Sayfa 774/1002 İlkİlk ... 274674724764772773774775776784824874 ... SonSon
Arama sonucu : 8011 madde; 6,185 - 6,192 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VII ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

1.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Mps özelinde konuşursam, 2018 ilkbahar ve 2019 sonbaharı arası dönemde (katılım endeksi düşüş ve yatay dönem) Mps genelde Rbh'ın hatta endeks fonu olan Zpe altında performans göstermiş. ( Hatta Rbh'ta 1/11/2018 ve 1/9/2019 dönemleri arasında genelde Zpe altında kalmış.)

Uzun döneme bakınca(kuruluşundan bu güne veya 2019 sonbaharında katılım endeksinde başlayan yükselişten bu güne); yükseliş dönemlerinde ise farkı hızla kapatarak diğer katılım fonlarının üzerinde performans göstermiş. Mps'nin bu performansında xtumy'nin de bir miktar etkisi var. Xtumy son 1 haftada %-10 yaptı.

Katılım endeksleri şuan 28 temmuz 2020(3 ay önceki) seviyesi civarındalar.
    SN tradestop, şu durumda sürekli dillendirilen xtumy endeksinin, yani yan kâğıtların aşırı yükseldiği ve bundan sonra daha çok bist100 ağırlıklı yükselişler olabileceği öngörüsü gerçekleşirse katılım tarafında mps'den ziyade son zamanlarda da olduğu gibi rbh ön plana çıkmaz mı? katılım endeksi de bist30'un katılım tarafı gibi sonuçta. dediğiniz gibi mps her ne kadar kat50'yi baz alsa da oldukça da zpykat tarafı gibi küçük hisselere odaklanıyor ve bu durum, son aylarda mps'deki durgunluğun devam edebilme olasılığını güçlendirmez mi?

2.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    SN tradestop, şu durumda sürekli dillendirilen xtumy endeksinin, yani yan kâğıtların aşırı yükseldiği ve bundan sonra daha çok bist100 ağırlıklı yükselişler olabileceği öngörüsü gerçekleşirse katılım tarafında mps'den ziyade son zamanlarda da olduğu gibi rbh ön plana çıkmaz mı? katılım endeksi de bist30'un katılım tarafı gibi sonuçta. dediğiniz gibi mps her ne kadar kat50'yi baz alsa da oldukça da zpykat tarafı gibi küçük hisselere odaklanıyor ve bu durum, son aylarda mps'deki durgunluğun devam edebilme olasılığını güçlendirmez mi?
    Kendi adıma cevap verirsem, kısa vade al/sat, tahmin vs. yapmıyorum, uzun vade düşünüyorum.

Bir düşüş ve yatay trend olursa dediğiniz gibi, bu dönemlerde Rbh, Mps'e göre katılım endeksinden daha az sapabilir. Hatta Zpe böyle dönemlerde her ikisinden daha iyi performans gösterebilir.

Uzun vadeli endekslerin tekrar yönünü yukarı çevireceğini düşünenler, bu düşüşleri alım fırsatı olarak görebilir. Tamamen bakış açısı ve risk algısıyla ilgili.

Katılım hisse fonlar arasında son 1-2 yıllık süreçte sharpe ve standart sapma değeri en yüksek fon Mps. Özetle kısa vade düşünüp, katılım endekslerinde düşüşe denk gelindiğinde Mps ocağa incir ağacı dikebilir Bu yüzden kendi adıma, portföyümü döviz ve altın fonları ile çeşitlendirdiğim için bu süreçlerden mali ve psikolojik olarak en az hasar ile atlatıyorum.

Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Kendi adıma cevap verirsem, kısa vade al/sat, tahmin vs. yapmıyorum, uzun vade düşünüyorum.

Bir düşüş ve yatay trend olursa dediğiniz gibi, bu dönemlerde Rbh, Mps'e göre katılım endeksinden daha az sapabilir. Hatta Zpe böyle dönemlerde her ikisinden daha iyi performans gösterebilir.

Uzun vadeli endekslerin tekrar yönünü yukarı çevireceğini düşünenler, bu düşüşleri alım fırsatı olarak görebilir. Tamamen bakış açısı ve risk algısıyla ilgili.

Katılım hisse fonlar arasında son 1-2 yıllık süreçte sharpe ve standart sapma değeri en yüksek fon Mps. Özetle kısa vade düşünüp, katılım endekslerinde düşüşe denk gelindiğinde Mps ocağa incir ağacı dikebilir Bu yüzden kendi adıma, portföyümü döviz ve altın fonları ile çeşitlendirdiğim için bu süreçlerden mali ve psikolojik olarak en az hasar ile atlatıyorum.

Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.
    çok teşekkür ederim. oldukça aydınlatıcı bir bilgilendirme oldu. belki yanlış anlamış ta olabilirim, gerekirse düzeltirsiniz ama şu durumda mps, her ne kadar kat50'yi baz alsa da bir miktar tüm endeksten de etkilenecek şekilde dizayn edilmiş ve bu yüzden sadece kat50'ye göre performansı düştü diye düşünmemek, tüm endeksin performansının da bir miktar yansıdığını göz önüne alarak kıyaslama yapmam, çok daha doğru olacak. tüm endekste de yan kâğıtlar fazla olduğundan getiri ve götürüler agrasifleşebilir. sadece kat50'ye odaklanacaksam kpc, sadece kat30'a odaklanacaksam da rbh düşünmeli, mps'nin agrasif ve en riskli katılım fonu olduğunu göz önünde bulundurarak işlem yapmalıyım.

4. Piyasalari takip etmek çok zor ama BIST sn hellistheothers in sürekli bahsettiği gibi sirküler. Belli araliklar la çıkıyor belli aralıklarla iniyor. İnişler hızlı çıkışlar yavaş. Her defasında inişler de çıkış yakalamak çok zor. O yüzden gene sn hellistheothers in stratejisi en mantıklısı geliyor bana. Yani BIST 100 e relatif fark atabilen fon toplamak. Böyle fon yoksa en iyisi strese hiç girmeyip borsa fonlarından çıkmak bence

5.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    çok teşekkür ederim. oldukça aydınlatıcı bir bilgilendirme oldu. belki yanlış anlamış ta olabilirim, gerekirse düzeltirsiniz ama şu durumda mps, her ne kadar kat50'yi baz alsa da bir miktar tüm endeksten de etkilenecek şekilde dizayn edilmiş ve bu yüzden sadece kat50'ye göre performansı düştü diye düşünmemek, tüm endeksin performansının da bir miktar yansıdığını göz önüne alarak kıyaslama yapmam, çok daha doğru olacak. tüm endekste de yan kâğıtlar fazla olduğundan getiri ve götürüler agrasifleşebilir. sadece kat50'ye odaklanacaksam kpc, sadece kat30'a odaklanacaksam da rbh düşünmeli, mps'nin agrasif ve en riskli katılım fonu olduğunu göz önünde bulundurarak işlem yapmalıyım.
    Ben teşekkür ederim Sn. hayrani.

Aynen dediğiniz gibi.

Geçmiş veriler gelecektede aynen olacak diye birşey yok ama, size yakın vadeden bir örnek vereyim, koronanın piyasaları alt üst ettiği dönemden;

05/02/2020 - 17/03/2020 arası getiriler;

Zpe: %- 26,72
    Rbh: % -30,71
    Mps: %-32,80

18/03/2020 - 26/10/2020 arası getiriler;

Zpe: %+64,55
    Rbh: % +97,95
    Mps: %+102,62

6.  Alıntı Originally Posted by Kemtuz Yazıyı Oku
    Piyasalari takip etmek çok zor ama BIST sn hellistheothers in sürekli bahsettiği gibi sirküler. Belli araliklar la çıkıyor belli aralıklarla iniyor. İnişler hızlı çıkışlar yavaş. Her defasında inişler de çıkış yakalamak çok zor. O yüzden gene sn hellistheothers in stratejisi en mantıklısı geliyor bana. Yani BIST 100 e relatif fark atabilen fon toplamak. Böyle fon yoksa en iyisi strese hiç girmeyip borsa fonlarından çıkmak bence
    Şöyle düşünelim hocam. Viopta yaklaşık 10 kaldıraç var. Endekste 3 defa doğru yönde kıytırık %3 yakalayan biri kaldıraçtan dolayı (X10) parasını ikiye katlar. Yani %100 getiri elde eder. Kolay gibi görünüyor, getirileri de muazzam.
    Oysa kolay falan değil. Sanılanın aksine sadece küçük yatırımcı değil, büyük için de kolay değil. Bu bahsettiğim getirinin onda birini bir yılda almak için milyarlarca dolar para bonoya akıyor yıllık %15 ile.
    %20 yıllık almak için dev gibi bankalar krediler dağıtıyor.
    Yön bilme, tahmin etme, dönüş kestirme, dibe nokta atışı yapma çabaları bence uzun vadede hep beyhude olacaktır. 1 bilinir, 2 bilinmez. 3 bilinmez, 2 bilinir.
    Yön tahmin etmeye çalışmak, uzun vadede zaman ve para kaybından başka şeye yaramaz. Stoplarsın terse döner, kar alırsın 3 misli daha gider, beklersin gitmez., cayarsın gider, bu devran böyle döner.
    Ben hep şuna inanıyorum. Kurduğumuz strateji nesnel/yani kişisel öngörülere dayandığı sürece uzun vadede kaybetmeye mahkumdur.
    Bildiklerimiz ne. Endeks düşüyor çıkıyor düşüyor çıkıyor, 80'lerde gong çaldığından beri böyle. Ondan yıllarca önce başlayan dünyada da böyle.
    Biz ne yapacağız, çıkarken daha fazla çıkıp, düşerken daha az düşmeye çalışacağız ve zaman verip sabredeceğiz. Bunu da fonlar ile değil, günlükte / haftalıkta değil uzun vadede endekse relatif yapan iyi yönetilen fonlar ile başarabiliriz belki. Bu yüzden fon seçimi hayati.
    Belki de yanılıyorum ama bence başka yolu yok.
    Son düzenleme : hellistheothers; 27-10-2020 saat: 13:35.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

7. Merkez kur %+1.15

Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Şöyle düşünelim hocam. Viopta yaklaşık 10 kaldıraç var. Endekste 3 defa doğru yönde kıytırık %3 yakalayan biri kaldıraçtan dolayı (X10) parasını ikiye katlar. Yani %100 getiri elde eder. Kolay gibi görünüyor, getirileri de muazzam.
    Oysa kolay falan değil. Sanılanın aksine sadece küçük yatırımcı değil, büyük için de kolay değil. Bu bahsettiğim getirinin onda birini bir yılda almak için milyarlarca dolar para bonoya akıyor yıllık %15 ile.
    %20 yıllık almak için dev gibi bankalar krediler dağıtıyor.
    Yön bilme, tahmin etme, dönüş kestirme, dibe nokta atışı yapma çabaları bence uzun vadede hep beyhude olacaktır. 1 bilinir, 2 bilinmez. 3 bilinmez, 2 bilinir.
    Yön tahmin etmeye çalışmak, uzun vadede zaman ve para kaybından başka şeye yaramaz. Stoplarsın terse döner, kar alırsın 3 misli daha gider, beklersin gitmez., cayarsın gider, bu devran böyle döner.
    Ben hep şuna inanıyorum. Kurduğumuz strateji nesnel/yani kişisel öngörülere dayandığı sürece uzun vadede kaybetmeye mahkumdur.
    Bildiklerimiz ne. Endeks düşüyor çıkıyor düşüyor çıkıyor, 80'lerde gong çaldığından beri böyle. Ondan yıllarca önce başlayan dünyada da böyle.
    Biz ne yapacağız, çıkarken daha fazla çıkıp, düşerken daha az düşmeye çalışacağız ve zaman verip sabredeceğiz. Bunu da fonlar ile değil, günlükte / haftalıkta değil uzun vadede endekse relatif yapan iyi yönetilen fonlar ile başarabiliriz belki. Bu yüzden fon seçimi hayati.
    Belki de yanılıyorum ama bence başka yolu yok.
    çok iyi özetlemişsiniz. yön tahmini yapmak cidden çok zor bir durumdur. Bugün portföyüme uzun zamandır düşse de alsam diyeceğim bir hisseyi 3 ay öncenin fiyatı ile ekledim. Temel verilerini az çok tahmin edebiliyorum ama yönünü asla. Ancak olması gereken değerini tahmin edebildiğim için o değere kadar elimde bulundurmamda sakınca görmüyorum.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Sayfa 774/1002 İlkİlk ... 274674724764772773774775776784824874 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •