Sayfa 690/988 İlkİlk ... 190590640680688689690691692700740790 ... SonSon
Arama sonucu : 7903 madde; 5,513 - 5,520 arası.

Konu: OTKAR - Otokar

1. https://twitter.com/zeynepxaktas/sta...08646118551560

Şu tweette 847 lot OTKAR hissesinin aylık 1000 TL'ye gelen temettü verdiğini belirtmişler. 847 lot Otkar bugünkü kapanış fiyatıyla 227 bin TL ediyor. Son 2 senede verilen temettü 2'şer kat yükselmiş. Yani 2018 yılında 1000 TL almak istesem kaç lot almam gerekir diyen bir insanın 4706 lot OTKAR hissesi alması gerekiyordu. O gün bu hesapla 4706 lot OTKAR alsa bugün alacağı temettü aylık olarak 5550 TL olacaktı.

Karını arttıran, temettü veren şirkete yatırım yapmanın avantajları. Belki bugün 227 bin TL'sini bu hisseyi almak için ayıran biri birkaç sene sonra yıllık 60bin TL temettü alacak. Doğru şirkette sabredebilenler için muazzam fırsatlar veriyor borsa. Düşük fiyatlamalara bakınca bunu üzülecek bir şey olarak görmek yerine fırsat olarak görmeyi tercih ediyorum.

2. İçimizden gectiler resmen. Batmış gibi veriyolar

3. 9 gün bayram tatili birde 15 temmuz ile 11 gün boşluk oluyor kredisi olanlar veya nakite geçmek isteyenlar için bugün son gün olduğundan satışlar fazlaydı . y t d

4. Eğerki herhangi bir zaman diliminde satma gibi bi düşünceyle almış olsaydım bu yıl ilk 255 liraya yükseldiğinde çoktan verir geçerdim sanırım. Böyle söylememin birkaç sebebi var.
    Birincisi 255 lirayken hem 2-2,5 yıl gibi bir sürede temettü düşülmemiş haliyle maliyetime göre yaklaşık 3-4 kat karda olmam ve temettü getirisi de extra kazanç olması .
    Diğer bir sebep genelde yıllardır daha dar bantlarda hareket etmiş olması ve sağlam bir ralli görmemiş olduğumuzdan dolayı yükselişin daha sınırlı olabileceği düşüncesi.
    Bir diğer sebepse teknik olarak 172-96-175 hareketindeki çanak katlama hedefinin 255 liraya denk gelmesi ve burda formasyon teknik olarak tamamlandı düşüncesiyle verme ihtimali ağır basardı.
    Böyle bir durumda beni satmaktan alıkoyan durum son çeyrek karının henüz gelmemiş olması ve otokarın özellikle son çeyreklerde genel olarak iyi kar açıkladığını bilmem, dünya borsalarında ve bistteki iştahın devam ediyor olması olurdu ve temel anlamda karlılıktaki artışın devam edeceğine olan inancım olurdu. Ama yıllardır ralli görmemiş bir yatırımcı olarak satma fikri ağır basardı ve satardım.
    Sonra nolurdu sonra otokar yükseldikçe pişmanlığım artardı yılsonu kar geldiğinde daha da pişman olurdum. Bu pişmanlık beni bi şekilde hataya zorlar ve büyük bi ihtimal gider en tepelere yakın bi yerde maliyetlenirdim. Çünkü pİşmanlık demek belirsizlik demek ve insan beyni belirsizliği sevmez. Ve beyin bir şekilde baskı yapar insana bu belirsizliği sonlandır biran önce diye. En tepede maliyetlenirdim çünkü pişmanlığın en tepede olduğu an fiyatın en tepede olduğu an olur ve beynimin bu belirsizliği bitimek için en istekli olacağı en çok baskıyı yapacağı zaman burası olurdu. Küçük yatırımcının en tepeye yakın yerlerde maliyetlenmesinin ve en dibe yakın yerlerde satmasının sebebi zaten bu belirsizliği bitirme isteğidir. Hisse düştükçe korkar o korktukça düşer ve bi süreden sonra bu korkuya bu belirsizliğe yenik düşer.
    Mecburmuyum illa otokar almaya otokar tutmaya bistte şirketmi yok? 7 sene taşıdığım portfoyumde nerdeyse çoğu zaman tek hisse olarak bulundurduğum iyi bir şirket olduğunu hatta en iyiler içinde olduğunu düşündüğüm bir şirketin ben sattıktan sonra tavan tavan çekip nerdeyse sattığım yerin 2 katına çıkması üstüne 15 lira temettü vermesi sanırım çokta katlanılabilir bir durum olmazdı benim için. Bunun hisseyle duygusal bir bağ kurmayla ilgisi yok.
    Kısaca ihtiyaç dahilinde olmadıkça satmamama kararı almamın sebeplerinden biri yukarıda yazdıklarım. Çünkü borsada alsat bi süre sonra kısır döngüye girer bir yanlış hareketle bir terste kalmayla bir girdaba kapılırsın. İçine çektikçe çeker seni. Borsada özellikle kısa vadeli alsat benim açımdan pişmanlıktır. Alırsın düşer pişman olursun almazsın çıkar pişman olursun satarsın yükselir pişman olursun satmazsın düşer pişman olursun
    Hiçbirzaman satma fikrimin olmamasından dolayı satma fikri ilk 255 yükselişinde değil 460 da bile aklımın ucundan geçmedi. Bende isterim en tepeyi tutturup 460 da satıp sonra ya buralardan ya da daha da dibe inecekse oradan yerine koymayı. Fakat göründüğü gibi değil işte borsada hersey. Bir kere alsata başlayınca kapılıyor insan akıntıya ve devamı geliyor. Sattğın yerin çok daha yukarısına gitme ihtimali ve birdaha sattığın yeri hiç görmeme ihtimali bile var herhangi bir hissenin.
    Kendi adıma Şirketin iş akışı bozulmadıkça kar payına ortak olmaya devam piyasa nereye kadar satar niye satar bilmem. Ben piyasa her sattığında hep akıllıca sattığını da düşünmüyorum, düşünce de değil bu tanık olmak. Pİyasanın aptalca sattığı pekçok döneme tanık oldum. (Tabiki hisseler özelinde)
    Borsamız sığ olunca fiyatlarda çoğu zaman speklerin keyfine kalıyor.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

5. Pandemi doneminde bile.50haftalik ortalamanin altinda kalmadi, su an icin 262tl 50haftalik ortalamasi. Bugun altina geldi.sonra oradan tepki geldi. Artik bu seviyeler ciddi alim.yeridir diye dusunuyorum, umarim yanilmam ytd..

Mi Note 10 Lite cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6. Şirketten sabah akşam kap haberi atmasını beklemiyoruz. Kasa belki hisse geri alımı yapmaya çok uygun değil kredi ödemeleri var hisse geri alımı falanda beklemiyoruz. Fakat hisse fiyatının birilerinin elinde oyuncak olduğu dönemlerde yatırımcının psikolojik olarak zorlandığı acaba olumsuz bir durummu var diye düşündüğü dönemlerde çıkıp şirketin faaliyetleriyle ilgili açıklama yap en azından. Mesela ne açıklayabilirsin
    1. Şirketin daha önce kap haberinde belirttiği iveco anlaşması için hazırlıklar ne durumda. Bu yıl herhangi bir teslimat öngörülüyormu.
    2. Kazakistan 3 yıldır armayı test ediyor ve kazakistanda kurulan bir şirket var. Bu şirketin faaliyetleri ne durumda.
    3. Aljasoorun faaliyetleri ve gelecek yıllarda öngörülen faaliyetleri nelerdir.
    4. Bir süre önce şirketi letonya savunma bakanı ziyaret etmiş ve bu durum hem basında hem letonya savunma bakanının twitter hesabından paylaşılmıştır. İlgili görüşme sonrası şirketin herhangi bir zırhlı aracı ilgili ülkeye test için gönderilmişmidir. Zira sn bakanın şirketi ziyareti sonrası twitter hesabından Türk savunma sanayi ürünlerini ülkemizde test etmeyi heyecanla bekliyoruz twiti atılmıştır.
    5. Şirketin zırhlı araçları arma tulpar cobra2 gibi hangi ülkeler tarafından test için çağrılmıştır. Anlaşmalarda ülke ismi belirtilmesi kimi zaman yapılan kap haberlerinden dolayı uygun olmayabilir fakat şu aracımız ismi açıklanmayan bir ülke tarafından test için çağrılmıştır gibi açıklamalar yapmak çokmu zordur acaba bu tür araçları test eden ülkeler varsa eğer.

Maliyetim temettüleri düşünce 50 liranın altında (son 275-285 aralığında aldıklarımı saymazsam eğer). Büyük kısmını 2018 de 60-70 fiyat aralığından almıştım. 7 kez temettü aldım. Düşüşler az çok herkesi etkiler fakat hem maliyet hem de yeterince düşüş tecrübem olduğundan dolayı belki de en az etkilenen yatırımcı grubundayımdır. Fakat böyle bir şirkette ki çöp bir şirket olsa gene bişey demem, çok fazla küçük yatırımcının yatırımının bulunduğu ve negatif olarak etkilendiği bir süreçte en azından insanlar şirketin faaliyetleri konusunda bilgilendirilmelidir.

7. Benim otokarla ilgili herhangi birinden güzelleme duymaya ihtiyacım yok. Şirketi yeterince tanıyorum. Böyle çok fazla düşüş sürecinden geçtim bu günlerde kaygılandığım bir durumda yok. 260 değil isterse 200 e 150 ye bassın. Satmamak için aldığım bir malın düşüşünden kaygılanacağım bir durum olmaz. İster 200 e bassın ister 500 yapsın hiç farketmez satma gibi bir derdim kaygım yok. Temettüsü için aldım yıllarca sadece temettüsünü almak için aldım. Verdiği temettüyü her yıl artırdığı sürece benden mutlusu yok. Fakat bugün pekçok insanın iyi birşeyler duymaya ihtiyacı var. Forumlarda sosyal medyada kim olduğunu bilmediği insanlardan değil şirketten, yetkili birilerinden iyi birşeyler duymaya ihtiyacı var

8. Ha bi açıklama duyarmıyız pek sanmıyorum. Ego ihalesinin otokarın teklif verdiği kısmın otokarın aldığını çok daha öncesinde öğrendim. Şirketi arayıp sordum basın töreninden bir gün önce dedimki ego da teklif verilen kısmı almış otokar doğrumudur. Bu konuda bilgi veremeyiz dedi. Bratislava 40 otobüs siparişi konusunda yabancı bir kaynak paylaşım yapmıstı bunu da sormustum bu konuda da aynı cevabı verdi. Bir şekilde öğrendiğim bazı konular oluyor. Bu konularda da benzer cevaplar alıyorum.

Sayfa 690/988 İlkİlk ... 190590640680688689690691692700740790 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •