Sayfa 5470/7020 İlkİlk ... 447049705370542054605468546954705471547254805520557059706470 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 43,753 - 43,760 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. The New Yorker Magazine'nin ilk sayisi 21 Subat 1925'te piyasaya cikti.

2. Amerikali kose yazari ve mizahci Erma Bombeck’in dogum yildonumu (21 Subat 1927)

Olmeden kisa sure once yazdigi kose yazisi:

“Hayatimi yeniden yasayabilseydim eger;
    Hastayken yataga girer dinlenirdim.
    Ben olmadigim zaman her sey
    kotuye gidecek diye dusunmezdim..
    Gul seklindeki pembe mumu saklamaz yakardim..
    Daha az konusur, ama daha cok dinlerdim..
    Yerler kirlense, masa ortum lekelense bile daha cok arkadasimi aksam yemegine davet ederdim..
    Oturma odasinda TV seyrederken, patlamis misir yer. Yerler leke olacak diye korkmazdim.. Bana gencligini anlatmaya calisan dedeme daha cok vakit ayirirdim.. Kocamin sorumluluklarini daha cok paylasirdim..
    Sacim bozulmasin diye, arabanin caminin acilmasini onlemezdim..
    Etegimin lekelenmesine aldirmadan cimlere otururdum..
    TV seyrederken daha az, hayata bakarken daha cok aglar ve gulerdim.. Omur boyu garantilidir denilen hicbir seyi satin almazdim..
    Hamileligimin bir an once sona erip, dogum yapmayi dilemek yerine, hamile oldugum her anin tadini cikarir ve icimde bir canli yaratmanin ne kadar harika oldugunu fark ederdim.. Bu o kadar nadir bir olay ki.. Mucize gibi bir sey..
    Cocuklarim beni opmek istediklerinde, asla 'Once git ellerini yuzunu yika' demezdim.. Onlara daha cok 'seni seviyorum', ondan da daha cok 'ozur dilerim' derdim..
    Ama baska bir hayat verilseydi en cok yapacagim sey; her dakikasini degerlendirmek olurdu..
    Dikkatle bak.. Gercekten gor.. Yasa.. Vazgecme..
    Kucuk seyler icin sikayet etmekten vazgec..
    Bana benzemeyenler, benden daha cok seye sahip olanlar ve kimin ne yaptigi beni ilgilendirmezdi..
    Bunun yerine, iliskilerimi guclendirmeye calisirdim..
    Sahip oldugunuz ruhsal, fiziksel ve duygusal her sey icin
    sukredin..

Tek bir hayatiniz var ve bir gun sona eriyor..
    Umarim her gununuzu degerlendirirsiniz..”

3. Amerikali film yonetmeni, yazar ve yapimci Bob Rafelson'in dogum gunu (21 Subat 1933)

"Neden seninle geleyim? Arkadaslarini, aileni, isini sevmeyi birak, kendini bile sevmeyen ve de saygi duymayan bir insansin. Boyle biri nasil olur da ask isteyebilir? Daha dogrusu, neden istesin ki?" Bes Kolay Parca, 1970

"Why should I go with you?If a person has no love for himself, no respect for himself, no love of his friends, family, work, something--how can he ask for love in return? I mean, why should he ask for it?" Five Easy Pieces, 1970

4. Altin Kizlar dizisinin (Golden Girls) Blanche Devereaux karakteri (Eddi) Rue McClanahan'in dogum yildonumu (21 Subat 1934)

5. 1 BAFTA, 1 Golden Globe Odulu sahibi Ingiliz aktor, yazar, tiyatro yonetmeni ve yapimci Alan (Sidney Patrick) Rickman'in dogum yildonumu (21 Subat 1946)

6. Cin asilli Amerikali sair ve roman yazari Ha Jin'in dogum gunu (21 Subat 1956)

-Karidesten bahsedildigini daha once duymadiniz mi?

-Duydum ama hic gormedim dedi Ren.

-Ben de ilk kez goruyorum diye itiraf etti Bengsheng. Onlari bu sabah ilceden aldim. Satilik oldugunu gorunce 'canina yanayim' dedim. Erkek dedigin yeni seyleri denemeli ki gozu acik gitmesin. O yuzden dort kilo aldim. Tabii biraz pahali, kilosu uc bucuk yuan. Bana Guney'den getirildigini ve sadece yabancilarin yiyebildigi ithal bir mal oldugunu soylediler." Bekleyis

-Shrimp, Bensheng told them proudly. Haven't you heard of shrimp?

-I have, but I never saw one, said Ren.

-This is my first time too, Bensheng confessed. I bought them in the county town this morning. When I saw them for sale, I thought, 'Damn, a man must try new things, or he'll die with regret.' So I bought two pounds. Boy, they're expensive, seven yuan a pound. I was told they came from the South and used to be a kind of export stuff that only foreigners could eat."

"Ask boyle midir? kendine kendine sordu. Insanlar evliligin aski oldurdugunu bosuna soylemiyorlar. Evlilige ne kadar yaklasirsak, ona karsi o kadar az baglilik hissedecegim. Bu artik onu sevmedigim anlamina mi geliyor? Delilik etme. O ve sen bunca senedir beklediniz. Simdi birlesme zamani. Evet gercek asiklar her an oturup birbirlerini seyretmezler; sadece ayni yone bakip ayni yone dogru yollarina devam ederler. Kim soylemisti bunu yabanci bir rahip olmali. Ya Manna? O benim Shuyu ile ayni odada kalmam hakkinda ne dusunuyor? Bundan rahatsizlik duyuyor mu? Herhalde duyuyordur. Beni ozluyor mu?"

"Is this what love is like? he asked himself. No wonder people say marriage is the death of love. The closer we are to getting married, the less attached I feel to her. Does this mean I don't love her anymore? Don't be a fool. She and I have waited for each other so many years. Now it's time to be united. Yes, true lovers don't have to stay together looking at each other all the time; they look and move in the same direction. Who said that? It must have been a foreign monk. How about Manna, what does she think of my staying with Shuyu in this room? Is she irritated by it? She must be. Does she miss me?"

7. Amerikali roman, deneme ve kisa oyku yazari David Foster Wallace'in dogum yildonumu (21 Subat 1962)

"Paraya ve maddiyata taparsaniz eger, hayata anlam kazandiran para ve maddiyatsa sizin gozunuzde, sahip olduklarinizla asla yetinmeyeceksiniz. Kendi bedeninize, guzelliginize, cinsel cekiciliginize taparsaniz mutemadiyen cirkin hissedecek ve zaman ile yas kendini belli etmeye basladigindan mezara girmeden once milyonlarca kez oleceksiniz. Iktidara taparsaniz zayif hissedip korku duyacak, bu korkuyu yenmek icin iktidarinizi daha da kuvvetlendirecek baskalarini ezme ihtiyaci duyacaksiniz. Zekaniza, zeki bilinme arzusuna taparsaniz sersem gibi hissedecek, insanlari kandirdiginizi, her an foyanizin ortaya cikabilecegini dusuneceksiniz. Bu gibi seylere tapmanin hileli tarafi bunlarin kotu ya da gunah olmasi degil, bilincsiz gelismesidir. Bunlar olagan ayarlardir." Bu Su

"If you worship money and things - if they are where you tap real meaning in life - then you will never have enough. Never feel you have enough. It's the truth. Worship your own body and beauty and sexual allure and you will always feel ugly, and when time and age start showing, you will die a million deaths before they finally plant you. On one level, we all know this stuff already - it's been codified as myths, proverbs, clichés, bromides, epigrams, parables: the skeleton of every great story. The trick is keeping the truth up-front in daily consciousness. Worship power - you will feel weak and afraid, and you will need ever more power over others to keep the fear at bay. Worship your intellect, being seen as smart - you will end up feeling stupid, a fraud, always on the verge of being found out. And so on."

8. Amerikali yazar (Charles Michael) Chuck Palahniuk'in dogum gunu (21 Subat 1962)

''Aciyi unutmak cok zor olsa da, guzelligi hatirlamak daha zordur.Bir tane bile mutluluk yaramiz yoktur. Baristan cok az ders aliriz...''

"Mobilya satin alirsiniz. Kendinize dersiniz ki, bu hayatim boyunca ihtiyac duyacagim son kanepe. Kanepeyi alirsiniz ve sonraki birkac yil boyunca, hangi isiniz ters giderse gitsin, en azindan, kanepe sorununuzu cozmus oldugunuzu bilirsiniz. Sonra aradiginiz tabak takimi. Sonra hayallerinizdeki yatak. Perdeler. Halilar. Sonra o guzel yuvanizda kisilip kalirsiniz. Bir zamanlar sahip olduklariniz artik sizin sahibiniz olur." Chuck Palahniuk, Dovus Kulubu

“You buy furniture. You tell yourself, this is the last sofa I will ever need in my life. Buy the sofa, then for a couple years you're satisfied that no matter what goes wrong, at least you've got your sofa issue handled. Then the right set of dishes. Then the perfect bed. The drapes. The rug. Then you're trapped in your lovely nest, and the things you used to own, now they own you.”

"En iyisi savasmaktan vazgecmektir, birak gitsin. Surekli bir seyleri duzeltmeye calismaktan vazgec. Bir seyden ne kadar cok kacarsan o kadar uzun sure ona katlanmak zorunda kalirsin. Bir seyle savastiginda, onu sadece daha da guclendirirsin. Yapmak istedigin seyi yapma. Yapmak istemedigin seyleri yap. Sana istememen gerektigi ogretilmis olan seyleri yap. Seni en cok korkutan seyleri yap."Gorunmez Canavarlar

"The best way is not to fight it, just go. Don't be trying all the time to fix things. What you run from only stays with you longer. When you fight something, you only make it stronger.Don't do what you want.Do what you don't want. Do what you're trained not to want.It's the opposite of following your bliss.Do the things that scare you the most.

Sayfa 5470/7020 İlkİlk ... 447049705370542054605468546954705471547254805520557059706470 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •