Sayfa 749/804 İlkİlk ... 249649699739747748749750751759799 ... SonSon
Arama sonucu : 6432 madde; 5,985 - 5,992 arası.

Konu: KORDS - Kordsa Global

1. İkisi de çok iyi şirketler ,eğer arada kalıyorsanız portföyde ayırdığınız payı yarı yarıya yapın ikisini de alın

Dow aksa nın %50 si aksa nın bizim ise mukim şirketimiz var abd de ona bağlı toplam 4 şirket tamamı kordsa nın onlar res ağırlıklı biz kar marjı yüksek ürünler yapıyoruz sordum res ler de kar düşük demişti şirket

Bir dost

3.  Alıntı Originally Posted by White Knight Yazıyı Oku
    Sayın İkasemre,

Güzel sorular sormuşsunuz.

Öncelikle Aksa da Kordsa da büyümeye müsait ve çok iyi şirketler bence. Açıkçası ben 2-3 hafta önce Aksa ile Kordsa arasında seçim yaparken, cirolar neredeyse aynıyken Kordsa’nın piyasa değerinin Aksa'nın yarısı olması, çarpanlarının daha uygun olması, gelirlerinin tamamının döviz olması ve ileride kompozit katkısının Kordsa’da daha fazla olacağını düşünmem nedeniyle Kordsa’yı seçtim. Umarım doğru yapmışımdır

Seçim yaparken araştırdığım kadarıyla şu an Aksa’nın karbon elyaf kapasitesi 6.000 ton/yıl; yeni yatırımlarla 2023’te 9.000 ton/yıl olacak. Ayrıca Aksa yüzde 50 ortak olduğu DowAksa üzerinden karbon elyaf üretimi yapıyor. Bu nedenle oradan gelen kârın tamamı Aksa’ya ait değil. Sonuç olarak şu an cirodaki payı oldukça düşük. DowAksa'nın tamamına ortak olunursa veya yeni yatırımlarla cirodaki pay artabilir tabii ki.

Kordsa kompozit alanında dokuma ve prepreg üretimi yapıyor. Karbon elyaf üretmiyor. Kordsa’nın şu anda nihai hedefi toplam cironun %50’sinin kompozit segmentinden gelmesi.
    Sayın White Knight, cevaplarınız için teşekkür ederim.

Temelde yatırım yaptığım firmalardan büyüme hikayesi ve karlılık bekliyorum. sonrasında da bunu hissedarları ile paylaşmasını. bu noktada en cazip seçenek olarak aksa yı yakalamıştım fakat fiyatı hızlı gitti. o yüzden seçimimi benzer özelliklere sahip kordsa dan yana kullandım.

evet cironun yüzde 50 kompozit tarafından karşılanması hedefi beni heyecanlandırdı açıkçası zira karlılık noktasında %10 lar geçilecektir bu şekilde. Sektörde en düşük maliyetlere sahip aksa bile şu anda %13-15 ile çalışıyor.

Kompozit kapasitemizde cironun %50ye gelişi hedefi toplamda ne kadarlık bir üetimle hedefleniyor merak ediyorum doğrusu.

110 milyon$ lık kredi kullanımı haberi ve nisan ayında yeni ceo gelişi ki kendisi kompozit teknolojileri mükemmeliyet merkezi nin kurulmasında "kompozit iş birim lideri" olarak görev almış. hem bu kredi hemde yeni ceo nun kompozit iş biriminden biri oluşu, bana gelecek adına büyük adımlar atılacağını hissettirdi. o yüzden şimdiden yerimi almak istedim.

4.  Alıntı Originally Posted by sertol Yazıyı Oku
    Dow aksa nın %50 si aksa nın bizim ise mukim şirketimiz var abd de ona bağlı toplam 4 şirket tamamı kordsa nın onlar res ağırlıklı biz kar marjı yüksek ürünler yapıyoruz sordum res ler de kar düşük demişti şirket

Bir dost
    sayın sertol, mukim şirket derken %100 ile iştirakimiz olmasını mı söylüyorsunuz? birde res ağırlıklı ile kastınız nedir?

Çifte vergiden kaçınmak için kurulan yine tamamen bize ait şirket

Rüzgar türbini santrali res aksa nın işi o biz beğenmiyoruz ben değil şirket dedi

Bir dost

Kordsanın yeni kurulacak tesisi 7000 tonluk.
    Evet aksanın yanında devede kulak.
    Ancak büyütmenin daha kolay olacağı kanaatindeyim.
    zaten şirketin bir sürü başka iş kolu var ki, kompozitten daha istenilen henüz alınabilmiş de değil.
    Bir de şu var Ereğliyi 7li Kordsayı 9lu aksayı da 8 li rakamlardan aldım.
    Sonra hisse azaltma amacıyla sattım.
    Aksa 8'lerde gezerken Aksa forumunu okusanız kafayı yersiniz sayfalar orada duruyor.
    Şirket battı diyen mi dersin bu kadar döviz açığı olur mu dersin vs. vs.
    Fiyat uçup gidince şirket de abd hisse senedi muamelesi görüyor şu an
    İyi gelen bilançolar ve bunu daha önce de söyledim , özellikle kuşlu sitenin ben fiyat oluşumunda çok etkili olduğunu düşünüyorum.
    Dikkat ederseniz Ereğli yazanların sayısı yarı yarıya azalmıştır
    Sorsan hepsi emeklilik için alıyor hikâyeden.
    Şirkete güveniyorsanız hissenin üzerine oturup bekleyeceksiniz olay bu.
    Şirket sağlam olmalı, holding ve banka olmamalı, az da olsa temettü vermeli,piyasa da bu şirkete ilgi göstermeli.
    Son seçenek kordsa da zayıf olsa da ben gelecekte yardırarak gideceği günleri bekliyorum açıkçası.
    Eee ne demişler umut fakirin ekmeği
    Hayatımızı güçlendirecek inşallah
    Saygılar...

7.  Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    Kordsanın yeni kurulacak tesisi 7000 tonluk.
    Evet aksanın yanında devede kulak.
    Ancak büyütmenin daha kolay olacağı kanaatindeyim.
    zaten şirketin bir sürü başka iş kolu var ki, kompozitten daha istenilen henüz alınabilmiş de değil.
    Bir de şu var Ereğliyi 7li Kordsayı 9lu aksayı da 8 li rakamlardan aldım.
    Sonra hisse azaltma amacıyla sattım.
    Aksa 8'lerde gezerken Aksa forumunu okusanız kafayı yersiniz sayfalar orada duruyor.
    Şirket battı diyen mi dersin bu kadar döviz açığı olur mu dersin vs. vs.
    Fiyat uçup gidince şirket de abd hisse senedi muamelesi görüyor şu an
    İyi gelen bilançolar ve bunu daha önce de söyledim , özellikle kuşlu sitenin ben fiyat oluşumunda çok etkili olduğunu düşünüyorum.
    Dikkat ederseniz Ereğli yazanların sayısı yarı yarıya azalmıştır
    Sorsan hepsi emeklilik için alıyor hikâyeden.
    Şirkete güveniyorsanız hissenin üzerine oturup bekleyeceksiniz olay bu.
    Şirket sağlam olmalı, holding ve banka olmamalı, az da olsa temettü vermeli,piyasa da bu şirkete ilgi göstermeli.
    Son seçenek kordsa da zayıf olsa da ben gelecekte yardırarak gideceği günleri bekliyorum açıkçası.
    Eee ne demişler umut fakirin ekmeği
    Hayatımızı güçlendirecek inşallah
    Saygılar...
    hocam devede kulak demeyelim zira aksa da 330.000 ton olan, akrilik elyaf kapasitesi imiş. o ana iş kolu zaten.

dowaksa nın mevcutta karbon elyaf kapasitesi 6.000 ton. yeni kurulacak üretim hatları ile bu rakam 2023 sonunda 13.400 tona çıkacakmış. %50 ortaklı olduğunu düşünürsek, aksa kapasitesini şimdilik 3.000 ton 2023 sonu 6.700 ton olarak düşünebiliriz.

Kordsa da kurulacak tesis 7.000 ton üretecek bu tamam, ne zaman devreye girmiş olacak belli mi? Birde mevcuttaki karbon elyaf üretme kapasitemiz ve %50 ciro katkısı beklendiğindeki hedef kapasite rakamlarını ve hangi yılda bu hedefe ulaşılmak istendiğini bilen var mıdır?

8.  Alıntı Originally Posted by ikasemre Yazıyı Oku
    hocam devede kulak demeyelim zira aksa da 330.000 ton olan, akrilik elyaf kapasitesi imiş. o ana iş kolu zaten.

dowaksa nın mevcutta karbon elyaf kapasitesi 6.000 ton. yeni kurulacak üretim hatları ile bu rakam 2023 sonunda 13.400 tona çıkacakmış. %50 ortaklı olduğunu düşünürsek, aksa kapasitesini şimdilik 3.000 ton 2023 sonu 6.700 ton olarak düşünebiliriz.

Kordsa da kurulacak tesis 7.000 ton üretecek bu tamam, ne zaman devreye girmiş olacak belli mi? Birde mevcuttaki karbon elyaf üretme kapasitemiz ve %50 ciro katkısı beklendiğindeki hedef kapasite rakamlarını ve hangi yılda bu hedefe ulaşılmak istendiğini bilen var mıdır?
    2024 yılının üçüncü çeyreğinde devreye girmesi planlanan 7.000 tonluk yatırım ilave HMLS polyester iplik yatırımı; kompozit değil. Kordsa Amerika'da satın aldığı şirketler vasıtasıyla artırıyor kompozit kapasitesini ve pazar payını. Karbon elyaf üretmiyor; kompozit segmentinde katma değerli dokuma ve prepreg üretimi yapıyor.

Önceki CEO Ali Çalışkan'ın 2019 yılındaki röportajına göre ciroda kompozitin payının yüzde 50'ye çıkması için belirlenen süre 3-5 yıl. Yani gelişmelere bağlı olarak en geç 2024 yılını hedef koymuşlar o zaman. Araya pandemi ve savaş girdiğinden belki uzayabilir biraz daha.

"2019'un ilk yarı finansal sonuçlarında kompozitin payı yüzde 13. Yüzde 84 ana iş kolumuz olan kord bezinde. Geriye kalan yüzde 3 de inşaat gibi yeni malzemelerde. Hedefimiz yeni iş kolumuz kompozitin cirodaki payını yüzde 50 seviyesine çıkarmak. Hedefimiz bunu 3-5 yıllık orta vadede gerçekleştirmek ancak bu hedef tamamen global ekonominin durumuna bağlı. Kordsa gelecekte Sabancı Grubu içinde bir malzeme şirketi olarak global oyuncu özelliğini daha da geliştirecek bir yapıya doğru gidiyor."

https://www.capital.com.tr/is-dunyas...ha-yaratacagiz

Sayfa 749/804 İlkİlk ... 249649699739747748749750751759799 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •