Sayfa 6113/7020 İlkİlk ... 51135613601360636103611161126113611461156123616362136613 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 48,897 - 48,904 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Amerikali roman yazari Robert James Waller'in dogum yildonumu ( 1 Agustos 1939 )

" Eski hayaller, guzel hayallerdi. Gercek olmasa da onlari kurdugum icin mutluyum. / I vecchi sogni erano bei sogni. Non si sono avverati, comunque li ho avuti. / The old dreams were good dreams; they didn't work out but I'm glad I had them. ”

Francesca: Yarin bitecek diye simdi hissettiklerimi hissetmemis gibi yapamam. / Non posso fingere di non provare quello che provo, perché domani sarà finita. / I can't pretend I don't feel what I feel because it's over tomorrow.

Robert: Sana ihtiyac duymak istemiyorum, cunku benim olamayacagini biliyorum. / Non voglio aver bisogno di te perché non posso averti. / I dont want to need you, 'cause I can't have you.

2. Iranli yazar ve aktor Mahmud Devletabadi'nin dogum gunu (1 Agustos 1940 )

" Felaketlerin, yuksek catilarda ya da buyuk kayalardan bosluga, hiclige dusen insanlarin, umutsuzlugun kara ucurumuna cakilan genc adamlarin, aci, yalnizca aci gormus carpik suratlarin goruntuleri. Caresizligin vahsi cigliklari duslere, her seye bir son vermek isteyen babalarin, ogullarini mezbahaya goturdukleri dusler, tohum tutmasin diye kendini rahimlerini parcalayan kadinlarin duslere - yapabildikleri bunlardan ibaretti, baska bir sey yoktu... Ve cigliklar, pamukla bogulmus gibi, caresizligin sessiz cigliklari. " Albay

" Visions of catastrophe, of people falling off a high roof, or off towering rocks down into a hole, into nothingness, of young men plummeting into the black abyss of despair, dreams of distorted faces that had seen pain, only pain. Dreams of wild cries of despair, dreams of fathers taking their sons to the slaughterhouse to end it all, and of women ripping open their wombs so that no seed should take – and this was all that they could do, nothing else… And screams, silent screams of despair, muffled as if through cotton wool. "

" Disaridan bakan biri bu genclerin cekingen dogdugunu dusunur, ama iclerinde pusuya yatmis tuyler urpertici, sapkin bir guc, goz acip kapayincaya kadar onlari vahsi canavarlara donusturebilir. Tarihin baslangicindan bu yana sadece kendilerini kanitlamak icin en akil almaz suclari bile isleyebilen canavarlara. Kendilerine verilen emirleri harfi harfine yerine getirirler ve yaptiklarina kahramanlik derler. Onlari suclayabilir miyiz ? Peki ya biz, yumusak macundan olusan bu bicimsiz yumrulari, karsilastiklari ilk kotuluk tuccarlarinin kucagina dusecekleri sokaklara gonderenler ? Biz sadece arkamiza yaslanir, onlarin kendi sirtlarimiza vurulacak sopalara donusturulmelerini bekleriz..."

" One would think that boys were born coy, but there lurks within them a dreadful, perverse force that can, in the blink of an eye, turn them into savage beasts, beasts that since the beginning of history have been easily drawn into committing the most appalling of crimes, just to prove themselves. They follow their orders to the letter and call what they do acts of heroism. Can we blame them? What about us, the people who send these unformed lumps of soft putty out onto the street, where they fall into the arms of the first merchants of villainy they come across? And we just sit back and wait for them to be turned into rods to beat our own backs…"

3. Italyan aktor Giancarlo Giannini'nin dogum gunu ( 1 Agustos 1942 )

4. Anne Frank, gunlugune son kez 1 Agustos 1944'de yazdi:

( 3 gun sonra SS ve sivil polis tarafindan ailesiyle tutuklandi. )

" Ben sessiz ve ya ciddi oldugumda, hepsi benim yeni bir komedi sergiledigimi dusunuyor ve o zamanda ben bir sakayla durumu kurtariyorum. / If I'm quiet and serious, everyone thinks I'm putting on a new act and I have to save myself with a joke. "

5. Ingiliz sarkici, soz yazari ve muziyen, Def Leppard'in vokalisti Joseph Thoma ‘Joe’ Elliott'in dogum gunu ( 1 Agustos 1959 )

6. Amerikali sair Theodore Huebner Roethke’nin olum yildonumu ( 1 Agustos 1963 )

Uykuya uyanir, uyanisimi agirdan alirim.
    Kaderimi hissederim yuregime korku dusurmeyende
    Giderek ogrenirim, gitmem gereken yere.
    Hissederek dusunuruz. Bilecek ne var ki?
    Duyuyorum, kulaktan kulaga dans ediyor varligim.
    Bana yakin canlardan hangisisin sen, soyle.
    Tanri bu topragi korusun! Usul usul yururum ustunde
    Ve giderek ogrenirim, gitmem gereken yere.
    Isik giyinmis Agac, ama bunu nasil yapiyor? Kim biliyor?
    Done done cikiyor iste merdiveni sefil solucan
    Yuce Doga’nin gorulecek bir isi daha var
    Seninle, benimle. Durma solu bu capcanli havayi oyleyse.
    Giderek ogren, ah ne guzel, gitmen gereken yere.
    Bu heyecan iste aklimi basimda tutan. Bilirim.
    Kayip giden daim olandir. Hem de yakin.
    Giderek ogrenirim, gitmem gereken yere.

7. Ingiliz film yonetmeni, yapimci, senarist ve sahne yonetmeni Sir Samuel Alexander ' Sam ' Mendes'in dogum gunu ( 1 Agustos 1965 )

8. Amerikali aktor model yonetmen yazar ve yapimci ( Joseph Jason Namakaeha Momoa ) Jason Momoa'nin dogum gunu ( 1 Agustos 1979 )

Sayfa 6113/7020 İlkİlk ... 51135613601360636103611161126113611461156123616362136613 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •