Sayfa 3/7 İlkİlk 12345 ... SonSon
Arama sonucu : 52 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Eğitim Sistemimiz Canımız Ciğerimiz..

1. Çocukların okulunda Teknoloji Tasarım dersine giren bir öğretmen var köylü İllallah diyor. O kadar çok eve ödev veriyor ki çocuklar diğer derslere çalışacak zaman ayıramıyorlar. Lakabı Teksasçı

2. İlkokul öğretmeni, öğrencisinin hayatını kurtardı

İzmir'de, yediği pidenin soluk borusuna kaçması nedeniyle nefes alamayan ilkokul öğrencisi, öğretmeninin müdahalesiyle kurtuldu.

Urla Albay Çolak İbrahim Bey İlkokulu ikinci sınıf öğrencisi Yusuf Ahmet Uluışık, okula gelirken aldığı pideyi yerken lokma soluk borusunu tıkadı. Okul bahçesinde yere düşen ve nefes alamayan öğrenciye müdahale eden Sınıf Öğretmeni Hüsamettin Cemil Doğru, Uluışık'ın yeniden nefes almasını sağladı.

Öğrencinin babası Ferman Uluışık, Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi Alo 147 hattını arayarak 30 Nisan'da yaşanan olayı anlatıp öğretmene teşekkür etti.

- "Can kardeşliği oldu"

Doğru, gazetecilere yaptığı açıklamada, 28 yıllık sınıf öğretmeni olduğunu belirterek, bu olayda izciliği sırasında aldığı ilk yardım eğitimi ve müdahale kursları ile her babanın çocuğunu büyütürken öğrendiği bilgilerin faydasını gördüğünü dile getirdi.

Olay günü teneffüs zilinin çalmasının ardından bahçeye çıktığını, bu sırada Yusuf Ahmet'i boğazını tutarken gördüğünü ifade eden Doğru, sonra çocuğun bir anda yere düştüğünü söyledi.

Doğru, olayın sonrasını şöyle anlattı:

"Hemen öğrencimin yanına gittim. Kaldırdım, nefes almıyordu. Dili mi kaçtı diye kontrol ettim, dili dışardaydı. Her şey bir anda durdu. Kucağıma aldım bebeklere gaz çıkarma için yapılan kürek kemiğinin arasına süpürme hareketi yaptım. Hala nefes almayınca çevirip parmağımı yumruk yaptım, göğüs kafesi arasına bastırdım. İstifra etti ve sonra nefes almaya başladı. O anda çocuklar alkışlamaya başladı. Kucakladım içeri götürdüm. Ambulans çağırdı bir öğretmenimiz. Annesi yeni doğum yaptığı için korkup sütten kesilmesin diye babayı aradım. İzciliğimin, ilk yardım eğitiminin faydasını gördüm. Tüm meslektaşlarımın ilk yardım eğitimi almasını tavsiye ederim."

Olayın bir kaç gün rüyasına girdiğini, öğrencisini kurtaramamış olma ihtimalinin kendisini korkuttuğunu dile getiren Doğru, "Ona okumayı, yazmayı, matematiği ben öğretttim. Şimdi de bir can kardeşliği oldu." ifadelerini kullandı.

Öğrenci Yusuf Ahmet Uluışık da o gün okula getirdiği kır pidesini yediğini, zil çaldıktan sonra okulun dışındaki merdivenlerden bahçeye inerken pidenin boğazına kaçtığını, nefes alamayarak düştüğünü anlattı. Öğretmeninin sırtına vurup, karnına baskı yaptığını hatırladığını söyleyen Uluışık, öğretmeni sayesinde nefes alabildiğini kaydetti.

3. LGS de fen sorularının çok uzun, matematik sorularının aşırı zor olduğu söyleniyor. Aslında soruların zor olması taraftarıyım ama sanırım kantarın topuzunu fazla kaçırmışlar. Yorumlardan bir örnek.

Matematikteki soruları Bir doktor, bir mühendis, bir sınıf öğretmeni hep birlikte hepsini yapamadık.. vay be ortaokul de neler öğretilmiş bu gençlere... KISACA SINAV ÖLÇMEK İÇİNDİR AMA bizim bile 1 saatte tamamını bile çözemediğimiz sorular nasıl belirleyici olabilir. (Birileri Seçilmemişse tabii) oldu olacak türev- integral de sorsalardı. SADECE MERAK EDİYORUM ORTAOKUL MATEMATİK ÖĞRETMENİ BU SINAVA GİRSEYDİ KAC DAKİKADA ÇÖZER VEYA ÇÖZEMEDİĞİ SORULAR OLURMUYDU...

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞTE
    ÖSS (Öğrenci seçme sınavı)* , ÖYP (Öğrenci yerleştirme puanı)

MEVCUT DURUM;
    *Öğrenci seçme sınavında ( ÖSS ) öğrenci objektif bir şekilde, azami 500 puan alabilmekte.
    Öğrenci yerleştirme puanı ( ÖYP ) hesaplanırken ÖSS'de aldığı objekrif puana* lisede aldığı subjektif notların ortalamasının* (OÖBP) %60'ı* eklenmekte.
    Çıkan sonuca göre öğrenci bir yükseköğrenim kurumuna yerleşmekte.

SAKINCALARI;
    Lisede hesaplanan OÖBP'nın oluşma şeklinin objektif kriterlere dayanmadığı gerekçesiyle yerleştirmede etkisinin olmasının adil olmadığını düşünmekteyim.

a-Ne kadar objektif değerleme gayretleri olsa da yıl içinde liselerde ülke genelinde merkezî sınavlar yapılmadıkça* pek çok derste verilen notlar subjektif olabilmekte.
    Aynı bilgiye bir öğretmen 90 puan verirken diğer öğretmen 80 verebilmekte. Hatta bazen bu not ayrımı okuldan okula, ilden ile daha da farklılaşabilmekte.
    Uygulanan üniversite giriş sisteminde 500 puan sınavdan 60 puan da OÖBP'dan geliyor. OÖBP'ı 100 olan öğrenci 60 puan, 90 olan 54 puan , 50 olan da 30 puan ek alabiliyor.

Lisede, öğretmenden öğretmene subjektif olarak* 10 puan fazla ortalama verilmesi üniversiteye yerleştirmede 6 puana denk geliyor. Bu 6 puan da* aday öğrenciyi genel sıralamada* binlerce aday ileri ya da geri alarak çok farklı yerlere savurabilmekte. Kişi burs alabilecekken veya arzu ettiği okulu kazanabilecekken* daha az tercih ettiği bir alanı kazanabiliyor. Hayatının en önemli yol ayrımında* notu kıt bir lise hocasının mağduru oluyor.

b- Lise ve meslek liselerinde farklı dersler görülüyor. Öğrenci zihni kabiliyetini pek çok derse yaymakta. Fakat bu derslerden Ünicersite sınavda soru gelmediği halde yerleştirme puanı için OÖBP hesaplanırken bu derslerin katkısı hesaplanmakta.

Mesela ticaret lisesine giden gencin muhasebe dersinden aldığı not onun ortalamasına katılıp iktisat /işletme fakültesine yerleştirilmesi için gereken puan hesaplamasına girerken düz lise mezunu bu durumu yaşamıyor.

SORU;
    YÖK niye bir lise öğretmeninin subjektif kıt/bol notunun yönlendirmesiyle öğrenci alıyor?
    Zaten ÖSS sınavı yapıyor .
    Eğer lisedeki notlar muteber olsa idi onlarla alırdı. ÖSS yapmazdı.
    Muteber olmayan subjektif lise* notlarindan bir kısmını kendi objektif** ÖSS uygulamasına ekleyerek sonunda* subjektif bir değerleme ile işlem yapmış oluyor. Doğru insanı doğru sıralamaya koymuyor, adil yerleştirme yapmıyor.

SONUÇ;

Milli eğitim bakanlığı yıl içi objektif merkezî sınavlarla OÖBP hesaplayacağı zamanlar gelene* kadar Üniversiteye YERLESTIRMEDE* ( ÖYP ) mevcut subjektif OÖBP'nın ağırlığının KALDIRILMASI veya minimuma indirilmesi (60 puandan 5 puana) anayasamızın fırsat eşitliği ilkesine daha yakındır.
    Daha adildir.
    Diye düşünüyorum.
    Göz odur ki dağın arkasını göre, akıl odur ki başa geleceği bile. -Türk Atasözü-
    İşler bitmez, şekil değiştirirler, uyacann. -Kayserili esnaf sözü-

5. OBP olayında özellikle gençlerin yoğun kullandığı forumlarda çok şikayet var. OBP gerçekten sınav sisteminin bence adaletini olumsuz etkileyen en önemli faktör sayın 0101 in belirttiği gibi.

6. 2018-2019 da uygulanacak Müfredat içeriği

http://mufredat.meb.gov.tr/Programlar.aspx

Yeni müfredat değişiklikleri(Matematik Detay)

http://www.matematikciler.com/yeni-m...-mufredatlari/

Sayfa 3/7 İlkİlk 12345 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •