Onemli Gunler Banner
Sayfa 411/930 İlkİlk ... 311361401409410411412413421461511911 ... SonSon
Arama sonucu : 7440 madde; 3,281 - 3,288 arası.

Konu: ISYAT İş Yatırım Ortaklığı

1.  Alıntı Originally Posted by kalvin Yazıyı Oku
    geçmiş yılları kontrol ettiğimizde 2015 yılında 5.911.873 milyon kara ( 0,1870 ) temettü vermiş / 2016 yılında 19.192.930 milyon kara ( 0,1250 ) temettü vermiş. yani buna göre yapmış olduğu kar önemli gözükmüyor açıkçası,yoksa 2015 te 5 milyon kara 0,1870 vermezdi diye düşünüyorum yanılıyormuyum bilmiyorum.yapmıs olduğu kara göre işlem yapmış olsa 2017 yılında 25 milyon kar var ama 0,1870 verdi,5 milyon nerde 25 milyon nerde öyle değilmi. yani kısacası ne verir bilemiyorum spk nın temettü veren şirketler için temettü verimlilik oranı şartı olduğunu ve oranın da %20 olduğunu biliyorum.işyat hersene %20 vermiyor ancak temettü oranları incelendiğinde vermiş olduğu tüm yıllar toplamını %20 ye denk getirme çabası olduğunu görüyorum.bu bağlamda bu senede 0,1600 ile 0,1870 gibi bir oran karşımıza çıkabilir ( tekrar söylüyorum temettü verimlilik oranı açısından bunu düşünüyorum, bunun aşağısı verimliliği aşağı çekecektir ).birde 2017 yılında normalde 0,1600 gibi bir oran temettü verdi aslında ama yedek akçeden 0,1870 e tamamladı ve temettü verimlilik oranını 0,19 lara çekti 2017 den önce ise oran 0,17-18 gibi birşeymiş , buda benim bu düşüncemi yani oran düşüncemi kanıtlar nitelikte diye düşünüyorum.
    kalvin sapı samanı gene birbirine karıştırmışsın. Temettü verimi temettü/fiyat'dır. bu oran %5 ise iyi olarak kabul edilir. %20 temettü verimi olan bir senet mevcut durumda yok. olursa söyle hemen alalım

2.  Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku
    kalvin sapı samanı gene birbirine karıştırmışsın. Temettü verimi temettü/fiyat'dır. bu oran %5 ise iyi olarak kabul edilir. %20 temettü verimi olan bir senet mevcut durumda yok. olursa söyle hemen alalım
    spk dan alıntıdır : Hisse senetleri Borsa’da işlem gören anonim ortaklıkların esas sözleşmelerinde de birinci temettü oranının gösterilmesi zorunludur. Ortaklıkların birinci temettü tutarı, hesap dönemi kârından kanunlara göre ayrılması gereken yedek akçeler ile vergi, fon ve mali ödemeler ve varsa geçmiş yıl zararları düşüldükten sonra kalan dağıtılabilir kârın %20’sinden az olamaz. Bu ortaklıklar, genel kurullarının alacağı karara bağlı olarak temettüü nakden, hisse, kısmen hisse kısmen nakit olarak dağıtabilecekleri gibi karın tamamının ortaklık bünyesinde bırakılması ve dağıtılmaması da söz konusu olabilir.

http://www.spk.gov.tr/Sayfa/Index/3/6 burdanda bakabilirsiniz.

3.  Alıntı Originally Posted by kalvin Yazıyı Oku
    spk dan alıntıdır : Hisse senetleri Borsa’da işlem gören anonim ortaklıkların esas sözleşmelerinde de birinci temettü oranının gösterilmesi zorunludur. Ortaklıkların birinci temettü tutarı, hesap dönemi kârından kanunlara göre ayrılması gereken yedek akçeler ile vergi, fon ve mali ödemeler ve varsa geçmiş yıl zararları düşüldükten sonra kalan dağıtılabilir kârın %20’sinden az olamaz. Bu ortaklıklar, genel kurullarının alacağı karara bağlı olarak temettüü nakden, hisse, kısmen hisse kısmen nakit olarak dağıtabilecekleri gibi karın tamamının ortaklık bünyesinde bırakılması ve dağıtılmaması da söz konusu olabilir.

http://www.spk.gov.tr/Sayfa/Index/3/6 burdanda bakabilirsiniz.
    tamam işte karı dağıtmasa da olur diyor. hiç temettü vermeyebilir diyor. verirse dağıtılabilir karın en az %20'si olsun diyor. %20 temettü verimi zorunlu anlamı nasıl çıkardın? ben seni çözemiyorum vesselam.

4.  Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku
    tamam işte karı dağıtmasa da olur diyor. hiç temettü vermeyebilir diyor. verirse dağıtılabilir karın en az %20'si olsun diyor. %20 temettü verimi zorunlu anlamı nasıl çıkardın? ben seni çözemiyorum vesselam.
    vermiye bilir tabiki ama hersene temettü veriyor, ama yüzde 20 vermiyor bunuda yıllara yayarak yüzde yirmiye denk getirmeye çalışıyor diye düşünüyorum diyorum. yoksa kasayada atabilir parayı buna hakkı var.

5.  Alıntı Originally Posted by kalvin Yazıyı Oku
    vermiye bilir tabiki ama hersene temettü veriyor, ama yüzde 20 vermiyor bunuda yıllara yayarak yüzde yirmiye denk getirmeye çalışıyor diye düşünüyorum diyorum. yoksa kasayada atabilir parayı buna hakkı var.
    o yazıda bahsi geçen dağıtılabilir kar. işyat dağıtılabilir karın 2014 yılı %686, 2015 yılı %104 2016 yılı %340 2017 yılı %105, 2018 yılı %119 oranında dağıttı. %20 nedir yani 30 katını dağıtmış adam. Karıştırıyorsun sen bir daha bak bi.

Alıntı Originally Posted by kalvin Yazıyı Oku
    Ayrıca kasaya falan atamaz,çünkü yönetim kurulu kararı var pay değerinin belli bir yüzdesi kadar her yıl dağıtmaya mecbur.Yüzde şimdi aklımda kalmamış ,forumda eski yazılarda kaldı oran,şimdi o yazıyı bulmam zor arkadaşlar )))))))

7.  Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku
    o yazıda bahsi geçen dağıtılabilir kar. işyat dağıtılabilir karın 2014 yılı %686, 2015 yılı %104 2016 yılı %340 2017 yılı %105, 2018 yılı %119 oranında dağıttı. %20 nedir yani 30 katını dağıtmış adam. Karıştırıyorsun sen bir daha bak bi.
    peki bana 2015 te 5 milyon kara 0,1870 temettü ile 2017 yılında 25 milyon kara 0,1870 temettü oranını neye göre dizayn edip dağıttı açıklaya bilirmisin. bana göre bunda bir püf nokta var oranı ona göre ayarlıyor

8.  Alıntı Originally Posted by kalvin Yazıyı Oku
    peki bana 2015 te 5 milyon kara 0,1870 temettü ile 2017 yılında 25 milyon kara 0,1870 temettü oranını neye göre dizayn edip dağıttı açıklaya bilirmisin. bana göre bunda bir püf nokta var oranı ona göre ayarlıyor
    açıklayabilirim, aslında çok karışık değil. sorduğun sorunun cevabı alıntı yaptığın mesajımda var. Senin araştırmacı tarafın hoşuma gidiyor, bu şekilde öğrendiklerini asla unutmazsın. Çok yaklaşmışsın zaten, biraz daha araştırırsan bulabilirsin

Sayfa 411/930 İlkİlk ... 311361401409410411412413421461511911 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •