Sayfa 88/101 İlkİlk ... 3878868788899098 ... SonSon
Arama sonucu : 806 madde; 697 - 704 arası.

Konu: orta vade model portföy ( temel-teknik-kademe analizi )

1. Borsayla reel olarak tanismam Netaş ile oldu 2009 larda daha öncesi sadece takipti . Netas cok guzel verdi ama ne yazikki karda oturmak konusunda her ky gibi bende çok kötüyüm ...Her zaman aklimdaki ilk iki kağıt ASELSAN ve TTraktor olmasına rağmen hiç uzun vade tasimadim tasisam herhalde şuan çok çok ilerdeydim -.- Borsayı dönemsel kullanırım şirket altyapısına dikkat ederim alsatdan 10 kazandiysam 5 i kaybolmaya mahkum olduğundan erimiştir . Hissede giris cikis icin derinlik ve hacim ilk prensibimdir. Tekniği incelerim ama şahsen guvenmem çünkü teknik sadece geçmişe göre çalışır tabiki kazandırabilir ama sonuçta sadece aligometrik işleme dayalıdır. Normal normlarda tekniğe göre bir hissenin hareket etmesi mantiga ters ama ne yazıkki dünya ve borsa boyle bir yer. Sonuç olarak her firmanın ilk olarak güvenilir ve karlı ise donemsellikleri vardır . Daha anlatacak çok çok şey var ama bitmez ki .. Mesela bu son 4ayda alıp saticaklarimi 6ay önce planlamama rağmen gerceklestiremedim tek bir etken herseyi alt üst etti %90 getiri alicakken şuanda %10 civarindayim .. Ve bu tek etken kendi planına uymamami sağlayan nefsimdir.. Paylasimlar için teşekkürler ..

2.  Alıntı Originally Posted by srares Yazıyı Oku
    Sonuç olarak her firmanın ilk olarak güvenilir ve karlı ise d ..
    olayin sirri alintiladiginiz yer ....

bence borsaya bakis aciniz ve hisse secim hassasiyetiniz cok yerindem.. sizin aslinda tek yapmaniz gereken sabir konusunda kendjnizi gelistirmek ve ekrandan uzak durmak sayin forumdasim ..

3.  Alıntı Originally Posted by Aksakal Yazıyı Oku
    olayin sirri alintiladiginiz yer ....

bence borsaya bakis aciniz ve hisse secim hassasiyetiniz cok yerinde.. sizin aslinda tek yapmaniz gereken sabir konusunda kendjnizi gelistirmek ve ekrandan uzak durmak sayin forumdasim ..
    Teşekkürler .. Bu forumda en realist gordugum topic burası çünkü secimlerimiz tamamen örtüştüğü gibi tekniğe dayalı alsat ile işiniz yok ve sizi tamamen aydınlanmış görüyorum şahsen borsa konusunda ve aslında ekrana bakarken herşeyi farkedebilsemde sabır konusunda zayifim asmam gereken en büyük sorunum bu .

4.  Alıntı Originally Posted by srares Yazıyı Oku
    Teşekkürler .. Bu forumda en realist gordugum topic burası çünkü secimlerimiz tamamen örtüştüğü gibi tekniğe dayalı alsat ile işiniz yok ve sizi tamamen aydınlanmış görüyorum şahsen borsa konusunda ve aslında ekrana bakarken herşeyi farkedebilsemde sabır konusunda zayifim asmam gereken en büyük sorunum bu .
    yanliz birseyi duzeltmem gerekiyor ... ben teknik analize inanir cokta faydalanirim .... izleme listemdeki al sat kararlarimi tamamen teknik analizle veririm ...

olay aslinda birazda teknik analizden ne anlasildigi ...

daha oncede dedigim gibi nokta degerler hassas cizgiler indikatorler surayi gecerse burayi gorur tarzi yaklasimlarin benim teknik analizimde yeri yoktur ....

aslinda teknik analizin ana mantigi borsanin cok basit ve anlasilmasi en cok vakit alan kuralina dayanir "dusuyorsa sat cokiyorsa al" ....

bu cumleyi bana ilk soyleyen kisiye ne sacmaliyo bu adam diyip icimden baya saydirmistim .... o kisinin soyledigi cumleyi anlamanin maliyeti pahali oldu....

tum bunlarin otesinde daha oncede dedigim gibi izleme listenizi dogru olusturursaniz hicbir analize gerek kalmadan bile sadece sabirla mevduattan cok fazlasini. kazanirsiniz sayin forumdaslarim ....

5.  Alıntı Originally Posted by Aksakal Yazıyı Oku
    guzel soru. ....

basitce soyle anlatiyim....

zaten benim alip sattigim yani izleme ekranimda olan hisse adeti 50 bilemediniz 60 olur... ( cok ozel durumlarda bu rakama cikar )

bu hisselerde kriter
    1.
    naylon sirkrt olmamasi buyuk bir grup sirketi yahut kamu sirketi olmasi

2.
    temel analizi ( bundan sadece bilanco anlasiliyor bu cok yanlis zarar eden firmada olabilir )

3 yabanci ortak durumu ( hepsinde aramasamda tercih sebebim.olur mesela sabancinin yabanci ortakli olmayan kagitlarini asla izlemem.alip sstmam )

4
    hisseye giris cikisa musait bir derinlik....

izleme ekraninbu sekilde 50 60 hisseyle sekillendikden sonra sadece teknil analize bakarim ....

teknik naalizle hisse secerken

1
    hisseyi haftaik grafige gore secerim

2
    dip olusumlari ve devam formasyonlari ararim ( bunlar en az 2 aylik formasyonlar olmali )

3
    hacme cok dikkat ederim

4
    wkranimda sadece hacim ve fiyat olur baska indikator kullanmam

5
    haftalikta hgozume carpan hisseleri gunluk grafikte incelerim

6
    alin yada satima karar verdiysem kademeleri canli olarka izlemeye baslarim

7
    3 4 gun kademeleri izler ufak alimlar yapar kagidin reflekslerini hareketli saatlerini tahta yapicinin tarzini anlamaya calisirim

ve karar verdigim hisseye ayiiracagim portfoyun yuzde 50 yada 60 i ile ilk alimimi yaparim ....
    evet kriterler listemizi one alalim ...

tekrar tesekkurler sayin smdmclaren .... bu listenim paylasildigi yaziyi yazmamda sizin yerinde sorunuz sayesinde olmus .... iste katki olarak tamda bundan soz ediyorum ....

ilk dort maddeyi saglayan 30 hisseyi olusturdugunuzda isin yuzde 70 i halloluyor zaten arkadaslar...

ama bu liste dogru olsumassa teknik analize diger snaliz yontemlerine cizgilere indikatorlere vs asiri guvenip hisse seciciliginden uzaklasirsaniz bu size aci bir deneyim olarak geri doner. . .

unutmayin hepside paranin olusturdugu parametreler ve cogunlukla ky yi avlamak icin kullanilir dogru hisseler secilmesse....

6. geceniin finalini daha once sirf ornek olsun diye paylastigimiz TAVJL im saatlik grafigiyle yapalim ...

5 leme tamamlanmis .... x mesafesi tekrarlanmis ....formasyon vasarili bir ornek olarak gerceklesmis .....

d ile daire icine aldigim bolgede hisse dinlenmis durulmus duzeltmesinj yapmis.....

ve yoluna devam eymeye hazir bir hale gelmis ....

el yordami bir cizim ... sekle cok takilmayin ... zaten konuya vakif olanlar olayi hemen anlayacaklardir ...

SADECE ORNEK AMACLIDIR SAATLIK GEAFIKLE ISLEM YAPMAM KIMSEYEDE ONERMEM .....

.

7.  Alıntı Originally Posted by Aksakal Yazıyı Oku
    geceniin finalini daha once sirf ornek olsun diye paylastigimiz TAVJL im saatlik grafigiyle yapalim ...

5 leme tamamlanmis .... x mesafesi tekrarlanmis ....formasyon vasarili bir ornek olarak gerceklesmis .....

d ile daire icine aldigim bolgede hisse dinlenmis durulmus duzeltmesinj yapmis.....

ve yoluna devam eymeye hazir bir hale gelmis ....

el yordami bir cizim ... sekle cok takilmayin ... zaten konuya vakif olanlar olayi hemen anlayacaklardir ...

SADECE ORNEK AMACLIDIR SAATLIK GEAFIKLE ISLEM YAPMAM KIMSEYEDE ONERMEM .....

.

duzeltmesini dairesel bir taban olusumuyla bitirmesi olasi....

burda esas dikkat edilmesi gereken bolge mavi ile daireye aldigim yer....

burdaki barlara dikkat edilirse govde neredeyse yok asagi veya yukari marjlar yok denecek kadar az bu bolgede ....

seklen bir ucgen olusumunu andirabilir ama esas odak ve onemli olan o kismi degil ....

yukarida bahsettigim mum olusumu 4 5 defa kendini tektarlarsa volatite duser dairesel dip olusumunun sonunda bu yapiya raslanirsa buna tahtanin "suskunluk" bolgesi diyebiliriz... ve bu tarz bir olusumda 'suskunluk' dan sonra genelde ciglik evresinin gelmesi beklenir. ...

bu yapiyi haftalik grafiklerde gorurseniz bu ciddi bir al sinyali olusturur ....

canli tahta izleyen biri grafige bile gerek duymadan bu yapii sezer .... tahta izleyen biri icin geafik sadece neticenin tekrarini gormektir aslinda ....

saaglik olan bu grafik sadece ornek teskil etsin diye paylasiliyor ... yoksa al sat icin hisse seciminde birakin saatligi gunluk bile kullanmam ana kararda sadece haftalik bakarim.

olur olmaz gerceklesir gerceklesmez buna takilmayin .....

ayni olusumu haftalikda gorurseniz iyi bir marja aday demektir ..

ozetle..... dairesel dip olusumu govde boyu sifir veya sifira yakin ikinci bolge mumlari sifira yakin volarite bolgesini olusturur.... suskjnluk olarak adlandirdigimiz bu daralma bolgesinden sonra guclh bir ciglik gelmesi beklenir....

8. 2010 yilinda bir arkadas ortaminda merak sardim ve tavsiyesi ile cemas aldim acemi sansi biraz kazandim sonrasinda banvit aldim ondada kazandigimi verdim😊 sonrasinda ise Tofas ford pgsus Thyo ve Tav in disinda hic bir hisseye bulasmadim kucuk yatirimlarla heray ilave ederdim sonrasinda araba almak icin elimdekilerin hepsini sattim ardindan kriz patlak verdi ve takibimdeki tum hisseler malum fiyatlara indi sonrasinda ise almadim fakat aliskanlik neyaparsin 😊takip ettik ve tekarardan 14 lu rakamlardan TAV la ve THYO ile araniza katildim sonrasi malum THYO lunuda elimden cikarip tek hisse ile yani TAV ile yola devam etmekteyim saygilar.

Sayfa 88/101 İlkİlk ... 3878868788899098 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •