissenin ucuz olduğu zaten herkesin malumu. Çin'den gelecek porselen hem dolardaki artış hem de damping önlemi nedeni ile azalacaktır. İhracat kısmı da dövizin yükselmesi nedeni ile daha rekabetçi hale gelecektir. Bu nedenlerle hissenin önünün açık olduğunu düşünüyorum.

Ancak daha önce de kısmen bahsettiğim üzere şirketin bilançolarında gariplikler var. Mesela son üç çeyrek satışlar ve brüt karlılık hemen hemen aynı olmasına rağmen bir çeyrekte 15 milyon diğer çeyrekte 3 milyon kar açıklıyor. Bütün yıllarda çeyrekler arasında böyle bir dengesizlik mutlaka var. Bunun tek açıklaması şirket sahiplerinin dürüst olmadığı. Biraz mücadele ile bunu yapmalarının önüne geçilebilir ama ciddi bir mücadele gerek.

Açıkladığım durumdan dolayı takas ve fiyat hareketlerine de bakılırsa ilk çeyrekte zarar açıklama ihtimalinin bile olduğunu düşünmeme rağmen bilançodan önce risk almayı düşünüyorum. Çünkü en az 2 yıllık bir süreçte hissede beklemeyi planlıyorum.

5. Primli hisseler düşüyor, bizimkinde prim olmadığından düşemiyor. Sevinsek mi, üzülsek mi bilemedim. YTD.

6. Neden düşemiyor..algı meselesi..yakınımda birileri 5in altını bekliyordu bilanço kapıya dayanınca bugün dayanamamış mallanmaya başlamış bile..Hele biri varki kalın parmak illaki bilançoyu görecek!..

7. Düşeceği kadar düştü. Bilanço sıkıntılı gelir ise yine düşer. Hiç nazlanmadan. Bilançoyu bekliyoruz hep birlikte...

8. 10 numara beş yıldız hisseler neredeyse 2 yıl önceki rakamlara inmiş bu zaten 2 yıl öncesindeydi hep peki bu hisseyi kim neden alsın ki?TEMETTÜ için e.fonları aldı temettü dağıtılınca onlarda kaçarlar hoş zaten vereceği temettüden daha fazlası zaten düştü bu adamlarda büyük zarar yazdılar, nolacak acaba satışa geçtiklerinde düşünmek bile istemiyorum.Yani kısaca KAHROLASIN -geberesin NAFİ.Hakkım hukukum zehir zıkkım olsun ailenize.Bir de bu adamı bakan yaparlar mı 24 hazirandan sonra,seyreyleyin ülkenin halini o zaman.

Sayfa 385/913 İlkİlk ... 285335375383384385386387395435485885 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •