Sayfa 429/1024 İlkİlk ... 329379419427428429430431439479529929 ... SonSon
Arama sonucu : 8185 madde; 3,425 - 3,432 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Rica ederim... Siz iktisatçısınız galiba?
    Evet doçentim.
    Değerli arkadaşlar, takım vb. tutar gibi pozisyon tutup bazı hoş olmayan sözlere mazur kalmak beni kırıyor. Benim kırdığım da olduysa şimdiden özür dilerim. Artık yazmayacağım. Selamlar, saygılar.

2.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Bildiğim kadarı ile "bankalara verdiği limitsiz vadeli TL borçlanma imkanı ve aynı koşullarda TL borç verme imkanı" yani verebilir de borçlanabilir de diye anlıyorum... Diğer bir yorum olarak da o vakit TCMB sının değilde; bankaların likit TL sorunu var, bozulan mali yapısını MB dan geç likitide penceresinden tamamlıyor... Dzügün bir banka nakit problemi yaşamaması gerekmez mi? O vakit RODEO %14 yada MODEO %14,75 yada MAHMUT BANK %15 veriyora kanmamak gerek.. Paranızı alamama riskiniz büyüyor gibi birşey... Ya da bankalarda mali ve likitide sıkıntısı büyüyor diyelim o vakit... Kısaca, her türde bir ANAMOLY yi idare etme durumu... Ekonomilerde ANAMOLY ler hiç iyi değildir... Ama iddia sahibi değilim... Yanlış da bakmış anlamış yorumlamış olabilirim.. Çünkü iktisatçı değilim... Mühendisim...
    yorumun elle tutulur hiç bir yanı yok, son satırda mühendisim lafı olmasa oturup cevap yazılmaz, o cinsten bir yazı, glp bir araç, mühendis dili ile şu olabilir a aracı a noktasından b aracı b noktasından son sürat hareket ediyor ya çarpışırlar ya teğet geçerler amaç teğet geçmesi için çalışmak , bu kadar basit , bunun politika faizi ile alt/üst bana ile hiç bir ilişkisi olmaz, glp %40 bile olsa politika faizi 9 da kalabilir, bugün merkez bankası toplantısı var, adam gerektiği zaman sıkşaştırmadsn kaçınmam derse şaşırmayın , neyse yazım size serzeniş değil, çok yanlış bilgi paylaşımları yapılıyor, 1-2 sene glp ile yaşamaya alışmak lazım, %40 a kadar piyasa bozulmaz, bozulması için 3 hane lazım, 2 haneyi piyasa tolere eder, 1-2 sene bu oranı piyasa rahat kaldırır , ekonomi sarsılmaz, kalkınma ve büyümde sapma olmaz. bankaların öz sermayeleri erimez , sadece karlılkları düşer, para sistemin içinde döneceği için sorun olmaz, Benin tahminim 1-2 yıl içinde petrol türevi ürünlerde devaml indirilmede gidileceği, piyasayı canlandırmak adına bu denenebilir , otagaz yazın 2,00 civarı olabilir,1,99 bile, denenmez ise enflasyon kolay kolay düşemez , tek bu kalem enflasyonu aşağı çeker, oldukça güçlü bir kalem , neyse 1-2 yıl ilginç bir yıl olacak, kredi faizleride ilerde ipotek şartı zorunluğu getirilebilir, birçok şey yazılabilir, yazmamak tabiki en güzeli
    Parayı hedefiniz yapmayın. 1$ Elli kuruş olacak
    duhul: eylül 2012

3.  Alıntı Originally Posted by Happy Yazıyı Oku
    Evet doçentim.

doçent dediğin insanın buraya uçuk yazılar yazmaktan çok daha önemli işleri olması lazım

eğer doçent iseniz vah üniversitelerin haline, sarkastik olmak için aynı şeyi bir topikte yazarsınız anlarım da

forumda 3-4 ayrı topik gezip dolar 50 kuruş olacak yazmak pek eğitim işi olan bir insanın yapağı iş değil..!?

4.  Alıntı Originally Posted by Happy Yazıyı Oku
    Evet doçentim.
    Sn.Hocam tarzınızdan belli... Ancak likitide yöetiminde hazinemizde bir sıkıntı var.. Kartopu misali... Yalnız para yönetimi asla siyasetten ayrı değildir... Bir noktadan sonra birey siyasetçisine güvenmez ise; MB ne faiz verirse versin ipin ucu kaçar.. Ekonominin %90 ı güvendir.. Unutmayalım ki; bankaya yatan her 100 TL karşılığında para 600 TL sanal kredi verilir... Bu sanal kısım güvendir... Güven koparsa değil; doçent en yüksek düzeyde ekonomist dahi kurtaramaz.. Hele hele toplum siyasi olarak karpuz gibi ikiye bölünmüş iken... Toplumun %50 sinin kabul etmediği bir düzende ekonomik seferberlik yapmaya çalışmak ki bu %50 ki ekonominin %75 ini elinde tutan kısım ise... Uzun lafın kısası şudur Sn. Hocam... TCMB Ekonomi Bilimi Siyasetten ayrı tutulamaz... Benim elimdeki 1,000,000 TL mi USD yerine, inşaata yatırım yapmam için, ne GLP, ne faiz, ne de başka bir ekonomik gerekçe benim bu düzene olan fikrimi değiştiremez... Ki benim gibi düşünen diğer %50 varken... TCMB sının da temel sıkıntısı da aslında budur....

Saygılarımla....

Alıntı Originally Posted by ACIBİBER Yazıyı Oku
    yorumun elle tutulur hiç bir yanı yok, son satırda mühendisim lafı olmasa oturup cevap yazılmaz, o cinsten bir yazı, glp bir araç, mühendis dili ile şu olabilir a aracı a noktasından b aracı b noktasından son sürat hareket ediyor ya çarpışırlar ya teğet geçerler amaç teğet geçmesi için çalışmak , bu kadar basit , bunun politika faizi ile alt/üst bana ile hiç bir ilişkisi olmaz, glp %40 bile olsa politika faizi 9 da kalabilir, bugün merkez bankası toplantısı var, adam gerektiği zaman sıkşaştırmadsn kaçınmam derse şaşırmayın , neyse yazım size serzeniş değil, çok yanlış bilgi paylaşımları yapılıyor, 1-2 sene glp ile yaşamaya alışmak lazım, %40 a kadar piyasa bozulmaz, bozulması için 3 hane lazım, 2 haneyi piyasa tolere eder, 1-2 sene bu oranı piyasa rahat kaldırır , ekonomi sarsılmaz, kalkınma ve büyümde sapma olmaz. bankaların öz sermayeleri erimez , sadece karlılkları düşer, para sistemin içinde döneceği için sorun olmaz, Benin tahminim 1-2 yıl içinde petrol türevi ürünlerde devaml indirilmede gidileceği, piyasayı canlandırmak adına bu denenebilir , otagaz yazın 2,00 civarı olabilir,1,99 bile, denenmez ise enflasyon kolay kolay düşemez , tek bu kalem enflasyonu aşağı çeker, oldukça güçlü bir kalem , neyse 1-2 yıl ilginç bir yıl olacak, kredi faizleride ilerde ipotek şartı zorunluğu getirilebilir, birçok şey yazılabilir, yazmamak tabiki en güzeli
    Sn.Acıbiber hiçbir zaman iddialı olduğumu söylemedim.. İddialı olmayı da hiç sevmem... Cevap yazmaya değmez demişsiniz ama makale düzeyinden uzun ve ciddi yazmışsınız... Ne derseniz deyin isterseniz ekonomi hocama sorun GLP si bir saçmalıktır... Enflasyona gelince... İpin ucu kaçmak üzeredir... Fırtına öncesi sessizlik derim ben buna... Bırakın ekonomik argümanları... Bir toplumun %50 sini görmezden gelip umarsız siyasi politikalar kurarsanız hele ki bu görmezlikten geldiğiniz %50 mevcut ekonominin %75 ini elinde tutuyorsa; GLP sinden %12,25 ile para vermekten çok daha sağduyulu politikalar kurmanız gerekir ki; kalan bu kesim usd almayıp, arsa alsın, daire alsın, araba alsın... Bırakın GLP sini filan... KRAK ÇIPLAK... Enflasyon %15 lere doğru evrilmesine an kalmışken hububat ithalinde %0 vergi koyuyor ve içeride ki Tarım İşçisini bitiriyoruz haberimiz yok... 4,000,000 işsiz Tarım dışı iken... Önümüzdeki 6 ay da Tarım İçi işsizlik bir anda patlayacak haberimiz yok... Bakın Sn.ACıbiber, GLP yada üst band yada alt band yada Tahvil faizi yada politika faizi bilmem ne... Bu kadar faiz bir yatırımcının aklını karıştırır.. Hiçbir fon 15 çeşit faiz uygulanan bir yere yatırım yapıp parasını vermek istemez.. İster Doçent olun ister profesör... Bunun adı fırıldaklıktır... Her yatırımcı iktisatçı yada ne bileyim master degree düzeyinde iktisat bilmek zorunda değildir... Bilakis; birçok para babası düşük eğitim düzeyindedir... Bu denli faiz çeşidi varken hatta bu faiz çeşitleri arasındaki makas da 300-400-500 baz puan farklı iken ekonomide bir şeylerin yanlış olduğunu anlamak için hoca olmaya gerek yoktur... Değerli arkadaşlar; kısaca fikrimi sordunuz akademik dilden ziyade halk tabiri ile açıklamak isterim... Türkiye'de ki ekonomiyi su dolu bir balona benzetiyorum... Ne tarafını tutsan diğer taraf pörtlüyor... Pörtleyince deliniyor... İşte tamda bu noktada bu delikleri parmaklayıp duruyoruz... Ama balonun dayanacak elastikliği kalmadı gibime geliyor... Dediğim bu...

İster ev alın, ister araba, isterseniz USD yada ne bileyim gidin Mahmut Banka yada Hamburger Banka birikimlerinizi yatırın.. Benden bu kadar...

Saygılarımla....

5.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Bildiğim kadarı ile "bankalara verdiği limitsiz vadeli TL borçlanma imkanı ve aynı koşullarda TL borç verme imkanı" yani verebilir de borçlanabilir de diye anlıyorum... Diğer bir yorum olarak da o vakit TCMB sının değilde; bankaların likit TL sorunu var, bozulan mali yapısını MB dan geç likitide penceresinden tamamlıyor... Dzügün bir banka nakit problemi yaşamaması gerekmez mi? O vakit RODEO %14 yada MODEO %14,75 yada MAHMUT BANK %15 veriyora kanmamak gerek.. Paranızı alamama riskiniz büyüyor gibi birşey... Ya da bankalarda mali ve likitide sıkıntısı büyüyor diyelim o vakit... Kısaca, her türde bir ANAMOLY yi idare etme durumu... Ekonomilerde ANAMOLY ler hiç iyi değildir... Ama iddia sahibi değilim... Yanlış da bakmış anlamış yorumlamış olabilirim.. Çünkü iktisatçı değilim... Mühendisim...
    Geç likitide penceresi bankaların zırt pırt istediği zaman borçlanabileceği bir durum değildir. Ve çok da kullanılmaz. Ancak bir bankanın o gün bir ödemesi vardır. Fakat bir şekilde TL likitidesi yetersiz kaldıysa bu yonteme başvurabilir. Düzgün bir banka da bu sorunu yaşayabilir. Mali durumu bozuk olan bir banka da bu yönteme başvurabilir. Ama nereye kadar. Biliyorsunuz ki BDDK var. Sürekli bankaları denetler. Gerekli görürse belli yaptırımlar uygulayabilir. Öyle paraya ihtiyacım var, bana para ver durumu yok. Benim anladığım bu. Sonuç olarak sistem kontrol altında. Geçmişte batık banklar gibi bir durum bir daha olmaz. Çünkü BDDK nın buna izin vereceğini sanmam. Yanılmıyorsam en son Odeo sermaye arttırımına gitmişti. BDDK mali durumu bozuk bankaları takibe alır ve gerekirse sermaye artırımı isteyebilir. Talimatı yerine getirilmezse geregini yapar. Bugünkü şartlarda öyle paramı alamama riski pek olmaz diye düşünüyorum. Benim değerlendirmem böyle.

6.  Alıntı Originally Posted by best Yazıyı Oku
    doçent dediğin insanın buraya uçuk yazılar yazmaktan çok daha önemli işleri olması lazım

eğer doçent iseniz vah üniversitelerin haline, sarkastik olmak için aynı şeyi bir topikte yazarsınız anlarım da

forumda 3-4 ayrı topik gezip dolar 50 kuruş olacak yazmak pek eğitim işi olan bir insanın yapağı iş değil..!?
    birkaç işi birden yapabiliyorum.
    işimi de iyi yaparım.
    esas piyasayı tanımayan kitap yüklü eşeklerden korkacaksınız veya bir yerde (mesela ****** bankası vesaire ) çalışıp hava atanlardan.
    bu iş böyledir.
    iş iş yapmaz adam iş yapar.
    Değerli arkadaşlar, takım vb. tutar gibi pozisyon tutup bazı hoş olmayan sözlere mazur kalmak beni kırıyor. Benim kırdığım da olduysa şimdiden özür dilerim. Artık yazmayacağım. Selamlar, saygılar.

7. Doların belini bu faiz kırar dolar 50 kuruş olacak

8. Dolari TCMB 50 kr ya da 3 TL yapamaz. Ancak Fed ya da daha onemlisi Amerikan derin devleti devalue edebilir. Trump derin devlet ile anlasmak zorunda ve yolunda ilerliyor. Sadece Turkiye'de degil, tum dunyada dolarin dominant etkisi konusunda devletlerin rahatsizligi var ve bunu G8, G20 vs gibi platformlarda acikca belirtiyorlar. Belki tarihte ilk kez ABD de dolarin deger kaybetmesini kendi lehine algiliyor ve artik dunyanin jandarmasi rolunden cikmak, iceriye bakmak istiyor.
    Tum bu resme genis pencereden bakarsak, onumuzdeki donemde dolarin deger kaybi, degerlenmesine gore daha yuksek ihtimal.
    Bu konudaki sahsi suphelerim icerdeki son 3-->3.9 hareketi sonrasi yerlilerin politik, siyasi, ekonomik vs vs sebeplerle doviz talep etmesi ve inancli sekilde elde tutmasi sonucunda azalmistir.
    2001 devaluasyonu ve 2002 secimleriyle AKPnin tek parti iktidari sonrasi donemdekine benzer bir surec izleyecegimizi dusunuyorum. Bugun tepelerden dolar alan ve inancla pozisyon tasiyan kesimler olumluya donup tekrar TL varliklarina yatirima baslayana kadar ters pozisyonda devam edecegim.
    Turkiyedeki toplumun siyasi olarak 2 kutuba bolunmesi ise tamamen daha buyuk bir projenin parcasidir ve aslinda Amerika benzeri cift partili sisteme gecisin ilk sosyolojik adimidir. Bunun sonuclari iyi olur kotu olur bilemem ancak artik Turkiyede koalisyon ve zayif iktidar istenmiyor. Icerde ve disarda. ABnin Turkiye karsiti hareketlerle toplumun belli kesimlerini kutuplastirmasi de basit bir isaretidir.

Sayfa 429/1024 İlkİlk ... 329379419427428429430431439479529929 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •