Sayfa 53/95 İlkİlk ... 343515253545563 ... SonSon
Arama sonucu : 754 madde; 417 - 424 arası.

Konu: TH ile Lebalep

Tekrar hosgeldınız
    Söyledıklerım Benı Baglar Kesınlıkle Yatırım Tavsıyesı Degıldır.

2. fenerLEE hoş bulduk kardeşim, sevgiler.

Daha önce de dillendirmiştim, BİST'te temel analize dayalı yatırım yapmak genelde çuvallar çünkü a) BİST'teki katılımcılar bilinçsizdir, kumarbazdırlar; b) BİST'te kurumsal yatırımcı ağırlığı düşüktür; c) Temel analizin ana dayanak noktalarından biri olan temettü geliri elde etmek BİST için çok büyük oranda geçersizdir çünkü halka açık şirketler ya hiç temettü ödemezler ya da çok düşük temettü ödemeleri yaparlar. İşte bu yüzden BİST'te yatırım yapacak olanlar temelden ziyade teknik analize odaklanmalıdır.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

3. Ama en önemlisi her zaman psikolojidir, bunu asla unutmayalım. Borsa "algı" üzerine hareket eder / ettirilir. Borsanın %80'i psikolojidir derim hep ancak son 20 yılda ortaya çıkan gelişmeleri dikkatle alırsam bu oranı %90'a çıkartmam gerekir. Evet, artık gönül rahatlığıyla borsanın %90'ı psikoloji, %5'i temel analiz, %5'i de teknik analizdir diyebiliriz.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

4. Peter Atwater çok ünlü bir ekonomist ve davranış bilimcidir. Geçenlerde "Enflasyon %100 psikolojidir" dedi.

5. Benjamin Graham temel analizin babasıdır. Warren Buffett tüm yatırımlarını Graham'ın ilkelerine göre yapıp milyarlarca dolar para kazandı borsadan. Tabii BİST bambaşka bir ortam, burada Graham'ın temel analizi değil Mao'nun gerilla taktikleri geçerlidir.

6. Graham'ın en önemli ilkelerinden biri şudur:

Bir hissenin ederi = (22.5 x yıllık bazda hisse başına net kâr x hisse başına defter değeri)**1/2

Yani parantezin içindekinin kare kökünü alacağız.

22.5 sabiti F/K ile 1.5'un çarpımıdır. ABD piyasasını baz aldığı için F/K 15 olarak alınmış, ayrıca 1.5 DD çarpanı baz alındığı için bu sabit 1.5x15=22.5 olarak ortaya çıkıyor.

7. Bu hesabı İSCTR için yapalım:
    2021 için hisse başına yıllık net kâr = 2 TL
    2021 için hisse başına DD = 16 TL

İSCTR'nin ederi = (22.5x2x16)**1/2= 27 TL çıkıyor. Gelgelelim İSCTR 5 TL'lerde kıllatıp duruyor.

8. Doğal olarak bu formüldeki 22.5 sabitini BİST ve TR gerçekleriyle uyumlu hale getirmek lazım. Şu anki TR mevcut ekonomik ortamında ben bu sabitin yarısını baz alırım. O zaman bile ISCTR'nin Graham'a göre ederi (11.25x2x16)**1/2 = 19 TL çıkıyor. Yine spot fiyat olan 5.6 TL'ye oranla arada çok büyük fark var.

Sayfa 53/95 İlkİlk ... 343515253545563 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •