Onemli Gunler Banner
Sayfa 714/916 İlkİlk ... 214614664704712713714715716724764814 ... SonSon
Arama sonucu : 7324 madde; 5,705 - 5,712 arası.

Konu: KRONT - Kron Telekomünikasyon

Alıntı Originally Posted by lionnes1 Yazıyı Oku
    İnat etttim burda ,bu hissede Sayın Cok , emeğimin ve sabrımın karşılığını almadan çıkmayacağım ..

inşallah vesteli de alma fırsatı yakalarım , çünkü teşvik öncesi bile çok büyük potansiyeli vardı diye yazmıştım .. şimdi ise teşvikleri de alması çok çok iyi oldu.
    Vestele evet hocam haklısınız inşallah sizinle de beraber oluruz . Krona gelince inşallah emeğinizin karşılığınızı alırsınız fakat kron benim için Lütfü 11.40 tan hisse aldım deyince bitmişti 5 yıl olmuştur

2.  Alıntı Originally Posted by Cok Yazıyı Oku
    Vestele evet hocam haklısınız inşallah sizinle de beraber oluruz . Krona gelince inşallah emeğinizin karşılığınızı alırsınız fakat kron benim için Lütfü 11.40 tan hisse aldım deyince bitmişti 5 yıl olmuştur
    İnşallah sayın Cok , Vestelin tek sıkıntısı şu an döviz in çıkmasından negatif etkileiyor ciro olarak değil ama kar olarak negatif etkileniyor.

Vestelin döviz duyarlılığı : https://www.hizliresim.com/c3hrbdb

Dövizin her yüzde 10 yukarı çıkmasından , 700 milyon tl zarar yazıyor. Yani bu dönem dvizden doları 3 çarpı 10 = 2 milyar 100 milyon tl zararı, diğer faaliyetlerden zarar kaleminden yazacak. Çünkü ikinci çeyrekten şu ana kadar döviz yüzde 30 yükseldi.

Diğer faaliyet kalemlerinden zarar yazıyor ve olması gereken kar bi türlü bilançolarda gözükmüyor. NE zamanki döviz yataya sarar , işte o zaman herkes gerçek net karı görecek Vestelde.İşte o zaman da F/K otomatik olarak çok düşmüş olacak , yüksek kar geleceği için. İşte gerçek kar gözüktüğünde, zaten o zamana kadar çoktan 3-4 katlık yükselişini yapmış olacak , çünkü borsa her zaman geleceği satın alır.

NOT: Yazdıklarım bilgi amaçlıdır..Yatırım tavsiyesi asla değildir. Herkes kendi kararını kendisi versin

Alıntı Originally Posted by lionnes1 Yazıyı Oku
    İnşallah sayın Cok , Vestelin tek sıkıntısı şu an döviz in çıkmasından negatif etkileiyor ciro olarak değil ama kar olarak negatif etkileniyor.

Vestelin döviz duyarlılığı : https://www.hizliresim.com/c3hrbdb

Dövizin her yüzde 10 yukarı çıkmasından , 700 milyon tl zarar yazıyor. Yani bu dönem dvizden doları 3 çarpı 10 = 2 milyar 100 milyon tl zararı, diğer faaliyetlerden zarar kaleminden yazacak. Çünkü ikinci çeyrekten şu ana kadar döviz yüzde 30 yükseldi.

Diğer faaliyet kalemlerinden zarar yazıyor ve olması gereken kar bi türlü bilançolarda gözükmüyor. NE zamanki döviz yataya sarar , işte o zaman herkes gerçek net karı görecek Vestelde.İşte o zaman da F/K otomatik olarak çok düşmüş olacak , yüksek kar geleceği için. İşte gerçek kar gözüktüğünde, zaten o zamana kadar çoktan 3-4 katlık yükselişini yapmış olacak , çünkü borsa her zaman geleceği satın alır.

NOT: Yazdıklarım bilgi amaçlıdır..Yatırım tavsiyesi asla değildir. Herkes kendi kararını kendisi versin
    Peki hocam dolar 8-9 ay 18-19 arasında yatay seyretti o zamanki bilançolarında neden zarar açıkladı Vestel

4.  Alıntı Originally Posted by Cok Yazıyı Oku
    Peki hocam dolar 8-9 ay 18-19 arasında yatay seyretti o zamanki bilançolarında neden zarar açıkladı Vestel
    Detaylı incelemem lazım onu..

Mesela rastgele 2022 9 aylığı açtım ..

ordaki 2022 9 aylıkta 6 milyar 140 milyon zarar yazmış, ama mesela 2021 yılındaki 9 aylık sadece 2 milyar zarar yazmış..

Vestelin tek sorun Esas faaliyelerden diğer giderler kısmında her bilançoda fazla gider yazılması . bunun da ilk gözlemim döviizn yükselmesinden dolayı. bazen şirketin kendisi , başka finansal hareketlerde bulunabilir.. türev araçlar falan .. şirketin kednsini sorulması gerek bunun asıl sebebi nedir diye. Veteli yatırımcı ilişkileri bölümüne sorulabilir bu.

https://www.hizliresim.com/5ap5n7e

5.  Alıntı Originally Posted by lionnes1 Yazıyı Oku
    Detaylı incelemem lazım onu..

Mesela rastgele 2022 9 aylığı açtım ..

ordaki 2022 9 aylıkta 6 milyar 140 milyon zarar yazmış, ama mesela 2021 yılındaki 9 aylık sadece 2 milyar zarar yazmış..

https://www.hizliresim.com/5ap5n7e
    Burdaki zazar yazmış dediğim kalem, esas faaliyetlerinden diğer giderler kaleminden bahsediyorum, net kardan değil. Açık,anlaşılır olsun diye tekrar yazmak istedim bu yazıyı.

6.  Alıntı Originally Posted by lionnes1 Yazıyı Oku
    Doların 30 olmasına sadece yüzde 20 marj kaldı.. 25 lira çarpı yüzde 20 = 30 lira . Bu aydan önümüzdeki 12 ay boyunca enflasyon ortalama yüzde 60 olacak diye tahmin ediyorum. Yani 25 lira çarpı yüzde 60 = 40 lira . dolar 12 ay sonra 40 lira olması gerekir. Ama diyelim baskılandı ve 30 lira civarında kaldı uzun seneler..

Ve diyelim 2024 yılı sonunda yıllık 50 milyon dolar ciro yaptı şirket....

Satışlar da o zaman , 50 çarpı 30 = 1 milyar 500 milyon tl olur.

Brüt kar marjı yüzde 85 lerde.

1 milyar 500 milyon tl ciro çarpı yüzde 85 = 1 milyar 275 milyon tl brüt kar yapar.

Faaliyet giderlerine fazladan koyayım .. Arge satışpazarlamaya da 400 milyon koyarsak ..

1 milyar 275 milyon tl eksi 400 milyon tl faaliyet giderleri = 875 milyon tl kar.

burdan hisse başı kar = 20,44 çıkar.

F/K şimdiki fiyata göre ise 21 lira bölü 20,44 = 1,02 F/K yapar.

diyelim 50 ilyon dolar değil de 25 milyon dolar yaptı , o zaman da şimdiki fiyata göre F/K =2 olur

Tek sorun şu 25 milyon dolar, veya 30 , 35 , 40 veya 50, 60 milyon dolar veya daha fazla ciro yapabilecek mi? yaparsa ne zaman yapabilecek...6 senedir 8-10 milyon dolar ciro arasında yatay gidip geliyor beceriksizler.

NOT: Yazdıklarım bilgi amaçlıdır..Yatırım tavsiyesi asla değildir. Herkes kendi kararını kendisi versin.
    o değilde Spek Bey 100 milyon dolar ciroyu 5 sene içinde yapar mı acaba kron ? senin tahmini nedir?

5 senede sonra dolar ne olur? tahminin nedir?

Ben doları yıl sonunda veya yılın başlarında 30 civarı olacağı bekliyorum. 5 sene sonra ise minimum 2 katı olur . yani 60 lira.

5 sene sonra kron, 100 milyon dolar ciro yaparsa çarpı 60 lira..6 milyar tl ciro.

brüt kar marjı yüzde 85 lerden

6 milyar tl ciro çarpı yüzde 85 = 5 milyar 100 milyon tl brüt kar.

faaliyet giderleine fazldan yazayım yine , arge satış pazarlama genel yönetim toplam 1 milyar tl diyelim.

5 milyar 100 milyon tl eksi 1 milyar tl = 3 milyar 900 milyon tl kar yapar.

burdan hisse başı kar = 3 milyar 900 milyon tl bölü 42 milyon 800 binden = 91tl hisse başı kar

F/K şimdiki fiyata göre 21 bölü 91 = 0,23 F/K çıkar.

30 F/K ile fiyatlansa ; 130 çarpı 0,23 = 30 F/K yapar.,

60 f/K ile fiyatlansa ; 260 çarpı 0,23 = 60 F/K yapar

120 F/K ile fiyatlansa ; 520 çarpı 0,23 = 120 F/K

Sasanın 300 Fk larda , Hekts 100 F/K larda işlem gördüğü, ve onların brüt kar marjı kronun üçte bir olduğu bir ortamda bu hissenin F/K sın kaç olması beklenir. Ne demişitm Brüt kar marjının büyüklüğü + yapılan yatırımlar , yüksek F/K ile doğrudan ilgilidir.

130 bölü 5 sene= 26

260 bölü 5 sene = 52

520 bölü 5 sene = 104

kalın siyaha aldığım sayıların anlamını çözebilecekmisin sayın Spek Bey?

Neyse, soru şu 5 sene içinde sence 100 milyon dolar ciro olur mu Spek Bey ?

Peki sence ,100 milyon dolar ciroyu, hadi 2 sene demeyeyim, 3 sene içinde yapabilir mi ? öyle olursa o zaman ..

130 bölü 3 sene= 43

260 bölü 3 sene = 86

520 bölü 3 sene = 173

3 sene içinde yapabilir mi 100 milyon dolar ciroyu sayın Spek Bey ?

şimdiye kadar arge ve pazarlama tam hesaplamadım ama harcanan para 700 milyon tl yaklaşmıştır..

bundan sonra 3 sene içinde 1 milyar tl daha harcanırsa.... neden olmasın 100 milyon dolar ciro 3 sene içinde sayın Spek bey...

NOT: Yazdıklarım bilgi amaçlıdır..Yatırım tavsiyesi asla değildir. Herkes kendi kararını kendisi versin.
    Son düzenleme : lionnes1; 24-06-2023 saat: 02:33.

7.  Alıntı Originally Posted by lionnes1 Yazıyı Oku
    o değilde Spek Bey 100 milyon dolar ciroyu 5 sene içinde yapar mı acaba kron ? senin tahmini nedir?

5 senede sonra dolar ne olur? tahminin nedir?

Ben doları yıl sonunda veya yılın başlarında 30 civarı olacağı bekliyorum. 5 sene sonra ise minimum 2 katı olur . yani 60 lira.

5 sene sonra kron, 100 milyon dolar ciro yaparsa çarpı 60 lira..6 milyar tl ciro.

brüt kar marjı yüzde 85 lerden

6 milyar tl ciro çarpı yüzde 85 = 5 milyar 100 milyon tl brüt kar.

faaliyet giderleine fazldan yazayım yine , arge satış pazarlama genel yönetim toplam 1 milyar tl diyelim.

5 milyar 100 milyon tl eksi 1 milyar tl = 3 milyar 900 milyon tl kar yapar.

burdan hisse başı kar = 3 milyar 900 milyon tl bölü 42 milyon 800 binden = 91tl hisse başı kar

F/K şimdiki fiyata göre 21 bölü 91 = 0,23 F/K çıkar.

30 F/K ile fiyatlansa ; 130 çarpı 0,23 = 30 F/K yapar.,

60 f/K ile fiyatlansa ; 260 çarpı 0,23 = 60 F/K yapar

120 F/K ile fiyatlansa ; 520 çarpı 0,23 = 120 F/K

Sasanın 300 Fk larda , Hekts 100 F/K larda işlem gördüğü, ve onların brüt kar marjı kronun üçte bir olduğu bir ortamda bu hissenin F/K sın kaç olması beklenir. Ne demişitm Brüt kar marjının büyüklüğü + yapılan yatırımlar , yüksek F/K ile doğrudan ilgilidir.

130 bölü 5 sene= 26

260 bölü 5 sene = 52

520 bölü 5 sene = 104

kalın siyaha aldığım sayıların anlamını çözebilecekmisin sayın Spek Bey?

Neyse, soru şu 5 sene içinde sence 100 milyon dolar ciro olur mu Spek Bey ?

Peki sence ,100 milyon dolar ciroyu, hadi 2 sene demeyeyim, 3 sene içinde yapabilir mi ? öyle olursa o zaman ..

130 bölü 3 sene= 43

260 bölü 3 sene = 86

520 bölü 3 sene = 173

3 sene içinde yapabilir mi 100 milyon dolar ciroyu sayın Spek Bey ?

şimdiye kadar arge ve pazarlama tam hesaplamadım ama harcanan para 700 milyon tl yaklaşmıştır..

bundan sonra 3 sene içinde 1 milyar tl daha harcanırsa.... neden olmasın 100 milyon dolar ciro 3 sene içinde sayın Spek bey...

CyberArk Software P/S Ratio Historical Data

https://www.macrotrends.net/stocks/c...re/price-sales

CyberArk Software PE Ratio Historical Data

https://www.macrotrends.net/stocks/c...tware/pe-ratio

8.  Alıntı Originally Posted by Cok Yazıyı Oku
    O sizin bitti dediğiniz günlerden sonra, 8 liralardan aldığım Kront hissesini 100-120 lerden sattım.(hatta bir kapanışında 8,06 07 kademelerini kredi çekerek çizdim, bir daha oraya inmedi) Biraz az kötüleyin.

Sayfa 714/916 İlkİlk ... 214614664704712713714715716724764814 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •