Sayfa 524/1312 İlkİlk ... 244244745145225235245255265345746241024 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 4,185 - 4,192 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by r.lucas Yazıyı Oku
    Ben evimi kiraya vereceğim .mesela kiracı ile anlaşma yaparken enag Tefe TÜFE'ye göre yazsam kontrata ...kabul etti diyelim .yarın obur gün hukuki açıdan bir problem olur mu acaba .
    Hiç bir problem olmaz. Yaptığınız sözleşme geçerli olur. Tek sıkıntısı ileride enag hesaplaması sonlanırsa fiili imkansızlık yada gündemde konuşulduğu şekilde tüikten izin almadan hesaplanması nedeniyle ileride hapis cezası uygulanmasına konu olacak olması nedeniyle yasa dışı olacağı için de hukuki imkansızlık nedeniyle enag uygulayamazsınız.

2.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    hocam faizleri nereye yükseltiyorsun şu an bile borcun faizi asıl borcu geçmek üzere.

50% yi geçtim TR nin orta vadede (5 yıl) 30% faizi umarım görmez.

30% faiz ve milyonlarca mülteci ile oluşacak işsizlik ortamında sokakta yürümek dahi mümkün olmayacaktır.

mevcut hükümetin faiz politikası ne kadar akıl dışıysa 50% civarı faiz de aynı derecede akıl dışıdır.

Naci Ağbal ı rahat bıraksalar 20% civarı faizle takılacaktık ama cehalet baskın geldi.
    Yanlış anlamayın, faizlerin yükseltilmesini istemiyorum, borsada parası olan ticaret yapan kimse bunu istemez ama ülkece yuvarlandığımız yer bu istikamette ne yazık ki. Acı hapı bir şekilde yutacağız er ya da geç. %50 civarı faiz 2021 Ekim'de akıl dışıydı, o gün belki 2-3 puan artış ile sönecek olay şu an bambaşka noktalara geldi.
    Amatör bir yatırımcıyım, yatırım tavisyesi değildir. Kendi analizlerimi sizinle paylaşıyorum, siz de sorgulamadan kabul etmeyin lütfen.

3. Eger faizler yukselirse butun sanayi durur tuketici kredisi konut kredisi durur

Su halde bile yani eksi REEL faizde bile cok az kisi kredi kullanabiliyor yukseldigini dusunun ekonomi tumden coker

Hangisi daha iyi bilemedim

4.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Eger faizler yukselirse butun sanayi durur tuketici kredisi konut kredisi durur

Su halde bile yani eksi REEL faizde bile cok az kisi kredi kullanabiliyor yukseldigini dusunun ekonomi tumden coker

Hangisi daha iyi bilemedim
    Söyledikleriniz tam olarak geçerli değil. Bir şirkette üst düzey yöneticiyim. Bizi en çok yoran şey faiz v.s. değil.

1) Belirsizlik 2) Güvensizlik 3) Yüksek Enflasyon 4) Tedarik Sorunları 5) Faiz

İlk 4'ü düzeltmeden, isterseniz 0 faiz yapın. Sadece sorunları ötelersiniz, ve ileride daha büyük sorunlar ortaya çıkar. 2015'den beri yaptığımız bu. Sorunları bir sonraki yıla aktarmak. Artık sorunları çözmemiz lazım.

5.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    1.100 tl ye evde kalan kiracım müjdeyi verdi haziranda tayini çıkıyormuş çıkacakmış emlakçıyı aradım istersen haziran ayından geçerli 2.500 den kontrat yapayım biriyle dedi
    ama bekle haziranda tayinlerle beraber 3.500 e verirsin dedi
    acıdm kiralayacak olana
    Sonraki yıllarda kira artışı enflasyonun çok çok altında kalıp, siz aldığınız kira ile bir market arabası bile dolduramadığınız zaman, kiracı size acımayacak.

6. evet 78.987.245 kez inşaatcılara destek paketi geldi...

bu paket vatandaş için gelmedi...

2 milyonluk evin ödemesi ne olıcak...

hiç hesapladınız mı ?

aylık 28.000 lira ödemesi var...

yani bu kampanya konut sahibi olamayan için değilde kimin için çıkarıldığı ortada...

yabancı ve durumu iyi olan talep yaratacak...

talep artınca fiyatlar artacak...

fiyatlar arttıkça kiralar artacak...

dar gelirli kirayı ödemeyip evden atılacak...

he birde enflasyon patlayacak...

bu işten kim kazanclı cıkacak...

7. https://www.mynet.com/son-dakika-kab...r-110106953491

Konut fiyatları yine artacak...

0,99 0,89 faizli krediler yolda.

0,89 faizli kredilerde konut değerinin en az yarısı kadar döviz ya da altın bozdurmak gerekiyor. Bozdurulacak dövizlerin 1 nisan 2022 tarihinden önce bankada bulunması gerekiyor. Bozdurulan bu para konut alımında kullanılacak. Yani %50 peşin, geri kalanı 10 yıla kadar 0,89 faizle ödenecek.

Sıfır konut alımlarında, ilk kez konutu olacak kişiler için 2 milyon TL'ye kadar %0,99 faizle 10 yıla kadar kredi verilecek.

Şu durumda fiyatlarda reel artış devam edebilir, eğer reel artış devam ederse peşin alımlar tetiklenebilir. Kredi alma şartlarını karşılayamayan kişiler döviz ve altınlarını bozarak konut alımına yönelebilir.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 524/1312 İlkİlk ... 244244745145225235245255265345746241024 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •