Sayfa 649/1023 İlkİlk ... 149549599639647648649650651659699749 ... SonSon
Arama sonucu : 8182 madde; 5,185 - 5,192 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1. Birsey daha eksik yazmişim. Son 1 haftada bu artış

2.  Alıntı Originally Posted by mdemir Yazıyı Oku
    peki devletimiz altın için de bu kısıtlamayı yapabilir mi? amerika zamanında yapmıştı, ama soru farklı. bu ülkede bu yapılabilir mi? eğer yapılamazsa sorun yok...
    Temel sorun aslında iktisadi. Türk ekonomisinin dar para arzı 400 milyar TL ise para çarpanı ile genişlemiş geniş para arzı 2 Trilyon TL.
    Döviz yastık altına çekildiğinde halihazırda 5 civarında olan para çarpanı direk olarak 1'e inecektir. Bu da fiili olarak ekonomik faaliyetin sürdürülebilmesini imkansız kılar. Eğer halk yastık altı döviz veya altın için para çarpanını 1'in üzerine çıkarabilmenin bir yolunu bulursa o zaman iktisadi faaliyeti devlet dışında da sürdürebilme şansını yakalar. Ancak bu mevcut yasalar çerçevesinde devlet işin içine girmeden pek mümkün olamaz.

O nedenledir ki devlet ekonominin tümden çökmemesi için buhran zamanlarında yastık altı kısmın para çarpanını 1'in üzerine çıkarabilmek için karaborsa'ya izin verir ve *yardımcı* olur . Ama bu devlet istediği için olur. Yani teorik olarak devlet buna izin vermez ise sistem düşünüldüğü gibi çalışamayabilir.

O nedenle günümüzün ekonomik koşullarında var olan geniş para arzı ile yastık altı döviz veya altın ile ekonomik çevrimi yakalamak çok dar bir azınlık için dahi sürdürülemez diye düşünüyorum.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

3.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Kamu harcamalarını kısmakla işe başlayıp (USD EURO POUND vb yabancı para ile kamu hiçbir yeni ürün veya servis satın almamalı) üstüne Vergi reformu yapmazlarsa (dolaylı vergiyi %25 lere indirecek bir program) IMF ile anlaşma yaparlar Ekim gibi.

Kamu harcamalarında yabancı para ile olan harcamalarda kısıntı yaptılar mı?

Vergi reformu yaparak Dolaylı Vergiyi azalttılar mı?

Bu 2 basit soruya EVET diyebiliyorsanız, BIST ucuz alınır.

HAYIR diyorsanız, BIST pahalı satılır.
    o zaman satarım, ovp ve siyasi durumu gözlüyorum zaten. gerçi 100 günlük programda kanal istanbul gibi şeyleri görünce şüpheye düştüm ama hala beklemedeyim. el mecbur kısıntı ve tasarruf yapmak zorundalar.

Borsa konusu farklı bir konu.... Bankacılık sektörü bizde 2000-2001 krizinde dip yapmıştı...ABD de 2008 krizinde de Citi gibi bankalar 40 dan 0,98 e kadar inmişti...Yani Borsanın yukarısı da aşağısınında bir dibi yok...Bu arada kriz ortamlarında bazı şirketler piyasadan siliniyor bunun borsa ayağını da düşünürseniz paranız hiç oluyor..Benim de zaanında 5000 USD hiç oldu gitti , yine başka bir kağıtta batmadan verdim ama orada da bir 5000 usd gitmiştir....

Neyse konu döviz ve döviz 5 000 den 1.750.000 kadar yükselmişti yüksek enflasyonlu ortamda , mevcut durum pek iç açıcı değil Irana ambargo, dış ticaret dengesi, bütce açıkları , FED faiz artışı , QT si falan...2002 sonunda başlayan QE yerin, QT ye bırakmıştır...QE li döneme göre düşünmek , strateji geliştirmek insanların birikimlerini uçurur....

5.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Sermaye kısıtlaması olursa herkes zarar görür. Yastık altında döviz tutmak ilk başta sistem ile başa çıkmak için mantıklı gözükse de günümüzde devletin bunu engelleyebilecek mekanizmaları var. Şu anda İran'da 10 bin dolar üzerinde döviz bulunduranlara hapis cezası uygulanıyor ve idari para cezası veriliyor. Marketten alışverişi TL ile yapacaksınız, cep telefonunuzu, elektrik faturanızı TL ile ödeyeceksiniz. Çocuğunuzun okul taksitini TL ile ödeyeceksiniz.Tüm bu işlemleri yaparken yapacağınız takaslarda devletin dikkatini çekmemeniz gerekecek. Ve inanın devlet yastık altındaki dövizinize izin verdiği oranda bu dövizi günlük işlemlerde kullanabilirsiniz. Karaborsayı da yaratan devlettir. İzin verdiği ölçüde karaborsa oluşur.
    Türkiye'de yastık altı dövizden faydalanabilecek kesim %1-2'dir kalanı zaten boğazından devlete bağlıdır. O %1-2 lik kesim için de para yastık altında olmuş yurt dışında olmuş çok fark etmez.
    ne güzel, devlet herşeyi biliyor ve her durum için bir senaryosu var.. ama oluk oluk akan milyarlarca dolar parayı üretime yönlendirmek için bir öngörüsü yok! küresel sistemin vatandaşın alınterini sömürmemesi için bir planı yok!

işte diyorum halkın parası kasıtlı küresel sisteme peşkeş çekiliyor, herşey bilinerek-istenerek ve art niyetli yapıloyor.

söylediklerinizin hepsi doğru devletin bilmediği ,yapamıyacağı hiçbirşey yok.. yapılanların hepsi art niyetli..

6.  Alıntı Originally Posted by heval Yazıyı Oku
    Borsa konusu farklı bir konu.... Bankacılık sektörü bizde 2000-2001 krizinde dip yapmıştı...ABD de 2008 krizinde de Citi gibi bankalar 40 dan 0,98 e kadar inmişti...Yani Borsanın yukarısı da aşağısınında bir dibi yok...Bu arada kriz ortamlarında bazı şirketler piyasadan siliniyor bunun borsa ayağını da düşünürseniz paranız hiç oluyor..Benim de zaanında 5000 USD hiç oldu gitti , yine başka bir kağıtta batmadan verdim ama orada da bir 5000 usd gitmiştir....

Neyse konu döviz ve döviz 5 000 den 1.750.000 kadar yükselmişti yüksek enflasyonlu ortamda , mevcut durum pek iç açıcı değil Irana ambargo, dış ticaret dengesi, bütce açıkları , FED faiz artışı , QT si falan...2002 sonunda başlayan QE yerin, QT ye bırakmıştır...QE li döneme göre düşünmek , strateji geliştirmek insanların birikimlerini uçurur....
    dolar 1.7- 1,8 den harekete başladığında QE asla bitmez deniyordu, ben bunun bilenler tarafından algı oyunu olduğunu düşündüm, zira yılların en azından enflasyon farkı vardı (10 yıl)

samimi olanlar yani yanılanlar için birşey diyemem ama algı yönetimi yapanları sevmiyorum (niye yalan söyleyeyim) kötü insanlar olarak görüyorum.

7.  Alıntı Originally Posted by cankan Yazıyı Oku
    dolar 1.7- 1,8 den harekete başladığında QE asla bitmez deniyordu, ben bunun bilenler tarafından algı oyunu olduğunu düşündüm, zira yılların en azından enflasyon farkı vardı (10 yıl)

samimi olanlar yani yanılanlar için birşey diyemem ama algı yönetimi yapanları sevmiyorum (niye yalan söyleyeyim) kötü insanlar olarak görüyorum.
    qe bitmez diye kim diyordu, başladığından beri bitecek deniyordu... fed başkanının demeci var biz gelişmekte olan ülkeleri uyardık defalarca diye..

8. heyet gecikti, dolar 5.30 u aştı

Sayfa 649/1023 İlkİlk ... 149549599639647648649650651659699749 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •