Sayfa 75/930 İlkİlk ... 2565737475767785125175575 ... SonSon
Arama sonucu : 7440 madde; 593 - 600 arası.

Konu: ISYAT İş Yatırım Ortaklığı

1. Temettülerin tamamıyla hisse aldığımızda sonuç yukarıda. Eğer temettüleri yersek o zaman İşyat'ın bir esprisi kalmıyor. 7 yıl önce 31 bin lira para gömdüğümüz portföyümüz şu an 20 bin liraya düşerken, Tüprs ise tüm temettüleri yediğimiz halde yine 4 kat büyümüş portföy olarak.

Temettü verimiyle beraber hisse fiyatı da yükselmeli, yoksa kazanç pek yok.

Ayrıca 7 yıl önce 1,35 lira olan İşyat hisse fiyatı yıllık ortalama %10 enflasyon farkını bileşik olarak koyarsak şu an en az 2 lira olmalıyken hala 90 kuruş seviyelerinde. Tüpraş, Hektaş gibi hisselerşn temettülerinin tamamını yesen, 1 lot bile geri alım yapmasan hisse fiyat artışından dolayı portföyün yine büyüyor, yine kara geçiyor. Ama İşyat'ta temettünün tamamını tekrar hisseye yatırsan ancak durumu kurtarıyor. Bence olaya 1-2 yıllık değil, geriye gidip 8-10 yıllık bakmak lazım.

Ben böyle düşünüyorum, sn HISIM ve sn dudu abilerime saygılar.

2. neden ttrak,doas,pnsut,mrdin,unyec,ttkom,tavhl dahada sayabilir,kıyaslama yapılmıyor...bir zamanlar bu hisseler bütün forumlarda flash temettu hisseleriydi..tüpraş daha 1 yıl önce 52-53 liraydi...1 yıl sonra doas 30 lira olursa doasla kıyaslama yaparız...unutmayın ki temettu hisseleri her zaman kazandırmaz..düşünün 2 yıl önce doas 16 liradan alanları..o zaman super temettu veriyordu...

3. birde meşhur temettu hissemiz isgsy var.3 yıl önce 2.1 almıştım şimdi 1.82, 3 yildirda temettu olarakta üçun birini aliyoruz...keşke isgsy yerine isyat alsaymisim...cunku beterin beteri var...

4.  Alıntı Originally Posted by ferit Yazıyı Oku
    neden ttrak,doas,pnsut,mrdin,unyec,ttkom,tavhl dahada sayabilir,kıyaslama yapılmıyor...bir zamanlar bu hisseler bütün forumlarda flash temettu hisseleriydi..tüpraş daha 1 yıl önce 52-53 liraydi...1 yıl sonra doas 30 lira olursa doasla kıyaslama yaparız...unutmayın ki temettu hisseleri her zaman kazandırmaz..düşünün 2 yıl önce doas 16 liradan alanları..o zaman super temettu veriyordu...
    Yoo oyle mukayese yapmazlar, ya EGEEN ya TUPRS.

Bir supermen olacaksin, EGEEN'i 5 TL.den, TUPRS'i 35 TL. almanin zamanini sip diye bilip gireceksin..(!)

5.  Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    NET VARLIK DEGER.....................................233.513.420,49

Pay Sayısı.............................160.599.284

Pay Başına Net Aktif Değer............................................. ..1,45

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/627845

Gecen yil, kar payindan sonra Net Varlik Degeri 214 Milyon'du.

su an 233 Milyon TL. Kabaca 19 Milyon kar gorunuyor, bunun 1.5 -2 Milyon TL. si cesitli masraflar oldugunu dusunursek bu gun icin HBK 12 kurus gorunuyor.
    Unutmayalım bu 19 milyon karı sadece 5 ayda yaptı. Ayda neredeyse 4 milyon demektir. Geriye 4 ay var. Düz mantıktan bir 16milyon daha yazması lazım. Ama tabii olarak düz mantık işlemiyor. 😊

Portföy deki hisse oranı çok az, dolaysı ile herkesin korktuğu o büyük düşüş gerçekleşse bile portföyü çok vurmaz. Bugün tarihli kısa Viop$'dan kar yazdılar. Haftaya rakamsal değerini görürüz. Asıl bundan sonra önemli olacak olan, büyük rakamlı iki Viop short var yıl sonu vadeli 30endeks ve yine $. Bu ikisi önemli etki yapabilir. İstenildiği gibi sonuçlanırsa 15-16 milyon daha hayal olmaz.

Gerçi geçenlerde bir arkadaş bu riskleri hedge'lediler diye yazmıştı ama ben o konuya hakim değilim.

Yılın geri kalanında 15-16 milyon daha demek, temettü rakamı 20-21 kuruşlara kadar çıkabilir demek.

O şekilde kapatırsa Şubat-Mart'ta 1,10 üzerini test edebilir bu sene.

SM-G920F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6. temetüden sonra toplu alabiliyorsan alıcaksın 1 yıl bekleyip görüceksin.bence en fazla 1 leri görür ve tekrar 0.80 lere döner temettü sonrası.hep aynı dönküde hareket ediyor.

7.  Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    Yoo oyle mukayese yapmazlar, ya EGEEN ya TUPRS.

Bir supermen olacaksin, EGEEN'i 5 TL.den, TUPRS'i 35 TL. almanin zamanini sip diye bilip gireceksin..(!)
    Benim demek istediğim temettu yatırımcı her zaman kazanmaz...is grubundan 3 yıl önce isyat,ismen,isfin,isgsy aldım...is grubunda isyati ismen le karsilastirsam farkli olur çünkü ismen nerdeyse %100 prim yaptı..o dönem hektas ta aldim onu isyatla kiyaslasam milletin ağzının suyu akar.. ama gel gör ki söylediklerimin icinde isgsy diye bir sirketde var 3 yıldır % 15-20 icerdeyim...hep yükselen hisselerle kıyaslama yapiliyor...peki yerinde sayan yada dusen temelide saglam bir suru hisse senedi onları nereye koyacağız..

8.  Alıntı Originally Posted by ferit Yazıyı Oku
    ...hep yükselen hisselerle kıyaslama yapiliyor...peki yerinde sayan yada dusen temelide saglam bir suru hisse senedi onları nereye koyacağız..
    Hisse seciminde temeli saglam olmasi yaninda pek cok degisken var.

Istigal konusu, pazar payi, enflasyon karsisinda durumu, dovize ya da enerjiye bagli olup olmamasi vs.

Bir de temeli saglam olup para da kazandigi halde, kar'i, surekli Gec.Yil Kar'larinda biriktiren sirketler var.

Hisse sayisi neredeyse Milyar lotu asmis, hala bedelsiz hisse verenler var.

Hisse secimi basli basina farkli bir mecra ve uzmanlik isidir.

Yatirimci olabilmek te, bilgi beceri ve tecrube isidir.

TUPRS 35 TL.den 60'a ciktiginda, satmayan kac kisi sayabilirsiniz ? Ya da EGEEN 5'ten 15'e ciktiginda ?

Bu degerlemelerin hemen tumu hisse secimi ile ilgilidir.

ISYAT'in en onemli ozelligi budur, seffaftir, aciktir, durusttur, her yil kar payi verir, ben bu sene, kar'i, gecmis yil karlarina koyacagim demez.

Hatta oyle ki, Nakit kar payini her yil ayni gunde verir.

Hesabinizi kitabinizi rahatca yapar, nerden ne gelecek bilir, paranizi ona gore ayarlarsiniz.

Yani ben 20 kurus veriyorum kardesim, iki ay sonra alsinlar, demez.

Goreceli olarak riski yoktur. Bir fondur ve arkasinda koca bir banka vardir.

Biz bu hisseyi, zamaninda, BES'e alternatif olarak onerdik, hala da sozumuzdeyiz.

Biraz beyni olan hic kimse, yanlista senelerce israr etmez/edemez, cunku matematik,hep gercekleri gosterir.

Sayfa 75/930 İlkİlk ... 2565737475767785125175575 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •