Anket Sonuçlarýný Gör: þu anda ev almak ne kadar doðru bir yatýrým mý.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsýnýz
  • Balon patladý, nakitte fýrsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatýrým yapmak mantýklý

18 12.41%
  • Faizler inerse, þimdi almak mantýklý deðil

12 8.28%
  • Faizler iniþe geçince alacaðým, þimdi kiracýlýk daha karlý

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iþ'de yok

18 12.41%
  • Dünya malý dünyada kalsýn, ben ahirete yatýrým yapýyorum kardeþim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 719/1002 ÝlkÝlk ... 219619669709717718719720721729769819 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 5,745 - 5,752 arasý.

Konu: þu anda ev almak ne kadar doðru bir yatýrým

1.  Alýntý Originally Posted by nosfecagri Yazýyý Oku
    Finansal baðýmsýzlýk demek çalýþmaya ihtiyaç duymadan hayatýný idame ettirecek seviyeye gelmek demek. Bunun için 300 bin de 3 milyon da yetmez 30 - 40 yaþýndaki bir bireye. En küçük kasabada hatta köyde yaþayan bile maaþý olmadiginda paranýn 3 5 10 sene sonra bittiðini görecektir mutlaka. Hazira dað dayanmaz. Maaþýn varsa böyle de bir birikim varsa ne mutlu ne güzel artýrmaya gayret edersiniz ama bu paraya güvenip de iþten çýkan 2 sene sonra aç kalýr sokakta kalýr çok net.

SM-N985F cihazýmdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Bir bireyin
    25 yaþýnda hayata tutunup hayata yerleþtiðinden yola çýkalým
    vasatýn az üstünde bir hayat sürdürebilmesi için ayda 10k tl senede 120 k gerekli
    75 yýl yaþadýðýný varsayalým
    50x 120
    6 milyon tl para gerekli (doðuþtan þanslý olanlar hariç o para kimsede yok)
    hazýra dað dayanmaz, çalýþýlýp kazanýlmalý.

Alýntý Originally Posted by samreit Yazýyý Oku
    Almanya'da ev sahiplik orani %20 degil, asagi yukari %50'dir.
    Siz bildiðiniz için sorayým. Doðu ve batý almanyada oran ayný mý ? Yoksa doðu almanya mý oraný düþürüyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracýlýðýyla gönderildi
    O egeli ben deðilim

Alýntý Originally Posted by Egeli Yazýyý Oku
    Siz bildiðiniz için sorayým. Doðu ve batý almanyada oran ayný mý ? Yoksa doðu almanya mý oraný düþürüyor.

Acikcasi bilmiyorum, ama doguda daha fazladir sanirim. Cünkü dogu da batiya nazaran, her ne kadar Dresden, Leipzig gibi sehirler batiya yaklasmis olsalarda, emlak daha ucuz. 100- 200 hanelik köylerinde 20.000 EURO'ya 3-5 dönüm arazi icinde ev bulabilirisiniz.

Simdi baktim batida daha yüksekmis.

4.  Alýntý Originally Posted by dobra Yazýyý Oku
    Bir bireyin
    25 yaþýnda hayata tutunup hayata yerleþtiðinden yola çýkalým
    vasatýn az üstünde bir hayat sürdürebilmesi için ayda 10k tl senede 120 k gerekli
    75 yýl yaþadýðýný varsayalým
    50x 120
    6 milyon tl para gerekli (doðuþtan þanslý olanlar hariç o para kimsede yok)
    hazýra dað dayanmaz, çalýþýlýp kazanýlmalý.
    Türkiye’de ayda 10.000 maaþa af buyurun koko partisi layf staylý da yaþanýr, tasarruf bilinci varsa 5 senede aylýk asgari ücret döndürecek kadar portföy de yapýlýr. ki bu porföy dileyene baþýný sokacak ev aldýrýr dileyene ömür billah kira da ödetmez.

25 28 yaþýnda kiþi ayda 10.000 tl ile (çoluk çocuk olmadýðýný var sayýyorum) anca vasat üstü yaþýyorsa harcama kalemlerini gözden geçirsin derim

5.  Alýntý Originally Posted by abc1980 Yazýyý Oku
    39 yaþýndayým . Hiç bir dönemde toplumun
    bu denli gýrtlaðýna kadar borca girdiði zamana denk gelmedim . Bu kadar ekonomik ve siyasi belirsizliklerin yoðun olduðu bir dönemi de yaþamadým . Finansal okur yazarlýk oranýnýn , eðitim seviyesinin düþük olduðu bir ülkede kurunun yanýnda yaþ da yanacak maalesef ! Gelecek 3-5 sene belki de 10 yýl sýkýntýlý bir dönem yaþayacaðýz belki de ... Gidiþat onu gösteriyor .

Size özellikle tavsiyem para kazanmaktan çok paranýzýn deðerini korumaya çalýþýn . Kredi kartý ve kredi çekmekten mümkün olduðunca uzak durun derim . Gösteriþten , israftan uzak durun . Sade ve mütevazi yaþamaya çalýþýn . Saðlýcakla kalýnýz .
    Temel insani harcamalar dýþýnda lükse kacabilecek bir durumum zaten yok ama ben tersini yaptým þu dönemde bulabildiðim kadar ucuz kredi bulup ihtiyaçlarý kapattým ve yatýrým yaptým.

Yine mesela kredi kartý ile herþeyi alýyorum.
    Nakit çok az taþýrým.

CarrefourSA da kampanya var mesela 300 liraya 75 lira gelecek. Normalde yerel marketlerden alirim çoðu þeyi ama gidip bu kampanya ile temel ihtiyaç maddelerini alacaðým. Gelen 75 lira ile yine aynýsýný yapacaðým.

Mesela enpara ile öderim MTV yi. 6 ya faizsiz böler.
    Arabanýn bakýmýný da oradan geçerim onuda bölerim. Faturalarý falan hep ondan geçer 6 ya bölerim.

Paraf 0,89 dan taksitli nakit avans verir. Kullanýrim.

Þimdiye deðin nakite dönebilecek herþeyi araba, hisse senedi, fiziki altýn hep kredi ile aldým.

Suan hepsini nakite dönsem 235 bin civarý bir para geçer elime aþaðý yukarý bankalarada 60 bin lira borç var. 11 ay vade.

Krediyi çekince hemen ilk taksidi öder 1 ay kazanýrým. Yaptýðým yatýrýmdan kazanabilirsem yine bir kredi taksidi daha kenara ayýrýr otelerim. Mesela en son cuma elimdeki hisselerden biri tavan yapti. Birazýný sattým. Ayýrdým hemen taksidi. Yeni bir hisseye blok alým girersemde stop koyarým.

Düzenli gelir olduðu için biraz rahatým kredi konusunda

Tabii benim yaptýðým riskli ama nakit akýþýný bozacak bir durum olunca hemen nakite döner kredileri kapatýrým kâra,zarara bakmam

Öyle bir durumda yaþadým. Petkim 4,56 dan sattým psdtc 7,55 ten sattým , gram altýn vardý 217 den sattým. Petkim, psdtc kâr ile gram altýnlar zarar ile.

Ama daha kredi çekmem çünkü faizler çok fýrladý. Bundan sonrada zor düþer.

Benim hedefim þu iþsiz kalýr isem iþ buluncaya deðin beni ve ailemi en az 2 yil yetecek kadar nakite ya da hemen nakite dönebilecek varliklara sahip olmak.

Diyelim ki iþsiz kaldým. Araba, hisse senetleri , fiziki altýn vs hep döndüm nakite borcuda kapattým.

170-75 bin civarý kaldý elimde iki yýl idare ederim herhalde.

Tabii herkesin þartlari, yatýrým ve birikim anlayýþý , standartlarý vs vs'si farklý.

Buraya okuyan gençler var ise bir iþe sahip düzenli gelirleri var ise aylýk gelirinin yüzde 20 sini hep birikime ayirsinlar. Ýhtiyac olunca kâr zarar bakmayip harcasinlar.

Mümkün olduðunca az eþyaya sahip olsunlar. Benim de verebileceðim tavsiye de bu olur.

Zamanýnda finansal okur yazarlýðim olsa ve her ay düzenli yüzde 20 ayirsa idim ya da geleneksel yöntem ile kenara bir çeyrek atsa idim þuan farklý olurdum pek tabii.

Hayat insana ne getirecek bilinmez. Önce kendimizin ve sevdiklerimizin saðlýðý yerinde olsun. O en büyük kazanç.

G008 cihazýmdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaþif kozinoðlu...

6.  Alýntý Originally Posted by Delta Heavy Yazýyý Oku
    Türkiye’de ayda 10.000 maaþa af buyurun koko partisi layf staylý da yaþanýr, tasarruf bilinci varsa 5 senede aylýk asgari ücret döndürecek kadar portföy de yapýlýr. ki bu porföy dileyene baþýný sokacak ev aldýrýr dileyene ömür billah kira da ödetmez.

25 28 yaþýnda kiþi ayda 10.000 tl ile (çoluk çocuk olmadýðýný var sayýyorum) anca vasat üstü yaþýyorsa harcama kalemlerini gözden geçirsin derim

Vasatýn üstü dediðim þey arabasýna benzini koyarken hesap etmeyecek, caný çektiði zaman dýþarda yemenin hesabýný da yapmayacak, çoluk çocuðunun normal
    isteklerine de hayýr demeyecek,sinemasýna da tiyatrosuna da tatiline gidecek. Üç beþ arkadaþ bir yerlerde bir þeyleri yiyip içtiðinde arkadaþlarýnýn elini ceblerine attýrmayacak, kaygýsýz yaþayacak vesselam.

7. Ev almayýp, kirada oturan kiþiler sadece olaya finansal açýdan bakýyor.
    Birde iþin "huzur" boyutu var.
    Kaldýki ortalama 20 yýl kirada kalan bir insan, ev sahibine bir ev almýþtýr.
    0.8-0.9 oranlarla kredi çekilip ev alýnarak, mevcut birikmiþ para da konur, kiraya ödenen para da borçtan düþülmüþ olur.

Bizim ülkemizde en az 20-30 yýl konut cazibesini korur.

8.  Alýntý Originally Posted by Tasarrufcu Yazýyý Oku
    Ev almayýp, kirada oturan kiþiler sadece olaya finansal açýdan bakýyor.
    Birde iþin "huzur" boyutu var.
    Kaldýki ortalama 20 yýl kirada kalan bir insan, ev sahibine bir ev almýþtýr.
    0.8-0.9 oranlarla kredi çekilip ev alýnarak, mevcut birikmiþ para da konur, kiraya ödenen para da borçtan düþülmüþ olur.

Bizim ülkemizde en az 20-30 yýl konut cazibesini korur.
    Doðru
    Hatta kredi çekilince ödeme için daha bir azimli olunur, daha bir israfsýz yaþanýlýr, o borca girilmeyince eve ödenen para kadar para biriktirilemez, daha savurgan yaþanýlýr.

Sayfa 719/1002 ÝlkÝlk ... 219619669709717718719720721729769819 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •