Sayfa 62/1002 İlkİlk ... 1252606162636472112162562 ... SonSon
Arama sonucu : 8009 madde; 489 - 496 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XII

Merkez bankası başkanı Enflasyon raporunu açıklıyor

Kavcıoğlu:
    - Küresel ekonomi toparlanmaya devam etmektedir
    - Önemli ihracat pazarlarımızda belirgin bir iyileşme öngörülmektedir

Kavcıoğlu:
    - Yükselen küresel enflasyon beklentileri dalgalanmalara yol açıyor
    - Para politikasında ihtiyatlı duruşun öneminin arttığı bir döneme girdiğimizi değerlendiriyoruz

Kavcıoğlu:
    - Salgının kısıtlayıcı etkilerine rağmen sanayi ve ciro endeksleri artışını sürdürdü
    - İmalat sanayinin genelinde olumlu bir seyir izlenmektedir
    - Önümüzdeki dönemde salgının gidişatı ve aşılamaya bağlı olarak iktisadi faaliyette her iki yönde riskler bulunmaktadır

Kavcıoğlu:
    - İkinci çeyrekte iktisadi faaliyetin yavaşlayacağı tahmin edilmektedir
    - İşsizlik oranının yüksek seyrini koruduğu görülmektedir

“ Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” Mustafa Kemal Atatürk.

>>> FORUM KURALLARIMIZ <<<

Kavcıoğlu:
    - Güçlü iç talep ve artan emtia fiyatları ithalat faturasını olumsuz etkilemektedir
    - Mevcut eğilimler yılın ilk çeyreğinde yataylaşan yıllık cari dengenin ikinci çeyrekten itibaren iyileşmeye başlayacağına işaret etmektedir

Kavcıoğlu:
    -Vakaların azaldığı bir görünümün turizm faaliyetleri ve dış dengeyi destekleyeceğini öngörüyoruz
    -Altın ithalatı Mart'ta tarihsel ortalamanın altına indi
    -Tedarik sorunları bazı sektörlerde hammadde ve ekipman yetersizliğine yol açarak, üretim ve ihracatı etkiliyor

Kavcıoğlu:
    - Yılın ikinci yarısında arz kısıtlarının da zamanla giderileceğini tahmin ediyoruz
    - Öngörülenin üzerinde bir performans sergilediğimiz ihracatta gelişmeleri memnuniyetle karşılıyoruz
    - Kredilerin büyüme hızı ve kompozisyonu kritik önemdedir

Kavcıoğlu: Sıkı para politikası duruşunun enflasyonda düşüş önceliğiyle kararlılıkla sürdürülmesi, oylaklıklara karşı önemli bir tampon işlevi görecektir

“ Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” Mustafa Kemal Atatürk.

Kavcıoğlu: Tüketici enflasyon sepetinde yapılan ağırlık güncellemesinin ocak tahmin patikasına etkisinin nisan'da 0,5 puana ulaştıktan sonra, kademeli azaldıktan sonra yıl sonunda ortadan kalkacağı öngörülmüştür

Kavcıoğlu:
    - Enflasyonda ilk çeyrekte görülen yükselişte temel mal ve enerji grupları öne çıkmıştır
    - Çekirdek göstergelerin eğilimleri bir miktar iyileşmekle birlikte yüksek seyretmeye devam etmiştir

Kavcıoğlu:
    -Eşel mobilin sınırlayıcı etkisine rağmen uluslararası emtia fiyatlarındaki artışa bağlı maliyet unsurları önemini koruyor
    -Arz sıkıntılarının ne kadar süreceğine dair belirsizlikler söz konusu olmakla birlikte, yılın 2. yarısında kademeli hafiflemesini bekliyoruz

Kavcıoğlu:
    - Enflasyonun 2021 yıl sonunda %12,2 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz (Önceki %9,4)
    - Enflasyonun 2022 yıl sonunda %7,5 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz (Önceki %7,0)

Kavcıoğlu:
    - Gıda enflasyonu varsayımlarını 2021 ve 2022 yılları için yukarı yönlü güncelledik
    - Gıda enflasyonu tahmini 2021 yılı için %13,0 (önceki %11,5)

Kavcıoğlu: Enflasyonun, %70 olasılıkla 2022 yılı sonunda %5,0-10,0 aralığında -orta noktası %7,5- gerçekleşeceğini öngörüyoruz (Önceki %4,6-9,4 aralığı ile %7,0)

MB Başkanını izliyorum.
    Tükürdüğünü yalamak nasıl bir duygu diye

Güya soru cevap toplantı.
    Adam cevapları kağıttan okuyor.
    Acizsiniz.

Kavcıoğlu: Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü işaretler oluşana kadar politika faizi gerçekleşen ve beklenen enflasyonun üzerinde oluşmaya devam edecek

Sayfa 62/1002 İlkİlk ... 1252606162636472112162562 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •