Sayfa 4167/7020 İlkİlk ... 316736674067411741574165416641674168416941774217426746675167 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 33,329 - 33,336 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Hintli-Ingiliz Sufi geleneginden bir yazar ve egitmen Idris Sah’in dogum yildonumu (16 Haziran 1924)

“Bir adam bir kopege sopayla vuruyordu. Kopek aldigi darbenin acisiyla uluyordu.’Ey kopek sana nicin vurdu’ dedim.’Kendinden daha iyi birini gormeye tahammulu yok’ dedi." (Sibli)

“I saw a guard hitting a dog with a stick. The dog was howling as it suffered the strokes. I said: 'O dog, why has he struck you?' He said: 'He cannot bear to see one better than himself.' ” Shibli

“Diger sufi yazarlar gibi Mevlana da ogretilerini, derindeki manasini yansittigi kadar gizlemeyi de basaran bir iskelet icerisine yerlestirir. Bu teknik, materyali ust bir seviyede kullanmaya yetkin olmayanlarin onunla tam bir etkilesime girmekten alikonmasini saglar. Boylece, siir isteyenlerin siiri almasina izin verir; hikaye isteyenlere hosca vakit gecirtir; isteyenlerin ise zihinlerini harekete gecirir.”

“Rumi, like other Sufi authors, plants his teachings within a frame work which as eifectively screens its inner meaning as displays it. This technique fulfils the functions of preventing those who are incapable of using the material on a higher level from experimenting eifectively with it; allowing those who want poetry to select poetry; giving entertainment to people who want stories; stimulating the intellect in those who prize such experiences.”

2. Fransiz roman yazari, Le Figaro'nun eski direktoru ve Académie Fransa eski Dekani Jean (Bruno Wladimir François de Paule Le Fèvre) d'Ormesson’in dogum yildonumu (16 Haziran 1925)

“Insanlar artik fazla olmuslardi. Kendilerinden ve hirslarindan baska bir sey gormuyorlardi artik. Tanri, insanlari ve yeryuzunu yok etmek, onlari hiclige geri dondurmek istiyordu. Kararindan emin olmak icin son kez bas melek Cebrail'i cagirdi ve ondan Dunya'ya giderek bir rapor hazirlamasini istedi. Ve bas melek Cebrail, yeryuzunde bir adaya indi. Ve yazarla karsilasti.” Cebrail Raporu

“Dieu est en pétard contre les hommes. Il décide d’en finir avec ses créatures et pour cela d’arrêter le temps. Gabriel s’y oppose. Dieu l’envoie auprès des hommes et des merveilles de la Terre, et lui demande de revenir avec un rapport qui pourrait le convaincre de ne pas les anéantir. Gabriel atterrit auprès du narrateur.”

3. Amerikali yazar, senarist ve egitmen Erich (Wolf) Segal’in dogum yildonumu (16 Haziran 1937)

“Ask,bir daha asla uzgunum demek zorunda kalmamaktir.”

" ‘Ucurumdan dusmenin nasil bir sey oldugunu bilmiyorsun caylak,’ dedi. ‘Lanet olasi hayatinda asla bir ucurumdan dusmedin.’

‘Evet, dustum,’ dedim konusma gucumu yeniden kazanarak.’Seninle tanistigimda’

‘Evet’ dedi ve yuzunden bir gulumseme gecti.’Ah, o ne dusustu bir bilsen. ‘Bunu kim soylemisti?’

‘Bilmiyorum,’ diye cevap verdim. ‘Shakespeare mi?’ “

" 'You don't know about falling off cliffs, Preppie,' she said. 'You never fell off one in your goddamn life.'

'Yeah,' I said, recovering the power of speech. 'When I met you."

'Yeah,' she said, and a smile crossed her face. ''Oh, what a falling off was there.' Who said that?'

'I don't know,' I replied. 'Shakespeare.' “

“Kafamda dolasan dini dusunceler bunun tam tersiydi. Sabah uyanip Jenny'nin orada oldugunu gordugumde oldugu gibi. Hala orada olmasi. Cok uzgunum, hatta utanarak soyluyorum ama sukredebilecegim bir Tanri olmasini umit ediyordum. Uyanip Jenny'yi gormeme izin verdigi .”

“The kind of religious thoughts I had were just the opposite. Like, when I woke up in the morning and Jenny was there. Still there. I'm sorry, embarrassed even, but I hoped there was a God I could say thank you to.”

4. Amerikali roman yazari Joyce Carol Oates’in dogum gunu (16 Haziran 1938)

“Yillar onceydi, mutluydum, kendimdim ve mutluydum ama farkinda degildim. Ne cocuk sayildigim ne de cocukluktan tam olarak ciktigim yillardi. Cogunlukla yalniz oldugum, kendimi yalniz hatirladigim yillar. Gercekte de boylesin aslinda: yalniz, yapayalniz.”

“In a long-ago time when I didn't know Yes I was happy, I was myself and I was happy. In a long-ago time when I wasn't a child any longer yet wasn't entirely not-a-child. In a long-ago time when I seemed often to be alone, and imagined myself lonely. Yet this is your truest self: alone, lonely.”

“Iste boyle nadir anlarda prefrontal beynin elektrikle yuklenmis noronlarinin bir miknatis tarafindan cekilen demir parcaciklari misali bir araya toplanisini hissedebilirsiniz. "

“At such rare times you can feel the electrically charged neurons of the prefrontal brain realigning themselves like iron fillings drawn by a magnet. ”

“Zaman ne tuhaf. Sonunu goremedigimiz, baslangicini unuttugumuz bir tunel gibi.”

“The strangeness of Time. Like a tunnel whose end you can't see, whose beginning you've forgotten.”

“En kotusu de kendini karsiliginda yeterince sevgi gormeden acmak olurdu. / The worst thing: to give yourself away in exchange for not enough love.”

5. Isvecli roman yazari Torgny Lindgren’in dogum gunu (16 Haziran 1938)

“Uc sey var hayatta beni sasirtan ve dorduncusunu ise hic anlamiyorum: Havada kartalin yolu, kaya uzerinde yilanin yolu, denizin ortasinda geminin yolu ve genc kadınla birlikte olan erkegin yolu.” Yilanin Yolu

“There are three things which are too wonderful for me, Four which I do not understand: The way of an eagle in the sky, The way of a serpent on a rock, The way of a ship in the middle of the sea, And the way of a man with a maid.”

6. Dallas dizisinde Valene Ewing karakterine, Yalan Ruzgari dizisinde Gloria Fisher karakterine hayat veren Amerikali aktris Joan Van Ark’in dogum gunu (16 Haziran 1943)

7. Alfred Hitchcock’in yonettigi, Anthony Perkins, Janet Leigh ve Vera Miles’in başrollerini paylastigi korku-gerilim-gizem Sapik (Psycho), 16 Haziran 1960’da New York’ta gosterime girdi.

8. Fransiz ressam Paul Welsch’in olum yildonumu (16 Haziran 1954)

Pecheur, XX e siècle

Welsh Peasant and Child, XX e siècle

Sayfa 4167/7020 İlkİlk ... 316736674067411741574165416641674168416941774217426746675167 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •