Sayfa 45/630 İlkİlk ... 3543444546475595145545 ... SonSon
Arama sonucu : 5040 madde; 353 - 360 arası.

Konu: ISCTR - İş Bankası C

1. Amin.

Bu doğal felaketin ardından SPK depo şartı getirdi yani alınan hisseler T+2 takas günü gelmeden satış yapılamıyor. Bu karar Algolar (robotlar), kendi hesabına gün boyu al-sat yapan aracı kurumlar ve Günlükçüler için çok kötü oldu, onlar depo şartı yüzüüden işlem yapamıyorlar. İşlem hacmi kurudu, normalde olması gereken işlem hacminin 4 te 1 i oluştu. . Bu durum bir gerçeği su yüzüne çıkardı. Demek ki BİST'teki işlem hacminin 4 te 3 ünü (%75 ini) bu grup (robotlar, kendi hesabına gün boyu al-sat yapan aracı kurumlar ve Günlükçüler) yapıyormuş.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

2. Böylece BİST'in bir yatırım ortamı olmadığı tezi de kanıtlanmış oldu.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

3.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Böylece BİST'in bir yatırım ortamı olmadığı tezi de kanıtlanmış oldu.
    Tam aksine...

Hatta, alırken ve satarken, karşı hesabı da gidip MKK dan kontrol etmeli ki..

1991 den beri gördüğüm ( bazılarının yeni anladığı) ,

SAĞ CEP- SOL CEP soytarılığı son bulsun ve gerçek yatırım ortamı oluşsun..

4.  Alıntı Originally Posted by izmirli_hoca Yazıyı Oku
    Tam aksine...

Hatta, alırken ve satarken, karşı hesabı da gidip MKK dan kontrol etmeli ki..

1991 den beri gördüğüm ( bazılarının yeni anladığı) ,

SAĞ CEP- SOL CEP soytarılığı son bulsun ve gerçek yatırım ortamı oluşsun..
    Bu mümkün değil. Türkiye'de reform yapmak deveye hendek geçirtmekten çok ama çok daha zordur. 2050 yılına kadar BİST'te esaslı türden hiç bir reform yapılmayacağına inanıyorum. 30 yılı aşkın bir süredir para piyasalarıyla iç içe olan ve TR'de işlerin nasıl yürüdüğünü gayet iyi bilen biri olarak bu görüşü savunuyorum. Gelişmiş ülkelerde uygulanan "her 1 tahtaya 10 ila 30 arası piyasa yapıcısı atanması" gibi uygulamaların burada devreye alınması uzunca süre gerçekleşmez çünkü mevcut durumdan nemalananlar buna izin vermez. Kabaca önümüzdeki 30 yıl boyunca bu piyasa aynen böyle devam eder. Robotlar, kendi hesabına gün boyu sürekli al-sat yapan aracı kurumlar, günlükçüler ve açıkçılar tüm tahtaların hakimi olmaya devam eder. Sözün özü: Burası bir kumar ortamıdır, böyle bir ortamda yatırımcı olma hayalini gütmek cahillikle eşdeğerdir. %99.9 ihtimalle statüko aynen devam edecek. Buna herkes hazırlıklı olsun ve ona göre strateji geliştirsin.

5.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Bu mümkün değil. Türkiye'de reform yapmak deveye hendek geçirtmekten çok ama çok daha zordur. 2050 yılına kadar BİST'te esaslı türden hiç bir reform yapılmayacağına inanıyorum. 30 yılı aşkın bir süredir para piyasalarıyla iç içe olan ve TR'de işlerin nasıl yürüdüğünü gayet iyi bilen biri olarak bu görüşü savunuyorum. Gelişmiş ülkelerde uygulanan "her 1 tahtaya 10 ila 30 arası piyasa yapıcısı atanması" gibi uygulamaların burada devreye alınması uzunca süre gerçekleşmez çünkü mevcut durumdan nemalananlar buna izin vermez. Kabaca önümüzdeki 30 yıl boyunca bu piyasa aynen böyle devam eder. Robotlar, kendi hesabına gün boyu sürekli al-sat yapan aracı kurumlar, günlükçüler ve açıkçılar tüm tahtaların hakimi olmaya devam eder. Sözün özü: Burası bir kumar ortamıdır, böyle bir ortamda yatırımcı olma hayalini gütmek cahillikle eşdeğerdir. %99.9 ihtimalle statüko aynen devam edecek. Buna herkes hazırlıklı olsun ve ona göre strateji geliştirsin.
    "mümkün değil" sözüne katılmıyorum. Sadece liyakatlı ve dürüst insanlar iş başı yapsın yeter.

Hiç bir güç halk'dan güçlü değildir. Biz, 39 tane sadrazamının kellesini almış bir ecdadın torunlarıyız.

Düzeltilmesi, 2 satır yazıya bakar..

6. Maalesef depremden zarar gören, hayatını kaybeden, yaralanan çok sayıda insan var. Dilerim bunun acısı kısa zamanda atlatılır, yaralar bir nebze de olsa sarılır, gelecekteki depremler için önlemler şimdiden alınmaya başlanır.

Borsaya gelince, bu tür doğal felaketlerin hemen ertesinde borsada satıcılı bir seyir olur ve bu durum bir kaç hafta sürebilir. Ancak bu durum sizi satış yapmaya sevk etmesin zira deprem gibi yüksek boyutlu doğal felaketler gevşek para politikası izlenmesine vesile olur ve bu da borsa için pozitiftir. 17 Ağustos 1999 depreminden hemen sonra borsa 1 aya yakın bir süre boyunca ciddi bir satış yemişti ve akabinde 100 endeks 6000 e düşmüştü. 5 ay sonra Ocak 2000'de ise 100 endeks 20600 e çıktı yani %250 prim yaptı. Elinizdeki malı böyle bir ortamda satmaktan imtina etmek mantıklı olur çünkü geçmişteki felaketler ertesi borsanın çizdiği yolu biliyoruz.

7. 7.8 şiddetindeki 1906 San Francisco depreminin etkisinin ABD borsasına nasıl yansıdığı Edwin Lefevre'nin o meşhur Reminiscences of a Stock Operator kitabında çok net anlatılıyor. En başta kaldıraçlı pozisyonu olan uzuncular (çıkışa oynayanlar) battı, sonra millet tam bir ekonomik depresyon beklentisi içinde borsanın tam manasıyla göçmesini beklerken tam tersi oldu ve borsa yeni rekorlara koştu.

8. 30 endeks kağıtları gibi derin ve likit tahtalarda robotlar, kendi hesabına gün boyu sürekli al-sat yapan aracı kurumlar, günlükçüler ve açıkçıların işlem hacmi toplamın %80 inden de fazla imiş, durum onu gösteriyor.

Sayfa 45/630 İlkİlk ... 3543444546475595145545 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •