Sayfa 67/490 İlkİlk ... 1757656667686977117167 ... SonSon
Arama sonucu : 3919 madde; 529 - 536 arası.

Konu: AKENR - Akenerji Elektrik Üretim A.Ş.

1. EPİAŞ şeffafllıktan alınan üretim değerleri aşağıdaki tablodaki gibidir.

Saatlik olarak (AUF değerleri dikkate alınarak) PTF ile çarpılarak elde edilen enerji üretim hasılat değerleri aşağıdaki tablodaki gibidir.

Enerji üretiminin satış birim fiyat değerleri aşağıdaki tablodaki gibidir.

Kişisel çalışmamdır. Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Alıntı Originally Posted by anyoranza Yazıyı Oku
    EPİAŞ şeffafllıktan alınan üretim değerleri aşağıdaki tablodaki gibidir.

Saatlik olarak (AUF değerleri dikkate alınarak) PTF ile çarpılarak elde edilen enerji üretim hasılat değerleri aşağıdaki tablodaki gibidir.

Enerji üretiminin satış birim fiyat değerleri aşağıdaki tablodaki gibidir.

Kişisel çalışmamdır. Yatırım Tavsiyesi Değildir.
    anyoranza çok güzel tablo yapmışsın , ama bu şirketin de elektrik piyasasının da başka gerçekleri var , çok kere yazdık çizdik tekrar özetlemeye gerek yok enerjim de yok.

kimse ptfle smf ile elektrik satmiyor. ikili anlasmalar var, blok emir var, bunlar ptften bagimsiz.
    akenerji ozelinde
    bu iyi aile cocuklari ikili anlasmayla kendi dagitim sirketlerine (sedas sepas akcez...) piyasa fiyatinin cok daha altinda zararina milyarlarca para transfer ettiler. ac genel kurul tutanaklarini bilancolarini oku vaktin varsa. yukarda bir twitter linkinde guncel durumu da yazdik.

bence olaya biraz daha geniş açıdan bakmak lazım

Alıntı Originally Posted by anyoranza Yazıyı Oku
    Finansal Rapor DipNot 10'a göre AKENR'in 6 ana kalemde geliri var --->

---Elektrik satış gelirleri
    ---Dengesizlik Tasarruf Paylaşım Gelirleri
    ---Sekonder Frekans Kontroli Gelirleri
    ---Yük-Al Talimatı Gelirleri
    ---Kapasite Mekanizması Gelirleri
    ---Diğer Gelirler

EPİAŞ şeffaflık verilerine göre dün akşam itibari ile bu çeyrekteki 53 günlük periyot için ERZİN santrali üretimi 633.668.000 kwh oldu. Diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerji toplamı ise 70.827.000 kwh.

AUF değerlerini dikkate alınarak saatlik üretimxbirim fiyat ile yapılan hesaplamada 3. çeyrekte şu ana kadar elektrik üretim geliri 1,713 Milyar TL olarak hesaplanıyor.

Bu değer yukarıda yazdığım kalemlerden ilkine karşılık geliyor. Aşağı yukarı ilk 6 aylık elektrik üretim hasılatının %90'ı.. ERZİN DGKÇ ortalama 40 milyon TL hasılat üretiyor. 4 gün sonra ilk aylık üretim hasılatını geçecektir.

İkinci kalemdeki dengesizlik tasarruf grubu gelirleri ve giderleri bilançoyu şişirmekten başka anlam ifade etmiyor. Çünkü gelir ve gider aşağı yukarı aynı rakamlar. bugün itibari ile 1 milyar TL gelir 1 milyar TL gider olmuş olabilir. Yada 2 milyar gelir 2 milyar gider. Yani anlamsız bilançoyu şişiren bir rakam.

3. 5 ve altıncı kalemler bir önceki bilançodan oranlama ile tahmin edilebilir. ,

Ancak karlılığa etki edecek en önemli kalem YÜK-AL talimatı gelirleri.. ERZİN santrali Haziran ayında 15 günlük açıklığında müthiş vir YÜK-AL talimatı geliri elde etmiş. Eğer bu Temmuz ve Ağustos ayında da gerçekleşti ise 9 aylık bilançoda büyük süprizler olabilir.

Şeffaflıktan haziran üretimi grafiklerde ok gibi çıkan yükselişler bu talimatlar olmalı. Bu şekilde ok gibi yükselişler Temmuz-Ağustos ayı grafiklerinde pek yoğun değil gibi..

Bilen varsa aydınlatabilirse sevinirim.

Sonuç olarak bu 55 günde sizin belirttiğiniz 200 milyon artı olması büyük ihtimal. Bu arada yaklaşık 10 milyon $ (180 milyonTL) ana para borç ödemesi ile 9 milyon $ civarında (450 milyon dolar * 0,0792* 1/4= ~9 milyon dolar=150 milyon TL) bir faiz ödemesinin de bu dönemde oluşan EFK'dan yapıldığını öngörüyorum.

Kişisel fikirlerim/hesaplamalarım bu şekilde-Yatırım Tavsiyesi değildir.
    6 aylik bilanco donemini kapsayan haziran ayinin son 2 haftasinda elektrik ptf ortalamasi 2000tl idi.

su anda agustos ortalamasi 3000 uzerinde.

ayrica 6 aylik bilanco doneminin 4 ayinda erzin komple kapaliydi.

yani 200milyon daha gelmistir derken , cok dusuk bir rakam verdim. belki 500m belki 1milyar artmis olmasi lazim

yine yazalim.

akkök ve cez, %75ine sahip olduklari sirketten
    %100une sahip olduklari akcez'e , yani sedaş ve sapaşa nasıl para aktarmış...

bir de akenerji spk denetimine tabi, borsada yatirimciya hesap veriyor (teoride)... akcezin defterleri kamuya kapali... istedigi gibi at oynatir.

akenerji 100mw elektrik uretir, 100mw da piyasadan alır, akceze 200mw ucuzdan verir... bunları yaşadık gordük..

biz buna cep2cep diyoruz.

bir de back2back kredileri var. onlar ayri.

bakalim 2017den beri "ilişkili" taraflara kac paralik enerji satmis

2017 - 188milyontl
    2018 - 318milyontl
    2019 (bakmadim)
    2020 - 677milyontl
    2021 - 1950milyontl
    2022/6ay - 2304milyontl
    2022 12 ay tahmin = 7000milyon tl

ilk 6 aylik ptf ortalamasi 1750tl/mw civarinda
    son 6ayda bir mucize olur dolar kuru degismezse 3500tl ortalama yakalarsak
    4600milyonluk daha ilişkili tarafa mal.satar

yani yillik 2304+4600= 7000milyon

Bu güzel resmi de arada bir paylaşalım ki rengimiz belli olsun...

Zoruna giden varsa beni engellesin

6. Bu hacimle 2 üstünde kapanış yaparsa iyiye işaret olur diye düşünüyorum şahsen...:ok:
    Dil aslandır, yatar eşikte...

Sayın anyoranza ,

eski yazılarınıza baktım ve sektörün içinde oldugunuzu ve Yeka ihalelerini de takip ettiginizi anliyorum.

Bildiginiz gibi 1 nisanda baslayip 30eylülde bitecegi söylenen bir auf uygulamasi geldi. Bu uygulamaya uzatma gelme ihtimalinin yuksekligi;

TL ile yapılmış yeka ihalelerinin yapılabilirliği ;

Bu ihalelerdeki eskalasyon formulleriyle elektrik uretseler bile satis fiyatlarınin piyasada bir karsiligi olup olmadigi ;

Ekimde 2023 YEKDEM basvurularinin ne olacağı... buna basvurmanın artik bir mantiginin olup olmadigi ;

gibi konularda fikirleriniz ogrenmek isterim

Bir sonraki yıl yekdemden faydalanmak isteyenler 2018, 2019, ve 2020 yıllarında 31 EKİM tarihine kadar yekdeme başvurmak zorundaydı.

2021 EKİM ayına gelindiğinde kimseler başvurmamış olacak ki, süre KASIM sonuna uzatıldı.

kömür 200 doları , gaz 500 doları test etmiş. dolar bazında 3 kat fiyat artmış. adam niye 7.3sente razı olsun ki 2021de.

Seve seve katılacaksınız da denmiş olabilir.

Bu sene ilk bakılacak gösterge ,ekimde auf uygulamasının uzayıp uzamayacagi veya f9mulasyonda bir degisiklik olup olmayacagi.

auf uzamazsa , yekdeme girmenin hic bir mantigi kalmiyor. 15-20sent piyasa fiyati varken 7ye vermek enayilik olur.

auf uzarsa, zaten onu da yekdeme esit bir fiyata getirdi. ben olsam piyasaya satip auf ile sansimi denerdim. 2023 sonuna kadar mi uzayacak? uzamazsa 1 ay bile serbest fiyattan verebilsem tum seneyi kurtaririm.

Sayfa 67/490 İlkİlk ... 1757656667686977117167 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •