Sayfa 464/1000 İlkİlk ... 364414454462463464465466474514564964 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 3,705 - 3,712 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz VII

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,935
     Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    bazı bankaların fx işlemlerinde artık sadece işlem kapatmaya izin verdikleri, yeni işlem açtırmadıkları söyleniyor. FX yapanlar böyle bir şey var mı ? Yani misal , aktifbank fx den gece 10 da döviz alış yapılamayacak mı ? sadece olan döviz satışı mı serbest.
    Şöyle bir haber var:
    https://www.borsagundem.com/haber/is...uruyor/1489684
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,935
     Alıntı Originally Posted by deepblue35 Yazıyı Oku
    Günlük bazda borsada bu kadar para çıkışı olduğunu ilk defa görüyorum.
    Akşam bloombergde bir yorumcu bir yabancı bankanın bugün çok yüklü miktarda sattığını söyledi isim vermeden. Bu TL açığını kapatamayan bankalardan biridir belki...
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Akşam bloombergde bir yorumcu bir yabancı bankanın bugün çok yüklü miktarda sattığını söyledi isim vermeden. Bu TL açığını kapatamayan bankalardan biridir belki...
    Ya da bir cisim yaklasiyor..

4.  Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    İyi dilekleriniz için teşekkürler hocam. Yurtdışı için imkanımız elvermedi. Artık buradan sonrasını kendisi tırmalayacak.
    hocam benim üniversiteyi yurtdışında okuma firsatım da vardı (tabi yine burslu)
    ama korktum tabi o zamanlar daha cep telefonum bile yoktu. ben ker*** bir köy evinde doğmuş, kalabalık aileden bir kadınım. daha benden sonra okuyan kaç çocuk vardı, lazım olsa 3 kuruş gönderecek kimse yoktu...
    hiç yurtdışına çıkmamıştım. bilmiyordum ki sistem nasıl, masrafı nasıl. yemedi işte kısacası. dahası bilen yol gösteren de yoktu (bilen olması şimdi çok önemli değil, internet var, o zaman o da yoktu, vardı da, bizde yoktu)

şimdi ne olacak, avrupa dediğiniz burnumuzun dibi. imkanlar çok. her gün görüntülü konuşuluyor...
    ABD filan demiyorum, orada zaten üniversite paralı.

ama
    üniversite eğitiminin bedava olduğu
    yaşam giderlerinin de çok yüksek olmadığı, güvenli ülkelerde (özellikle eğitim geleneği olan orta avrupa ülkeleri) okunur.
    türkiyede okumaktan çok çok çok pahalıya da gelmez. ilk yıl zorlanır aile, sonra çocuk şimdi dil kursuna gidiyormuş orada da h.sonu part time çalışır, mesela. tabii ki bu "devlet beni atasın" diyen çocuklar için değil. belli kapasitesi olan, kafası çalışan ve girişken arkadaşlar için diyeceğim bir şey. çocuğun karakterine uygun olmalı bu yaşam.

daha önemlisi, biz okurken "ülkemiz gelişiyor, daha da kalkınacağız, bizim çocuklarımız daha müreffeh yaşayacak" gibi bir beklentimiz vardı. açıkçası ben öyle bekliyordum. okursak, çok iyi bir gelecek kurarız kendimize diyorduk. neyse kurduk şükür ama bizden sonrakilerin o umudu kalmadı.
    çocuğum yok.
    olsaydı da maalesef benim yaşadığımdan daha iyi bir ülkede yaşayamayacaktı. bu durumda, elinde her yerde geçen bir diploması ve yapacak bir işi olsun da sonra nerede isterse orada yaşasın, isterim ben olsam.

ezcümle, dolar kurunun geldiği yer ve ülkedeki ekonomik durumla birlikte esas olarak genel kalite kaybının ve hakim düşünce tarzının beni getirdiği kafa yapısı bu. bir bebek yetişkin olana veya delikanlı orta yaşa gelene dek geçecek sürede ben, buradan çıkış göremiyorum.

siz görebiliyor musunuz?

Alıntı Originally Posted by ALPER Yazıyı Oku
    Ffüs nedir?
    Bu hortlagın uydurması, forumdaki faal üye sayısı.
    DOLAR 5 GAYME OLACAK!
    Bu imza, Subat 2017 tarihine aittir!

6.  Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Bu durum genelge gereği mi yoksa önden gitme durumu mu ? Vatandaş resmi , legal yollarla işlem yapamayacak mı ? Oysa örneğin benim banka veya fx den alacağım her kaydi döviz için devlet %0,2 vergi kazanıyordu. Zaten ben dövizi elime almadan , tıpkı gram altın gibi kaydi alış- satış yaparak devletin vergi gelirine katkı yapıyorum. Şimdi , ben dövizciden döviz alıp fiziki tutarsam esas o zaman devlete zararı olmaz mı ? Kaydi al-sat daha mantıklıydı sanki. Bilmediğimiz sakıncaları varsa o ayrı.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
     Alıntı Originally Posted by reha kaya Yazıyı Oku
    Bu hortlagın uydurması, forumdaki faal üye sayısı.
    Ne uydurması yaa.

Bu ne peki..

Alıntı Originally Posted by subcomponent Yazıyı Oku
    hocam benim üniversiteyi yurtdışında okuma firsatım da vardı (tabi yine burslu)
    ama korktum tabi o zamanlar daha cep telefonum bile yoktu. ben ker*** bir köy evinde doğmuş, kalabalık aileden bir kadınım. daha benden sonra okuyan kaç çocuk vardı, lazım olsa 3 kuruş gönderecek kimse yoktu...
    hiç yurtdışına çıkmamıştım. bilmiyordum ki sistem nasıl, masrafı nasıl. yemedi işte kısacası. dahası bilen yol gösteren de yoktu (bilen olması şimdi çok önemli değil, internet var, o zaman o da yoktu, vardı da, bizde yoktu)

şimdi ne olacak, avrupa dediğiniz burnumuzun dibi. imkanlar çok. her gün görüntülü konuşuluyor...
    ABD filan demiyorum, orada zaten üniversite paralı.

ama
    üniversite eğitiminin bedava olduğu
    yaşam giderlerinin de çok yüksek olmadığı, güvenli ülkelerde (özellikle eğitim geleneği olan orta avrupa ülkeleri) okunur.
    türkiyede okumaktan çok çok çok pahalıya da gelmez. ilk yıl zorlanır aile, sonra çocuk şimdi dil kursuna gidiyormuş orada da h.sonu part time çalışır, mesela. tabii ki bu "devlet beni atasın" diyen çocuklar için değil. belli kapasitesi olan, kafası çalışan ve girişken arkadaşlar için diyeceğim bir şey. çocuğun karakterine uygun olmalı bu yaşam.

daha önemlisi, biz okurken "ülkemiz gelişiyor, daha da kalkınacağız, bizim çocuklarımız daha müreffeh yaşayacak" gibi bir beklentimiz vardı. açıkçası ben öyle bekliyordum. okursak, çok iyi bir gelecek kurarız kendimize diyorduk. neyse kurduk şükür ama bizden sonrakilerin o umudu kalmadı.
    çocuğum yok.
    olsaydı da maalesef benim yaşadığımdan daha iyi bir ülkede yaşayamayacaktı. bu durumda, elinde her yerde geçen bir diploması ve yapacak bir işi olsun da sonra nerede isterse orada yaşasın, isterim ben olsam.

ezcümle, dolar kurunun geldiği yer ve ülkedeki ekonomik durumla birlikte esas olarak genel kalite kaybının ve hakim düşünce tarzının beni getirdiği kafa yapısı bu. bir bebek yetişkin olana veya delikanlı orta yaşa gelene dek geçecek sürede ben, buradan çıkış göremiyorum.

siz görebiliyor musunuz?
    Bahsettiğiniz sebeplerden dolayı ben 50 yaşında yurt dışında yeni bir yaşam kurmaya çalışıyorum.

Sayfa 464/1000 İlkİlk ... 364414454462463464465466474514564964 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •