Alıntı Originally Posted by Mykskstar Yazıyı Oku
Güzel değerli kardeşim şirket 1.çeyrek 1.5 milyara ulaşan nakitin faiziyle 2 milyara yakın döviz açığının zararını karşılamada ilk defa 4 milyon artıya geçti.. Hissede yaşanan son düşüşün ana etmeni de benim tahminim bu da birikecek nakitin faizinin döviz açığının kur zararını karşılamayağı şirketin 2.çeyrekte faaliyet dışı giderden ciddi zarar yazacağı bununda karı 70 80 milyon civarı törpüleyeceğidir.. Dediğim çıkmazsa 20 senedir bu şirketin mali yönetim politikasını tanıyamamışım demektir..
Tahtayı zaten bir hayli sattılar ve baskıladılar, 30'lardan bu fiyatlara kadar.

Benim merak ettiğim husus; kurdaki yükselişin, karı 80 milyon civarında törpülemesini bekliyorum dediğiniz husus... İkinci çeyrek karını da birinci çeyrek gibi 280 milyon civarında hesaplayıp, 80 milyon azalarak 200 milyon civarında gelmesini mi bekliyorsunuz? Yani iki çeyrek toplamında; 280 milyon (ilk çeyrek karı) + 200 milyon (ikinci çeyrek karı) = 480 milyon 6 aylık kar gibi...

Yoksa ikinci çeyrek direkt 80 milyon zarar mı bekliyorsunuz? Yani 280 milyon (ilk çeyrek karı) - 80 milyon (ikinci çeyrek zararı) = 200 milyon 6 aylık kar gibi...

İkinci çeyrekte bu şekilde bir zarar açıklaması aklıma mantığıma sığmaz. Hedgeli olduğumuz halde kur artışından zarar edecek dahi olsak, bütün operasyon ve satış gelirleri düşünüldüğünde, üstüne kasadaki paranın faiz getirisi düşünüldüğünde, en kötü 180 milyon civarı bir ikinci çeyrek karı açıklamalıyız diye düşünüyorum.