Sayfa 595/672 İlkİlk ... 95495545585593594595596597605645 ... SonSon
Arama sonucu : 5374 madde; 4,753 - 4,760 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1. Sonra işi büyüt hatta kurduğun şirketi de borsada (misal -bateman yatırım- ) halka aç.

Oooh.

Oradan da yürü

Oooh

2.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Sonra işi büyüt hatta kurduğun şirketi de borsada (misal -bateman yatırım- ) halka aç.

Oooh.

Oradan da yürü

Oooh

Merhaba Bateman.

Benimle dalga mı geçiyorsunuz bilmiyorum (Warren Buffet gibi bir adam olma hayalim yok o yüzden )

Anlatmak istediğim bu sene yurtdışı hisselerden kazandığım paradan 300.000 TL kadarını az verdim muhasebeci sayesinde. Buffet olmadığım için bana göre çok.

Sadece yardımcı olmak istiyorum.... Hatta iyi bir yatırım bulmuştum. Bencillik etmeden paylaştım. Sildiler reklam zannedip. Varsın herkes kazansın.

3. Yok ya dalga geçmiyorum. Ben kendi emeklilik hayalimi anlatıyorum :D Son mesaj biraz abartı tabi ama neden olmasın

Son mesajdaki de dahil yukarıda yazdığım her şey gerçekleştirilebilir.
    Son düzenleme : Patrick Bateman; 08-11-2022 saat: 18:27.

4.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Sayin sathyz,

Sirket kurma ile ilgili gercekten cok cahil biriyim. Yurt disinda yasadigim icin, TR'deki temettulerimden 30% vergi veriyorum burada. 10%'de Turkiye de veriyorum. 100 liralik temettunun 37 si vergi olarak gidiyor. Ayrica geriye kalan 63 u burada deklare ediyorum.
    Yillik gelirim belirli bir tutari astiginda, benden biraz daha vergi odememi isteyebiliyorlar.

Cevabini merak ettigim soru, ne kadarlik bir portfoyde sirket kurmak mantikli. Muhsabeci ucreti vs... Hangi durumda basa bas gelinir.

Bir muhasebeciye sordum, degmez dedi. Gercek kisi olarak devam et dedi.

Bilginiz var mi acaba bu konuda?
    Merhaba. Muhasebecime sordum. Dilerseniz şirket de kurarız dedi. O da çok avantajlı dedi. Bireysel olarak devam ederseniz ben gereken istisnaları geçen seferki gibi düşerim dedi. Yurtdışı durumlarını da sordum. O da katılıyorum aramızda da konuşuyoruz, yurtdışı sıkılaştırılıyor dünyada dedi. Muhasebecinizle iyi konuşun. Gerekirse ücret ödeyin. Şirket kurmak mantıklıymış.

Alıntı Originally Posted by sathyz Yazıyı Oku
    Merhaba. Muhasebecime sordum. Dilerseniz şirket de kurarız dedi. O da çok avantajlı dedi. Bireysel olarak devam ederseniz ben gereken istisnaları geçen seferki gibi düşerim dedi. Yurtdışı durumlarını da sordum. O da katılıyorum aramızda da konuşuyoruz, yurtdışı sıkılaştırılıyor dünyada dedi. Muhasebecinizle iyi konuşun. Gerekirse ücret ödeyin. Şirket kurmak mantıklıymış.
    Cok tesekkur ederim sayin sathyz! Maalesef belcika da vergi yukumlusu oldugum icin, bireysel anlamda hic bir mihasebeci bana yardimci olamaz turkiyeden

Sirket kurma karari icinse maliyetleri gormem lazim. Muhasebe ucreti, sabit giderler vs ne kadar tutar.
    Bu konulara vakif degilim. Ama temelde eger sirket kurup butun islemlerimi sirket uzerindne yapacaksam;

SU an turkiyede ve becikada odedigim vergi > Sirketin giderleri ve sirket adina odedigim vergi olmali.

Esitsizligin sol tarafini biliyorum ama sag tarafini bilmiyorum.

6. Bu şirket işi ilginçmiş. Memur olduğum için şuan yapamam artık emekli olunca düşünürüz. Vergiden sakınma olayları gerçekten zor ve zahmetliymiş. Baya okudum bu başlığı vergiler etf ler bişeyler öğrendik. Vergi olaylarını iyi planlamak lazım.

Başlıktan çok şey öğrendim bende tecrübelerimi ara ara yazayım belki faydası olur.

Hem ibkr den hemde midas dan hesap açtım. Midasdan işler çok kolay oldu ama ibkr baya yordu. Ben uzun vade en az 10 yıl gibi etf biriktirme planım var. Başlıkta geçen etf lerin çoğunu inceledim. vusd spf qqq upro brk.b dia vym gibi etf ler vergiden çıkınca dolar bazlı %50-100 arası getiriyor. Aynı getiriyi 10 yılda eurobond bileşik getiriyle %7 verim olsa alırsın. Bu kadar için yurt dışında borsaya girmek gereksiz. Ha belki aaple amd tesla gibi uçan kaçan hisseler bulursan karlı olur ancak onuda bulmak zor ve riskli bana göre. Ben kendim qqq etf inin kaldıraçlı olanı tqqq yu birktirmeye karar verdim. Nasdaq ı takip ediyor. 10 yılda vergileri çıksan bile dolar bazlı getirisi çok iyi.

Biraz risk alarak riskli bir etf toplamak istiyorum. Şuan ve önümüzdeki 1-2 yıl toplamak için uygun gibi. Abd borsaları %30 aşağıda. Dibi bilme yada bulma şansımız yok. Oyüzden şimdiden risk alıp toplamak gerekir diye düşünüyorum.

ıbkr den etf almayı hala başaramadım. Bu etf e yetkiniz yok vs diyor. Bende finansall anketleri yeniden doldurdum. Tecrübemi ve gelirimi yüksek yazdım. Zorda olsa alış emrini verdim bakalım aksilik çıkmazsa hesapta görürüz. Midastan çok kolay yaptım ama 1,5 dolar masraf küçük meblağlar için gerçekten çok yüksek. Enaz 2-3 bin dolarlık alım yaparsanız normal komisyon oranlarına geliyor. Şimdilik ufak ufak öğrenerek gidelim acelemiz yok.

7.  Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    Bu şirket işi ilginçmiş. Memur olduğum için şuan yapamam artık emekli olunca düşünürüz. Vergiden sakınma olayları gerçekten zor ve zahmetliymiş. Baya okudum bu başlığı vergiler etf ler bişeyler öğrendik. Vergi olaylarını iyi planlamak lazım.
    .
    Merhaba.

Memur olmanız şirket kurmanıza engel değil. Ben memurken İngiltere ve ABD'de şirketler kurmuştu. Türk şirketi en rahatı gider gelir hesabı kanıtlama açısından.

Şuraya bir bakın - belki aklınıza bir şeyler gelir:

https://blog.mukellef.co/devlet-memu...mi-ortak-olma/

Temsilcileri anneniz, eşiniz, çocuklarınız üzerine yapmak iyi olabilir.

8. Teşekkürler sn sathyz, şaşırdım şimdi biraz inceleyeyim konuyu

Sayfa 595/672 İlkİlk ... 95495545585593594595596597605645 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •