Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 811/1002 İlkİlk ... 311711761801809810811812813821861911 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,481 - 6,488 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by cevdetpaşa Yazıyı Oku
    Nüfus %30 arttı diye buğday üretimi artırılabilir mi ki? Ne yapalım, yeni ülkeler işgal edip, bu ülkelerde buğday mı yetiştirelim. Senin Malthuss teorisinden haberin yok ellam!!

Nüfusun %30 artmasına rağmen buğday üretiminin aynı kalması üretimin tüketimini karşılamadığını göstermez. Bundan 30 yıl önce Türkiye'de insanların gıda tüketimin önemli kısmını ekmek oluşturmaktaydı. Ama şimdi bakıyorum aynı birey sayısından oluşan ailelerdeki ekmek tüketimi, eskinin dörtte biri bile değil.
    Tabi bu benim gözlemim. Ekmek tüketimi aynı kalmış, hatta artmış aileler bile vardır. Ama bence kişi başına düşen ekmek tüketimi Türkiye'de en az %30 azalmıştır.

Herhalde bu insanların ekmek bulamayınca pasta yediklerini falan düşünmüyorum ben.
    Bugday uretimi artirilabilir mi ? Bak simdi tekirdagda donume 400 kg bugday alıyoruz ...cek cizgiyi tekirdagdan abd ye dogru ayni enlemde ayni iklim sartlarina sahip abd nin denk gelen eyaletinde donume 1.100 kg bugday aliniyor...

Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Seker konusu biraz ilginctir Doktor Bey,

Sekerin dunya fiyatlari bizim fiyatin dortte biri.

Brezilya, en buyuk uretici, dogada yetisen seker kamisina vuruyor makineyi, toplayip fabrikaya getiriyor.

Maaliyeti cok cok dusuk.
    Bildiğim kadarıyla şeker kamışı çok düşük maliyetli. Biz pancar kullandığımız için pahalıya geliyor.

Ancak stratejik ürün nedeni aşağıda

“Fransa ile İngiltere arasında 1793-1815 tarihleri arasında yapılan Napolyon Savaşlarına kadar Avrupa ana şeker kaynağı olarak kamış şekerini kullanmaya devam etti. Bu dönemde İngiliz Donanması, Fransa'nın başta kamış şekeri olmak üzere mal ithalatını önlemek amacıyla limanlarını ablukaya aldı. Böylelikle Avrupa kıtasına şeker girişi durdu. Bu andan itibaren kamış şekerinin yerini alması amacıyla Avrupa'da şeker pancarı tarımı çok hızlı bir şekilde yayılmaya başladı.”

Ha eskiden millet şeker alamaz imkanı varsa pekmez yaparmış.

https://www.zmo.org.tr/genel/bizden_...od=9724&tipi=2

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

3.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Bir de madem makarna üretiminde dünya birincisiyiz mantıklı olan buğday üretimine de abanıp sıfır ithalatla bir haltı da biz dünyaya satabilmeliydik.Yahu buğdaydan bahsediyoruz ,bu araba motoru ,uçak parçası ,buzdolabı kompresörü değil ki dümdük buğday işte en azından o konuda ithalata bağımlı olmamayı becermeliydik.Sonra kore neden böyle oldu biz niye böyleyiz falan,boş işler boş laflar tabi.
    Buğday tarlalarda üretilir. Toprak ise üretilemez. Siz Tom Sawyer'ın Maceralarını okumadınız galiba?
    Yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir...

4. Konu findik olsa tamam, dunya fiyatlarini kontrol etmek bizim icin mumkun ama o kabiliyet yok, rant yok, algi oyunu yok.

Ilgi gormuyor.

5. Arap Baharı buğday ve ekmek fiyatlarının %100 artması sonucu başlamıştı. Mesela Tunus, olaylar orada başladı, bir kaç ay önce ekmek fiyatları %100 artmış. Suriye'de de aynısı olmuştu.

Bizde 3,5-4 milyon ton fazladan buğday ithalatı vardı. Fakat bu son sene 7 milyon tona çıktı. Türkiye un üretiminde dünyada ilk 4'ün içindedir. Makarna ihracatında da dünya şampiyonu diye biliyorum. Geçmiş senelere göre iki kat buğday ithal edilmiş. Fakat un ve makarna ihracatı artmamış. Yani yüksek ihtimal geçen sene kendi kendine yeterli olmaktan çıktık.

6.  Alıntı Originally Posted by r.lucas Yazıyı Oku
    Bugday uretimi artirilabilir mi ? Bak simdi tekirdagda donume 400 kg bugday alıyoruz ...cek cizgiyi tekirdagdan abd ye dogru ayni enlemde ayni iklim sartlarina sahip abd nin denk gelen eyaletinde donume 1.100 kg bugday aliniyor...
    Anadolu buğdayın anavatanı. Bu topraklarda belki 10.000 yıldır üretim yapılıyor. Bizim topraklar işlene işlene çoraklaştı. Ne kadar gübreleme yapılsa, damla sulamaya geçilmeye çalışılsa da( kaldı ki bu çalışmalar maliyetleri arttırır) olacak bu kadardır.

Manisa'nın bazı bölgelerinde( her yerinde değil, bu yerler isimlerinden belli olur mesela Yağbasan gibi) bire 137 alınan yerler gördüm.

Abd ise genç, diri topraklar. Onlar daha uzun yıllar yüksek verim alırlar.

sadece Abd değil, Meksika'da da yüksek verim var.

Mark Twain( babası çiftçiymiş ve 11 yaşındayken vefat etmiş) üretilemeyecek tek şeyin toprak olduğunu söylemişti. Bunu çok güzel ifade etmişti de şimdi bulamadım.

Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Konu findik olsa tamam, dunya fiyatlarini kontrol etmek bizim icin mumkun ama o kabiliyet yok, rant yok, algi oyunu yok.

Ilgi gormuyor.
    Bir şeyi mutfağıyla sattığınız zaman değer görüyorsunuz. Fındıktan fazlasını satarsanız (misal nutella) o zaman anlamı oluyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Alıntı Originally Posted by ayvagobeknuri Yazıyı Oku
    Buğday tarlalarda üretilir. Toprak ise üretilemez. Siz Tom Sawyer'ın Maceralarını okumadınız galiba?
    Amerikada 174 milyon hektar ,bizde 23 milyon hektar,hollandada 900 bin hektar tarım arazisi varmış.Hollandanın tarım arazisi bizim yüzde 4 müz kadar.Hollanda tarım ürünleri ihracatında amerikadan sonra ikinci sırada.Yıllardır üretimlerini artırıyorlar.

Sayfa 811/1002 İlkİlk ... 311711761801809810811812813821861911 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •