Sayfa 3957/7020 İlkİlk ... 295734573857390739473955395639573958395939674007405744574957 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 31,649 - 31,656 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Iskoc asilli Ingiliz sair, oyun yazari ve Manchester Metropolitan Universitesi'nde cagdas siir profesoru Carol Ann Duffy, 1 Mayis 2009'da Ingiltere Bas Sairligi unvanini kazanan ilk kadin sair oldu.

Kirmizi bir gul ya da saten bir kalp degil.
    Sana bir sogan veriyorum.
    Kahverengi kagida sarili bir ay o.
    Aydinlik vaat eder
    Askin dikkatlice soyunmasi gibi
    Bu noktada,
    Gozyaslariyla kor edecek
    Bir asik gibi.
    Yansimani da,
    flu bir aci fotografina cevirecek.
    Dogruyu soylemeye calisiyorum.
    Guzel bir manzara ya da renkli bir dunya cizmeye degil
    Sana bir sogan veriyorum,
    Atesli opucugu kalacak dudaklarinda,
    Sahiplenen ve sadik,
    Biz gibi,
    Biz oldugumuz surece.
    Al haydi.
    Platin halkalari daralip alyans olur,
    Istersen.
    Olumcul.
    Kokusu sinecek parmaklarina,
    Bicagina.

2. Yukselen Ay Kralligi (Moonrise Kingdom, 2012) Wes Anderson

3. Belki de hic dusunmemistin degil mi / Tu forse non l’avevi mai pensato,
    Crescenzago’da da gunesin yukseldigini / Ma il sole sorge pure a Crescenzago.
    Bir cayirlik, bir orman, bir gol arar, bakinir gunes, var midir diye / Sorge, e guarda se mai vedesse un prato,
    Hic birini bulamaz, mutsuz yuzuyle / E non li trova, e con il viso brutto
    Kuru Naviglio’dan yukselen kokuyu emer cigerlerine / Pompa vapori dal Naviglio asciutto.

Primo Levi

Milano Sparita, Crescenzago - Naviglio Martesana, 1960

4. "Yalin bir kokusu vardi bu denizin, ama ayni zamanda buyuk ve kendine ozgu bir koku, oyle ki Grenouille, cozumleyip baligimsi, tuzumsu, suyumsu, yosunumsu, taze olan diye ayirmaktan kacindi. Denizin kokusunu butun olarak birakti, butun olarak belleginde saklayip tadiniı butun olarak duyumsadi. Denizin kokusu oyle hosuna gitti ki, onu gunun birinde saf ve katisiksiz olarak ve icinde bogulabilecegi kadar cok ele gecirmeyi diledi." Patrick Süskind, Koku.

"Aveva un odore semplice, il mare, ma nello stesso tempo così vasto e unico nel suo genere, che Grenouille esitava a suddividerlo in odore di pesce, di sale, di acqua, di alga, di fresco e così via. Preferiva lasciare intatto l'odore del mare, lo custodiva intero nella memoria e lo godeva indiviso. L'odore del mare gli piaceva tanto che avrebbe desiderato una volta averlo puro, non mescolato e in quantità tale da potersene ubriacare."

Foto: Gianni Berengo Gardin, Venedik, Rialto pazarinda balik pazari

5. Ronesans donemi Italyan hezarfen, filozof, astronom, mimar, muhendis, mucit, matematikci, anatomist, muzisyen, heykeltiras, botanist, jeolog ve yazar Leonardo da Vinci’nin 501.olum yildonumu (2 Mayis 1519)

Vitruvius Adami / L'Uomo Vitruviano / Vitruvian Man

"Uc sinif insan vardir: gorenler, gosterildiginde gorenler ve gormeyenler. / Ci sono tre classi di persone: quelle che vedono, quelle che vedono se suggerito, quelle che non vedono."

Da Vinci’nin donemin Sultan’i II. Beyazit’a yazdigi mektup:

"Ben kulunuz, Istanbul’dan Galata’ ya uzanan bir kopru yapmak isteginizi, yapabilecek biri bulunamadigi icin kopruyu yapamadiginizi duydum. Ben kulunuz nasil yapilacagini biliyorum. Kopruyu bir bina kadar yuksek yapacagim. Cok yuksek oldugu icin, uzerinden kimse gecmeye razi olmayacak. Oyle bir kopru yapacagim ki, yelkenleri fora olsa bile, bir gemi altindan gecebilecek. Isteyenleri Anadolu kiyisina gecirecek bir asma kopru yapacagim. Allah sizi bu sozlere inandirsin. Bu kulunuzun, her zaman hizmetinizde oldugunu bilin…”

"Io, Tuo servo, ho sentito dire che Vi siete proposto di costruire un ponte da Stambul a Galata, ma non l'avete fatto perché non si trova un uomo capace. Io, Tuo servo lo so Io [lo] eleverò alto quanto un edificio sì che nessuno acconsenta di passarvi sopra, per quanto sarà alto. Ma ho pensato di fare uno sbarramento, di togliere dopo l'acqua, e di conficcare i pali. Farò in modo che da sotto possa uscire perfino una nave con la vela [spiegata].Farò un ponte levatoio in modo che, quando si vuole, si possa passare sulla costa di Anatolia. Se Dio vuole presterete fede a queste parole e darete comandamento considerando codesto sempre al Vostro Servizo..."

“Resim sessiz bir siirdir ve siir kor bir resimdir."

6. Hollandali Altin Cag ressami Adriaen van Ostade'nin olum yildonumu (2 Mayis 1685)

Peasants in a Tavern, c. 1635 (Alte Pinakothek, Munich)

Resting Travelers, 1671 (Rijksmuseum, Amsterdam)

7. Avusturyali ressam Franz de Paula Ferg'in dogum yildonumu (2 Mayis 1689)

Market Day, 1st third of 18th century (Kunsthalle, Hamburg),

Italienische Landschaft, 1730 (Österreichische Galerie Belvedere)

8. Ingiliz ressam Nicholas Pocock'in dogum yildonumu (2 Mayis 1740)

Landscape with figures, 1787 (Museo del Prado)

Battle of Copenhagen, 2 Nisan 1801 (bird's-eye-view painting), early 19th century

Sayfa 3957/7020 İlkİlk ... 295734573857390739473955395639573958395939674007405744574957 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •