Sayfa 186/214 İlkİlk ... 86136176184185186187188196 ... SonSon
Arama sonucu : 1707 madde; 1,481 - 1,488 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

1.  Alıntı Originally Posted by emkoz Yazıyı Oku
    İyi günler. Daha önce yazmıştım. Ben tek hisse ve aylık olarak kullanıyorum programı. Hergün test yapıyorum repaint için. Mart 2005 'ten günümüze kadar hergün test yapıyorum. % 22.000 civarı gösterirken bugün % 30.000 gösterdi. Kontrol ettiğimde Ocak - Şubat ve Mart aylarını değiştirmiş. Alka - Aksa ve hatırlamadığım bir hisse daha varken bugün son üç ayı isdmr yapmış.

düzeltme yapayım. yaklaşık 1 aydır yeni üyeliğim var. son 15 iş günüdür hergün deniyorum Mart 2005 ten beri
    Bu ayın başında queenstocks'a güncelleme geldi. Daha önceleri temettü açıklanma tarihlerini de dikkate alıp yeni verimi açıklamalara göre hesaplayıp listeyi oluşturmakta idi. Şu an, sadece vermiş olduğu temettüler üzerinden hesaplıyorlar. Belki fark ondan kaynaklanmıştır.

Hatta, yeni hesaplamada 2005-2018 arası getiri %22.000 'lerden en son %2.500 civarına geldi.

İster temettüye göre portföy yapın, isterseniz başka bir oran kullanın. Hissenin halka açıklık oranı, piyasa değeri, bulunduğu grup, ortalama işlem hacmi (en azından 3 ay), bulunduğu endeksi çok iyi analiz edin. Oranı iyi çıktı diye gidip c,d gruplarına, sığ tahtalara, gözaltı pazarındaki kağıtlara yatırım yapmayın.

2.  Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku
    Bu ayın başında queenstocks'a güncelleme geldi. Daha önceleri temettü açıklanma tarihlerini de dikkate alıp yeni verimi açıklamalara göre hesaplayıp listeyi oluşturmakta idi. Şu an, sadece vermiş olduğu temettüler üzerinden hesaplıyorlar. Belki fark ondan kaynaklanmıştır.

Hatta, yeni hesaplamada 2005-2018 arası getiri %22.000 'lerden en son %2.500 civarına geldi.

İster temettüye göre portföy yapın, isterseniz başka bir oran kullanın. Hissenin halka açıklık oranı, piyasa değeri, bulunduğu grup, ortalama işlem hacmi (en azından 3 ay), bulunduğu endeksi çok iyi analiz edin. Oranı iyi çıktı diye gidip c,d gruplarına, sığ tahtalara, gözaltı pazarındaki kağıtlara yatırım yapmayın.
    Güncelleme daha önce geldi diye biliyorum. Düne kadar alka, aksa gösterirken, bugün son 3 ayı isdmr yapmış. Nisan ayı ise hala ismen. tavsiyeniz için teşekkürler. şu an düşük bir meblağ ile deniyorum o yüzden hem sistemi deniyorum hem de riskli gidiyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by emkoz Yazıyı Oku
    Güncelleme daha önce geldi diye biliyorum. Düne kadar alka, aksa gösterirken, bugün son 3 ayı isdmr yapmış. Nisan ayı ise hala ismen. tavsiyeniz için teşekkürler. şu an düşük bir meblağ ile deniyorum o yüzden hem sistemi deniyorum hem de riskli gidiyorum.
    Temettü verimini hisse başı son temettü tutarı/portföy günü cari fiyat yapıp içerisinden hissenizi seçerseniz, hem programa ihtiyacınız kalmaz, hem de bir sonraki portföy döneminize kadar liste değişti mi derdinden kurtulursunuz. Portföyü yaptığınız gün için temettü verimi sabitlenmiş olur. Verileri de iş yatırım'dan alırsınız. Biraz uğraştırır ama en sağlamı bu bence.

4.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    AN itibariyle finnetten aradılar beni.

Yaşar hocayla görüşmüşsünüz filan gibisinden sistemdende telefon numaramı bulup aradılar beni.

açıkladılar neden böyle olduğunu bende sizlere acıklayayım.

girdiğiniz kritere göre 100 tane hisse çıkıyor diyor. dolayısıyla eğer 3 portfoyu 5 hisse koy dediğinizde bu 100 tane içerisinden rasgele seçimler yapıyor diyor.

aynı sekılde tek portfoy yaptıgınızdada 100 hiseden 5 tanesını cekıp cıkarıyor diyor.

Bende dedimki önce en yüksek düşüğe doğru sıralamıyormu dedim.

Hayır dedi. Yani ilk portfoy en iyi portfoy anlamına gelmiyormuş.

eğer tek portfoy yaparsanız ozman büyükten kucuge seklınde sıralar.

ama b,irden fazla portfoy yaparsanız rasgele seçimler yapar dedi.

dolayısıyla buda hiç olmayan hisselerin dahi listeye girmesini saglıyor cunku kriterinizi saglayan hisse sayyısı 100 tane yanı sizin 1. portfoy görmedıgınız 85 tane daha hisse var dedi.

BU durum bu sekılde acıkladılar.

TV konusundada düzeltme işlemi yapmışlar önceden tv dagıtıldıgı tarih 5 mayıs dıyelım ocak ayındakı hisseyi 5 mayısdakı tv verim oranına göre değiştiriyordu dedi temmuzda baska bir hisse temettü veriyor yine ocak ayındakını değiştiriyormuş vesaire

Şimdi biz onu duzelttık dedi. sadece temettünün dağıtıldıgı tarihtekinleri düzeltiyor dedi back testlerde.

portfoy olusturma kısmında ıse gırdıgınız tarih önemli dedi. o yüzden 3 aylık portfoy stratejısı uyguluyorsanız her 3 ayda bır aynı tarıhte portfoy olusturmalısınız kı cıkan hısseler back testtekılerle aynı olsun dedi.

Yani aslında burada kısmen sorun devam edıyor ama kısmen yanı bıraz daha duzeltılmış durumda gerekli testleri tekrarlayarak back test ve portfoy olusturma kısmını tekrar test edebılırsınız.

yanlız tum bunu yaparken 1 portfoy ve 100 hisse şeklinde filan yapın cunku kritere uyan hısse senedı cok fazla oldugunda bir başka kritere uyan hısseyı almış olabilir.

onun haricinde ben bu kaydırılmış karlar nereden hangını baz aldıgını anlayabılmış değilim dedim. neyi neye gore hesaplıyor çözemedik dedim.

mailini verdi benide davet etti. Gelemeyeceğimi söyledim ancak maille acıklayıcı sekılde mail göndereceğim yeni version yaptırıyoruz geliştirmek istediğiniz koymak ıstedıgınız veyahutta gordugunuz tum sorunları bana maılleyın yazılım departmanını buna göre şekillendırelım dediler.

Bende tamam dedim.

Eğer bana bildireceğiniz bir iyileştirme eklenmesını ıstedıgınız bırsey varsa bana buraya yazın onlarıda maille gondereyım ayrıca benım ekletmek ıstedıgımde bır kaç sey var onlarıda yazacağım.

BİLGİNİZE ARZ EDERİM.

Sayın emkoz ;

queenstocks 1-2-5 vb. portföy oluşturduğunda hisseleri sıralı olarak değil, kendi algoritmasına göre seçiyor diye belirtilmiş.

BENCE 1 hisseli portföy bile seçecekseniz "1 PORTFÖY/TÜM HİSSELER" şeklinde listeyi oluşturup 1. hisseyi almak gerekir.

5.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Sayın emkoz ;

queenstocks 1-2-5 vb. portföy oluşturduğunda hisseleri sıralı olarak değil, kendi algoritmasına göre seçiyor diye belirtilmiş.

BENCE 1 hisseli portföy bile seçecekseniz "1 PORTFÖY/TÜM HİSSELER" şeklinde listeyi oluşturup 1. hisseyi almak gerekir.
    tek portföy tek hisse seçiyorum ben.
    deniyorum dediğinizi şimdi.

6.  Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku
    Temettü verimini hisse başı son temettü tutarı/portföy günü cari fiyat yapıp içerisinden hissenizi seçerseniz, hem programa ihtiyacınız kalmaz, hem de bir sonraki portföy döneminize kadar liste değişti mi derdinden kurtulursunuz. Portföyü yaptığınız gün için temettü verimi sabitlenmiş olur. Verileri de iş yatırım'dan alırsınız. Biraz uğraştırır ama en sağlamı bu bence.
    Elbette halen risk var. Temettü verimiyle yada diğer oranlarla ilgili kararlı bir backtest, queenstocks gibi programların sizin de söylediğinizden yola çıkarak yapamaması bunun nedeni. Elimizde sadece bu oranlarların performansı üzerine yapılan akademik çalışmalar var. Testi bizzat yapamadığımız yada çok kısıtlı bir zaman aralığında yapabildiğimiz için ister öz sermaye karlılığı, ister piyasa değeri isterse diğer tüm oranlar olsun net bir şey söylenemez.

7. http://www.formulanaliz.com/2017/08/...umle/#comments

Yukarıdaki dergi sayfası 1997'ye ait.... En iyi sonuç ÖZVARLIK KARLILIĞI ile alınmış ; onu özvarlık artışı ve net kar artışı ile yapılan testlerin sonuçları izlemiş....

8.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    http://www.formulanaliz.com/2017/08/...umle/#comments

Yukarıdaki dergi sayfası 1997'ye ait.... En iyi sonuç ÖZVARLIK KARLILIĞI ile alınmış ; onu özvarlık artışı ve net kar artışı ile yapılan testlerin sonuçları izlemiş....
    Sn. DRİZM, linkte bahsedilen sihirli formül Joel Greenblatt'ın magic formula stratejisi mi? Eğer o ise, bir araştırmamda kanada piyasasında çalışmadığını okumuştum. Bizim piyasamızda ise yine 2005'ten bugüne performansı iyi idi.

Sayfa 186/214 İlkİlk ... 86136176184185186187188196 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •