Sayfa 796/1002 İlkİlk ... 296696746786794795796797798806846896 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,361 - 6,368 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
     Alıntı Originally Posted by ayurdakok Yazıyı Oku
    RIK yatirim stratejisinde yabancı menkul kıymet diyor ama yerli hisse almış
    izahnamesinde yatırım yapabileceği ürünlerin hepsi yazıyor... dövizin artışından bilançosu olumlu etiklenecek hisse almıştır. belki spotta taşıdığı hisselerin vadelisinde short açıp arbitraj yapıyordur ? belki viop' da döviz trade ediyordur belki şu belki bu ...... bunu şu an bilemeyiz , ay sonunda portföy dağılımı yayınlandığında kısmi bilgi sahibi olabiliriz ancak. Niye kısmi bilgi sahibi olabiliriz , çünkü hangi işlemi hangi maksatla yapmış olduğunu gene anlayamayız.
    Mesela ,hisse yoğun fon olsa , o hisse yoğun fon türev işlemi hiç yapmamış olsa, spotta portföyündeki hisseleri ne maksatla taşıdığını anlarız. Lakin, viop' da bazı hisselerde short pozisyon da açmış olsa veya endeks kontratında short açsa o hisse yoğun fon, bu sefer portföy dağılımını okuyan yatırımcı için işler karışır. Spotta taşıdığı hisselerin ne maksatla taşındığını artık bilemeyiz. Bunu ancak portföyyönetim şirketine sorarak öğrenebiliriz. Atıyorum spotta ereğli almış , vadelide bimaş satmış biraz da endeks kontratı satmış olsun. Şimdi bu üç işlem birbirinden bağımsız mı yoksa aralarında bağ var mı bunu raporda yazmaz ki.. Yani ereğli / bimaş ikili işlemi ( pair trade ) için mi o pozisyonu açtı yoksa , sadece ereğlide ışık gördü aldı , bimaşı ayrı pozisyon olarak shortladı. bunu raproda izah etmez ki. Endeksi sattı da niye sattı spottaki hisselerin bir kısmını hedge için mi yoksa , trade etmek için mi sattı ? bilemeyiz. Aynı şey şu an RIK için de geçerli. Bizim bilmemiz gerekn şu , bu fön ( Rıfkı ) 'ün amacı döviz bazlı getiri.
    Karşılaştırma ölçütü ne fonun? % 65 BIST-KYD 1 Aylık Mevduat USD Endeksi , % 35 BIST-KYD 1 Aylık Mevduat TL Endeksi
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

2.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    nerden mi çıkardım: )hocam geriye doğru yazılanları bi kontrol edermisiniz? elimdeki fonları satıp giriyorum diyen de var nasıl yok? tamam insanları haberdar edin de bir cümle bari temkin uyarısı da eklemek gerekmezmi? borsa düşerken vioplar yüzünden yükseldiyse yükselişte de çakılabilir aynı şort viopların etkisiyle. burda bi tuhaflık olduğu kesin de görelim bakalım nolacak bu işin sonu..ben en az 1 yıl kendini kanıtlamamış fona bin lira bile yatırmam.
    arkadaşlar hayat benim için iyice çekilmez oldu, dertler sorunlar üstüme üstüme geliyor dayanamıyorum artık, bu yüzden dönüşü olmayan bir yola çıkıyorum hakkınızı helal edin.
    şimdi kaç kişi bu adam dönüşü olmayan yola gidiyormuş diyip ölüm yolculuğumda bana yoldaş olmak ister? hiç kimse istemez. ama falan yere eleman alınıyormuş, şartları da iyi gibi, uygun olanlar başvursun desem herkes şartnameye bakar ve iş, durumuna uygunsa başvurur. burada yyapılan kesinlikle alkış malkış değil. dikkatimizi çeken bir fon paylaşıldı. riskleri belli, çok istersek azar azar risk anlayışımıza göre alır deneriz o kadar. formun ana sayfasında da yazdığı gibi burada yazılanlar al sat, otur kalk tavsiyesi olamaz. insanlar bilgi ve düşüncelerini paylaşır, son kararı yatırımcı verir. sanırım bu kadarı yeterli.

BIST çıkışta performansınada bakmak lazım , bugün iyi getirmiş

EUR ve USD fonlarin kendi birimlerine gore degerlerini gosterir bir site de yapsalar iyi olur
    hergun ilgili kur ile donusturmeye cabaliyorum neyse iclerinden birer ornek secip hepsinin mk sini belirliyorum artik onu da hallettik

Alıntı Originally Posted by Lucky Player Yazıyı Oku
    sayın saygıdeğer ilgili, sorunuza ivedilikle cansiperanece yanıt verdim. Siz fin kıstaslarını sordunuz ve aldığınız yanıttan pür memnun olduğunuzu da belirttiniz.

Şimdi yepisyeni bir soru ile forum paydaşlarıyla istişare arzu halindesiniz. Bu soruya da yanıt vereyim ;

www.fonbulyatirim.com

https://fonanaliz.iyigelir.net/

her fonun kendi ilgili portföy yönetim şirketinin web sitesine ulaşarak oradan kısmi bilgiyi emebilirsiniz beleş olarak.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Bugun talep ettim yarin alirim
    ancak yuzde 70 yabanci yuzde 30 turk vadeli filan demis izahname de icerigini gorsek daha emin olurduk gibi bakalim nolcak su anda aylik yuzde 9.50lerde getiri

Alıntı Originally Posted by yuji Yazıyı Oku
    RIK ve HJB iyi gidiyor

portfoy dagilimi....

26.04.2023 RIK 15,97 hisse 77,47 vadeli islemler nakit teminat
    27.04.2023 RIK 6,85 hisse 8,37 takasbank 80,98 vadeli islemler nakit teminat

Alıntı Originally Posted by dell14 Yazıyı Oku
    rık acılımı belli degildi herhalde ,yabancı olarak neye baglı bellimi ?

yatirimci sayisi artmis ama buyukluk yarisi gitmis
    portfoy de 95milyondan 44milyona gecis

Alıntı Originally Posted by Lemon Yazıyı Oku
    RIK'ten 53 milyon çıkış olmuş bir günde. Dün 101 milyon bugün 48 milyona düşmüş fon büyüklüğü getiriyi nasıl etkileyecek acaba.

RPD yi uzun suredir takip ediyoruz RIK te bunun oz kardesi

RPD mk si 41-58 arasi gidiyo su anda

Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    daha 1 ayını bile doldurmamış fonlar için forumda bu kadar alkış bana normal gelmedi doğrusu. üstelik 4-5 yıldır forumda olan insanlar...aynı açıyla aşağı dönerse napacaksınız? benim kaçırdığım birşey mi var garantili fon falanmı bunlar?

viopta belli süreler ciddi terste kalmadan para kazanılmaz, kazanan dünyada örnek yok. belki tek örnek rpd ama o da temkinli zaten.

Sayfa 796/1002 İlkİlk ... 296696746786794795796797798806846896 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •