Onemli Gunler Banner
Sayfa 537/913 İlkİlk ... 37437487527535536537538539547587637 ... SonSon
Arama sonucu : 7300 madde; 4,289 - 4,296 arası.

Konu: KUTPO - Kütahya Porselen

1.  Alıntı Originally Posted by sertol Yazıyı Oku
    Bilançoyu beğenmeyen ilk bendim belki ama bunun nedeni beklentimden az olması yoksa esas faaliyet karı çeyreklik ortalamanın 4 milyon altında geldi net karı ise tam olarak ortalama kadar kar geldi.. Yani esas faaliyet karın artışı düşmüş, net karda ise aynı oranda devam etmiş.. Kar artmaması makro nedenlerden..

Lenovo P1a42 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Esas faaliyet karı kur artışı olmasa eksi geliyordu. Şirketin üçüncü çeyrekte 25 milyon brüt karına karşılık 31 milyon faaliyet gideri var. Son çeyrekte kurlar böyle kalırsa kurdan da eksi yazacağı için çok düşük kar rakamı gelebilir.

Benim gördüğüm 10 milyona yakın satış rakamı az gelmiş hasılat 105 milyon olsa bugün min. 5.50 fiyatdı esas faaliyet 40 milyona yakın gelirdi .. kur karı varsa ülke riski de var.. Makro riskler yüzünden 5 milyon az geldi diye kar hisse yüzde 15 düştü ... En kötüyü bu karla geçmesine rağmen birileri bahane arıyordu buldu..

Lenovo P1a42 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3.  Alıntı Originally Posted by yarımada Yazıyı Oku
    Esas faaliyet karı kur artışı olmasa eksi geliyordu. Şirketin üçüncü çeyrekte 25 milyon brüt karına karşılık 31 milyon faaliyet gideri var. Son çeyrekte kurlar böyle kalırsa kurdan da eksi yazacağı için çok düşük kar rakamı gelebilir.
    Sayın yarımada,
    Esas faaliyetlerden gelir ve gider kırılımına bakarsanız (dipnot 31) kur farkı gelirinin net +2,7 olduğunu, satışlardan ve alımlardan elimine edilen faizin nette +10m olduğunu görebilirsiniz.
    Dolayısıyla işletmenin elimine ettiği faizin de sizce esas faaliyetleri içinde kabul edilmesi makul olmaz mı?
    Yatırım tavsiyesi değildir, yazdıklarım şahsi düşüncelerimdir.

4. Sayın Yarımada, lütfen dipnotları ile beraber gelir tablosunu bir daha incelermişsiniz? Burada yanlış anlamalara yol açmayalım. Bunun yanında KUTPO her an her türlü bilanço açıklayabilir. bunu da unutmamak lazım. YTD

5. Pazarlama giderleri alt kırılımında ambalaj giderleri maddesi var. Bu sene ilk iki çeyrekte 7m gider yazmışken 3. çeyrekte 7m daha gider yazıp 14m ye ulaşmış. Geçen sene bu kalemde özellkle son çeyrekte yüksek gider yazılması ile son çeyrek karı çok az gelmiş. (2016'yı incelemedim) Bu kalem aklımı çok kurcalıyor. Ürünlerin ambalajı olabilir ama neden diğer çeyreklere göre daha az bir ciro yapılan çeyrekte bu rakam 2 çeyreğin toplamı kadar büyük?

Döviz kurları ne olursa olsun son 3 yılda %10 civarı net kar marjı ile çalışan bir şirket. Tamam konjunktur, piyasa şartları bayram filan ama Kutpo çoğunlukla paradan gelecek faizden vazgeçip sürekli yüksek miktarda hammadde stoğu ile çalışıyor, borçlanma ile kredi faizi de ödemiyor, sürekli piyasa ortalamaların çok üzerinde cari oranlara sahip. Hisse fiyatı sıkıntısı çeyrek bazlı karların öngörülemezliği ve düşük temettü verimliliği. Temettüyü bu kadar bekletmeleri ise ....

6. Benim hisseyi satma nedenim yukarıda açıklanan gerekçeler ve geleceğe dönük beklentimin olmaması. Bu arada özellikle BİST 30 içinde alınabilecek çok fazla hisse var. FK ve PD açısından çok daha ucuzları. Herkese bol kazançlar. YTD.

7. 20 Aralıkta ödeyecekler temettüyü aferin onlara...
    Çok büyük bir borsa yatırımcısı zamanında bana "temettü şirketin ortaklarına namus borcudur " demiştir.

Sayfa 537/913 İlkİlk ... 37437487527535536537538539547587637 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •