Sayfa 622/1012 İlkİlk ... 122522572612620621622623624632672722 ... SonSon
Arama sonucu : 8092 madde; 4,969 - 4,976 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    Aslında varmaya çalıştığım nokta şu.Kapitalizmin doğası kar maksimizasyonuna dayalıdır.Yani sizden ucuza çalışan varsa o gelir sizin işinizi alır.Buna engel olamazsınız.Vasıfsız işgücünde çok daha acımasız ve gözle görülür olan bu olay aslında her kademede ve her işte vardır.Kar olayında tek etmen işçi ücreti değil,maliyete etki eden, elektrik parasına ,devletin aldığı vergiye,hammadde fiyatlarına veya işyeri kirasına itiraz edemeyen işveren, işçi ücreti işin içine girdi mi maliyeti kısmak için hemen işçi maaşına göz dikiyor.Çünkü en zayıf halka o.Bu yanlıştır arkadaşlar.Bu eninde sonunda herkesi vurur.Giderek dolar bazında daha kaliteli işi daha ucuza yapmak zorunda kalırsınız.Kapitalizmin ana sorunları gariban işçinin ücreti ile çözülmez,çözülür diyen de benim aklıma göre bu işi bilmiyor.
    İtalya'da sendika 1200 kişinin çalıştığı bir lastik fabrikasını çok fazla sıkıştırmıştı. O fabrika sadece 32 kişinin çalıştığı ve bire bir aynı kapasitede full otomatik entegre bir fabrikayı devreye alıp sendikayı davet etti. Sendika bütün isteklerinden vazgeçti. Ve oradaki işçi ücretlerini full otomatik fabrikanın üretim maliyetinin hemen altında kalacak şekilde onayladı!!!

Bazı işlerde o kadar ince bir denge var ki halihazırdaki full otomatik hatların amortisman maliyeti ile asgari ücret arasında her zamankinden çok daha az bir çizgi var. Neredeyse burun buruna. Ve bu tür işlerde çalışanlar da sanıldığı kadar az değil.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    İtalya'da sendika 1200 kişinin çalıştığı bir lastik fabrikasını çok fazla sıkıştırmıştı. O fabrika sadece 32 kişinin çalıştığı ve bire bir aynı kapasitede full otomatik entegre bir fabrikayı devreye alıp sendikayı davet etti. Sendika bütün isteklerinden vazgeçti. Ve oradaki ücreti full otomatik fabrikanın üretim maliyetinin hemen altında kalacak şekilde onayladı!!!

Bazı işlerde o kadar ince bir denge var ki halihazırdaki full otomatik hatların amortisman maliyeti ile asgari ücret arasında her zamankinden çok daha az bir çizgi var. Neredeyse burun buruna. Ve bu tür işlerde çalışanlar da sanıldığı kadar az değil.
    E ben de bunu diyorum zaten sistem öyle bir hale geldi ki kapitalizm tıkandı.Para yukarda toplandı aşağıda millet aç.Asgari ücrete hatta ne asgari ücreti her türlü ücrete çalışacak binlerce insan var.Nerdeyse insanlar hayvanlar gibi temel ihtiyaçlarına çalışacak.Yani ısınma barınma karnını doyurma karşılığında bir ay işe gidip gelecek milyonlar oluştu.Bu kapitalizmin hastalığı.Ya amerikanın nüfusu 500 milyon benim bildiğim,geçen belgeselde izledim 3.5 milyon evsiz varmış.2017 de bu rakam yüzde 10 artmış.Dünya büyük buhran benzeri bir olaya doğru gidiyor,bunu yapan da kapitalizmin uygulamaları.Kendini geliştir vasıflı ol falan bunlar iyi hoşda bu geliştirme işi de parayla olacak işler,o imkanı da millet giderek kaybediyor.Ya ben emekliyim bir ben mi görüyorum bunları arkadaşlar,okuyanlar arasında aktif iş hayatında olanlar yok mu,giderek iş korkusu çekmiyormusunuz,alım gücünüz azalmıyor mu.Nasrettin hocanın timurla fil hikayesine döndürmeyin olayı ))))))

3.  Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    2000 desen millet madene inmez mi.Somada ölen işçilerden birinin ailesine sormuşlardı tv de ,devletten bir isteğin var mı diye kadın oğlumu babasının yerine işe alın kredi borcumuz var demişti.Eh 2000 desende inecek madene 1600 desen de mecbur çünkü.
    Madencilik vasıfsız işgücünün bulunmaması gereken bir iş kolu. Ciddi eğitimden geçirilmeden kimse madene indirilmemeli. Bu eğitimden geçen vasıflı elemanlarında ücreti o rakamlar olmaz. Asıl sorun madene vasıfsız işçileri doldurup ölümlerine neden olanlarda. Vasıf ve eğitim gerektiren alanlar sıkı şekilde denetlenmeli ve sertifikalandırılmalı.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

Madencilik vasıfsız işgücünün bulunmaması gereken bir iş kolu. Ciddi eğitimden geçirilmeden kimse madene indirilmemeli. Bu eğitimden geçen vasıflı elemanlarında ücreti o rakamlar olmaz. Asıl sorun madene vasıfsız işçileri doldurup ölümlerine neden olanlarda. Vasıf ve eğitim gerektiren alanlar sıkı şekilde denetlenmeli ve sertifikalandırılmalı.
    Hocam sen türkiyede yaşamıyorsun değil mi.Yurtdışındaydınız ikamet olarak sanırım.

Hayır şundan soruyorum çok meli malı içeren cümle kuruyorsunuz.O cümlelerin bizim memlekette pek değeri yoktur.)))))

6.  Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    Hocam sen türkiyede yaşamıyorsun değil mi.Yurtdışındaydınız ikamet olarak sanırım.
    10 seneyi aşkın bir süredir çoğunlukla Türkiye'de ikamet ediyorum.

7.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Hocam Türkiyede mutlu olmak için nasıl bi hayat tarzı yaşamamız lazım..Nelerden uzak durmalıyız..Yurtdışından gelen biri olarak ne tavsiye edersiniz.

E o zaman o meli malıların bizim memlekette pek anlamı olmadığını öğrenmiş olmanız lazım.Onlarca örnek veririm de milletin başını ağrıtmıyayım gece gece.

Sayfa 622/1012 İlkİlk ... 122522572612620621622623624632672722 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •