Sayfa 879/1009 İlkİlk ... 379779829869877878879880881889929979 ... SonSon
Arama sonucu : 8071 madde; 7,025 - 7,032 arası.

Konu: Banka Mevduat faizleri ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) -III

1.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Beni de o kısmı düşündürmüştü. Hele ki fed in faiz arttırması durumunda birkaç yıl sürecek bi zarar süreci olabilir
    Bana koymaz böyle şeyler. 50% erir erise erise. -50% ne ki, coin'de -80%'i görmüş adamım. Beni etkilemez.

Riske ettiğim miktar 15%. Düşecek 7%'ye en kötü senaryoda. Düşecek de ne olacak? Kenardaki 50%+ cash yok mu olacak?

Peki ya faizler artmazsa ne olacak? O senaryonu düşünen yok gibi. Arttırabilecekler mi? Yiyecek mi?

İster yesin, ister yemesin. Papaz her gün pilav yemez.

Dikkatli okursanız 15% hedefimi önümüzdeki 12-15 ay için vermişim. Crash'in bu süre içinde olması da mümkün.

ytd

2. Bir şey daha belirteyim, herkesin içinde bulunduğu durum farklılık gösterebilir.

Ben bu miktarı kaybetmeyi göze alabiliyorum. Herkes için aynı durum söz konusu olmayabilir.

Benim borsaya 15% ayırabiliyor olmam sizin de ayırabileceğiniz anlamına gelmez. Belki siz 80% ayırabiliyorsunuzdur. O da mümkün.

ytd

3. Swap yapmak sevap değildir
     Alıntı Originally Posted by caliagra Yazıyı Oku
    Swabın sawabı olmaz

el swabına binen tez iner

swap pahalıdır ama bilmemek çok daha pahalıdır

taşıma swap ile değirmen dönmez

swap olan yerde onur yoktur

swap yiğidin kamçısıdır
    SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

4. Herkes farklıdır her kesin risk algısı da farklıdır. O yüzden ben dahil kimsenin portföy yönetim tarzını örnek almamalı özellikle de acemi arkadaşlar...
    Misal benim ne beyaz yakalı maaşım var, ne emekli-memur maaşım. ne sgk lıyım ne de bağkurlu. Tüm geçimimi yönettiğim portföy tarzıyla yapıyorum o yüzden benim para kaybetme lüksüm yok. Misal ben maaşlı çalışan biri olsaydım ya da sürekli banka hesabına emekli maaşı yatan biri olsaydım Çoğunluğu dolar altın ve emtia olan bir enstrüman yapar azcık da tl mevduatı ve temettü hissesi yapar hiç fiyat takip etmezdim. Ama ben misal kasıma kadar çoğunlukla döviz bazlı enstrümanlardayım sonra şok kararla merkez bankası başkanı görevden alınana kadar çoğunlukla TL faizi(öst vb) enstrümanlarda kaldım. Merkez bankası başkanı istifasından sonra da %55 Döviz bazlı enstrümanlarda %45 TL faizi enstrümanlarda kaldım. Bana kalırsa bu fiyatlardan döviz almak riskli(fiyat olarak değil aldığım döneme göre kaybedeceğim TL faizine göre riskli) ama maaşlı çalışan biri olsaydım bu riski göze alabilirdim ama kişisel durumum bu riski almama izin vermez.
    Hatırlarsanız Berat Albayrağın istifasından sonra Altın gibi sağlam meta bile %30 değer kaybetti. Yani ben kişisel durumlarım nedeniyle bunu göze alamam, bir başkası belki alabilir. O yüzden kendinizi bilin ihtiyaçlarınızı bilin ona göre portföyünüzü yönetin. Bu biraz da diyet programına benziyor. Kimse kimseye benzemez...
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

5. Önümüzdeki yıl için işimden kazandığım para ile yapmayı planladığım birikim, şimdiye kadar yaptığım toplam birikime oranı 16% civarı.

(Hiç parası olmayıp 0'dan birikim yapmaya başlayan birisinin bir önceki yıla göre büyüme oranı ∞%'dur.)

Yani riske ettiğim miktar aşağı yukarı önümdeki 1 yıllık kazancımdan arttırdığım birikim. (belki biraz daha fazla, full borsa girmeyeceğim için 15 ay gibi oluyor) Bu matematik herkes için farklılık gösterir.

Kimisi kenara hiç para koyamaz, dolayısı ile riskli varlıklara yatırım yapmak gibi bir seçeneği bile yoktur ya da çok sınırlıdır o yüzden parayı kolay kolay riske edemez. Yaş da önemli bir faktör. Bu işlere erkenden başlayan birisi daha kolay risk alabiliyor. Keşke 25 yaşındayken dolar yerine borsaya koysaydım parayı diyorum mesela şimdilerde.

vivatrader'a katılıyorum.

Mevduatlarda dövizden TL'ye geçiş için bankalara zorunlu karşılık teşviki planlanıyor
    Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bankalarla yapılan toplantıda döviz mevduatlarından Türk Lirası mevduatlara geçişi teşvik etmek için bankalara zorunlu karşılıklarda düzenlemeye gidebileceği mesajını verdiği belirtildi.
    Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun Türkiye Bankalar Birliği yetkilileriyle yaptığı toplantıda zorunlu karşılıklara yönelik düzenlemenin gündeme geldiği açıklanırken, söz konusu düzenlemelere ilişkin detaylar ortaya çıktı.

Bloomberg HT'ye konuşan üç üst düzey kaynağın verdiği bilgiye göre, toplantıda TCMB, mevduatlarda Dövizden Türk lirasına geçişi teşvik etmek için bankalara zorunlu karşılıklar konusunda buna destek verecek düzenlemelerin yapılabileceğini belirtti.

Buna göre banka bazında müşterilerin tuttukları döviz tevdiat hesaplarından Türk lirası mevduatlara geçiş oranında kademeli olarak zorunlu karşılıklara daha fazla faiz ödenmesi değerlendiriliyor.

TCMB'nin bu konuda bankacılara Türk lirası cinsinden yeni, cazip enstrümanlar geliştirilmesi için çalışma yapılması yönünde mesajlar verdiği ifade edildi.

7. Her ne iş yapıyor olursanız olun, gençlikten itibaren emeklilik planı yapmamışsanız 90 yaşına kadar çalışırsınız ona göre.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul/Montreal
    Gönderi
    35,528
     Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Keşke 25 yaşındayken dolar yerine borsaya koysaydım parayı diyorum mesela şimdilerde.
    Ben de 28 yasinda basladim, keske 18 de baslayaymisim dedim hep

Ama o zaman borsa diye bi seyin varligini bilen cok az kisi vardi.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Sayfa 879/1009 İlkİlk ... 379779829869877878879880881889929979 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •