Sayfa 745/1024 İlkİlk ... 245645695735743744745746747755795845 ... SonSon
Arama sonucu : 8190 madde; 5,953 - 5,960 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1.  Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    Benim aklımca kur faizden soyutlanamaz.Çünkü parayı gavur getiriyor,o da faizden kazanacağı net getiriye bakıyor.Devaülasyon zamanlarında zarar yazdığından ancak uçuk faizle gavuru ikna edebiliyorsun,bazen arjantin gibi venazuela gibi yüksek faiz de işe yaramamaya başlıyor.
    aynen öyle syn HAKEM.. faizin yüksel olması ülkeye döviz girişini arttırır, (bu doların seviyesini aşağıya çeker) faizin yüksel olması TL tasarrufçuların dolara talebini iyice azaltır (bu da doları aşağıya çeker) tl faizin yüksek olması mevcut yatırım amaçlı elinde dolar tutan yatırımcının dolarlarını bozmasını sağlar (bu da doların fiyatını aşağıya çeker) tabi çok değişken var , fakat faizle kur ilişkisi ciddi derecededir.

faiz ile kur ilişkisinin tamamen kaybolması GÜVENİN AKIL ALMAZ DERECE DE KAYBOLMASI İLE MÜMKÜN .. yani ben bu ülkeye paramı yatırırsam %90 PARAM BATACAK vs gibi.. biz yazıyoruz ama hala o aşamaya gelmedik.. YÖNETİCİLERİMİZ SAĞOLSUN BİZİ O AŞAMAYA GETİRMEYE ÇALIŞIYORLAR , zorla , kasıtlı ve art niyetli olarak..

öyle bir durum oluşursa tabi faizi 2000bp arttırsan da kuru düşürmeye yetmeyebilir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    7,924
     Alıntı Originally Posted by cankan Yazıyı Oku
    çok komik... sizce yatırımcıların-mevduat sahiplerinin TL de ne kadar parası var? siz faizi sabit tuttuğunuz da , doların yükselişinden kaynaklı enflasyon yükseldiğin de TL de kalan tasarrufçuları bırakın ASGARİ ÜCRETİNİ AYIN 1. GÜNÜ ALAN ÇALIŞAN NE YAPACAK? bırakın bu işleri..
    asgari ucretini alan ayin basinda alan ne yapacak mi diye soruyorsun ??? hemen soyleyeyim ???

ama istedigin cevap olsun

asgari ucretliler paralarini tamamini mevduata yatirdiklari icin , mevduatin karli olmadigini bu sebeple usd almasi gerektigini dusunup alacak.

sonra o dolarlari evine goturup, buzdolabina koyup , ac oldugunda yiyecek !??? sizin bu zihniyetinizle analiz yapma yeteneginiz bile kalmamis.

ben faiz artisi olsun olmasin demiyorum. diyorum ki faizi bu kadar doviz ile iliskilendirir ve ondan medet umarsaniZ yolda kalirsiniz ... bilmem anlatabildimmi ???

Asla yatırım tavsiyesi olarak nitelendirilemez !!!

3. sakızdan enflasyon hesaplanır mı

yıla 3 TL ile başladı 3,5 sonra 4 oldu en son 4,5 tl ye almıştım bugün 5.25 TL fiyatı
    ?

o zaman o mantıkta herkes bol faiz versin döviz hep düşük kalsın ne kolay.. pek sürekli yüksek faiz vermek ne derece kolay ve sürdürülebilinir..

ben diğer arkadaş gibi düşünüyorum ilave olarak yapısal ve yönetsel yanlışlarımız(yönetim şeklimiz) değişmediği sürece ibre yukarı benim için...

kaldı ki iktidarın dövizi düşük tutmak gibi bir kaygısı olduğunu sanmıyorum... dövizi düşük tutmak için göstermelik hamleler oluyor arada peki döviz 2013'ten beri nolmuş?... faiz daha mühim onlar için bence...

5.  Alıntı Originally Posted by hayek Yazıyı Oku
    asgari ucretini alan ayin basinda alan ne yapacak mi diye soruyorsun ??? hemen soyleyeyim ???

ama istedigin cevap olsun

asgari ucretliler paralarini tamamini mevduata yatirdiklari icin , mevduatin karli olmadigini bu sebeple usd almasi gerektigini dusunup alacak.

sonra o dolarlari evine goturup, buzdolabina koyup , ac oldugunda yiyecek !??? sizin bu zihniyetinizle analiz yapma yeteneginiz bile kalmamis.

ben faiz artisi olsun olmasin demiyorum. diyorum ki faizi bu kadar doviz ile iliskilendirir ve ondan medet umarsaniZ yolda kalirsiniz ... bilmem anlatabildimmi ???

Asla yatırım tavsiyesi olarak nitelendirilemez !!!
    bakın siz sadece işinize gelen taraftan konuyu değerlendiriyorsunuz. ben gerçekten objektik ve bütüncül bakıyorum.. sadece eliştirmek sizi haklı yapmaz., üstü kapalı hakaret etmekte sizi haklı yapmaz..

ben faiz artmadığın da geçmişte yaşanmış olayların bir benzerinin yaşanmasının mümkün olduğunu söylemeye çalıştım .. illaki asgari ücretli dolar alacak, o süre içinde dolar yükselecek ve dolarını zaruri harcamaları için tekrar bozacak ve ay sonu geldiğin de elinde yine dolar kalmayacak..

fakat asgari ücretlinin bile dolar alması , DOLARA TALEBİ CANLI TUTACAK.. asıl mesele TL mevduatlar da faiz ile lişkisini kopardığınızda TL mevduatın tamamına yakını dolara gider (bunu engelleyemezsiniz)

ülke dolarize olur, hatta tl yi tedavülden kaldırabiliriz.. faizin dolarla ilişkiyi yok gerçekten komik..

6.  Alıntı Originally Posted by ryland Yazıyı Oku
    o zaman o mantıkta herkes bol faiz versin döviz hep düşük kalsın ne kolay.. pek sürekli yüksek faiz vermek ne derece kolay ve sürdürülebilinir..

ben diğer arkadaş gibi düşünüyorum ilave olarak yapısal ve yönetsel yanlışlarımız(yönetim şeklimiz) değişmediği sürece ibre yukarı benim için...

kaldı ki iktidarın dövizi düşük tutmak gibi bir kaygısı olduğunu sanmıyorum... dövizi düşük tutmak için göstermelik hamleler oluyor arada peki döviz 2013'ten beri nolmuş?... faiz daha mühim onlar için bence...
    geçmişte bunlar yaşandı.. faiz yüksek tutulduğun da dolar tabi ki arttı.. ama getirisi hiçbir zaman tl kadar olmadı.. yaşları müsait olanlar bilir şöyle bir tabir vardı TL DOLARI HEP DÖVMÜŞTÜR..

tabi asıl mesele şu; biz ne yapmaya çalışıyoruz, amacımız ne? 500 milyar dolar borç yaparken amacımız neydi? üretim yerine tüketen ülke olmak isterken amacımız neydi?

bugünlerin geleceği belliydi, doların yükselmesini istemiyorsan faiz arttırmak zorundasın,, tabi bu yine cahilce yorumlanıyor..
    doların artmasını istememek dolar fiyatının yerinde durması anlamına tabiki gelmiyor.. dolar mutlaka yükselecek. ama ne kadar?

tl nin getirisinin yıllık 4 katımı olacak? 500 milyar dolar borç yapıp, ipler küresel sermayenin eline verirsen bu kıskaca girersin..

tercih tabi yöneticilerin. ister faiz arttırırlar , istemezler se arttırmazlar.. bana göre hava hoş, ben dolar da beklerim. ihtiyacım olduğu kadarını bozarım. bu kadar basit.

Alıntı Originally Posted by cankan Yazıyı Oku
    bakın siz sadece işinize gelen taraftan konuyu değerlendiriyorsunuz. ben gerçekten objektik ve bütüncül bakıyorum.. sadece eliştirmek sizi haklı yapmaz., üstü kapalı hakaret etmekte sizi haklı yapmaz..

ben faiz artmadığın da geçmişte yaşanmış olayların bir benzerinin yaşanmasının mümkün olduğunu söylemeye çalıştım .. illaki asgari ücretli dolar alacak, o süre içinde dolar yükselecek ve dolarını zaruri harcamaları için tekrar bozacak ve ay sonu geldiğin de elinde yine dolar kalmayacak..

fakat asgari ücretlinin bile dolar alması , DOLARA TALEBİ CANLI TUTACAK.. asıl mesele TL mevduatlar da faiz ile lişkisini kopardığınızda TL mevduatın tamamına yakını dolara gider (bunu engelleyemezsiniz)

ülke dolarize olur, hatta tl yi tedavülden kaldırabiliriz.. faizin dolarla ilişkiyi yok gerçekten komik..
    Hocam bunları yaşadık.Yıllarca asaf diye ekonomist geçinen bir prof tl ye dandik para diye lakap taktı.90 lı yıllarda kimse tl de kalmazdı genelde hemen dövize geçilmeye çalışılınırdı.Sonra yüksek faizli hazine bonoları çıktı arada faiz ,dolar ,mark millet takılırdı.Bunlar yaşandı bu memlekette.

8.  Alıntı Originally Posted by cankan Yazıyı Oku

Gayet doğru tespit

MI 6 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 745/1024 İlkİlk ... 245645695735743744745746747755795845 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •