Sayfa 44/292 İlkİlk ... 3442434445465494144 ... SonSon
Arama sonucu : 2334 madde; 345 - 352 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. Naturel Gaz uygun bir yerden portföyüme girecek. En son aldığımda fazla tutmayıp erken çıkmıştım. Bu sefer süreyi uzatmakta kararlıyım. YTD.

Finansal yapı detaylarını bilahare burada paylaşmayı planlıyorum.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2. Deva hocam, son bilançolara baktığımızda frigo da fena bir bilanço açıklamadı. İnceleme fırsatınız oldu mu ?

3.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Naturel Gaz uygun bir yerden portföyüme girecek. En son aldığımda fazla tutmayıp erken çıkmıştım. Bu sefer süreyi uzatmakta kararlıyım. YTD.

Finansal yapı detaylarını bilahare burada paylaşmayı planlıyorum.
    İyi kar geldi ama patronu sorunlu biraz sanırım, bir ona da bakmak gerekebilir...

4.  Alıntı Originally Posted by fedoramca Yazıyı Oku
    İyi kar geldi ama patronu sorunlu biraz sanırım, bir ona da bakmak gerekebilir...
    Şirketin iş modeli hoşuma gidiyor.. Patron olayına gelince, ürkütmüyor değil. Ama ben Cem Okullu riski bile alıyorum yeri gelince.. İçi boş olmasa Galip şirketleri bile alırım, mesela MEPET'i, ama adam şirketlerini Esas Faaliyetlerinin haricinde finansal yatırımlar için kullanıyor. Orada bugün çok iyi kar açıklayıp bir sonraki bilançoda negatife bile geçirebilir ve direkt çarpar adamı. Kutman konusu kafamda çok net değil işin açıkçası. Belki biraz daha kurcalamak lazım, almadan önce.
    Clausewitz

5.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Deva hocam, son bilançolara baktığımızda frigo da fena bir bilanço açıklamadı. İnceleme fırsatınız oldu mu ?
    Hocam bilançolar iyi görünüyor Frigo Pak'ta. Borçluluğu hızla azalan ve karlılık seviyesi sürekli artan firma. Daha önce hiç portföyüme koymadım, ama bu sefer düşünebileceğim pozisyona doğru gelmiş. Beklediğim bir kaç gıda hissesi bilançosu var, ondan sonra portföye bir gıda tekrar koyacağım. Geçen sefer Tukaş ve Kerevitaş arasında değişimli gittim, çoğunda Tukaş olacak şekilde. Bu sefer bu ikisinin yanında ULUUN'u da bekliyorum, Frigo da radarıma girmiş oldu.
    Clausewitz

6. Frigo Pak'taki ihracaat oranı (% 92,29) aslında ciddi düşünülmesi gereken bir şey. Tukaş'taki ihracaat oranı da hayli yüksek ama bu kadar değil. Kafamdaki soru şu? Hangisi yatırımcısını daha çabuk büyütebilir? Kar marjları Tukaş'ta daha yüksek. Sermaye getiri verimlilikleri (ROA, ROE, ROIC) değerleri (son bilançosu henüz gelmemiş olsa da) Tukaş'ta daha yüksek. Büyüme oranları hakeza. Gelecek bilanço ile tekrar ucuzlayacak da. Ama 'orta vadede hangisi daha çok kazandırır?' sorusunun cevabında rahatlıkla Tukaş diyemiyorum. Buna sebep Cem Okullu'nun kardeşi Cengiz Okullu'nun hisselerini satılabilir hale getirmesinin etkisi var. Ne zaman bir satış gelir endişesi, kısa zamanda çok da iyi kazanmama rağmen, beni biraz uzaklaştırdı Tukaş'tan kafaca, ve kısmen de erken satmış oldum sırf bu yüzden..
    Clausewitz

7. Geçenlerde 'salça fiyatları 15'ten 50'ye geldi, oradan 150'ye gitme ihtimali çok yok, o sebeple 2023'te salçacılar 2022'de yaptığı kadar iyi prim yapamayabilir' şeklinde bir görüşe şahit oldum. İlk bakışta mantıklı gibi duruyor. Ama diğer tarafta şu gerçek ıskalanıyor Tukaş özelinde: California'daki kuraklık Amerika'daki salçalık domates üreticilerini vurdu, aynı şey İspanya ve İtalya'da da sözkonusu. Bu sebeple Avrupa ve Kuzey Amerika'dan konserve salça talebinin artabileceği düşüncesi de beni bırakmıyor bir yanda. Bu durumda diğer konserve gıda üretimleri de olsa, ana girdisi salça olan Tukaş durumdan pozitif mi negatif mi etkilenir? Niçin sürekli kapasite artırıcı yatırımlara soyundular, böyle bir talebi görmemiş olsalardı?
    Clausewitz

8. Diğer forumda Rex'in açtığı tartışma konusunu burada da yapabiliriz. Orada Ereğli yatırımcılarını kızdırma riskimiz var.

Soru şu:

-2023'ün gözde sektörleri ne olabilir?
    -Hangi şirketler iyi getiri potansiyeline sahip?

Bu konuda bir tartışma ortamı açmakta fayda görüyorum. herkes kendince en gözde olabilecek sektörleri altını gerekçelerle dolduracak şekilde belirtebilir.
    Clausewitz

Sayfa 44/292 İlkİlk ... 3442434445465494144 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •