Sayfa 494/1000 İlkİlk ... 394444484492493494495496504544594994 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 3,945 - 3,952 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Kimse sonsuza kadar yaşamayacak.

Syg
    Doğrudur, ama toplumun bir yaşam süresi yok, ya o yanlışta ısrar ederse.

Saygılar.
    Saygılar.

2.  Alıntı Originally Posted by ekin0011 Yazıyı Oku
    Merhaba yakın zamanda vakıfbank üzerinden eurobond yatırımı yaptım
    Aldığım eurobond US900123CL22

Alırken kupon ödemelerinin 3+3 şeklinde olduğunu biliyordum. ancak şubesiz bankacılık üzerinden kontrol ederken kupon faiz oranımın 4.03333 olarak göründüğünü farkettim

Böyle bir tutarsızlık yaşayan var mı? Sistemde bir sorun mu var yoksa bir şey mi kaçıyorum
    kupon ödemeleri 3+3.
    öbür sayıyı boşverin kafanızı karıştırmasın.

her şey komplo ile açıklamayı çalışanlar aslında daha komik.. derecelendirme şirketi endeks zirvedeyken mesela not arttırmış ve de sabıkası varmış!!..hemen anlıyor ülkedeki "büyük resimciler"..oysa o esnada mr erdoğan abd de "müzakereler" yapıyor.. tesadüf sanırım bazılarına göre notun tam o noktada gelmesi.. geçiniz..

felaket tellallığı mevzusu nerden baktığına bağlı.. son iki senedir ülkede kriz yok diyorsan ekonomi bilgini sorgulaman gerekir.. krizin tanımı ne ? yazarkasa atılması mı?? gerçekleri söylemek son dönemde felaket tellalığı olmuş durumda.. merkezin kasa eksi.. adamlar ekonomi iyi diye diye boşalttılar kasayı.. medya kontrolü ile krizin etkileri kapatılmak isteniyor..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

ekonomide ülkeye veya şirkete güven önemli değildir karlı işlem yapmak için..

gerektiğinde shortlarsın gerektiğinde longlarsın..

mesela Turkiyede eurobond yatırımını ülke ekonomisine güvendiğin için değil eninde sonunda borcunu ödeyecek inancı ile yapabilirsin..bu yeterli mesela.. zaten esprisi bu, yuksek primli eurobond mantığı bunu gerektiriyor..

ekonomisi ve her göstergesi süper olsaydı eurobond faizleri bu kadar yuksek olmazdı.. neticede ekonomisine inanman gerekmiyor, mesela vergi salma gücüne inanman yeterli.. ötv gibi zulüm vergileri bunun ispatı..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

not düşmekte fayda var.. ben de eurobond alıp satıyorum..

hatta uzun vade ve kısa vade kagıtları ile beraber..etkilenmeleri farklı sonuçta piyasa dinamiklerinden..

ama ekonomiye güvendiğim için yapmıyorum bu yatırımı.. getirisi yüksek diye yapıyorum.. çeşitlendirme için yapıyorum..risk analizimi yapıp belli bir miktarı orada değerlendiriyorum.. üstelik bu kagıtları viop işlemlerinde teminat olarak da kullanabiliyorum..

6. Moody’s.
    Bu kurumun "yatırım yapılamaz" ya da "junk" konumundan itibaren iyiden kötüye doğru not skalası şu şekilde:

Ba1-Ba2-Ba3-B1-B2-B3-Caa1-Caa2-Caa3-Ca ve en düşüğü olan C ise iflas.

Lübnan mart 2020’de eurobond ödemelerini durdurduğunu açıklamıştı.

Moody’s’in Lübnan için kredi notları şu şekilde:
    2017 Temmuz’unda notu B2 olarak açıklanıyor.
    2018 Ağustos’unda B3’e düşürülüyor.
    2019 Ocak ayında notu 1 kademe daha düşürülerek Caa1 olarak açıklanıyor.
    5 kasım 2019’da Caa2’ye düşürülüyor.
    Şubat 2020’de Ca’ya düşürülüyor ve sonrasında Lübnan eurobond ödemelerini durduruyor.
    27 Temmuz 2020 de C yani iflas olarak açıklanıyor.

Lübnan bu borçları ne zaman ödeyecek? bakalım süreç nasıl gelişecek.

Notu düşürülen diğer ülkelerin covid-19 sebebi ile daha hızlı bu sürece düşmesi mümkün olabilir mi, göreceğiz.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

7. Cok guzel bir derleme teşekkürler.
     Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    Moody�s.
    Bu kurumun "yatırım yapılamaz" ya da "junk" konumundan itibaren iyiden kötüye doğru not skalası şu şekilde:

Lübnan mart 2020�de eurobond ödemelerini durdurduğunu açıklamıştı.

Moody�s�in Lübnan için kredi notları şu şekilde:
    2017 Temmuz�unda notu B2 olarak açıklanıyor.
    2018 Ağustos�unda B3�e düşürülüyor.
    5 kasım 2019�da Caa2�ye düşürülüyor.
    Şubat 2020�de Ca�ya düşürülüyor ve sonrasında Lübnan eurobond ödemelerini durduruyor.

Notu düşürülen diğer ülkelerin covid-19 sebebi ile daha hızlı bu sürece düşmesi mümkün olabilir mi, göreceğiz.

8.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    Moody’s.

Lübnan mart 2020’de eurobond ödemelerini durdurduğunu açıklamıştı.

Moody’s’in Lübnan için kredi notları şu şekilde:
    2017 Temmuz’unda notu B2 olarak açıklanıyor.
    2018 Ağustos’unda B3’e düşürülüyor.
    5 kasım 2019’da Caa2’ye düşürülüyor.
    Şubat 2020’de Ca’ya düşürülüyor ve sonrasında Lübnan eurobond ödemelerini durduruyor.

benzer yolu izlersek 2,5-3 seneye eurobondlar ödenemeyecek duruma gelir..

Sayfa 494/1000 İlkİlk ... 394444484492493494495496504544594994 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •