Sayfa 676/983 İlkİlk ... 176576626666674675676677678686726776 ... SonSon
Arama sonucu : 7864 madde; 5,401 - 5,408 arası.

Konu: HURGZ - Hürriyet Gazetecilik

1.  Alıntı Originally Posted by usual Yazıyı Oku
    Isin kilifina gelince hazirlanmasi turkiyede kolay. Ben muafiyet gelecegine hic bir zaman inanmadim. Benim cekincem cagri fiyatinda. Ama size bir yontem soyleyeyim. Demiroren hurgz i satisa cikardi ve birine satti diyelim. Bu bir cebinden cikardi, diger cebine koydu olsun. Bu durumda surec yeniden basliyor. Ve varsayalim satis fiyatini bu sefer tl uzerinden 1.61tl den satti diyelim. Su anki durumda, bu da mumkun. Boyle bir durumda ne olur sizce? Yani demek istedigim is kilifa gelince, o kadar fazla yontem var ki? Benim boyle satislarda tek gucencem patronun tutumudur normalde. Demiroren bu zamana kadar savas istedigini fazlasiyla gosterdi. Isi yokusa surmek istedigini. Kimseye sat demem, hatta satmayin diyebilirim. Ama yukaridaki arkadasinda dedigi gibi, her seyi en ince ayrintisina kadar incelemek durumundayiz. Ne yazik ki bulundugumuz ulke ve konjektur bunu gerektiriyor.
    Mevzuata göre satış yapılarak çağrı zorunluluğundan kaçınılması mümkün değildir.

Bu durum PAY ALIM TEKLİFİ TEBLİĞİ'nde düzenlenmiş.

Tebliğin ilgili maddesi aşağıdadır.

Pay alım teklifinde bulunma zorunluluğundan muafiyet

MADDE 18 – (1) Kurul, aşağıdaki hallerin varlığı halinde başvuru üzerine pay alım teklifinde bulunma zorunluluğuna muafiyet verebilir:

a) Halka açık ortaklık paylarının veya oy haklarının iktisabının, finansal güçlük içinde bulunan ortaklığın mali yapısının güçlendirilmesi bakımından zorunlu olan bir sermaye yapısı değişikliği gereğince gerçekleştirilmesi (Bu durumda Kurul şirkete yeni bir fon girişinin bulunup bulunmadığını veya sermaye yapısı değişikliğinin zorunlu olup olmadığını inceler).

b) Halka açık ortaklık paylarının herhangi bir genel kurul toplantısında kullanılmamış olması veya ortaklık yönetim kurulunda herhangi bir değişiklik yapılmaması şartıyla, halka açık ortaklık sermayesinde sahip olunan paylardan pay alım teklifi yapma zorunluluğunu gerektiren kısmın elden çıkarılması veya Kurulca uygun görülecek bir sürede elden çıkarılacağının yazılı olarak taahhüt edilmesi.

c) Halka açık ortaklığın ana ortaklığındaki yönetim kontrolü değişikliğinin, halka açık ortaklıktaki yönetim kontrolünün elde edilmesi amacını taşımaması (Bu şartın varlığının tespitinde; hedef ortaklığın, ana ortaklığın son yıllık finansal tablolara göre varlık toplamına olan etkisinin %10’u aşmaması ve ana ortaklığın faaliyet hacmi içinde önemli bir yer taşımaması ve benzeri hususlar Kurulca dikkate alınır).

ç) Özelleştirme kapsamındaki halka açık ortaklıklarda kamu paylarının satışı.

d) Halka açılma nedeniyle düzenlenen izahnamede belirtilen esas ve usuller çerçevesinde, birleşme işleminin gerçekleşmesinden önce bu işlemin onaylandığı genel kurul toplantısında olumsuz oy kullanan pay sahiplerine ait payların geri alınması şartıyla, birleşme amaçlı ortaklığın devralan sıfatıyla taraf olduğu birleşme işleminden kaynaklanan yönetim kontrolü değişikliği.

e) (Ek: RG-5/6/2018-30442) Banka kredilerinin geri ödenmemesi durumunda bankaya kredinin teminatı olarak verilmiş payların Kanunun 47 nci maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca bankanın mülkiyetine geçmesi, bu payların bankanın da kurucu olduğu özel amaçlı işletmeye devredilmesi ile bu payların mülkiyetinin bankaya veya özel amaçlı işletmeye geçmesinden sonra üçüncü kişilerce bankadan veya özel amaçlı işletmeden satın alınması.

f) (Ek: RG-5/6/2018-30442) Pay sahipliğinin niteliğini belirleyen bir mevzuat hükmünün yerine getirilmesi amacıyla payların devredilmesi.

(2) Muafiyet talepleri için, pay alım teklifi zorunluluğunun doğmasını izleyen altı iş günü içinde teklif yapmakla yükümlü olanlar tarafından Kurula başvurulması gerekir. Kurulca yapılacak incelemeler ve talep edilecek bilgi ve belgeleri

Satış yoluyla çağrı muafiyetinden kaçınabilmek için payların genel kurulda kullanılmamış olması veya yönetim kurulunda değişiklik yapılmamış olması şartları aranıyor.

Kısacası ÇAĞRI YAPILMASI ZORUNLUDUR.

Fiyat konusuda aynı tebliğin aşağıdaki maddesinde açıklanmış.

Pay alım teklifi fiyatının belirlenmesinde kur ve faize ilişkin esaslar

MADDE 17 – (1) Zorunlu pay alım teklifini doğuran işlemde fiyatın Türk Lirası cinsinden belirlenmiş olması ve pay alım teklifi yükümlülüğünün doğduğu günden itibaren iki ay içerisinde ortaklığın diğer ortaklarına ait payları satın almak üzere fiili pay alım teklifine başlanmaması halinde, iki ayı aşan her gün için yıllık TRLIBOR oranının %50 fazlası ile hesaplanacak faiz tutarı pay alım teklifi fiyatına eklenir. Faiz hesaplaması basit faiz esasına göre yapılır.

(2) Zorunlu pay alım teklifini doğuran işlemde fiyatın yabancı para birimi cinsinden belirlenmiş olması halinde pay alım teklifi fiyatı, pay alım teklifi yükümlülüğünü doğuran pay devri tarihindeki T.C. Merkez Bankasınca açıklanan döviz alış kuru ile pay alım teklifinin fiilen başlayacağı günden önceki iş günü T.C. Merkez Bankasınca açıklanan döviz alış kurundan yüksek olanı kullanılarak hesaplanan tutarın Türk Lirası karşılığı olarak belirlenir.

(3) Zorunlu pay alım teklifini doğuran işlemde fiyatın yabancı para birimi cinsinden belirlenmiş olması ve pay alım teklifi yükümlülüğünün doğduğu günden itibaren iki ay içerisinde ortaklığın diğer ortaklarına ait payları satın almak üzere fiili pay alım teklifi işlemine başlanmaması halinde; iki ayı aşan her gün için yapılacak hesaplamada birinci fıkrada belirtilen faiz oranı, Euro cinsinden olan işlemler için yıllık EURIBOR, Amerikan Doları cinsinden olan işlemler için ise yıllık LIBOR oranlarının %50 fazlası olarak dikkate alınır. Pay alım teklifini doğuran devir işleminin anılan yabancı para birimlerinden farklı bir para birimi üzerinden gerçekleştirilmesi halinde, Kurulca uygun görülecek bir oran üzerinden hesaplanacak faiz tutarı pay alım teklifi fiyatına eklenir.

Satışın USD para biriminden yapıldığı hepimizin malumu.
    Bu nedenle tebliğde de açık bir şekilde belirtildiği üzere hesaplamada güncel kur kullanılacak.

Sonuç olarak;
    - Çağrıdan kaçınılması ve muafiyet alınması mümkün değildir.
    - Çağrı fiyatının satış bedelinin çağrı zorunluluğunun başladığı gündeki kur ile çarpılarak belirlenmesi zorunludur.

2. İnsan beyni ne çok safra üretiyor . Arkadaşlar korkunun ecele faydası yok . Korkarak ve endişeyle çalışan bir beyin safra üretir . Olaya dışarıdan bakanlar, doğru ve hukuksal olan ne ise onu görebiliyor. Neyi kime satıyor demirören . Satması için önce SPK onayı gerekiyor. SPK önceki bir işi bitirememiş adama , satış onayı verir mi ? Dgzt ciler , bu iki sirket aynı anda satıldı ve demirören aynı gün SPK ya mazeretle gitti. İkisinin cevabının aynı anda gelmesi SPK nın çalışma prensipleriyle ilgili . SPK bu tür konular için genelde temayül olarak üç ay süre kullanıyor. SPK bültenlerini geriye doğru incelerseniz görürsünüz .

3. Çağrı fiyatı yüksek olduğundan herkeste bir kafa karışıklığı var. Şu an 1.30 olan hissenin 2.30a çıkması için %75 civarı marj yapması lazım. O da 3 tavan demek. Bunu yapması için Spk reddine kadar fiyatı 1.50lere çekip, alım fırsata vermeden 2 gün üstüste çizmesi lazım tavanı. Ancak görülüyor ki süreci çirkefleştiren bir şirket var karşımızda. Hakkımızda hayırlısı olsun.

4.  Alıntı Originally Posted by usual Yazıyı Oku
    Birinci keske dediginiz gibi olsa. Elimdeki hisseleri 2.3 tl den versem, bir kurban fazla keser dagitirim etrafimdaki fakirlere.
    Ilk soru dgzte ile ilgiliydi. Dgzte cok iyi temettu hissesi, bu yuzden uzun donem dusunebilecegim bir hisse. Dolar pozisyonu da cok iyi.
    Cagri fiyatina gelince, bizim hesabimiza gore 1.61 tl en az cagri fiyati olmali. Ama demiroren oyle dusun muyor? Dgzte icin verdigi cagri fiyatina bakin isterseniz, hangi kuru baz almislar. Boyle dayanagi olmayan cagri teklifi neredeyse 3 ay olacak ama halen reddedilmedi.
    Kipaya gelince oradaki cagri fiyatina itirazlar vardi, yanlis degerlendirme yapildi diye. Daha yuksekten cagri olacak diye pazarlandi insanlara. Bizde boyle bir durum yok. Tek belirsizlik kurun durumu, ama aslinda bu da spk da cok net. Ya 1.61 tl ya da guncel kur ve 0.36 carpani ile. Spk nin bu olagandisi doviz artislari yuzunden, bazi olagandisi kararlar alinabilecegini dusunuyorum. Bu yuzden ben 5 lere gelmesini o kadar cok istiyorum ki, bu kozu ellerinden almak icin. Ayni gemideyiz, keske her sey bizim istedigimiz gibi olsa. Ama en son buralarda yazarken lanet okuyordum birilerine. O gunden beri de yazmadim.
    1. Temettü meselesi: Hürgz'in temettü verememesinin sebebi hepimizin malumu, 1 Euro'ya satılmasından vazgeçilen Doğan'ın 376.2 Milyon EURO'ya Satın aldığı Hürriyet İnvest BV'nin getirdiği yükle sürekli zarar yazmasıdır. Hürgz kar etseydi zaten temettü dağıtacaktı. Geçmişi bırakalım, tüpçü önümüzdeki yıl bu medya şirketlerinin karlarından sonuna kadar temettü olarak almak isteyecektir zira bundan sonra çok nakite ihtiyacı olacaktır.

2. Dolar pozisyonuna baktığımızda DGZTE'nin 137.7 Milyon TL'lik 6 aylık kapanış pozisyonuna karşılık HURGZ'in 204.7 Milyon TL'lik pozisyonu her halukarda daha iyi.

3. Finansal borçların temizlenmesi ve glokal'in satışından sonra HURGZ'in bilanço açısından önde olduğu su getirmez bir gerçekliktir. Kaldı ki PD/DD oranını paylaştım HURGZ %13 daha iskontoludur. Sonuçta patronun iki şirketini kıyaslıyorsak birinin diğerinden daha iyi demenin tek yolu PD/DD oranı, nakit pozisyonudur ancak burda kısa vadede bizi ilgilendiren tek şey çağrı olayı ve OLASI çağrı potansiyelidir. Son kapanış itibariyle;

DGZTE minimum çağır potansiyeli (6.02 TL) %2.9, Maksimum Çağrı potansiyeli (8,68 TL) %48.3
    DGZTE minimum çağır potansiyeli (1.61 TL) %23.9, Maksimum Çağrı potansiyeli (2.32 TL) %78.7

4. Burada bir çok arkadaş tebliğ maddelerini yazdı, açık anlaşılır ve net. ABD'ye Türkiye Hukuk devletidir, yargı bağımsızdır diye bas bas bağırıp yüz milyarlarca TL (devasa maliyetler) ekonomik sonucuna katlanıp, koskoca Türkiye Cumhuriyetinin kanunlarını Demirören için eğip bükecekler, tanımayacaklar, kılıp bulacaklardır demek bu aşamada Demirören'in yağdanlığı olmaktan öteye gidemez. Velev ki veremez de, diyelim ki abuk sabuk bir karar verdi, hepimiz yargıya başvurur, hakkımızı sonuna kadar arar, hazır faizler yükselmişken faiziyle birlikte alırız.

5. Kipa meselesine gelince; Kipa USD üzerinden satılmadı, Mart 2017'ye TL üzerinden 199 milyona satıldı. Yani KİPA'nın fiyat kıyasını yapmak saçma olur. Kipa'nın çağrı fiyatı hesabı Tl olduğu için ayrı kriterlere, HURGZ usd üzerinden ayrı kriterlere tabidir.

6. Kipa'nın pazarlanması meselesi tamamen muğlak bir ifadedir, şu anda HURGZ'in 123 milyon lotunun 75.7 Milyon lotu, yani %62'ye yakını 19.3.2018'den beri el değiştirdi. O günlerde Kipa'daydım, burdan farklı bir durum yoktu, aynı alavere-dalavere, aynı baskıyla mal toplanması sonuna kadar yapıldı. Sonuçta mal toplandı, hisse ateşlendi, 1.22'den 4.88'e gitti, çağrı anlamsız kaldı. Maliyeti nedir? Yüklü trade karı, çağrı anlamsız ve kar cepte. Hurgz'in piyasadaki %62'sinin el değiştirmesinin bir anlamı yok diyenle ben zaten borsa konuşmam, trollük ararım.

7. Çağrı muafiyet talebinin dayandırıldığı SPK maddesinin içeriği çok net ve açık, saçma sapan bir istek, KİPA batık haldeyken çağrı yaptıracaksınız, 275 milyon kar eden HURGZ'ın çağrı muafiyeti hukuğun katledilmesi olur ve üst yargıdan mutlaka döner. Adamı da tefe koyarlar.

8. Çağrı olacak deyip de fiyatı ekonomik şartlara bağlayıp esnetemezsiniz. Esnetmeye kalkarsanız hukuğu guguk yapar, yerli yabancıya güveni sıfırlarsınız. O zaman Mutlu Akü, Netaş USD satışları, KIPA tl satışı örneklerinde olduğu gibi o şirketi alanlar da hak arayabilir. Geçmişi bırakın, gelecekte de kimseyi inandıramadığınız gibi, yanlış hesap ister yurt içi, ister yurtdışı adli mercilere kadar gider. Hele bu kadar somut örnek varken.

9. DGZTE'ye inanıp HURGZ'daki bu kadar şüphe ve olumsuz düşüncelere sahipken USUAL'ın HURGZ de aynı gemideyiz demesi de manidar. Keşkeler içinde yaşayacağınıza DGZTE'ye devam etmek bu mantık için doğru değil midir? İnanmıyor ve şüpheciyseniz neden HURGZ de vakit kaybediyor, işi şansa bırakıyorsunuz?

10. Satış işlemi usd üzerinden aynı, tarih aynı, ödeme günü aynı, tüm şartlar aynı, ben DGZTE'de çağrı yapayım ama eski kur üzerinden, HURGZ'de de SPK tebliğine laf olsun diye atıf yapıp muafiyet istemek KİPA örneğinde olduğu gibi art niyetli bir yaklaşımdır. SPK 3 aya yaklaştığı halde bu işi uzatmasını, SPK'nın 7 aydır 7. üyeliğinin boş bırakılması gibi düşünebiliriz. Maalesef ülkemizde işler ağır yürüyor.

11. Doğan Medya şirketlerini çiftçinin bankasından kredi alıp satın aldıktan sonra, şeyinin keyfine uçak alan adamı düşünecek halimiz yok. Yine zevk meselesi için BJK'ye 100 milyon TL veren adamın bu kadar işin altından kalktıktan sonra 50 milyon Dolarlık bir çağrı muafiyeti için kanunsuz bir istek için Cumhurbaşkanının kapısını çalacağını düşünmek de abesle iştigaldir. Kaldı ki Yıldırım Demirören böyle bir istekte bulunacak kadar ne zavallıdır, ne de saftır. Kimse merak buyurmasın, Demirören her şeyin planını yapmış, adım adım bu planı çoktan hayata geçirmiştir. DGZTE ve HURGZ çağrı işi bittiğinde bu işin muhasebesini yine yaparız. Kaldı ki, Hem DGZTE, hem de HURGZ'de (41.7 Milyon USD zaten temlikte) çağrıyı karşılayacak miktar fazlasıyla var. En kötü durumda, grup şirketlerinden atıyorum Milangaz'ın hisselerinden DGZTE ve HURGZ'e satış yapılır, al sana gereğinden fazla nakit.

Aslında şu yazdıklarımız, tartıştıklarımız bile, son düzlüğe gelinmiş bir durumda gereksiz. Zaten süreç belli olmuş, isteseler bayram sonrasına açıklayacağı şahane bilançoyu şimdi açıklıyorsa bunu düşünemeyecek kadar borsa tecrübesi olmayanlar ya bu işe inanıp malına sahip olsunlar, ya da inanmıyorlarsa pazartesi günkü ilk fırsatta hazır kardayken kendi inandıkları yolda yürüsünler.

Bu saatten sonra olumsuz görüş bildirenler ya cahildir, ya saflığından bilmeden trollük yapıyordur, YA DA KÖKÜNE KADAR BİLİNÇLİ, MİLLETİ SOĞUTMAK İÇİN MAŞALIK yapıyordur.
    *** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** LÜTFEN, tüm bilgi, haber ve önerileri akıl süzgecinizden geçirerek son kararınızı kendiniz veriniz YOKSA ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.

5.  Alıntı Originally Posted by Iron-i Yazıyı Oku
    Çağrı fiyatı yüksek olduğundan herkeste bir kafa karışıklığı var. Şu an 1.30 olan hissenin 2.30a çıkması için %75 civarı marj yapması lazım. O da 3 tavan demek. Bunu yapması için Spk reddine kadar fiyatı 1.50lere çekip, alım fırsata vermeden 2 gün üstüste çizmesi lazım tavanı. Ancak görülüyor ki süreci çirkefleştiren bir şirket var karşımızda. Hakkımızda hayırlısı olsun.
    SPK bu hafta kararını açıklarsa , çağrının fiilen başlaması, prosedür gereği en erken 10 eylülü bulur. O zamana kadar döviz fiyatları daha çok değişir ve nispeten piyasalar durulur . Fiyatın yüksekliğinden siz niye şikayet ediyorsunuz ? Demirören şikayet etsin . Bizde o zaman cevabını veririz . B.k yemeseydin de zamanında şark kurnazlığı yapıp,hukuksuz itirazda bulunmasaydın .Deriz. Adam gibi prosedüre uysaydı dolar 4.45 tl iken hisselerimizi alsaydı . Kendi kazdığı kuyuya , kendisi düştü . Kimsenin ahı kimsede kalmaz . Üstelik ticaret adamıysa ,dolarla alışveriş yapıyorsa, bizim paramızı da dolarda tutmuştur . Dolayısıyla isterse dolar daha yüksek olsun , çağrıdan bir gün önce doları bozdurur ,bizim paramızı da öder . Bunun dışına çıkacağı bütün yollar ayağına dolanır . Süreç uzar ama eni sonu , bekleyen yatırımcı faiziyle hakkını alır . Demirören parayı ödediği gibi birde SPK ya ceza öder .

6.  Alıntı Originally Posted by ERHAN11 Yazıyı Oku
    SPK bu hafta kararını açıklarsa , çağrının fiilen başlaması, prosedür gereği en erken 10 eylülü bulur. O zamana kadar döviz fiyatları daha çok değişir ve nispeten piyasalar durulur . Fiyatın yüksekliğinden siz niye şikayet ediyorsunuz ? Demirören şikayet etsin . Bizde o zaman cevabını veririz . B.k yemeseydin de zamanında şark kurnazlığı yapıp,hukuksuz itirazda bulunmasaydın .Deriz. Adam gibi prosedüre uysaydı dolar 4.45 tl iken hisselerimizi alsaydı . Kendi kazdığı kuyuya , kendisi düştü . Kimsenin ahı kimsede kalmaz . Üstelik ticaret adamıysa ,dolarla alışveriş yapıyorsa, bizim paramızı da dolarda tutmuştur . Dolayısıyla isterse dolar daha yüksek olsun , çağrıdan bir gün önce doları bozdurur ,bizim paramızı da öder . Bunun dışına çıkacağı bütün yollar ayağına dolanır . Süreç uzar ama eni sonu , bekleyen yatırımcı faiziyle hakkını alır . Demirören parayı ödediği gibi birde SPK ya ceza öder .
    İnşAllah beklentimiz o yönde. Sn. STRATEJİ elinize sağlık tecrübe ve bilgilerinizle yüreğimize su serptiniz.

7. Demirören artniyetli olmayip direkt çağrı için başvuru yapsaydı spk da zamanında onaylayacaktı ve en geç 16 temmuzda çağrı baslayacaktı. O tarihte kur 4.80 civarindaydı. Çağrı fiyatı da 1.72 olacaktı.

Ne diyelim, ilahi adelet mi desek, iş bilmezlik mi desek, uyanıklığın sonu mu desek bilemedim.

SM-G930F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8.  Alıntı Originally Posted by STRATEJİ Yazıyı Oku
    1. Temettü meselesi: Hürgz'in temettü verememesinin sebebi hepimizin malumu, 1 Euro'ya satılmasından vazgeçilen Doğan'ın 376.2 Milyon EURO'ya Satın aldığı Hürriyet İnvest BV'nin getirdiği yükle sürekli zarar yazmasıdır. Hürgz kar etseydi zaten temettü dağıtacaktı. Geçmişi bırakalım, tüpçü önümüzdeki yıl bu medya şirketlerinin karlarından sonuna kadar temettü olarak almak isteyecektir zira bundan sonra çok nakite ihtiyacı olacaktır.

2. Dolar pozisyonuna baktığımızda DGZTE'nin 137.7 Milyon TL'lik 6 aylık kapanış pozisyonuna karşılık HURGZ'in 204.7 Milyon TL'lik pozisyonu her halukarda daha iyi.

3. Finansal borçların temizlenmesi ve glokal'in satışından sonra HURGZ'in bilanço açısından önde olduğu su getirmez bir gerçekliktir. Kaldı ki PD/DD oranını paylaştım HURGZ %13 daha iskontoludur. Sonuçta patronun iki şirketini kıyaslıyorsak birinin diğerinden daha iyi demenin tek yolu PD/DD oranı, nakit pozisyonudur ancak burda kısa vadede bizi ilgilendiren tek şey çağrı olayı ve OLASI çağrı potansiyelidir. Son kapanış itibariyle;

DGZTE minimum çağır potansiyeli (6.02 TL) %2.9, Maksimum Çağrı potansiyeli (8,68 TL) %48.3
    DGZTE minimum çağır potansiyeli (1.61 TL) %23.9, Maksimum Çağrı potansiyeli (2.32 TL) %78.7

4. Burada bir çok arkadaş tebliğ maddelerini yazdı, açık anlaşılır ve net. ABD'ye Türkiye Hukuk devletidir, yargı bağımsızdır diye bas bas bağırıp yüz milyarlarca TL (devasa maliyetler) ekonomik sonucuna katlanıp, koskoca Türkiye Cumhuriyetinin kanunlarını Demirören için eğip bükecekler, tanımayacaklar, kılıp bulacaklardır demek bu aşamada Demirören'in yağdanlığı olmaktan öteye gidemez. Velev ki veremez de, diyelim ki abuk sabuk bir karar verdi, hepimiz yargıya başvurur, hakkımızı sonuna kadar arar, hazır faizler yükselmişken faiziyle birlikte alırız.

5. Kipa meselesine gelince; Kipa USD üzerinden satılmadı, Mart 2017'ye TL üzerinden 199 milyona satıldı. Yani KİPA'nın fiyat kıyasını yapmak saçma olur. Kipa'nın çağrı fiyatı hesabı Tl olduğu için ayrı kriterlere, HURGZ usd üzerinden ayrı kriterlere tabidir.

6. Kipa'nın pazarlanması meselesi tamamen muğlak bir ifadedir, şu anda HURGZ'in 123 milyon lotunun 75.7 Milyon lotu, yani %62'ye yakını 19.3.2018'den beri el değiştirdi. O günlerde Kipa'daydım, burdan farklı bir durum yoktu, aynı alavere-dalavere, aynı baskıyla mal toplanması sonuna kadar yapıldı. Sonuçta mal toplandı, hisse ateşlendi, 1.22'den 4.88'e gitti, çağrı anlamsız kaldı. Maliyeti nedir? Yüklü trade karı, çağrı anlamsız ve kar cepte. Hurgz'in piyasadaki %62'sinin el değiştirmesinin bir anlamı yok diyenle ben zaten borsa konuşmam, trollük ararım.

7. Çağrı muafiyet talebinin dayandırıldığı SPK maddesinin içeriği çok net ve açık, saçma sapan bir istek, KİPA batık haldeyken çağrı yaptıracaksınız, 275 milyon kar eden HURGZ'ın çağrı muafiyeti hukuğun katledilmesi olur ve üst yargıdan mutlaka döner. Adamı da tefe koyarlar.

8. Çağrı olacak deyip de fiyatı ekonomik şartlara bağlayıp esnetemezsiniz. Esnetmeye kalkarsanız hukuğu guguk yapar, yerli yabancıya güveni sıfırlarsınız. O zaman Mutlu Akü, Netaş USD satışları, KIPA tl satışı örneklerinde olduğu gibi o şirketi alanlar da hak arayabilir. Geçmişi bırakın, gelecekte de kimseyi inandıramadığınız gibi, yanlış hesap ister yurt içi, ister yurtdışı adli mercilere kadar gider. Hele bu kadar somut örnek varken.

9. DGZTE'ye inanıp HURGZ'daki bu kadar şüphe ve olumsuz düşüncelere sahipken USUAL'ın HURGZ de aynı gemideyiz demesi de manidar. Keşkeler içinde yaşayacağınıza DGZTE'ye devam etmek bu mantık için doğru değil midir? İnanmıyor ve şüpheciyseniz neden HURGZ de vakit kaybediyor, işi şansa bırakıyorsunuz?

10. Satış işlemi usd üzerinden aynı, tarih aynı, ödeme günü aynı, tüm şartlar aynı, ben DGZTE'de çağrı yapayım ama eski kur üzerinden, HURGZ'de de SPK tebliğine laf olsun diye atıf yapıp muafiyet istemek KİPA örneğinde olduğu gibi art niyetli bir yaklaşımdır. SPK 3 aya yaklaştığı halde bu işi uzatmasını, SPK'nın 7 aydır 7. üyeliğinin boş bırakılması gibi düşünebiliriz. Maalesef ülkemizde işler ağır yürüyor.

11. Doğan Medya şirketlerini çiftçinin bankasından kredi alıp satın aldıktan sonra, şeyinin keyfine uçak alan adamı düşünecek halimiz yok. Yine zevk meselesi için BJK'ye 100 milyon TL veren adamın bu kadar işin altından kalktıktan sonra 50 milyon Dolarlık bir çağrı muafiyeti için kanunsuz bir istek için Cumhurbaşkanının kapısını çalacağını düşünmek de abesle iştigaldir. Kaldı ki Yıldırım Demirören böyle bir istekte bulunacak kadar ne zavallıdır, ne de saftır. Kimse merak buyurmasın, Demirören her şeyin planını yapmış, adım adım bu planı çoktan hayata geçirmiştir. DGZTE ve HURGZ çağrı işi bittiğinde bu işin muhasebesini yine yaparız. Kaldı ki, Hem DGZTE, hem de HURGZ'de (41.7 Milyon USD zaten temlikte) çağrıyı karşılayacak miktar fazlasıyla var. En kötü durumda, grup şirketlerinden atıyorum Milangaz'ın hisselerinden DGZTE ve HURGZ'e satış yapılır, al sana gereğinden fazla nakit.

Aslında şu yazdıklarımız, tartıştıklarımız bile, son düzlüğe gelinmiş bir durumda gereksiz. Zaten süreç belli olmuş, isteseler bayram sonrasına açıklayacağı şahane bilançoyu şimdi açıklıyorsa bunu düşünemeyecek kadar borsa tecrübesi olmayanlar ya bu işe inanıp malına sahip olsunlar, ya da inanmıyorlarsa pazartesi günkü ilk fırsatta hazır kardayken kendi inandıkları yolda yürüsünler.

Bu saatten sonra olumsuz görüş bildirenler ya cahildir, ya saflığından bilmeden trollük yapıyordur, YA DA KÖKÜNE KADAR BİLİNÇLİ, MİLLETİ SOĞUTMAK İÇİN MAŞALIK yapıyordur.
    açıklamalarınız harika bir ekleme yapmak istedim satış dolar uzerinden nakit dolar olarak yapılmıştır lira olarak ödenmemiştir benimle dogan ailesi arasındaki tek fark onların hisse paylarının yüksek olması ve bana ödemeyi aynı para üzerinden yapmak zorundadır hukuki anlaşmalarda taraflar eşittir

Sayfa 676/983 İlkİlk ... 176576626666674675676677678686726776 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •