Sayfa 649/1003 İlkİlk ... 149549599639647648649650651659699749 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 5,185 - 5,192 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1. Merkez kur % - 0.16

2. bu hafta ppf alan satan oldu mu? hiçbir şekilde işlem gerçekleştirilmiyor. tefaş'ta sorun mu var?

3.  Alıntı Originally Posted by regal1 Yazıyı Oku
    bankalar sanırım şu andaki -%1,5-2 ile, yarın ki faiz artış miktarını
    150-250 baz puan olarak ya öğrendiler ya da algıladılar.
    tabi bu tablo böyle devam ederse.
    öyle olsa bankacılık yeşil olmaz mıydı? aksine nötr fiyatlama yapıyolar bence.

Alıntı Originally Posted by tele vole Yazıyı Oku
    öyle olsa bankacılık yeşil olmaz mıydı? aksine nötr fiyatlama yapıyolar bence.
    eğer bankalar yeşil olsaydı. faiz artmamış demekti

5.  Alıntı Originally Posted by sahingonul Yazıyı Oku
    bu hafta ppf alan satan oldu mu? hiçbir şekilde işlem gerçekleştirilmiyor. tefaş'ta sorun mu var?
    Hocam son 5 günde 4 fon alımım hata verdi. Bir kaç arkadaşımda benzer sorunlar olmuş. Bu aralar biraz sıkıntı var sanırım.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

6.  Alıntı Originally Posted by unalon Yazıyı Oku
    Selamlar,

Aramaya inandım ama arama çok iyi çalışmıyor google üzerinde de tatmin edici bilgi yok.

Bu MK = mevduat karşılığı göstergesi nedir? Nasıl işimize yarar?

Daha önce burada paylaşılan bir excel'i kullanıyorum. MK yazıyor ama anlamlandıramıyorum.

Örnek üzerinden yardımcı olabilir misniz?
    MK formülo olarak excelde veri şu şekildeydi : =(KAR Zarar Yüzdesi*365*90/85)/(KAÇ GÜNDÜR ELİMDE))
    Fonlarımdan biri 1 gündür elimde.
    Kar zarar oranı 0.25%
    MK oranını 97.34% olarak bulmuş.

Yani çıkarmam gereken ya da anlamam gereken şey nedir tam anlayamıyorum. Mevduatta kalsam daha mı karlı olurdum?
    97.34 oranı nedir?
    Madem aramaya inanmışsınız. Formülü falan incelemenize gerek yoktu aslında sözcük anlamında gizli. getiriniz mevduat olsa yıllık faizi ne olurdu? sorunsalının cevabı.

Belli periyottaki getirinizi 365 güne çeviren bir sistem aslında. Yani getirinin çoğu zaman unutulan zaman fonksiyonunu da içine katarak size bu getirinin bir mevduatın yıllık faiziyle kıyaslamanızı sağlıyor.

Diğer kat sayılar da stopaj avantaj/dezavantajını kaldıracak şekilde belirleniyor.

Tersine de düşünerek çıkarımlar da güzel oluyor mesela 0,25 günlük getiriyle sermayeniz 100 tl ise mesala, siz 541 tl mevduatlık kadar getiri elde etmiş gibi de düşünebilirsiniz (Ort mevduat faizi %18 dersek)

7.  Alıntı Originally Posted by unalon Yazıyı Oku
    Selamlar,

Aramaya inandım ama arama çok iyi çalışmıyor google üzerinde de tatmin edici bilgi yok.

Bu MK = mevduat karşılığı göstergesi nedir? Nasıl işimize yarar?

Daha önce burada paylaşılan bir excel'i kullanıyorum. MK yazıyor ama anlamlandıramıyorum.

Örnek üzerinden yardımcı olabilir misniz?
    MK formülo olarak excelde veri şu şekildeydi : =(KAR Zarar Yüzdesi*365*90/85)/(KAÇ GÜNDÜR ELİMDE))
    Fonlarımdan biri 1 gündür elimde.
    Kar zarar oranı 0.25%
    MK oranını 97.34% olarak bulmuş.

Yani çıkarmam gereken ya da anlamam gereken şey nedir tam anlayamıyorum. Mevduatta kalsam daha mı karlı olurdum?
    97.34 oranı nedir?
    MK: mevduat karşılığı demek
    Aynı tutarı aynı süreyle mevduata yatırsaydım aynı getiriyi elde etmek için faiz oranı ne olmalıydı sorusunun cevabı aslında

Not: Stopajlar değiştiği için formül eski kalmış.
    90: Fon stopajı katsayısı (100-fon stopaj oranı). Stopajsız fonlarda bu değeri 100 yapmak lazım
    85: Mevduat stopaj katsayısı (100-mevduat stopaj oranı). Şu anda mevduat stopajı %5 olduğu için bu değer 95 olmalı.

8. Yine bütün ekonomi youtube kanalları '' çogh fayiz veriyoh, ehonomi donuyor, fayız cenneti olduh '' falan demeye başlamışlar.
    Bu ülkede yıllık %10'larda reel faiz varken ülkenin %8-9 büyüdüğü sayısız yıl oldu 2000'lerden önce.
    Bu basit ve kaba korelasyonu nasıl bu kadar kolay kuruyorlar acaba.
    Gerçekten, 320 cds'li bir ülkede, hem de resmi enflasyon rakamlarına göre yıllık sadece 2 puan reel faiz verilmesini nasıl da çok faiz olarak görüyorlar anlamakta zorlanıyorum. O da stopaj mtopaj indirimleri ile ite kaka.
    Bunu bir de tabi bütün alternatif enflasyon hesaplayan oluşumlar 30-35'lerde enflasyon bulurken, veri güvenilirliği son derece düşükken söylemek o kadar sentetik, o kadar hayatın içinden gerçeklerle uyuşmuyor ki.
    Yani hangi tasarruf sahibi, parasının oluk oluk erimesini göze alır ?
    İnsanlar biriktirdiklerini korumak zorunda, bunu da vermezsen, zaten tekrar kur krizi ile başa dönülecek, bunu anlamak çok mu zor. Şu anda mevduata gitmeyen para çiçekli günler yaşayan borsaya da gidiyor belki ama, yarın öbür gün borsa da durulunca, nasıl bir alternatif bulacak kendine yatırımcı/tasarruf sahibi dövizden başka korunmak için.
    Umuyorum, ortada hiç bir ekstra gelişme yokken, indirim vs. gibi bir yola gitmez.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Sayfa 649/1003 İlkİlk ... 149549599639647648649650651659699749 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •