Sayfa 95/189 İlkİlk ... 45859394959697105145 ... SonSon
Arama sonucu : 1510 madde; 753 - 760 arası.

Konu: Sistem Karşılaştırma

1.  Alıntı Originally Posted by anonimm Yazıyı Oku
    Aşağıdaki veya farklı senaryolardaki kayma maliyeti konusunda tecrübesi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.

1) Normal robot kullanımı (periyot biter, ilk işlemden sonra emir gönderilir)
    2) Periyot bitmeden x saniye önce emir gönderen robot kullanımı
    Bu 2 seçenek ile maliyet analizi yapmayı pek düşünmedim bugüne kadar. Ben bir sistemin karlılığını test etmek için robotu sanal çalıştırıp aktif fiyattan emir veriyormuş gibi hareketleri dosyaya yazıyorum. Daha sonra bu hareketleri excele aktarıp komisyon vergi vs gibi hesaplamaları yaptırıp net getiri hesaplıyorum. Eğer bu getiri belirli bir süre artmaya devam ederse sistemi devreye alıyorum. Kayma ve maliyet için zaman harcamak yerine daha iyi bir sistem yazmak için zaman harcamanızı tavsiye ederim.

2.  Alıntı Originally Posted by anonimm Yazıyı Oku
    Aşağıdaki veya farklı senaryolardaki kayma maliyeti konusunda tecrübesi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.

1.numarada ortalamada 25 kesin yersin yuzde 80 negatif yuzde 20 pozitif kayarsin trend follwsa yuzde 80 in yuzse 40 i 25 puan yuzde 30 50 puan yuzde 9 u 75 puan Yuzde 1 i de 100+ puandan olusabilir.

2. Numara saglikli calismiyor repaint yapabiliyor.

3. Anlik islem yaparak kaymalarinizi 0 le 25 arasina indirebilirsiniz
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3.  Alıntı Originally Posted by Caglar Yazıyı Oku
    Bu 2 seçenek ile maliyet analizi yapmayı pek düşünmedim bugüne kadar. Ben bir sistemin karlılığını test etmek için robotu sanal çalıştırıp aktif fiyattan emir veriyormuş gibi hareketleri dosyaya yazıyorum. Daha sonra bu hareketleri excele aktarıp komisyon vergi vs gibi hesaplamaları yaptırıp net getiri hesaplıyorum. Eğer bu getiri belirli bir süre artmaya devam ederse sistemi devreye alıyorum. Kayma ve maliyet için zaman harcamak yerine daha iyi bir sistem yazmak için zaman harcamanızı tavsiye ederim.
    Kaymalarla basa cikmak zor bir is ciddi kod bilgisi gerektiriyor.
    Ancak 0 a cektiginizde elde edecekleriniz cok yuksek.
    Pozitife cekmenizde ihtimal dahilinde.
    500 bin urettiginiz bir sistemde bu kabaca 4000 islem acsa 450 u cebe girer.

4000 islem icin 50 puan maliyetiniz olsa sadece kayma 200 bin puan extra getirir.

200 bin puan extrayi hangi sistemi hangi yontemle gelistirerek arttirabiliriz.

Yeni sistemler turetmek icin vaktimiz bol fakat kayma maliyetlerini bir kere ayarladiktan sonra her sistemin icine entegre edebiliriz.

İlerde lot sayiniz arttiginda da size avantaj saglayacaktir.

Yani cok ugrasip bir kere kayma maliyetini cozdukten sonra oturup yavas yavas 1 seneye yayarak yeni ve getirisi yuksek bir sistem icin calisabilirsiniz.

Yeni sistem uretmektense bence kayma maliyetlerini indirmeye calismak daha anlamli

1 ilerde artan lotlarinizla basa cikarsiniz.
    2 daha cok islem acan sistemler tasarlayabilir boylece istatiksel olarak daha anlamli ve iyi sistemler yazma konusunda onunuz acilir.

3 extra en az 200 bin puan cebe girer.

Bir cok arkadasimiz kayma maliyetleri sebebiyle yuksek islemli daha iyi sistemleri kullanamiyor.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

4. Bemde bir soru sorayim.

Otomatik kaldirac ayarlama hakkinda dusunceleriniz nelerdir.

Yani puan olarak 500 bin ureten bir sisteme. Yine bir kural ile kaldiraci bazan 6 ya cikarip bazan tekrar 3 e ceken bir sistem tasarlasak bu yaklasik 3000 uretilmis noktayi 6000 uretmis gibi olacak.

Yanli anlamli bir sekilde kaldirac etkisini sistemlerimizde kurgullarsak sistemimizin getirisine en az 200 bin daha katabiliriz gibi.

Yani ben boyle seylere odaklandim cunku sistem tasarla tasarla em fazla siz 700 bine cikabilmissiniz bizlerde 400 ile 700 arasinda kaliyoruz nette kalan 400 ile 300 arasinda.

Bunun daha otesinin klasik sisteme x ler ekleyerek artacagini sanmiyorum artsa bile 50 puan hadi bilemedin 100 puan katki yaratir.

Kaymalar ve kaldiracin efektif kullanilmasi toplamda getiriye 400 600 bin puan arasinda katki sagliyor buda netteki kazancimizin

600 bin ile 800 bin arasina cekebilir.

Ne dusunuyorsunuz.

5.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Bemde bir soru sorayim.

Yani puan olarak 500 bin ureten bir sisteme. Yine bir kural ile kaldiraci bazan 6 ya cikarip bazan tekrar 3 e ceken bir sistem tasarlasak bu yaklasik 3000 uretilmis noktayi 6000 uretmis gibi olacak.

Yanli anlamli bir sekilde kaldirac etkisini sistemlerimizde kurgullarsak sistemimizin getirisine en az 200 bin daha katabiliriz gibi.

Yani ben boyle seylere odaklandim cunku sistem tasarla tasarla em fazla siz 700 bine cikabilmissiniz bizlerde 400 ile 700 arasinda kaliyoruz nette kalan 400 ile 300 arasinda.

Bunun daha otesinin klasik sisteme x ler ekleyerek artacagini sanmiyorum artsa bile 50 puan hadi bilemedin 100 puan katki yaratir.

Kaymalar ve kaldiracin efektif kullanilmasi toplamda getiriye 400 600 bin puan arasinda katki sagliyor buda netteki kazancimizin

Ne dusunuyorsunuz.
    Caglar hocam cok guzel bi sistem tasarlamissiniz tebrikler.

Kayma ciddi bi problem. Cozmek icin ben de arayislar icindeyim. Ancak saglam bi kod bilgisi olmadan buradan cikmak cok zor gibi.

Hem kayma hem de erhan hocamin kaldirac ayari dedigi sey zaten coklu sistemle asilmaz mi.

Tek bi sisteme yuklenmek ne kadar dogru?
    bang bang you shot me down..

6.  Alıntı Originally Posted by anonimm Yazıyı Oku

1) rahatsız edici kaymalar meydana gelir.
    Bar kapanısı nın alım ya da satım kademesinde kapanmasından dolayı %50 ihtimalle 25 puan, bunun yanında sonraki barı açan ilk emrin lot sayısının büyüklüğüne bağlı olarak ve o anki kademe doluluklarına göre 50, 75 hatta 100 puan kaymalar oluşabilir.

2) erhan hocanın dediği gibi pek sağlıklı değil, bar kapanışına x saniye kala tetik seviyesinde oluşabilecek salınımlar sistemi tehlikeye atar, saniyeler içerisinde çok defa al sat durumu oluşabilir.

Kaymalar benim için ciddi maliyet ve çözülmesi/iyileştirilmesi gereken önemli bir kalem olarak görüyorum. Kullandığım sistemler anlık çalışıyor aylık ortalama 50 55 işlem yapıyor, pozisyon başına ortalama 6 puan kayma yiyor. Aç kapa olarak bakıldığında 12 puan gibi düşünülebilir.

Hedefim aylık 70 80 işlemli sistemler kullanabilmek, tabi kaymayı dahada iyileştirebilmek lazım. Çok işlemli sistemler her açıdan daha sağlıklı ve daha güvenilir en önemlisi getiri eğrisi çok daha smooth.

Az işlemli sistemler denk getirdiği zaman iyi puan bırakıyor fakat terside ters oluyor hem uzun sürüyor hem çok eksiye salıyor. aylık 15-20 işlem yapan bir sistemin ortalama 1,5 günde bir pozisyon açtığını varsayalım yeri geliyor 2-3 gün pozisyon taşınıyor. Halbuki pozisyona girdikten 2-3 saat sonra o sinyalin doğruluğu ve güvenilirliği tartışılır heleki o sinyale güvenip pozisyon eksideyken ısrarcı olan sistemler için ha denk gelir pozisyon doğru gelişirse bak buradada bozmamış gibi yorumlar yapılabiliniyor (az daha gitseydi ne olacaktı) ama bence devam hareketini ilk sinyalle alakası olmayan tamamen yeni oluşan bir hareket olarak yorumluyorum sisteme iyi ya da kötü yönde denk gelebilir.
    Öte yandan azda olsa farkında olmadan optimize ediliyor az işlemli sistemler, kaçış mümkün değil.

Kişisel fikrim işlem sayısı ne kadar fazla ise o kadar iyidir ve getiri potansiyeli yüksektir.

7.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Bemde bir soru sorayim.

Ne dusunuyorsunuz.
    Ben henüz öyle bir yapı kullanmıyorum ama gerekli olduğunu düşünüyorum, güzel kullanılabilirse çok güzel artısı olur, ama bu yapıyı kurmak da baya emek isteyecektir.
    Benzer bir çalışmam olmuştu tam olgunlaştıramasamda.

kaldıracı 3 ya da 6 ayarlamak demek başka bir bakış açısıyla piyasanın o anki durumuna yatay yada trend şeklinde karar vermeye çalışmak demek yani o sinyalden potansiyel beklentiyi ölçmek demek, bu karar zor bir karar ama belirli ölçüde yapılabilir. Yapıldığı takdirde her pozun lot miktarı çeşitli stratejilerle ayarlanabilir 3 ya da 6 nın pozitif getirisini görüyorsanız, 0 ya da 3 hatta 3 ya da -3 olarak ayarlamayıda çalışın derim.

Yani 10 lot çeviren bir sistemde bazan 10 bazan 20 değilde, bazan 0 bazan 10 şeklinde ya da bazan 10 bazan -10 gibi.

Hatta her sinyalin potansiyel doğruluk gücü bir şekilde puanlanabilirse daha kompleks olarak 2 tercihden daha fazla -5,0,5,10,15 lot gibi girişler de yapılabilir.

8. Sistemi test edemiyoruz problem orda.

Kznin rsi si guzel bir yontem gibi duruyor eksiltip arttirmak icin.

Fakat herhangibir sistemin rsini aldiktan sonra nasil bir kodlamayla yeni kz grafigini 2 ilr carparak hesaplatacagimiz mechul yani ben eski usul kz hesaplatmayi bilmiom

Sayfa 95/189 İlkİlk ... 45859394959697105145 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •