Ana sayfa Borsa İşlem Vergisi Geliyor: Kripto Varlıklar ve Borsa Yatırımları İçin Yeni Düzenleme

İşlem Vergisi Geliyor: Kripto Varlıklar ve Borsa Yatırımları İçin Yeni Düzenleme

Ekonomi Gazetesi’nin haberine göre, bayramdan sonra Meclis’e sunulacak yasa teklifinde kripto varlıklar ve borsa yatırımlarında alım satım işlemlerine vergi getirilmesi kesinleşti. Yasa teklifinde hisse alım satımından on binde 1 ila binde 3 arasında işlem vergisi, kripto varlıklarda ise %2 hizmet bedeli alınması öngörülüyor. Vergi paketinin bu hafta son şeklini alması bekleniyor.

Vergilendirmenin Detayları

Kaynaklar, hisse senedinde kazanca dayalı bir vergilendirmenin kesinlikle söz konusu olmadığını belirterek, sadece işlem vergisi alınacağını vurguladı. Borsada hisselerin alım satımında işlem vergisi alınmasının yabancı borsalarda da örneklerinin bulunduğunu belirten kaynaklar, “Borsanın daha derinlikli hale gelmesi ve kaliteli bir borsa faaliyeti oluşturmak için dünya ve Avrupa örnekleri dikkate alınarak kazançtan değil alım satımdan işlem vergisi alınacak. Ancak bu oran çok cüzi olacak” bilgisini verdi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hisse senetlerine yönelik gelir vergisi alınacağı haberleri üzerine kripto varlıklar ve hisse senedinde kazanca dayalı bir vergi öngörmediklerini açıklayarak tartışmalara son noktayı koymuştu.

Meclis’e Sunulacak Vergi Paketi

Ekonomi yönetiminin üzerinde uzun zamandır çalıştığı vergi düzenlemelerinin de yer aldığı 100 madde civarında bir taslak metin hazırlandı. Ancak ilk etapta Meclis’e sunulacak paketin 60 maddeden oluşması bekleniyor. Etkin olmayan vergi muafiyet ve istisnalarının kaldırılmasına dönük düzenlemelerin Meclis’e gelecek ilk pakette yer alması bekleniyor. Meclis kapanmadan 60 maddelik düzenleme yasalaştırılacak. Tüm vergi düzenlemelerinin ilk pakette yer almayabileceği, bazı vergisel düzenlemelerin daha sonra ikinci torba teklife bırakılabileceği de dile getiriliyor. Borsa ve kripto varlıklarda işlem vergisinin hangi pakette yer alacağı konusu da bu hafta yapılacak ve son şekli verilecek çalışmayla netleşecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here