Sayfa 55/544 İlkİlk ... 545535455565765105155 ... SonSon
Arama sonucu : 4345 madde; 433 - 440 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by Sayilar10 Yazıyı Oku
    Sayın Maslak, 3. Çeyrekte brüt kar marjı %60,97 olarak görünüyor benim notlarımda. Eğer doğruysa akut ürünlerin geri döndüğü bir dönemde brüt kar marjı düşmemekle kalmayıp az bir miktar yükselmiş bile.
    uyarı için teşekkürler, ben aklımda kalanı (Q3; %63) yazdım. demekki akut ürünlerin gelişine rağmen brüt kar marjı düşmemiş.. düşündüğümden daha iyi bir resim varmış. q1 ve sonrası için iyi haber.

2.  Alıntı Originally Posted by pharmacIEn Yazıyı Oku
    hocam 8. maddeye istinaden yazıyorum
    %3.7 gibi pazar payı var türkiye’de ama küçümsemeyin bu rakamı bu oranla ya 3. ya da 4. oluyor. abdi pazarda açık ara birinci ama onların büyüme atağına geçmesi 20 yıllık bir serüven, zaten cironun %50 den fazlasını oluşturan kalemler çok eski ilaçlar , yüzlerce yeni ürün sürüldü piyasaya son 5 yılda belki ama pazardan sadece 4-5 tanesi pay aldı. yeni çıkan ilaçların pazardan pay alması çok kolay değil gerçekten . Fırsat doğdukça oluyor. rivelime- depores- candexil- nov**ua nın hikayesi çok ayrı…
    Nov**ua mesela piyasada 4-5 yıldır refresh sıkıntısı var . atacand mesela candexile göre 50 tl fazla fiyat farkı çıkarıyor 4 kutuda.. bu arada bizim türk firmaları genelde türki cumhuriyetler afrika ya ilaç satıyor deva nın avrupa ya satışı olması oldukça pozitif.

(eski nick ielab)
    özellikle, son cümlede belirttiğiniz konuyu çok iyi yakalamışsınız. daha önce burada yazmıştım: şirketin gelişmiş pazarlada 6-7 tane şirket kurması (ki bu pazarlada iş yapmak hiç de kolay değildir) dünyaya açılmak konusunda üst seviyedeki cüret ve özgüvenini göseriyor.. şirketin ana iş planı, TR bazlı yolcuğa (uczu maliyetli ve teşvikli ar-ge, devlet destekleri, geniş geri ödeme, geniş sgk kapsamı, orta ölçekli ve yerli üretime ihtiyaç duyan bir ilaç pazarı) çıkıp, küresel bir şirket olmaktır. zamana ihtiyacı vardır; bu da doğrudur.

3. Kambiyo karı 515 milyon tl
    Bu da karı şişirmiş
    Kasada ki dolarların etki
    Lakin piyasa Esas Faaliyet Karına bakar. Belli ki Bilançoda çok yüksek gelmeyecek

4.  Alıntı Originally Posted by MR.BROWN Yazıyı Oku
    Kambiyo karı 515 milyon tl
    Bu da karı şişirmiş
    Kasada ki dolarların etki
    Lakin piyasa Esas Faaliyet Karına bakar. Belli ki Bilançoda çok yüksek gelmeyecek
    Başlıkta yenisin galiba, kambiyo karı burada çok konuşuldu. Kimsenin o rakamın miktarına takıldığı yok, esas bakılan şey ciro, ihracatın cirodaki payı ve esas faaliyet marjları. Bunlar da anlayabildiğimiz kadarıyla gayet iyi gelmiş.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Alıntı Originally Posted by value investor Yazıyı Oku
    2021/9 aylık finansallarına göre 900 mio tl ağırlık usd ve eur cinsinden mevduatı vardı o zaman kur 8,95 idi idi , 31.12.2021 dolar kapanış fiyatı 14,66 tl .. Buradan gelecek kar sadece 570 mio tl dir. 2021/9 aylık finansallarda kur farkı geliri netde 86,8 mio tl dir. 4.çeyrekte ilave 483 mio tl kur karı gelecek.
    Cironun ve net karın diğer 9 ayla eşit arttığı varsayımı yapsak bile 2,12 mia tl ciro , 722 mio tl kar olur . Kur karını da eklerseniz en muhafazakar 1,2 mia tl kar yapacaktır.

Saygılarımla

Vergi dairesine sunulan kar 1.17 mia tl . Spk ye sunulacak kar biraz yukarı olur , 1,2 mia tl beklediğimiz kar geldi.

Firmanın net satışları 2,3 mia tl . Bunun 400 mio tl si y.dışı satışlar gerçekten firmanın global bir şirket olma yolunda benim için gösterge niteliğinde. Toplam cironun %17,40 sı y.dışı satışlar.
    Firmanın ar-ge harcamalarında bir artış yok 45,2 mio tl .. (9 aylıkta 43,8 mio tl )
    Firmanın pazarlama giderleri 267 mio tl ( 9 aylıkta 176 mio tl ) burada 3 çeyrek ortalamasına göre 32 mio tl artış var. Demek ki y.dışı ciro için pazarlama faaliyetlerinde bir artış olarak yorumlanabilir.

Firmanın genel yönetim giderleri 191 mio tl ( 9 aylıkta 135 mio tl ) burada 3 çeyrek ortalamasına göre 11 mio tl artış var.

Şirketin faaliyet karı 854 mio tl , faaliyet kar marjı ise %36,78 seviyesinde.

Şirketin dönem net karı 1.175 bin tl , net kar marjı ise %50 seviyesinde .

Şirketin kambiyo karı 515 mio tl , kur karından arındırılmış dönem net karı 660 mio tl , kur karından arındırılmış dönem net kar marjı ise %28,41 seviyesinde .. Yani şirket esasında yp bazlı %28,41 seviyesinde kar basmış diyebiliriz.

Eski bir bankacı olarak gelir tablosunu çok beğendim , ama esas olarak bilançoyu görmek gerekiyor.

Saygılarımla
    Son düzenleme : value investor; 26-02-2022 saat: 11:13.

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Başlıkta yenisin galiba, kambiyo karı burada çok konuşuldu. Kimsenin o rakamın miktarına takıldığı yok, esas bakılan şey ciro, ihracatın cirodaki payı ve esas faaliyet marjları. Bunlar da anlayabildiğimiz kadarıyla gayet iyi gelmiş.
    Dostum 19 yıldır borsadayım
    Evet başlıkta yeniyim
    Hisseyi Kasım 2021 de 24 tl civarında teknik olarak TOBO formasyonu yaptığı için almıştım 4 aydırda Kanal Katlanma hedefi olan 48/49 tl hedefi ile bekliyorum. İki yıl önce de 8 lira civarında almıştım o dönem çok beklemeden satmıştım
    Mali tabloya ilk kez baktım sayılır bu ana kadar grafiğine ve saklamaya bakıyordum
    Tahminen kasada 100 milyon dolar civarı bir pası vardır
    Zannımca bilançoda 750/800 arası bir Faaliyet karı gelir
    Bu da 10fk desek 37/40 tl arası bir fiyat eder
    Siz uzun süredir bu şirketin bilançosunu okuyor olabilirsiniz dedim gibi ben Deva da yeni sayılırım

7.  Alıntı Originally Posted by MR.BROWN Yazıyı Oku
    Dostum 19 yıldır borsadayım
    Evet başlıkta yeniyim
    Hisseyi Kasım 2021 de 24 tl civarında teknik olarak TOBO formasyonu yaptığı için almıştım 4 aydırda Kanal Katlanma hedefi olan 48/49 tl hedefi ile bekliyorum. İki yıl önce de 8 lira civarında almıştım o dönem çok beklemeden satmıştım
    Mali tabloya ilk kez baktım sayılır bu ana kadar grafiğine ve saklamaya bakıyordum
    Tahminen kasada 100 milyon dolar civarı bir pası vardır
    Zannımca bilançoda 750/800 arası bir Faaliyet karı gelir
    Bu da 10fk desek 37/40 tl arası bir fiyat eder
    Siz uzun süredir bu şirketin bilançosunu okuyor olabilirsiniz dedim gibi ben Deva da yeni sayılırım
    O zaman hoş geldiniz ve hayırlı olsun diyeyim. Deva 2021 de yatırımcısını çok üzdü, hisse yatırımında istikrar çok önemlidir. Yani geçen yıl %20 yapıp, bu sene %100 yapması kendisini affettirmez. İyi bir hisse yıllık bazda getiri olarak da istikrarlı olmalı. Bu yönü zaten sıkıntılı hissenin.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

8.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    son çeyrek tl ihracat geliri, 213 mio tl.. ort kusd kuru; 9.84'ten 21.6 milyon tl ihracat yapar (son çeyrek). ilk 9 ayda 23 milyon tl idi. 45 milyon tl ihracatla geçen senenin %25 üzerine çıkmış olduk.

aynı rakamı şöyle de buluruz: 400 mio tl / 8.87 ortlama kur = 45 milyon usd.

bu gidişle, 2022de ihracatın ithalatı karşılama oranı çok daha yukarı gitmiş olacak.. güçlü ihracat büyümesinin devamı oldukça pozitiftir. bu hızla giderse, kurun finansallardaki etkisi 2 - 2.5 yıl civarına nötr hale gelebilir..

bunun üzerine, eğer ki iştirak şirketlerin 3.taraflara yaptığı satış büyümüş ise, konsolidasyondan gelen uluslarası satış gelir (eski yıllarda rakam küçük olduğu için konsoldie edilmiyordu. bakalım bu sene ne olacak.. vergi bilançocu solo bilançodur, konsolide değil)..

konsolide
    dip rakam için, yukarıdaki konu beraberinde şu 2 konu fark oluşturabilir:
    1-geçen yıldaki trendin devamına bakılabilir. aradaki %sel fark bu sene de devam ediyor olabilir.
    2-bu sene mevzuatta olan "%2 ek vergi, öde amortismanı yüksek yaz ve düşük vergi öde" şeklinde özetlenecek kanun, VUK bazlı mali tablolarda karı düşük gösteriyor. deva, bundan yararlandı mı; bilmiyoruz..

doğru hesapladıysam; brüt kar son çeyrekte %61 olmuştur. bir önceki çeyrek %63tü. demek ki yüksek brüt kar tesadüfi değilmiş.. oldukça iyiye işarettir (son çeyreteki 2 puanlık düşüş ucuz akut ürünlerden ve minimal düzeyde de kurdan olabilir. kur biz daha ilerki aylarda daha çok etkiler..)..
    İhracatta stok meselesi vardı. Bir kısmını kapanış kurundan hesaplamış olabilirler mi?

Sayfa 55/544 İlkİlk ... 545535455565765105155 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •