Sayfa 65/504 İlkİlk ... 1555636465666775115165 ... SonSon
Arama sonucu : 4031 madde; 513 - 520 arası.

Konu: KFEIN Kafein Yazılım Hizmetleri Ticaret A.Ş.

1. kafein 7,82 zirvesini gördüğü günün akşamında hissenin çok aşırı işlem hacmi yaptığını bu durumun bir düzeltmeye zemin hazırladığını söylemiştim...hisse ne yazık ki tahmin ettiğimiz gibi düzeltme sürecine girdi..düzeltme sürecine girerken endeks de sert düşünce bu düzeltme çok derinleşti...normal şartlarda %10-15 civarındaki bir düzeltmeyi yeterli görebilirdi...

şu ana kadar yaşananları düzeltme olarak algılıyorum..bence 2019 yılından önce özelikle de ortaklarımızdan verusa girişimin satış vakti gelinceye kadar bence bu hissenin çıkışı devam edecek görünüyor....metronun da elinde 950 bin civarı hisse varmış bana göre bu hisseleri satmaları için hissenin çok yukarılara çıkması gerekiyor..yeni emeklemeye başlamış bir bebeği hemencicik kafeslemezler diye düşünüyorum...

hem verusa hem de metronun olması insanı ister istemez temkinli olmaya yönlendiriyor ki bence son düzeltmenin derinleşmesinde bu faktörün de etkisi var...

yanlız bu iki oyuncunun hissede olması şirketin kötü olması anlamına gelmiyor...şu ana kadar gönderdikleri bilançolar ,yaptıkları ciro ve karlar vede şirketin türkiyenin en büyük kurumlarına yazılım yapıp satıyor olması şirketin altının dolu olduğunu gösteriyor...bu hisse bu yapısı ile gelecek vaadeden bir şirket hüviyetindedir..

eğer ki hisse çok aşırı çıkar ve diyelim ki 20-25 tl civarlarına çıkarsa o vakit bence dikkatli olunmalıdır...hissenin ederi yapılan bilançoya bakıldığında bu yılın sonunda 15 tl civarıdır...üçüncü çeyreklerde sosyal çalışma bakanlığının 50 kişinin üzerindeki kurumlara iş güvenliği ile ilgili bir yazılım kullanması zorunluluğunun devreye girmesi ile ekstradan 1-1,5 milyon tl (şirketin beklentisi 1,5 milyon tl ) bir ek gelir de oluşacaktır...o vakit 2,çeyreklerde yaptığı 4 milyon tl lik kar 3,çeyreklerde 5,00-6,00 milyon tl civarlarına çıkabilir...buda bir yazılım şirketi için çok güzel bir bilanço olur..
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

2. paylaşılan takaslara bakıldığında yapılan işlemlerin normal yatırımcıların kendi aralarında yaptıkları işlemlere benziyor...verusa ve metronun henüz satış için sahaya inmediklerini görüyoruz...verusa girişim aldığı şirketleri değerine veya üzerine çıktığı zaman kar güdüsü ile ister istemez satış yapacak bir kurumdur....metro da buna benzer özelliği olan bir kurumdur...yanlız metro bir hisseyi 3-5 kat yukarı taşımadan satış yapmayı sevmeyen oldukça agresif bir kurumdur...

şu anda bu iki kurumun da sahaya inmemiş olması bu hissenin tahminlerime göre 2019 yılının ortalarına kadar gelen güzel bilançolar ile önemli zirveler yapacağını bize düşündürtüyor...galip ile aynı yatakta hatta aynı evde yaşıyor olmak her zaman insanın tedbirli olmasını da haklı olarak gerektiriyor...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

3.  Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    kafein 7,82 zirvesini gördüğü günün akşamında hissenin çok aşırı işlem hacmi yaptığını bu durumun bir düzeltmeye zemin hazırladığını söylemiştim...hisse ne yazık ki tahmin ettiğimiz gibi düzeltme sürecine girdi..düzeltme sürecine girerken endeks de sert düşünce bu düzeltme çok derinleşti...normal şartlarda %10-15 civarındaki bir düzeltmeyi yeterli görebilirdi...

şu ana kadar yaşananları düzeltme olarak algılıyorum..bence 2019 yılından önce özelikle de ortaklarımızdan verusa girişimin satış vakti gelinceye kadar bence bu hissenin çıkışı devam edecek görünüyor....metronun da elinde 950 bin civarı hisse varmış bana göre bu hisseleri satmaları için hissenin çok yukarılara çıkması gerekiyor..yeni emeklemeye başlamış bir bebeği hemencicik kafeslemezler diye düşünüyorum...

hem verusa hem de metronun olması insanı ister istemez temkinli olmaya yönlendiriyor ki bence son düzeltmenin derinleşmesinde bu faktörün de etkisi var...

yanlız bu iki oyuncunun hissede olması şirketin kötü olması anlamına gelmiyor...şu ana kadar gönderdikleri bilançolar ,yaptıkları ciro ve karlar vede şirketin türkiyenin en büyük kurumlarına yazılım yapıp satıyor olması şirketin altının dolu olduğunu gösteriyor...bu hisse bu yapısı ile gelecek vaadeden bir şirket hüviyetindedir..

eğer ki hisse çok aşırı çıkar ve diyelim ki 20-25 tl civarlarına çıkarsa o vakit bence dikkatli olunmalıdır...hissenin ederi yapılan bilançoya bakıldığında bu yılın sonunda 15 tl civarıdır...üçüncü çeyreklerde sosyal çalışma bakanlığının 50 kişinin üzerindeki kurumlara iş güvenliği ile ilgili bir yazılım kullanması zorunluluğunun devreye girmesi ile ekstradan 1-1,5 milyon tl (şirketin beklentisi 1,5 milyon tl ) bir ek gelir de oluşacaktır...o vakit 2,çeyreklerde yaptığı 4 milyon tl lik kar 3,çeyreklerde 5,00-6,00 milyon tl civarlarına çıkabilir...buda bir yazılım şirketi için çok güzel bir bilanço olur..
    Dostum teşhisi doğru koyamazsak sonradan fayda etmez.4.45 arz fiyati ve iskontosunuda eklersek 5.xx kusur yapar.Burdan bilanço satın alma hareketi başladı diyelim.bilanco açıklandıktan sonra 6.2x den 7.82 ye getiriyorsun.guzel bir bilançoyu herkes alır.ama burdan tekrar 5.5x ye cekersen ben buna itiraz ederim.YTD

4.  Alıntı Originally Posted by gercekhisseci Yazıyı Oku
    Dostum teşhisi doğru koyamazsak sonradan fayda etmez.4.45 arz fiyati ve iskontosunuda eklersek 5.xx kusur yapar.Burdan bilanço satın alma hareketi başladı diyelim.bilanco açıklandıktan sonra 6.2x den 7.82 ye getiriyorsun.guzel bir bilançoyu herkes alır.ama burdan tekrar 5.5x ye cekersen ben buna itiraz ederim.YTD
    endeks sert düşerken ne yazık ki kimsenin ederine baktığı yok...karda olanlar realizasyon yapmayı düşünüyor..maliyeti yukarıda olanların da aşağıdan maliyet düşürme derdinde olur...borsada fiyatı belirleyen arz ve taleptir...bundan dolayı bu borsada ederinin çok çok üzerinde olan hisseler olduğu gibi ederinin çok çok altında olan hisseler de var...ama borsanın tabiatı ederinin üzerinde olan hisseleri aşağı çeker ,altında olanını da yukarı çeker...

geçen gün kafeini benzer sektörde olan kront hissesi ile karşılaştırmıştık...sanırım elimizdeki en önemli verilerden birisi de budur...bu karşılaştırma ileri de hissenin yukarı mı aşağı mı gideceğini gösteren öncü bir göstergedir...

kront şu anda 1,7 milyonluk ikinci çeyrek karı ile 9,95 fiyatında iken ,5 milyonluk ikinci çeyrek karı ile kafein sadece 6,40 fiyatındadır...kront 2017 yılı başında 2016 yılı karını 12,5 milyon tl açıkladığında 20 tl yi görebilen bir hissedir...ki kafein bu miktardaki karı bu yılın sonunda yapmayı hedefliyor...

tüm bunlara rağmen bu hissein kesin çıkıp çıkmayacağını söyleyemeyiz...bunun kararını piyasa verecektir...her hissenin satıcısı olduğu gibi alıcısı da vardır...3-4 iş günü önce bu hisseyi 5,50 lerden satanların kendince bir düşünceleri vardı ve sattılar...yine o gün alıcıların da bir düşündüğü vardı ki aldılar...

karar her zaman yatırımcınındır...eğer yatırımcı doğru bir kararı vermişse piyasa onu ödüllendirecektir...yok eğer yanlış bir karar vermişse de piyasa onu zarar ile cezalandıracaktır...piyasanın acıması yok,objektiftir ,duygusal davranmaz...

5. eğer siz akıntının tersine yüzmeye çalışıyorsanız ve bu yüzden de zarar ediyorsanız muhakak sizin gözden kaçırdığınız bir şey olmuştur ki bu yüzden de piyasa sizi cezalandırmıştır...herkesin olduğu gibi bizim de zaman zaman piyasanın tersine gitme huyumuz olmuştur ama günler sonra gözden kaçırdığımız noktaların farkına varmışızdır...bu piyasa ile inat ne yazık ki sadece zararlarınızın artmasına neden olur..bunu yapmamayı artık yılların verdiği tecrübe ile yavaş yavaş da olsa öğreniyoruz...

6. kibir ,inat ,hoşgörüsüzlük sizi muhakak hep geri götürür...topiklerde paylaşılan her bilgi ve düşünce değerlidir...hatta paylaşılan duyguların bile değeri çok fazla...hisselerin ruhu bu topiklerdedir dostlar...ruh rahatsız olunca bedene yani hisseye yansır..bedende yani hissede olan baskılar da burada ruhu rahatsız eder ve burada zaman zaman öfke patlamalarına neden olur...

eğer kibirliyseniz veya inatçıysanız veya hoşgörüsüzseniz topiklerde oluşan değişimlerin farkına varamazsınız tabi hisse hakkındaki öngörünüzde de yanılırsınız...

7. Dostum Kfein bistte yeni tabi.neleri nasıl yaptığını takip edecegiz ben.tahtadaki hareketleri çok önemsiyorum.bence 20 tl olacağına ahlaklı olmasını tercih edicem herzaman.diyeceksinki hisse ahlaklı olurmu😁son olarak isctr 'nin fiyat çok düşünce geri alım açıklaması.ben kfeindede ilerde hep yatırımcının yanında olmasını tercih eder ve beklerim.YTD

8. Şirketin ortakları ali cem kalyoncu,verusa ve mehmet tevfik baskaya.burda kalyoncu büyük ortak gözüküyor baskaya hakkında bilgi bulamadım.

Sayfa 65/504 İlkİlk ... 1555636465666775115165 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •