Sayfa 71/136 İlkİlk ... 2161697071727381121 ... SonSon
Arama sonucu : 1086 madde; 561 - 568 arası.

Konu: TATGD - Tat Gıda

1.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    ÜNLÜ & Co, Assan Gıda’nın The Kraft Heinz
    Company’e satışında Kibar Holding’e
    danışmanlık yaptı
    Türkiye’nin önde gelen ketçap, mayonez,
    sos ve salça üreticilerinden Assan Gıda
    Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin dünyanın en büyük
    gıda markalarından olan The Kraft Heinz
    Company’e 100 milyon ABD doları bedelle
    satış işlemi gerçekleşmiştir.
    ÜNLÜ & Co, satış
    sürecinde Kibar Holding’in münhasır finansal
    danışmanlığını yürütmüştür.

https://www.unluco.com/services/file...aporu-1826.pdf

DOMATES İŞLEME KAPASİTESİ

ASSAN GIDA=4 bin 500 ton (satıldığı dönemde; https://www.gidateknolojisi.com.tr/h...-sezonunu-acti)

TATGD=11.900

https://tatgida.azureedge.net/wp-pro...ralik-2022.pdf

kapasite, 2.644 kat daha büyük
    çok değerli bilgiler teşşekür ederim.

Alıntı Originally Posted by xortzana Yazıyı Oku
    Hissenin yükselmemesinin önündeki en büyük engel Yapı Kredi Koç İştirak Fonu. Tavandan sıfıra düştüğü gün de satan yine aynı fondu. Kritik zamanlarda tekniği bozanda yine aynı fon. Mayıs ayından beri yaklaşık 8 milyon lotluk satış yapan yine yatırım ve emeklilik fonları. Normal şartlarda TATGD ciddi prim yapabilirdi ama malesef kendileri yine engel oldular. Şu an için bu fonun elinde daha satılacak tahmini 2,5 milyon lotluk bir hisse daha var. Bu şekil baskı yapılmasaydı çok daha yüksek fiyattan satabilirlerdi. Fakat bunu yapan her kimse yatırımcısına kusturarak satmayı tercih etti.

İşin özü hisse üstüne oynanıyor. KCHOL e yakışmayan bir süreçten geçiyoruz. Bakalım daha ne kadar bu saçmalık sürecek.
    --satış süreci devam eden bir şirkette, gurubun yatırım fonunun işlem yapması etik midir?...

--neden satar?...
    1-düşük fiyattan satılacağını öğrenmiş ise bal gibi insider trading.
    2.öylesine satıyor, daha iyi hisse gördü o nedenle buradan satıp başka hisse almış da olabilir...
    --her iki durumda da elinde hissesi olan diğerleri, ya da yeni girecek olanlar, satış fiyatı iyi-daha yüksek olsa nasıl olsa çağrı fiyatından satar, bunu beklemediğine göre bir sorun var diye düşünür...
    3.satmayıp elindeki lotu artırsa idi... bu durumda da piyasayı etkileyecektir.

--bu süreçte hiç bir işlem yapmamalıydı...

--hisse fiyatının düşmesinin sebebi bu çapsız yönetim (fonu, şirketi ve holdingi yöneten)dir.

--şöyle bir ihtimal de olabilir, YK-KOÇ yatırım fonu spek-tahtaya hakim biri-guruba anlaşmalı satarak fiyatı düşürerek bundan etkilenen kişi-kurumların mallarını daha ucuzdan toplamak amacı olabilir...bu ihtimal bence daha yüksek, çünkü bu yüklü satışı alanlar da 1 ya da 2 kurum...zaten forumlara... kuşlu siteye bakınca bu satışları KY nın karşılamadığı belli...

--niyet buysa karşılayan/lar iki taraflı kazanmış oluyor (bu fonun elindeki hisseler de malı toplayanlara geçtiğine göre (hem fonun hissesi hem de fon satışından etkilenenlerin hissesi)

--KOÇ gurubu buna tenezzül eder mi?
    Son düzenleme : ft-2; 18-12-2023 saat: 00:28.

4.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --satış süreci devam eden bir şirkette, gurubun yatırım fonunun işlem yapması etik midir?...

--neden satar?...
    1-düşük fiyattan satılacağını öğrenmiş ise bal gibi insider trading.
    2.öylesine satıyor, daha iyi hisse gördü o nedenle buradan satıp başka hisse almış da olabilir...
    --her iki durumda da ise elinde hissesi olan diğerleri, ya da yeni girecek olanlar, satış fiyatı iyi-daha yüksek olsa nasıl olsa çağrı fiyatından satar, bunu beklemediğine göre bir sorun var diye düşünür...
    3.satmayıp elindeki lotu artırsa idi... bu durumda da piyasayı etkileyecektir.

--bu süreçte hiç bir işlem yapmamalıydı...

--hisse fiyatının düşmesinin sebebi bu çapsız yönetim (fonu, şirketi ve holdingi yöneten)dir.
    Bu durum yukarıda bahsettiğiniz gibi olumsuz ve mide bulandırıcı. Fazlasıyla şüphe uyandırıyor. İyiye yoracak bir şey bulamıyorum açıkçası. Aşağıda paylaştığım grafikte okla gösterdiğim yerlerde satış işlemleri de o fona ait. İki kırmızı barın birinde haber sonrası tavan açıp yatay kapatıyor, diğerinde %6 açıp eksi %-4 kapatıyor. En son okta TOBO yapısını bozuyor hem de endekste herhangi bir düşüş olmamasına rağmen. Kapta Yapı Kredi Koç İştirak Fonu Kasım 2023 raporunda hangi günlerde işlem yaptıkları kalem kalem mevcut. Aralık ayı raporu Ocak 2024 te yayınlanınca diğer sert barlar da yine aynı fonun olması çok muhtemel. Özellikle son iki ay kendi fonları sahnede.

Hisse satış haberi ile bu soruların cevabını ancak öğrenebileceğiz. KCHOL bile bunu yapıyorsa bizim borsada işimiz çok zor.

Burada yazılan yazılar kişisel görüşlerim olup yatırım kararlarınızı etkilemek amacıyla yazılmamaktadır. Yatırım tavsiyesi değildir.

--2022 yılı öncesi TUKAŞ VE TATGD nın salça-konserve bölümlerinin (süt-makarna çıkarılmış) brüt kar marjları %29-30 bandında eşit ya da tatgd bir tık yukarıda iken, 2022 yılında tukaş% 39.5; TATGD %29.3

--8 kasımda verenler
    meksa 774 bin
    ünlü 445 bin
    garanti 420 bin
    info 410 bin

--son hafta ay 3 ay ve 6 ay lık süreçte ünlü garan ve info alış tarafında (malları artmış)...fon çıkışı meksa üzerinden olmuş sanırım...diğer satanlar, sonraki süreçlerde verdiklerini yerine koydukları gibi daha da artırdıklarına göre, fonun bu satışları manidar(benim yüksek ihtimal dediğime uyuyor), elinde olanlara ve almak isteyenlere geride çok daha fazlası var algısı verdiklerini düşündürüyor ben de, benim ki sadece tahmin...ciddiye almayın..

8 kasımda alanlardan belirgin alıcılardan ahlatçı ve ziraat dökülmüş...diğer alıcılar ise artırmış...

--kısaca mal toplama hareketi var denebilir...
    --zaten tahta hareketleri de toplamaya yönelik gibi duruyor...son bir saate kadar bezdir, sonra aşağı bas ve topla...son 2-3 aydır hep ayni hareket...

Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --2022 yılı öncesi TUKAŞ VE TATGD nın salça-konserve bölümlerinin (süt-makarna çıkarılmış) brüt kar marjları %29-30 bandında eşit ya da tatgd bir tık yukarıda iken, 2022 yılında tukaş% 39.5; TATGD %29.3
    Merko Gıda & Frigo Pak Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Alistair Baran Blake,

--2022 yılı ağustos ayında yaptığı bir söyleşide şöyle diyor:
    ...Ama şu anda dünyada domates kıtlığı var. Bizim üretimimiz iyi. Şu an salçacı olmak altın madeni sahibi olmak gibi bir şey.â€

--TATGD, üretim rekoru kırdığı bir süreçte (salçacı olmak altın madeni olmak ile eşdeğer bir dönemde) ne yazık ki ciddi bir kar elde edemedi....TUKAŞ ın yüzde 40 a yakın brüt kar marjı ile çalıştığı bir dönemde %29.3 brüt kar marjı yapabildi...

--neden acaba??

Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    Merko Gıda & Frigo Pak Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Alistair Baran Blake,

--2022 yılı ağustos ayında yaptığı bir söyleşide şöyle diyor:
    ...Ama şu anda dünyada domates kıtlığı var. Bizim üretimimiz iyi. Şu an salçacı olmak altın madeni sahibi olmak gibi bir şey.â€

--TATGD, üretim rekoru kırdığı bir süreçte (salçacı olmak altın madeni olmak ile eşdeğer bir dönemde) ne yazık ki ciddi bir kar elde edemedi....TUKAŞ ın yüzde 40 a yakın brüt kar marjı ile çalıştığı bir dönemde %29.3 brüt kar marjı yapabildi...

--neden acaba??
    https://merko.com.tr/merhaba-dunya/
    ...yazının linkini unutmuşum..

Sayfa 71/136 İlkİlk ... 2161697071727381121 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •