Sayfa 936/1000 İlkİlk ... 436836886926934935936937938946986 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 7,481 - 7,488 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by sonur Yazıyı Oku
    Bahsettiğim 2 fiyat da kirli fiyat. bilmiyorum normal mi ama, bana aradaki fark çok fazla geldi.

kupon faizi %10.75 olduğu için kirli temiz farkı fazla olabilir özellikle bir sonraki kupon tarihine yakın dönemlerde.
    Bu tahvilin bir sonraki kupon tarihi 24.10.2022 ise 1 aylık birikmiş bir faizi var demektir. 10.75/12 kabaca . Kirli fiyattan 0.89 düşünce temiz 102-0.89= 101.11 oluyor tahvilin ne zaman alındığına göre değişir ama eğer 6 mayıs öncesine ait ise fiyat normal. 19 mayıs sonrasına ait ise epey yüksek bir fiyat piyasa fiyatına göre. 6Mayıs -19 Mayıs arası fiyatı keskin düşmüş faizi yükselmiş.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2.  Alıntı Originally Posted by heval Yazıyı Oku
    Kuponlar yatmış mı?
    Evet gece yatırmışlar.

3.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    kupon faizi %10.75 olduğu için kirli temiz farkı fazla olabilir özellikle bir sonraki kupon tarihine yakın dönemlerde.
    Bu tahvilin bir sonraki kupon tarihi 24.10.2022 ise 1 aylık birikmiş bir faizi var demektir. 10.75/12 kabaca . Kirli fiyattan 0.89 düşünce temiz 102-0.89= 101.11 oluyor tahvilin ne zaman alındığına göre değişir ama eğer 6 mayıs öncesine ait ise fiyat normal. 19 mayıs sonrasına ait ise epey yüksek bir fiyat piyasa fiyatına göre. 6Mayıs -19 Mayıs arası fiyatı keskin düşmüş faizi yükselmiş.
    Detay belirtmediğim için yanlış anlattım sanırım,

Geçen hafta 25.05 tarihi itibari ile alış yapmak için teklif aldım, bana verdikleri fiyat temiz 101, kirli 102,4. aynı tarihli bültendeki fiyat (sanırım temiz fiyat) 97,10. Bültende yer alan fiyat ile yaklaşık 4 liralık bir fark mevcut, bu kadar fark olması normal mi?

Ayrıca İş Yatırım haricinde, bu şekilde alış yapılabiliecek veya Eurobond alımları için tavsiye edebileceğiniz başka kurum var mı acaba?

Alıntı Originally Posted by xprofessorx Yazıyı Oku
    Elimde bu eurobond mevcut, iki farklı bankada. Vakıfbank kupon ödemelerini hesaba aktarmış, İş Bankası ise yatırmamış.
     Alıntı Originally Posted by alikkkk Yazıyı Oku
    Evet isbank aktarmadi normalde geceyarısı direk hesapta olurdu
     Alıntı Originally Posted by sonur Yazıyı Oku

Geçen hafta 25.05 tarihi itibari ile alış yapmak için teklif aldım, bana verdikleri fiyat temiz 101, kirli 102,4. aynı tarihli bültendeki fiyat (sanırım temiz fiyat) 97,10. Bültende yer alan fiyat ile yaklaşık 4 liralık bir fark mevcut, bu kadar fark olması normal mi?

Ayrıca İş Yatırım haricinde, bu şekilde alış yapılabiliecek veya Eurobond alımları için tavsiye edebileceğiniz başka kurum var mı acaba?
    HSBC hariç tüm bankalarla görüşün derim.HSBC de bu işler biraz yavaş yürüyor pek önemsemiyorlar..

5.  Alıntı Originally Posted by sonur Yazıyı Oku

4 lira da değil 100.000$'lık alımda da 4000$ fark oluyor. 10.000$'da dahi 400 dolar fazla ödeme demek. İş yatırım belirli bir kar koyuyor ama bu kıymet 200.000 nom olarak satıldığından eğer parçalayarak satıyorsa sanırım normal karının üzerine biraz daha marj koyabiliyor. Sürekli pazarlık yapmak gerekli.
    Sürekli periyodik alım yapan müşterilerine belirli iskontolar uygulayabiliyormuş ama karşılaştırma şansım olmadı.
    Bu kağıt kısıtlı yerlerden alınabildiği için alım satım marjı özellikle parçalılarında bu şekilde rekabetçi olmayan bir fiyata sahip olabilir.
    Çok fazla kuruma dağılır ve likiditesi artarsa bu durum değişir. Ancak 305 milyon$'lık sınırlı bir kıymet için bunun olması çok olası olmayabilir. (CDS 1000'lere çıkmadıkça)
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

6. Anlık Türkiye 5 yıllık Cds 710.48 (saat : 12.27)

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    4 lira da değil 100.000$'lık alımda da 4000$ fark oluyor. 10.000$'da dahi 400 dolar fazla ödeme demek. İş yatırım belirli bir kar koyuyor ama bu kıymet 200.000 nom olarak satıldığından eğer parçalayarak satıyorsa sanırım normal karının üzerine biraz daha marj koyabiliyor. Sürekli pazarlık yapmak gerekli.
    Sürekli periyodik alım yapan müşterilerine belirli iskontolar uygulayabiliyormuş ama karşılaştırma şansım olmadı.
    Bu kağıt kısıtlı yerlerden alınabildiği için alım satım marjı özellikle parçalılarında bu şekilde rekabetçi olmayan bir fiyata sahip olabilir.
    Çok fazla kuruma dağılır ve likiditesi artarsa bu durum değişir. Ancak 305 milyon$'lık sınırlı bir kıymet için bunun olması çok olası olmayabilir. (CDS 1000'lere çıkmadıkça)
    10 bin dolarda 400$ çokmuş. Ben tek seferde alım yapıyorum. Acaba düzenli olarak her ay alsam fiyat kırmam daha kolay olur mu ?

8.  Alıntı Originally Posted by Cilginfenci Yazıyı Oku
    10 bin dolarda 400$ çokmuş. Ben tek seferde alım yapıyorum. Acaba düzenli olarak her ay alsam fiyat kırmam daha kolay olur mu ?
    Bunu bilmek zor. Tabi sürekli alım yapanın da toplam yıllık hacmi yüksek olması gerekebilir. Bilemiyorum.Ayrıca sürekli alım yapan bir yatırımcı da aynı kağıdı almalı ve tek sefer bir alım yapan ile o gün ve saatte alımlar çakışmalı. Denk gelmesi zor. Ancak CDS çok aşırı bir sıçrama gerçekleştirirse (örneğin 800-1000 arası) ve bu durumda bazı yabancı yatırımcılar kol kesme kararı alırsa o zaman bu tür kağıtların likiditesi artabilir. Ama öyle bir durumda da daha büyük yatırımcılardan bize kalır mı orası da soru işaret.
    Şu an temiz fiyat 94.50 , bu fiyata yakın bir teklif olacak mı bakmak lazım.

Sayfa 936/1000 İlkİlk ... 436836886926934935936937938946986 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •