Sayfa 746/1024 İlkİlk ... 246646696736744745746747748756796846 ... SonSon
Arama sonucu : 8190 madde; 5,961 - 5,968 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

Alıntı Originally Posted by cankan Yazıyı Oku
    bakın siz sadece işinize gelen taraftan konuyu değerlendiriyorsunuz. ben gerçekten objektik ve bütüncül bakıyorum.. sadece eliştirmek sizi haklı yapmaz., üstü kapalı hakaret etmekte sizi haklı yapmaz..

ben faiz artmadığın da geçmişte yaşanmış olayların bir benzerinin yaşanmasının mümkün olduğunu söylemeye çalıştım .. illaki asgari ücretli dolar alacak, o süre içinde dolar yükselecek ve dolarını zaruri harcamaları için tekrar bozacak ve ay sonu geldiğin de elinde yine dolar kalmayacak..

fakat asgari ücretlinin bile dolar alması , DOLARA TALEBİ CANLI TUTACAK.. asıl mesele TL mevduatlar da faiz ile lişkisini kopardığınızda TL mevduatın tamamına yakını dolara gider (bunu engelleyemezsiniz)

ülke dolarize olur, hatta tl yi tedavülden kaldırabiliriz.. faizin dolarla ilişkiyi yok gerçekten komik..
    ben uatu kapali hakaret mi ettim ? bunu da yanlis anlamissiniz ???

konuya objektif, butuncul bakamiyorsunuz problem bu ! herkesin konustugu dili konusuyorsunuz, diyorsunuz ki faiz artsin usd dussun ??? ben de diyorum ki yok oyle bir dunya !?

doviz talebini tetikleyen bir suru konu varken, sadece yurtici mevduatlari ile dovizi iliskilendirmeniz ve asgari ucretlilerin bile doviz canliligi yarattigini dusunmeniz epey objektif oldugunuzu gosteriyor.

ben diyorum ki bu konuda yapilmis yiginla akademik makale var hicbiri bagintinin zayif olma disinda hicbir koralasyon icermedegini soyluyor siz tersini soyluyorsunuz. demekki siz biliyorsunuz, digerleri bilmiyor

Asla yatırım tavsiyesi olarak nitelendirilemez !!!

2. Forumdaşlar çok yüksek te olsa faizin nominal seviyesine takılmayın , isterse %40 olsun. Asıl olan *uzun vadeli* reel faizdir. Ama öyle 3-5 ay değil. 2-3 yıl boyunca verilecek anlamlı bir reel faiz (başlangıçtaki ilk yıl >%10 sonrasındaki 2 yıl >%5 şeklinde) döviz üzerinde anlamlı bir düşüş yaratmasa da dengeleyici ve istikrar kazandırıcı bir baskı yaratabilir.

Merkez bankası Durmuş Yılmaz yönetiminden sonra *hiçbir* zaman diliminde reel faiz vermemiştir. Reel faiz vermemeyi strateji ve politika haline getirmiştir.

Bu değişmedikçe faiz %80 bile olsa dövizi dengelemek güçleşecektir.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Forumdaşlar çok yüksek te olsa faizin nominal seviyesine takılmayın , isterse %40 olsun. Asıl olan *uzun vadeli* reel faizdir. Ama öyle 3-5 ay değil. 2-3 yıl boyunca verilecek anlamlı bir reel faiz (başlangıçtaki ilk yıl >%10 sonrasındaki 2 yıl >%5 şeklinde) döviz üzerinde anlamlı bir düşüş yaratmasa da dengeleyici ve istikrar kazandırıcı bir baskı yaratabilir.

Merkez bankası Durmuş Yılmaz yönetiminden sonra *hiçbir* zaman diliminde reel faiz vermemiştir. reel faiz vermemeyi strateji ve politika haline getirmiştir.

Bu değişmedikçe faiz %80 bile olsa dövizi dengelemek güçleşecektir.
    İşin özü tartışmaya bile gerek yok...

Alıntı Originally Posted by hayek Yazıyı Oku
    ben uatu kapali hakaret mi ettim ? bunu da yanlis anlamissiniz ???

konuya objektif, butuncul bakamiyorsunuz problem bu ! herkesin konustugu dili konusuyorsunuz, diyorsunuz ki faiz artsin usd dussun ??? ben de diyorum ki yok oyle bir dunya !?

doviz talebini tetikleyen bir suru konu varken, sadece yurtici mevduatlari ile dovizi iliskilendirmeniz ve asgari ucretlilerin bile doviz canliligi yarattigini dusunmeniz epey objektif oldugunuzu gosteriyor.

ben diyorum ki bu konuda yapilmis yiginla akademik makale var hicbiri bagintinin zayif olma disinda hicbir koralasyon icermedegini soyluyor siz tersini soyluyorsunuz. demekki siz biliyorsunuz, digerleri bilmiyor

Asla yatırım tavsiyesi olarak nitelendirilemez !!!
    Valla ben de tvler de ekonomi proflarından defalarca yüksek faiz düşük kur politikası izlediğimizi duydum.Yoksa ne haddimize ekonomi gibi alakasız bir dalda icat çıkarmak sn hayek,kendi adıma ben duyduklarım üstüne konuşuyorum.Elbet kendi akıl süzgecimizi de kullanıyoruz,ama dediğim konuyu pek çok ekonomi profundan duyduğuma eminim.

Ağustos fiyat artışı gıdada onbinde 6 imiş .!!!!
    TÜİK'e göre ..!!!
    Yersen..!!!
    Bunların alayı sahtekar.!!!!
    Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür, gerçekçi tünelle birlikte hem ışığı hem de gelecek treni görür.!!!

dolarda bugün bir bekleyiş havası var gibi. neyi bekliyorsa artık?

belirli seviyede çakılı bekliyor.

hayırdır inşallah...

7.  Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    İşin özü tartışmaya bile gerek yok...
    Bazı forumdaşlar %25'li oranlara ulaşan faizlerden etkilenebilir o nedenle tekrar yazmak istedim, zira üretici fiyatlarının %32.5 olduğu bir ortamda TÜFE %20 dahi olsa o %32.5'lik ÜFE oranı fiili olarak gerçekleştiği için mutlaka ileride TÜFE'ye bir şekilde kayacak. Böylelikle de %25'li faiz oranları için vay be merkez piyasanın ağzını burnunu kırdı şeklinde pek algılamamalıyız.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Alıntı Originally Posted by BOSPOROS Yazıyı Oku
    Ağustos fiyat artışı gıdada onbinde 6 imiş .!!!!
    TÜİK'e göre ..!!!
    Yersen..!!!
    Bunların alayı sahtekar.!!!!
    Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür, gerçekçi tünelle birlikte hem ışığı hem de gelecek treni görür.!!!

Sayfa 746/1024 İlkİlk ... 246646696736744745746747748756796846 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •