Sayfa 762/1024 İlkİlk ... 262662712752760761762763764772812862 ... SonSon
Arama sonucu : 8185 madde; 6,089 - 6,096 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by Byccx Yazıyı Oku
    Abla sen Nöbetçi misin.sabah sen öğlen sen akşam sen gece sen.

e-tab4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    yok çalışırken arada mesaj atıyorum.
    Değerli arkadaşlar, takım vb. tutar gibi pozisyon tutup bazı hoş olmayan sözlere mazur kalmak beni kırıyor. Benim kırdığım da olduysa şimdiden özür dilerim. Artık yazmayacağım. Selamlar, saygılar.

3.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    O firmanın hatlarını kuranları dolaylı olarak tanıyorum. Bana göre durum farklı. Türkiye'de kağıt ve karton hammaddesi olan sellüloz üretilemiyor. (çok pahalı). O nedenle tüm selüloz ithal ediliyor. O firmanın yaptığı bu ürünü ithal edip ısıtıp belirli bir sıcaklıkta haddeleyip boyamak.

Ürün tamamen dövize bağlı. Tesisler epey para tutuyor ve hepsi döviz kredisiyle finanse ediliyor.

Yani siz o firmada üretim sırası beklemiyorsunuz. İthalat sırası bekliyorsunuz. Onun dışında şu firma o firmanın şu kadar yıllık imalatını kapattı gibi spekülatif duyumları pek dikkate almamak lazım.
    Sayın Rxpu . . .

Tl ve USD getirisinin karşılaştırılmasıyla ilgili sizden bir çalışma bekliyorum. Siz bunu iyi yaparsınız. Örneğin doların ilk yükselişe başladığı dönemdeki dövi kuru, bugünkü döviz kuru ve getirisi. Yine tl faiz oranları ve getirisini karşılaştırmak. Acaba durum nedir? Malum burada çok konusu oluyor. Bakalım getiriler zamanla eşitlenebilecek mi? Kolay gelsin

4.  Alıntı Originally Posted by Tbey35 Yazıyı Oku
    Sayın Rxpu . . .

Tl ve USD getirisinin karşılaştırılmasıyla ilgili sizden bir çalışma bekliyorum. Siz bunu iyi yaparsınız. Örneğin doların ilk yükselişe başladığı dönemdeki dövi kuru, bugünkü döviz kuru ve getirisi. Yine tl faiz oranları ve getirisini karşılaştırmak. Acaba durum nedir? Malum burada çok konusu oluyor. Bakalım getiriler zamanla eşitlenebilecek mi? Kolay gelsin
    1 hafta önce kur 3.50 iken yapmıştım. Kabaca 1.1.2013 tarihinde 300kTL si olanın 1.1.2013 ten 1.7.2017 tarihine kadar TL ile döviz arasındaki toplam zararı 180kTL civarındaydı. 3.62 kurdan da aşağı yukarı kabaca 200kTL bir zarar oluşmuştur diye tahmin ediyorum. Bunu her ay güncellemeyi düşünüyorum. Önümüzdeki haftalarda güncellenmiş verileri tekrar yayınlarım. Ancak şu an varolan döviz faizi ve kuru ile başa baş noktası 1.3.2022 (döviz sabit kalırsa ki bu imkansız, bu nedenle bu pivot noktası için (1.1.2013) artık bir daha başa baş noktasına ulaşılamama ihtimali çok yüksek.)

NOT: Akbank swaplı mevduat işlemlerini sonlandırdı.

TCMB'nin bankalardan swaplı mevduatı azaltmaları/ farklı muhasebeleştirmeleri konusunda istek gelmiş sanırım. Diğer bankalar da takip edebilir.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

5.  Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    Her dönemin kendine has zenginleri olur. Artık inşaat işi bitiyor. Şöyle ki ; 1 Ekim 2017 den itibaren İmar yönetmeliği değişikliği yürürlüğe giriyor. Bu durum müteahhitleri üzüyor ama, hükümet doğrusunu yaptı bence. Yediğiniz içtiğiniz yeter dedi. Artık bir çok haksız kazanç iptal ediliyor. Uzun mesele.... TL veya dolar fark etmez tasarruf eden kazanacak.
    İnşaat işi bitmez kardeşim. Yavaşlar belki ama bitmez. Çünkü genç nufus çok. Eldeki stoklar bitince kaldığı yerden devam eder. Hele ki kentsel dönüşüm kapsamı içinde yapılan binalarda müteahhitler burnundan kıl aldırmıyor. Fiyatlar olabildiğince yüksek. Kriz zamanlarında sadece fiyatlarda yavaşlama olur, düşmez. Şahirlerde arsa kalmadı yok. Eski binalar yıkılıp yapılıyor. Ya da şehir uç noktalarından genişliyor.

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    1 hafta önce kur 3.50 iken yapmıştım. Kabaca 1.1.2013 tarihinde 300kTL si olanın 1.1.2013 ten 1.7.2017 tarihine kadar TL ile döviz arasındaki toplam zararı 180kTL civarındaydı. 3.62 kurdan da aşağı yukarı kabaca 200kTL bir zarar oluşmuştur diye tahmin ediyorum. Bunu her ay güncellemeyi düşünüyorum. Önümüzdeki haftalarda güncellenmiş verileri tekrar yayınlarım. Ancak şu an varolan döviz faizi ve kuru ile başa baş noktası 1.3.2022 (döviz sabit kalırsa ki bu imkansız, bu nedenle bu pivot noktası için (1.1.2013) artık bir daha başa baş noktasına ulaşılamama ihtimali çok yüksek.)

NOT: Akbank swaplı mevduat işlemlerini sonlandırdı.

TCMB'nin bankalardan swaplı mevduatı azaltmaları/ farklı muhasebeleştirmeleri konusunda istek gelmiş sanırım. Diğer bankalar da takip edebilir.
    On yıllık dolar grafiğine şöyle bir göz ucuyla baktım. Sanırım siz 01.01.2013 yılını baz almanızın nedeni doların yükselişinin başladığı dönem olarak kabul etmeniz. Tabii bu nereden maliyet yaptığınıza bağlı. Özellikle 2016 ortalarından sonra dolara yatırım yapanlar kazançlı görünüyor. Lakin son aylardaki yatay trend bu getirilerin bir kısmını götürdü. Yüksek kurdan maliyet yapanlar hala beklemede o ayrı tabii. Doların son yükselişi Avrupa Birliği'nin aldığı karardan olabilir mi? Ya da bir tepki çıkışı; ama zamanla yine normal seyrine döner diye düşünüyorum.

7.  Alıntı Originally Posted by Tbey35 Yazıyı Oku
    On yıllık dolar grafiğine şöyle bir göz ucuyla baktım. Sanırım siz 01.01.2013 yılını baz almanızın nedeni doların yükselişinin başladığı dönem olarak kabul etmeniz. Tabii bu nereden maliyet yaptığınıza bağlı. Özellikle 2016 ortalarından sonra dolara yatırım yapanlar kazançlı görünüyor. Lakin son aylardaki yatay trend bu getirilerin bir kısmını götürdü. Yüksek kurdan maliyet yapanlar hala beklemede o ayrı tabii. Doların son yükselişi Avrupa Birliği'nin aldığı karardan olabilir mi? Ya da bir tepki çıkışı; ama zamanla yine normal seyrine döner diye düşünüyorum.
    Buna tcmb ve politikacılar karar verecek. Kırk katır mı kırk satır mı?
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

8. ''Merkez Bankası’ndan Bankalara “Swaplı Mevduat” Uyarısı''

https://tr.investing.com/news/econom...s%C4%B1-498184

bu durumu değerlendirebilecek. konuya hakim bir forumdaş var mı ?

şimdiden teşekkürler.
    Tekniğe inanma,Tekniksiz kalma.

Sayfa 762/1024 İlkİlk ... 262662712752760761762763764772812862 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •