Sayfa 881/1023 İlkİlk ... 381781831871879880881882883891931981 ... SonSon
Arama sonucu : 8183 madde; 7,041 - 7,048 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    buradaki dolarda fiziksele geçin, dth'lara el koyabilirler çığırtkanlığından içi bayılan bir tek ben miyim.. bilmiyorum.
    https://www.youtube.com/watch?v=2QAhvBV5llQ

Videodaki abi içine su serper belki.DTH zaten fiziksel olarak çoktan biryere kredi olarak verilmiş durumda olduğu için el koyulacak bir döviz zaten mevcut değil diyerekten açıklamasını yapmış

2.  Alıntı Originally Posted by epikurus Yazıyı Oku
    Bence
    eğer faiz artışı yapacaklarsa
    seçime çok yaklaşılınca,
    yani Haziranın 2. yada 3. haftasında 250-400 baz puan arası artış yapıp
    bunun sonucunda dolar sağlam düşecektir belki 4- 4,20 arası bir yere

işte kırdık doların belini gibi aptalca söylemlerle goy goy yaparlar
    bugüne kadar hep yaptıkları gibi.

''merkez kukla''
    bunu hep söylemiştim

YTD.
    Aynen öyle bir ihtimali daha da yakın bir zamanda mevcut görüyorum.Bunun yanına ilaveten şapkadan tavşan çıkarmaya çalışacaklardır.Şapkadan tavşan çıkarmak misyonları,ama tabi seçim sonrasında çıkan tavşanın başına neler gelir,kötü yola mı düşer görürüz.Zaten söylemlerden bambaşka bir eylem yapılmasını da yadırgayan kimse kalmadı.
    Yayılma etkisi iyice güçlenmeden yapmaya çalışabilirler.Henüz potansiyel oylar panik atağa girmiş değiller,çıkacak tavşana güvenenler vardır.Şayet medyanın da etkisiyle kıyamet senaryoları her yerde dillendirilmeye başladığı halde seçime kadar kuzu kuzu bekleyecek olsalar,seçime dahi girmelerinin bir anlamı kalmayacaktır.Bu nedenle A planının seçim öncesi, B planının seçimde, C planının seçim sonrasına dair olduğunu tahmin ediyorum.Buna göre hareket edenin de,tersine hareket edenin de kısa vade kayıp kazanç ihtimali +%5 veya -%5 o yüzden panik atağa lüzum yok

3.  Alıntı Originally Posted by cumartesi71 Yazıyı Oku

Videodaki abi içine su serper belki.DTH zaten fiziksel olarak çoktan biryere kredi olarak verilmiş durumda olduğu için el koyulacak bir döviz zaten mevcut değil diyerekten açıklamasını yapmış
    sn cumartesi.

bir buçuk cümleyle anlatmaya çalışınca “başlıkta” bazı kişilerin hergün tekrar eden söylemlerinden şikayetimi anlamamış olmanız benim ifade eksikliğimden mi bilemedim ama.. bence çok netti. sanırım boşluğunuza gelmiş, anlamamış su serpmeye çalışmışsınız. yine de teşekkürler.

not: ruhat mengi yi görünce videoyu izlemedim.

4. Sözcü Gazetesi Ege Cansen in köşe yazısı

https://www.sozcu.com.tr/2018/yazarl...a-bak-2418244/

Alıntı Originally Posted by epikurus Yazıyı Oku
    Bence
    eğer faiz artışı yapacaklarsa
    seçime çok yaklaşılınca,
    yani Haziranın 2. yada 3. haftasında 250-400 baz puan arası artış yapıp
    bunun sonucunda dolar sağlam düşecektir belki 4- 4,20 arası bir yere

işte kırdık doların belini gibi aptalca söylemlerle goy goy yaparlar
    bugüne kadar hep yaptıkları gibi.

''merkez kukla''
    bunu hep söylemiştim

YTD.

mümkün değil adamlar londrada bile aynı hikayeye devam etmişler faiz maiz arttıramaz mb
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

6.  Alıntı Originally Posted by mahırarda Yazıyı Oku
    Sözcü Gazetesi Ege Cansen in köşe yazısı

yıllardır faize karşı olduğu bilinen bir ekonomist ! bazı şeyleri test etmeden yaşamadan sonuçlarını anlayamayacağız bende artık faizin artmasını istemiyorum dolar daha da uçsun ki devalüasyon faydalı mı zararlı mı hep beraber yaşayarak öğrenelim !

7.  Alıntı Originally Posted by bahri Yazıyı Oku
    yıllardır faize karşı olduğu bilinen bir ekonomist !
    Ege Cansen bu konuyu sık sık yazar tepeden tırnağa da haklı.....
    Üniversiteleri MilliEğitimi DiniEğitim sanıp tarikatlara emanet ettiğimiz için için yüksek teknoloji ürünleri imal edemeyeceğimiz belli, dolayısıyla ücretlerin döviz cinsinden “yeterince” düşmesi ve düşük kalmasından başka çare de yok........

YÜKSEK KATMA DEĞERLİ MAL ÜRETENLERİ KİM ENGELLİYOR?
    Şimdi ben bunu yazdım diye “iktisattan anlamayan iktisatçılar” hemen taarruza geçecek ve “Evet, değerli TL, cari açığı azaltmaz, aksine artırır, dış borç ihtiyacını ortadan kaldırmaz ama devalüasyon da cari açığın çaresi değildir" diyeceklerdir. Peki, çaresi nedir? Basmakalıp cevap hazır: Efendim, yüksek katma değerli yüksek teknoloji ürünleri imal edip bunları ihraç etmektir, buyuracaklardır. Allah aşkına, yüksek katma değerli, yüksek teknoloji ürünleri imal edip bunları kilosu 1000 dolardan ihraç edecek sanayicilerimizin elini tutan mı var? Özel sektör yapmıyorsa devlet yapsın.
    Devalüasyon (değer kaybetme), daha önce revalüe olmuş (değer kazanmış) ulusal para biriminin, diğer para birimlerine göre fiyatının düşmesidir. Buna “brüt devalüasyon" denir. Brüt devalüasyon, kısa vadede cari açığın kapanması sonucunu doğursa bile, tek başına cari açığın kalıcı olarak ortadan kalkmasını sağlayamaz. Cari açığı “kalıcı net devalüasyon” kapatır. Net devalüasyon, döviz fiyatlarının artmasından sonra artması kaçınılmaz olan enflasyonun “brüt devalüasyondan” düşülmesinden sonra kalan orandır. Burada çok önemli bir şeye vurgu yapmak istiyorum. Katma değerin en az %80'i ücretlerdir. Cari açığı kapatacak net devalüasyon, ücretlerin döviz cinsinden “yeterince” düşmesi ve düşük kalması demektir. Net devalüasyonun "yeterli” olup olmadığının tek göstergesi de “cari açık”tır. Cari açık azalmıyorsa net devalüasyon yetersiz kalmıştır demektir.
    DEVALÜASYON İHRAÇ MALLARIN MALİYETİNİ ARTIRMAZ
    Ekonomimizin çarklarının, dış borç almadan dönmeyeceğine inanan geniş bir kitle var. Bunların akıl hocalarının utanmadan söylediği yalanlardan biri de "devalüasyonun ihracata faydası olmadığı”dır. Bu cahillere göre devalüasyon imalat maliyetini, satış fiyatından daha çok artırırmış. 100 dolara ihraç edilen bir malın maliyeti içinde 99 dolarlık ithal girdi olsa, yine de devalüasyon ihraç malının "brüt kârını” artırır. Bizim kastımız ihracatın değil, yurtiçi satışların kârıdır diyorlarsa onu da açıkça söylesinler.

Alıntı Originally Posted by cumartesi71 Yazıyı Oku

O DTH'ların karşılığı döviz yurt içinde olsaydı zaten sorun olmazdı. Olmaması sorun. El konulabilecek döviz olmaması, döviz borçlularını ve bankacılık sistemini kurtarmak üzere kuru sabitleme, sadece TL karşılığını çekebilme, vb şekildeki kısıtlamalar muhtemel herhangi bir müdahalenin sonuç vermeyeceği anlamına gelmez.

Sayfa 881/1023 İlkİlk ... 381781831871879880881882883891931981 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •