Sayfa 7/95 İlkİlk ... 567891757 ... SonSon
Arama sonucu : 754 madde; 49 - 56 arası.

Konu: TH ile Lebalep

1. Öte yandan dünyadaki tüm altın stoğu (merkez bankalarındaki altınlar da dahil) 180.000 ton (180 milyar gram) civarındadır. Şu anda onsu 1740 dolar, gramı 55 dolar ettiğine göre tüm dünyadaki toplam altın stoğunun piyasa değeri 180 milyar x 55 = 10 trilyon dolar ediyor. Son 10,000 yıldır insanoğlunun çıkardığı altınların toplam ederi işte bu kadar. Biri çıkıyor Bitcoin diye bir şey icat ediyor ve 10 yıl içinde arkasında hiç bir varlık olmayan bu yeni icadın piyasa değeri son 10,000 yılda insanoğlunun elde ettiği altınların tümünün toplam değerinin 10 da 1 ine ulaşıveriyor, hatta daha da artma eğilimi gösteriyor. Merkez bankaları ile dünya hükümetleri böyle bir şeyin (Bitcoin'in) tutunmasına müsaade edemez, aksi halde ellerindeki o muazzam güçten olurlar.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

2. Şu anki piyasa değeri 1.1 trilyon dolar olan Bitcoin 58.000 dolardan 1 milyon dolara pekala çıkabilir, hatta 5 milyon dolar hedef vermişti birisi geçenlerde. Dünyadaki toplam M2 para arzı 100 trilyon dolar olduğu için Bitcoin için de ayni piyasa değerini hedef biçmişti bu şahıs (Bitcoin Hedef PD = Küresel Toplam M2). 100 trilyon dolarlık PD Bitcoin'in şu anki seviyesinden 100 katına çıkması demektir yani kabaca 5 milyon dolara. Öte yandan dünya ülkeleri kriptolara yasak veya kısıtlama getirmeye kalkarsa kriptolar pekala göçebilir de.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

3. Credit Suisse 8 Nisan tarihli raporunda TR bankaları için aşağıdaki revize hedef fiyatları verdi:

AKBANK 7.07 Eşik üstü performans
    GARAN 10.24 Eşik üstü performans
    HALKB 4.08 Eşik altı performans
    İSCTR 5.75 Nötür
    VAKBN 4.24 Nötür
    YKBNK 2.58 Nötür

4. Bu arada Credit Suisse Archegos 2 hafta önceki skandalında 5 milyar dolara yakın zarar etti. Kendi işini bile doğru dürüst yapamayan, dandik bir hissedeki manipülasyona alet edilip milyarlarca dolar zarar yazdırılan bir bankanın TR bankaları analizine ne kadar güvenilebilir, bu da ayrı bir konu.

5. Bir ara TR gayrimenkul sektörü ile alakalı bir kaç yorum yapacağım. Son derece enteresan gelişmelere tanık olacağız yakında özellikle de TR konut sektöründe.

6. Duydunuz mu bilmiyorum. Dünyanın pek çok ülkesinde konut fiyatlarında son aylarda çok ciddi hareketlenme oldu ve fiyatlar coştu. %2 gibi bir enflasyonun hüküm sürdüğü ülkelerde oldu bu mesela Kanada, ABD gibi. Geçen gün ABD'de 350,000 dolara piyasaya çıkan 130 metrekarelik bir ev için 1 günde 122 tane 350,000 doları aşan teklif geldi, 1 tanesi de 500,000 doları aşıyordu. Tam bir çılgınlık var şu anda özellikle ABD ve Kanada'da. Avrupa'da da benzer ortamı yakında görürüz. Tarihi tabanlarda olan faizler yüzünden konut sektörüne müthiş bir talep var. Pandemi yüzünden millet evde çalışmaya alışınca bu talep daha da arttı.

7. TR'de brüt bazda 1 m2 konut inşaatının ortalama maliyeti (kaba artı ince inşaat, arsa hariç) artık 3,000 TL'ye dayandı. Bu artış henüz konut fiyatlarına malum nedenler yüzünden yansımadı ancak yansıması an meselesidir. TR'de büyükşehirlerde düzgün bir konut almak için (mesela 135 m2 net 165 m2 brüt 3+1 apartman dairesi) bundan sonra asgari 1 milyon TL'yi gözden çıkarmak gerekecek.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    https://merakneguzelsey.blogspot.com/
    Gönderi
    4,439
    abi hayırlı olsun güzel bilgiler için de teşekkür ederim
    AT yarışı Gibi borsa dan Tüyo bekleyenlere yatırım tavsiyesi içermez yazdıklarım öngörülerim arkadaş sohbeti düşünmek gereklidir almak satmak size aittir çünkü para sizindir ..

Sayfa 7/95 İlkİlk ... 567891757 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •