Sayfa 554/1003 İlkİlk ... 54454504544552553554555556564604654 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 4,425 - 4,432 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1. Bir sorum olacakti, tefastaki yatirim fonlarinin dagilim grafikleri ay sonlarindaki rapor doneminde guncelleniyor degil mi? Gunluk olarak fonlar tefas'a rapor etmiyor, o yuzden gunluk degil diye dusunuyorum. Bu dogru mudur?

2.  Alıntı Originally Posted by ardac Yazıyı Oku
    Bir sorum olacakti, tefastaki yatirim fonlarinin dagilim grafikleri ay sonlarindaki rapor doneminde guncelleniyor degil mi? Gunluk olarak fonlar tefas'a rapor etmiyor, o yuzden gunluk degil diye dusunuyorum. Bu dogru mudur?
    Günlük güncellenir, özellikle türev kullananları günlük takip edin, yüzdelerin her gün değiştiğini göreceksiniz.

3. selamlar,

1-2 aydır fon işindeyim. bugüne kadar sadece hsyf fonları aldım. güzel döneme denk gelmişim anladığım kadarıyla sürekli artışları gördüm sevindirmişti. sizlerin yorumlarını okuyarak HSYF alımını durdurdum. devam etmelimiyim? 1-5bin tl'lik alıyorum 1-2 haftada bir. zaten hepi topu 3 alım yapmıştım.

mevduatta tuttuğum paramın bir bölümüyle defansif değişken fon alsam zarar eder miyim? ön görülebilir bir sürede ön görülemeyen olaylar dahil anlık olarak ihtiyacım olan likiti mevduatta tutmaya devam edeceğim.

dengeli değişken fonlar tehlikelimidir. mevduata alternatif daha yüksek getiri hedefliyorum. ay içinde düşüşler beni etkilemez ama sürekli getiri tercihimdir. bu çerçevede örnek olarak burada bahsedilen EIB, SUA almak mantıklımıdır?
    Yazdıklarım tamamen kendi görüşümdür. Yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by Black Mirror Yazıyı Oku
    Is yatirim hesabi sahibi olmanin maliyeti nedir acaba sadece fon alip satsak ? Parayi is yatirima gonderince kesinti var mi , is yatirimdan geri isbank hesabina cekmek isteyince herhangi bir kesinti var mi ? Komisyon ve saklama ucretleri ne durumda acaba ?

Forumdan 1-2 hafta uzak kaldim , haftasonuna okumam gereken 100 -130 sayfa birikmis. Neyseki bi ucundan yakaladim
    Benden hiçbir ücret kesilmiyor. Sadece eft ücreti var. ( 2 tl )Ama ben hiç kullanmadım.
    İşbank hesabına havale yaptırıyorum. Ben de admustafa üstadın dediği 1 tl kesintisi yok diye biliyorum.

SM-A320F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5.  Alıntı Originally Posted by unalon Yazıyı Oku
    selamlar,

1-2 aydır fon işindeyim. bugüne kadar sadece hsyf fonları aldım. güzel döneme denk gelmişim anladığım kadarıyla sürekli artışları gördüm sevindirmişti. sizlerin yorumlarını okuyarak HSYF alımını durdurdum. devam etmelimiyim? 1-5bin tl'lik alıyorum 1-2 haftada bir. zaten hepi topu 3 alım yapmıştım.

mevduatta tuttuğum paramın bir bölümüyle defansif değişken fon alsam zarar eder miyim? ön görülebilir bir sürede ön görülemeyen olaylar dahil anlık olarak ihtiyacım olan likiti mevduatta tutmaya devam edeceğim.

dengeli değişken fonlar tehlikelimidir. mevduata alternatif daha yüksek getiri hedefliyorum. ay içinde düşüşler beni etkilemez ama sürekli getiri tercihimdir. bu çerçevede örnek olarak burada bahsedilen EIB, SUA almak mantıklımıdır?
    Defansif değişkenler de olası endeks yıkımından etkileneceklerdir. Ancak bunların ppf üstü getiri ihtimali ; rakamları tümüyle atıyorum, fikir versin diye. 3 ay taşırsanız %40 ise, 6 ay taşırsanız %50, 1 yıl taşırsanız %70, 5 yıl taşırsanız %80 vs. şeklinde artar. Vade uzadıkça, ppf'yi geçme ihtimalleri artar.
    Yani kim ne dese yalan olur. Ancak tabi sapmaları ve volatileri ppf gibi değil, bir stabilizasyon bekliyorsanız getiride onu bulamazsınız ppf gibi.
    Diğer soru için, ben şahsen elinde hsyf olan birinin artırmasını bir şey diyemem ama uzun vadeli bir yatırım olan fon yatırımı için, acele edip buralardan hsyf maliyetlenmenin doğru olduğunu düşünmüyorum. Geri çekilmelerde maliyetlenirseniz uzun vadede bileşikte büyük avantaj sağlarsınız.
    Peki ne yapmalı, beklemeli mi ? Bu gibi iklimlerde sözgelimi şu sıralar dolar çok daha geri çekilmiş ve uygun görünürken, eldeki döviz bazlı ya da faiz bazlı enstrümanları artırmak doğru diye düşünüyorum.
    Fonları benim gibi satmadan uzun yıllar taşıyacaksanız bunlar geçerli. Ben trade edeceğim alıp satacağım derseniz başka tabi.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

6.  Alıntı Originally Posted by ardac Yazıyı Oku
    Bir sorum olacakti, tefastaki yatirim fonlarinin dagilim grafikleri ay sonlarindaki rapor doneminde guncelleniyor degil mi? Gunluk olarak fonlar tefas'a rapor etmiyor, o yuzden gunluk degil diye dusunuyorum. Bu dogru mudur?
    Fonun sahibi olduğu havuz, fonu yöneten kurumun kasasında değil. MKK nezdinde takasbankta saklanıyor. Tefaş bu verilere tüm fonların para havuzlarını gördüğü için ve para aslen fonda değil saklamacıda olduğu için ulaşabilir. Biz fona para yatırırken kuruma para verip , al paramızı yönet demiyoruz aslında, sadece sistemde kayıtlı paramızın yönetimi için onlara geçici bir anahtar ve sistemdeki paraya erişim veriyoruz.
    Sözgelimi getiriler de fonların beyanı ile değil, sistemdeki paranın önceki güne göre hesaplanması ile düzenleyici kuruluş tarafından açıklanıyor.
    Dolayısıyla fonlardan bu konuda bir bilgi, bir açıklamaya gerek yok. O veriler günlük.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

7. Fonun nakit parasıda aynı şekilde değilmi, sattığı hisselerin parası,mkk da saklanıyor değilmi ?yani satışta bize ödemerde mkk daki fonun kasasından mı geliyor?
     Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Fonun sahibi olduğu havuz, fonu yöneten kurumun kasasında değil. MKK nezdinde takasbankta saklanıyor. Tefaş bu verilere tüm fonların para havuzlarını gördüğü için ve para aslen fonda değil saklamacıda olduğu için ulaşabilir. Biz fona para yatırırken kuruma para verip , al paramızı yönet demiyoruz aslında, sadece sistemde kayıtlı paramızın yönetimi için onlara geçici bir anahtar ve sistemdeki paraya erişim veriyoruz.
    Sözgelimi getiriler de fonların beyanı ile değil, sistemdeki paranın önceki güne göre hesaplanması ile düzenleyici kuruluş tarafından açıklanıyor.
    Dolayısıyla fonlardan bu konuda bir bilgi, bir açıklamaya gerek yok. O veriler günlük.
    Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8.  Alıntı Originally Posted by vagus Yazıyı Oku
    Fonun nakit parasıda aynı şekilde değilmi, sattığı hisselerin parası,mkk da saklanıyor değilmi ?yani satışta bize ödemerde mkk daki fonun kasasından mı geliyor?

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Evet haklısınız, sattığı hisselerin parası ve nakit değil, elindeki satmadığı hisseler de, bonolar da elindeki tüm menkuller ve nakit de orada. Kurumun kasasına giden bir şey yok o anlamda dedim, birine internet şubenin şifresini verip hesap yaptırmak gibi.
    O yüzden zaman zaman sorulan bir şey olduğu için bu vesile ile tekrar söyleyim, yöneten kurumun batmasının da fon ile ilgisi yok, yöneten kurum batarsa fonun havuzunu yönetecek kimse kalmıyor, düzenleyici kuruluş , yönetmek isteyen başka kurum var mı diye çağrı yapıyor, kimse devralmazsa, tasifye olup, son fiyattan çıkılıyor.
    Tabi şeyi de yine belirteyim, serbest , özel fonlar ve portföy yönetiminde işleyiş bambaşka.

Sayfa 554/1003 İlkİlk ... 54454504544552553554555556564604654 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •